Wtorek, 26 października 2021 r.   Imieniny: Lucjana, Ewarysta, Damiana / Uruchomiono odbudowany po wojnie nadajnik w Toruniu (1947)
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
ogłoszenie własne wydawcy
2021-07-16, 08:12 Polska Agencja Prasowa

Szef WHO: Chiny powinny bardziej zaangażować się w wyjaśnienie pochodzenia koronawirusa

Fot. ilustracyjna/Pixabay
Fot. ilustracyjna/Pixabay
Chiny powinny bardziej zaangażować się w międzynarodową współpracę w kwestii badań nad pochodzeniem koronawirusa - powiedział w czwartek szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Podkreślił, że WHO coraz bardziej bierze pod uwagę teorię o wycieku laboratoryjnym jako genezie pandemii COVID-19.
Wcześniej w czwartek dyrektor WHO ds. sytuacji kryzysowych Mike Ryan zapowiedział, że w piątek przedstawione zostaną państwom członkowskim propozycje w sprawie przeprowadzenia drugiej fazy badań nad pochodzeniem SARS-CoV-2.

- Z niecierpliwością czekamy na współpracę w tej kwestii z chińskimi przedstawicielami - mówił Ryan i przyznał, że dotychczas dochodzenie w sprawie pochodzenia koronawirusa było utrudnione ze względu na brak danych o pierwszych dniach rozprzestrzeniania się patogenu w Chinach.

- Chiny powinny bardziej zaangażować się we współpracę z WHO w kwestii wyjaśnienia genezy pandemii koronawirusa, którego pierwsze przypadki wykryto w Wuhanie w grudniu 2019 r. - oświadczył w Genewie Tedros. - Mamy nadzieję, że ta współpraca będzie lepsza niż do tej pory, bo wszyscy musimy wiedzieć, co naprawdę się wydarzyło.

- Podstawowym problemem jest udostępnianie przez Chiny surowych danych z początkowego okresu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Na zakończenie pierwszego etapu badań powiedziałem, że ten problem musi zostać rozwiązany. Drugą problematyczną kwestią jest fakt, że podjęto przedwczesną próbę zmniejszenia liczby hipotez odnośnie pochodzenia koronawirusa, takich jak te o wycieku wirusa z laboratorium - wskazał.

Tedros odniósł się w ten sposób do ustaleń wspólnego śledztwa, przeprowadzonego w Chinach na początku 2021 roku przez chińskich naukowców i zespół oddelegowany przez WHO, po którym uznano za bardzo mało prawdopodobne, aby koronawirus wyciekł z laboratorium w Wuhanie. Będący na miejscu eksperci skłaniali się bardziej ku teorii o przejściu wirusa na człowieka ze zwierzęcia-gospodarza przez niezidentyfikowane zwierzę pośrednie.

Teoria wycieku laboratoryjnego została po raz pierwszy wykluczona w pierwszych miesiącach pandemii przez wielu naukowców i przez administrację byłego prezydenta USA Donalda Trumpa. Jednak obecny gospodarz Białego Domu Joe Biden nie jest tak bardzo do niej przekonany i nakazał amerykańskiemu wywiadowi ponownie przeanalizować tę teorię i potraktować ją priorytetowo.

Teza o wycieku wirusa z laboratorium od początku była odrzucana także przez władze chińskie.

- Wypadki laboratoryjne się zdarzają, to dość powszechne, bardzo ważne jest więc sprawdzenie, co działo się w laboratorium przed pandemią. Potrzebujemy bezpośrednich informacji o tym - powiedział Tedros. Szef WHO przypomniał, że na początku br. przebywający w Chinach zespół badaczy nie miał dostępu do tych danych.

- Mam nadzieję, że będziemy kontynuować współpracę i rozmowy z Chinami. Jesteśmy to winni czterem milionom osób, które zmarły z powodu COVID-19 - podkreślił Tedros.

Z kolei Komitet Kryzysowy WHO ostrzegł w czwartek przed „wysokim prawdopodobieństwem” pojawienia się nowych wariantów koronawirusa, „prawdopodobnie jeszcze bardziej niebezpiecznych” niż dotychczasowe.

„Pandemia jest daleka od zakończenia” - napisał w oświadczeniu panel ekspertów doradzający dyrektorowi generalnemu WHO. Podkreślono, że „istnieje duże prawdopodobieństwo pojawienia się i rozprzestrzenienia nowych niepokojących wariantów, być może bardziej niebezpiecznych i jeszcze trudniejszych do kontroli niż te, które są już znane”.

Kraj - świat

2021-10-26, godz. 16:43 Od 2 listopada wystawianie skierowań na trzecią dawkę dla osób pełnoletnich - Planujemy, że proces wystawiania skierowań dla pełnoletnich osób, które pół roku temu miały podaną ostatnią dawkę szczepionki przeciw COVID-19 będzie urucho ... » więcej 2021-10-26, godz. 15:33 Powstaje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Nowi szefowie trzech innych resortów Premier Mateusz Morawiecki poinformował we wtorek, że nowym ministrem rolnictwa, a także wicepremierem ma zostać Henryk Kowalczyk, Anna Moskwa ma objąć stanow ... » więcej 2021-10-26, godz. 10:52 Koronawirus w Polsce: 6265 nowych zakażeń, 242 w Kujawsko-Pomorskiem Badania potwierdziły 6265 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, najwięcej na Lubelszczyźnie - 1290 i na Mazowszu - 1130. Zmarły 93 osoby z COVID-19 - poi ... » więcej 2021-10-25, godz. 11:04 Będą pieniądze dla ponad 2780 gmin, powiatów i miast [lista inwestycji w regionie] Ponad miliard złotych trafi do województwa kujawsko-pomorskiego w ramach rządowego programu „Polski Ład'. W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki ogłosił wy ... » więcej 2021-10-25, godz. 10:46 2950 nowych zakażeń koronawirusem w kraju, 100 w Kujawsko-Pomorskiem - Badania potwierdziły 2950 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, najwięcej na Mazowszu i Lubelszczyźnie. Nie zmarła żadna osoba z COVID-19 - podało w po ... » więcej 2021-10-24, godz. 11:34 Po wyborach w PO: Donald Tusk wybrany na przewodniczącego partii Donald Tusk został w sobotnim głosowaniu wybrany na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej - poinformowała na niedzielnej konferencji krajowy komisarz wybor ... » więcej 2021-10-24, godz. 10:44 Ministerstwo Zdrowia: 4728 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 13 osób z COVID-19 Badania potwierdziły 4728 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, najwięcej na Mazowszu i Lubelszczyźnie. Zmarło 13 osób z COVID-19 - podało w niedzielę Mi ... » więcej 2021-10-24, godz. 09:10 Zabójstwo prezydenta Kennedy'ego - akta będą tajne jeszcze przez rok „Odtajnienie nowych dokumentów w sprawie zabójstwa byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna F. Kennedy'ego zostanie odroczone o rok' - ogłosił prezydent U ... » więcej 2021-10-23, godz. 19:00 Prezydent Andrzej Duda apeluje o wpuszczenie konwoju humanitarnego na Białoruś „Wystąpiłem z inicjatywą wysłania konwoju humanitarnego na granicę z Białorusią. Trzeba pomóc imigrantom koczującym po białoruskiej stronie granicy. Apeluję d ... » więcej 2021-10-23, godz. 17:30 Potężny mróz na Śnieżce! A w regionie wiatr ustępuje miejsca mgłom Meteorolodzy przekazują na niedzielę (24 października) dużo lepsze wiadomości dla regionu, niż te z końcówki tygodnia. Wiatr się uspokoi. Będzie jednak chłodn ... » więcej
1234567