Sobota, 02 lipca 2022 r.   Imieniny: Jagody, Urbana, Marii
Utrudnienia na autostradzie A1 w kierunku Gdańska między węzłami Turzno - Lisewo. Samochód uderzył w bariery
Utrudnienia na autostradzie A1 w kierunku Gdańska między węzłami Turzno - Lisewo. Samochód uderzył w bariery
Utrudnienia na autostradzie A1 w kierunku Gdańska między węzłami Turzno - Lisewo. Samochód uderzył w bariery
Polskie Radio PiK » Kraj – świat
Meble
2021-08-31, 18:17 PAP/Redakcja

Czy na wschodniej ścianie Polski będzie wprowadzony stan wyjątkowy?

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Rada Ministrów postanowiła wystąpić do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego na okres 30 dni w 183 miejscowościach w woj. podlaskim i lubelskim przy granicy z Białorusią./fot. Wojciech Olkuśnik
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Rada Ministrów postanowiła wystąpić do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego na okres 30 dni w 183 miejscowościach w woj. podlaskim i lubelskim przy granicy z Białorusią./fot. Wojciech Olkuśnik
Po wtorkowym (31.08.) posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Rada Ministrów postanowiła wystąpić do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego na okres 30 dni w 183 miejscowościach w woj. podlaskim i lubelskim przy granicy z Białorusią.
Jak powiedział we wtorek po południu prezydent Andrzej Duda, uchwała Rady Ministrów jest w szczegółach analizowana, zaś decyzja o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w rejonie przygranicznym z Białorusią jest przez niego „poważnie rozważana".

Po wprowadzeniu stanu wyjątkowego na obszarze, na którym obowiązuje, przepisy dopuszczają zawieszenie protestów i zgromadzeń, a także innych akcji protestacyjnych. Czasowo zawieszona może też zostać działalność organizacji, których działalność zagraża państwu lub porządkowi publicznemu.

Stan wyjątkowy jest jednym ze stanów nadzwyczajnych, które określa Konstytucja. Zgodnie z ustawą o stanie wyjątkowym z 21 czerwca 2002 roku, stan wyjątkowy może być wprowadzony w razie zagrożenia konstytucyjnego ustroju państwa, bezpieczeństwa obywateli lub porządku publicznego, w tym działaniami terrorystycznymi. Celem wprowadzenia stanu wyjątkowego ma być „jak najszybsze przywrócenie normalnego funkcjonowania państwa". Może obowiązywać zarówno w części kraju, jak i w całej Polsce.

Stan wyjątkowy wprowadza prezydent na wniosek rządu. Ustawa o stanie wyjątkowym zobowiązuje prezydenta do niezwłocznego rozpatrzenia wniosku Rady Ministrów. Następnie prezydent wydaje rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego lub postanawia odmówić wydania takiego rozporządzenia. W przypadku wydania rozporządzenia prezydent przedstawia go Sejmowi w ciągu 48 godzin od jego podpisania.

Zgodnie z ustawą stan wyjątkowy trwa nie dłużej niż 90 dni, ale może być przedłużony o kolejne 60 dni. Jeżeli ustaną przyczyny wprowadzenia stanu wyjątkowego, prezydent - na wniosek Rady Ministrów, w drodze rozporządzenia - może go znieść przed upływem czasu, na jaki został wprowadzony.

W rozporządzeniu o wprowadzeniu stanu wyjątkowego określa się przyczyny wprowadzenia, czas trwania i obszar, na jakim wprowadza się stan wyjątkowy, oraz - w zakresie dopuszczonym ustawą, rodzaje ograniczeń wolności i praw człowieka i obywatela. Ustawa przewiduje, że zakres tych ograniczeń powinien odpowiadać „stopniowi zagrożenia konstytucyjnego ustroju państwa, bezpieczeństwa obywateli lub porządku publicznego".

Ustawowe regulacje zawieszają prawo do zgromadzeń - z wyjątkiem obrzędów religijnych, a także do strajków i innych protestów. Okresowo zawieszone mogą też zostać zajęcia w szkołach, z wyjątkiem seminariów duchownych. W razie wprowadzenia stanu wyjątkowego, obywatele będą zobowiązani nosić przy sobie w miejscach publicznych dokumenty tożsamości.

W stanie wyjątkowym premier może czasowo zawiesić też działalność stowarzyszeń, związków zawodowych, partii i organizacji, których działalność „stanowi zagrożenie bezpieczeństwa państwa, lub porządku publicznego", wprowadzić reglamentację zaopatrzenia, cenzurę, zagłuszać nadajniki radia i telewizji.

Za naruszenia regulacji stanu wyjątkowego mają grozić areszt lub grzywna.

Z osobą powyżej 14 lat, wobec której zachodzi „podejrzenie, że nie będzie przestrzegać porządku prawnego", prokuratorzy, policjanci, strażnicy graniczni, żołnierze Żandarmerii Wojskowej i funkcjonariusze służb specjalnych mogą przeprowadzić "rozmowę ostrzegawczą".

Wszyscy, którzy ukończyli 18 lat, a co do których - jak formułuje ustawa - zachodzi podejrzenie, że będą prowadzili działalność zagrażającą ustrojowi i bezpieczeństwu państwa lub porządkowi prawnemu, mogą być umieszczeni „w ośrodku odosobnienia". „Odosobniony" może być także ten, kto skończył 17 lat, jeśli rozmowa ostrzegawcza z nim okazała się nieskuteczna.

Jeśli stan wyjątkowy wprowadzony zostanie na terenie większym niż jedno województwo, to koordynatorem działań zgodnie z ustawą jest premier. Jeśli jest to jedno województwo - wojewoda (...).

Szef MSWiA Mariusz Kamiński zapewnił, że restrykcje nie będą ingerowały w życie zawodowe mieszkańców miejscowości nadgranicznych, „w możliwość spokojnego wykonywania działalności, chociażby rolniczej. W minimalnym stopniu będą te restrykcje dotyczyły stałych mieszkańców tych miejscowości" - zapewnił Kamiński. Wprowadzą natomiast „istotne ograniczenia dla osób z zewnątrz, dla osób obcych na tym terenie, które chciałyby się przemieszczać w tych miejscowościach".

Kraj – świat

2022-06-30, godz. 20:05 Co dalej z polskim Krajowym Programem Odbudowy? Przyjęta przez Polskę nowa ustawa znosząca Izbę Dyscyplinarną SN nie uchyliła kwestionowanych przepisów prawa o sądownictwie - powiedział rzecznik Komisji… » więcej 2022-06-30, godz. 17:00 Czym ogrzewamy? Ostatni dzwonek na złożenie obowiązkowej deklaracji CEEB To już ostatni moment na złożenie deklaracji dotyczącej źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach mieszkalnych oraz niemieszkalnych. Termin upływa o… » więcej 2022-06-30, godz. 11:30 Od 1 lipca zakaz przebywania na obszarze 200 metrów od granicy z Białorusią Od 1 lipca do 15 września będzie obowiązywać w Podlaskiem zakaz przebywania na obszarze 200 metrów od linii granicy polsko-białoruskiej. SG apeluje o odpowiedzialne… » więcej 2022-06-29, godz. 20:22 Najgroźniejsze burze spodziewane są na zachodzie kraju i w centrum [wideo] W czwartek nadal ma być burzowo. Te najgroźniejsze zjawiska z gradem i silnymi porywami wiatru, jak powiedziała synoptyk IMGW Anna Woźniak, prognozowane są… » więcej 2022-06-29, godz. 17:51 Pentagon: Stany Zjednoczone będą dążyć do dalszego zwiększenia sił w Polsce Stany Zjednoczone utrzymają obecne i będą dążyć do dalszego zwiększenia sił rotacyjnych w Polsce - oznajmił Pentagon w oświadczeniu, podsumowującym… » więcej 2022-06-29, godz. 15:18 Przywódcy NATO w Madrycie postanowili wyraźnie wzmocnić wschodnią flankę Sojuszu Przywódcy NATO w Madrycie postanowili wyraźnie wzmocnić wschodnią flankę Sojuszu oraz zaprosić Szwecję i Finlandię do wstąpienia w jego szeregi. Szefowie… » więcej 2022-06-28, godz. 16:16 Certyfikatu COVID ważny rok dłużej! Tak zdecydowała Rada Unii Europejskiej Rada Unii Europejskiej przedłużyła we wtorek o rok - do 30 czerwca 2023 r. - obowiązywanie przepisów, umożliwiających działanie unijnego cyfrowego certyfikatu… » więcej 2022-06-28, godz. 15:01 Wiele ofiar w ostrzelanym przez Rosjan centrum handlowym w Krzemieńczuku - Rozmawiałam z córką po pierwszej syrenie alarmowej, po drugim sygnale straciłam z nią wszelki kontakt - mówi we wtorek w rozmowie z telewizją Sky News… » więcej 2022-06-27, godz. 17:16 Pole bitwy, ranni, chaos: ćwiczą żołnierze WOT i amerykańska gwardia narodowa Gwardia Narodowa Stanu Illinois i Centrum Szkolenia WOT szkolą terytorialsów z ratownictwa na polu walki. Żołnierze poznają zasady wykrywania i tamowania… » więcej 2022-06-27, godz. 10:52 Zełenski do Białorusinów: Wciągają was w wojnę, nie powinniście umierać! Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się do obywateli Białorusi, oświadczając, że są oni wciągani w wojnę przez Rosjan. - Na Kremlu już o… » więcej
1234567