Środa, 20 października 2021 r.   Imieniny: Ireny, Kleopatry, Jana
Minister zdrowia: 1 listopada na pewno cmentarze będą otwarte. Sytuacja jest jednak dynamiczna, bo przyrost dobowy jest poza prognozą.
Minister zdrowia: 1 listopada na pewno cmentarze będą otwarte. Sytuacja jest jednak dynamiczna, bo przyrost dobowy jest poza prognozą.
Minister zdrowia: 1 listopada na pewno cmentarze będą otwarte. Sytuacja jest jednak dynamiczna, bo przyrost dobowy jest poza prognozą.
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
ogłoszenie własne nadawcy
2021-08-25, 10:00 PAP/Redakcja

Uchylą immunitety? Jutro (26.08.) obrady Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego

Budynek Sądu Najwyższego w Warszawie. /fot. PAP/Mateusz Marek
Budynek Sądu Najwyższego w Warszawie. /fot. PAP/Mateusz Marek
Łącznie 66 spraw dotyczących sędziów znajduje się w Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Izba rozpatruje także 52 sprawy dotyczące prokuratorów, 17 – adwokatów, 25 – radców prawnych, a trzy inne notariuszy.
Izba Dyscyplinarna zajmie się 26 sierpnia wnioskiem o uchylenie immunitetu dwojga sędziów z Tarnowa, który złożyła osoba prywatna. Pociągnięcia tych sędziów do odpowiedzialności karnej chce osoba, według której sędziowie ci mieli poświadczyć nieprawdę. Rzecznik Izby Dyscyplinarnej Piotr Falkowski powiedział, że o rozpoznaniu tej i innych spraw dotyczących sędziów decydować będą wyznaczone składy orzekające.

- To poszczególne składy sędziowskie zdecydują, w jaki sposób będą prowadzić sprawy, czy będą kierować się sugestią z zarządzeń I prezes Sądu Najwyższego, w jaki sposób uwzględnią wyrok Trybunału Konstytucyjnego - powiedział Falkowski. Wskazał tym samym na wydane na początku lipca zarządzenia I prezes SN, które częściowo ograniczają funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej.

W Izbie Dyscyplinarnej znajduje się obecnie 19 spraw dyscyplinarnych sędziów. Od początku roku nie rozpoznano jednak żadnej sprawy z tej kategorii. Jak powiedział Piotr Falkowski, jest to związane ze środkami tymczasowymi, które TSUE nałożył na Izbę Dyscyplinarną jeszcze w ubiegłym roku. Kolejne 24 sprawy dotyczą wniosków o uchylenie immunitetów sędziom. Trzy zarejestrowane sprawy dotyczą prawa pracy sędziów, a cztery inne to sprawy związane z zawieszeniem sędziów. W izbie pozostaje też 16 pozostałych spraw sędziów, które dotyczą m.in. wznowień, tzw. spraw wpadkowych sądów pierwszej instancji czy właściwości sądu.

W Izbie Dyscyplinarnej jest też kilkadziesiąt spraw pozostałych zawodów prawniczych. 52 sprawy dotyczą prokuratorów, 17 – adwokatów, 25 – radców prawnych, a trzy inne notariuszy.

Z kolei z wokandy Izby Dyscyplinarnej wynika, że posiedzenia dotyczące sędziów wyznaczono m.in. na 2, 6, 13, 15 i 17 września. Niektóre z wymienionych terminów dotyczą sędziów Sądu Najwyższego.W ostatnich tygodniach spór w sprawie funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej SN narósł w związku z m.in. orzeczeniami Trybunału Sprawiedliwości UE i Trybunału Konstytucyjnego. TSUE 14 lipca zobowiązał Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Tego samego dnia Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis Traktatu o UE, na podstawie którego TSUE zobowiązuje państwa członkowie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z konstytucją.

Z kolei 15 lipca unijny trybunał orzekł ostatecznie, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE oraz że Polska uchybiła swoim zobowiązaniom wynikającym z prawa UE.

Po tych decyzjach TSUE I prezes SN skierowała do prezydenta, premiera oraz marszałków Sejmu i Senatu pisma z apelem o podjęcie prac legislacyjnych ws. systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej. Przede trzema tygodniami prezes Manowska wydała zarządzenia, które częściowo ograniczyły funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej. Zgodnie z tymi zarządzeniami nowe sprawy dyscyplinarne sędziów oraz sprawy immunitetowe sędziów będą trafiały do sekretariatu I prezesa SN; zaś o biegu spraw, które już są w Izbie Dyscyplinarnej, zadecyduje jej prezes lub skład, do którego zostały przydzielone.

Następnie KE zagroziła Polsce sankcjami finansowymi za ewentualne niewykonanie decyzji i wyroku TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej. Zwróciła się do Polski o potwierdzenie do 16 sierpnia, że zastosuje się ona do nich oraz ostrzegła, że „w przypadku niespełnienia tej prośby Komisja zwróci się do TSUE o nałożenie kary na Polskę".

W ubiegłym tygodniu rząd przesłał do Komisji Europejskiej odpowiedź, w której zapewniono, że Polska będzie kontynuowała reformy wymiaru sprawiedliwości, także w obszarach odpowiedzialności sędziów. Rada Ministrów poinformowała również KE o planach likwidacji Izby Dyscyplinarnej w obecnej postaci.

Kraj - świat

2021-10-20, godz. 11:17 Już ponad 5,5 tys. nowych zakażeń w Polsce. W Kujawsko-Pomorskiem też więcej - Badania potwierdziły 5559 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 75 osób z COVID-19 - podało w środę Ministerstwo Zdrowia. » więcej 2021-10-19, godz. 10:43 Już prawie 4 tysiące nowych zakażeń w Polsce. Ile w Kujawsko-Pomorskiem? - Badania potwierdziły 3931 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, najwięcej na Lubelszczyźnie i na Mazowszu. Zmarły 64 osoby z COVID-19 - podało we wtore ... » więcej 2021-10-19, godz. 10:22 Polscy obywatele zagrożeni? Premier: Odrzucam język gróźb. Debata w Strasburgu - Wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego kwestionuje podstawy Unii Europejskiej - oświadczyła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas deb ... » więcej 2021-10-19, godz. 09:45 Grupa prawie 200 osób próbowała sforsować granicę. Na razie zatrzymano 140 Minionej doby doszło do największej do tej pory próby siłowego sforsowania granicy polsko-białoruskiej. Chodzi o grupę prawie 200 osób. - Zatrzymanych do tej ... » więcej 2021-10-18, godz. 18:20 Pierwsze „czternastki" trafią do emerytów już pod koniec października Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty czternastej emerytury. - Dodatkowe świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, nie trzeba będzie skład ... » więcej 2021-10-18, godz. 15:46 Colin Powell nie żyje. Były szef dyplomacji USA zmarł z powodu COVID-19 Były szef dyplomacji USA gen. Colin Powell zmarł w poniedziałek (18 października) wskutek powikłań związanych z COVID-19 - podała na Facebooku jego rodzina. M ... » więcej 2021-10-18, godz. 12:30 Obrady Rady Medycznej przy premierze. Będzie szczepienie trzecią dawką? Potwierdzam, że pracujemy nad rekomendacją ws. trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19 — powiedział członek Rady Medycznej dr Konstanty Szułdrzyński. Doda ... » więcej 2021-10-18, godz. 10:49 Raport: Zmarły 3 osoby z COVID-19. Ile odnotowano zakażeń koronawirusem? Badania potwierdziły 1537 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, najwięcej na Mazowszu i Lubelszczyźnie. Zmarły trzy osoby z COVID-19 - podało w poniedzia ... » więcej 2021-10-17, godz. 10:48 2523 nowe przypadki zakażeń koronawirusem, zmarła 1 osoba z COVID-19 Badania potwierdziły 2523 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, najwięcej na Lubelszczyźnie i na Mazowszu - podało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. » więcej 2021-10-16, godz. 16:05 Donald Tusk reaguje na słowa prezesa PiS: Przepraszam, Jarku „Przepraszam, Jarku. A teraz datę i miejsce debaty poproszę. Z góry dziękuję” - napisał w sobotę na Twitterze Donald Tusk, odnosząc się do słów prezesa Prawa ... » więcej
1234567