Piątek, 30 lipca 2021 r.   Imieniny: Julity, Piotra, Aldony
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
2021-06-16, 18:06 PAP/Redakcja

Wicemarszałek Senatu: Wybór Lidii Staroń na RPO jest do zaakceptowania

Poseł Lidia Staroń./fot. Wikipedia/Ryszard Staroń
Poseł Lidia Staroń./fot. Wikipedia/Ryszard Staroń
Zdaniem Bogdana Pęka, wicemarszałka Senatu (PiS), poparcie przez Senat kandydatury Staroń jest ostatnią szansą przerwania klinczu wokół RPO przed wejściem w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.
Sejm powołał we wtorek (15.06.) zgłoszoną przez PiS, senator niezależną Lidię Staroń na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Aby mogła objąć stanowisko, zgodę musi jeszcze wyrazić Senat. Za kandydaturą Staroń opowiedziało się 231 posłów, a jej kontrkandydata prof. Marcina Wiącka poparło 222 posłów. Większość bezwzględna wynosiła 228 głosów.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzkim mówił, że decyzja, kiedy Senat się tym zajmie zapadnie na Konwencie Seniorów w czwartek rano. Zaznaczył, że głosowanie w sprawie RPO może być w najbliższy piątek, około 30 czerwca lub około 14 lipca.

Wicemarszałek Senatu Bogdan Pęk (PiS) był pytany w środę przez dziennikarzy, kiedy jego zdaniem Senat powinien się zająć wyborem Rzecznika Praw Obywatelskich. Powiedział, że większość na Konwencie Seniorów była za tym, by te głosowanie przeprowadzić jak najszybciej.

- Dla mnie jest to do zaakceptowania, przecież znamy panią senator Staroń bardzo dobrze, kandydatura jest na stole, trzeba to rozstrzygnąć - stwierdził. - Choć ja się nie spodziewam pozytywnego rozstrzygnięcia - dodał.

Pytany, czy Lidia Staroń to dobra kandydatura Pęk podkreślił, że to jest kandydatura, która powinna być do zaakceptowania przez kogoś więcej niż tylko senatorowie Zjednoczonej Prawicy. - Wydaje się naturalne, że za panią senator Staroń powinni stanąć koledzy z jej koła senatorów niezależnych - powiedział.

Także część senatorów z KO, dodał, mogłoby się wyłamać z „totalności" i zagłosować za. - Jeżeli zasadą tego wyboru będzie, że po raz kolejny musimy storpedować wszystko, co wychodzi z Sejmu, to wynik będzie negatywny - przyznał Pęk.

- Jeżeli termin piątkowy może budzić jakiś niepokój, to tylko dlatego, czy ona zdąży się z senatorami spotkać. Jeżeli będzie chciała się spotkać z nami, to się spotkamy, natomiast znamy ją i wiemy jakie są jej dokonania. Naszych senatorów nie trzeba przekonywać - mówił Pęk. (...).

Wybór RPO jest konieczny, ponieważ we wrześniu zeszłego roku upłynęła 5-letnia kadencja rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara. Parlament już czterokrotnie, bezskutecznie, próbował wybrać następcę Bodnara. RPO powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie Rzecznika, Sejm powołuje na to stanowisko inną osobę.

Zgodnie z ustawą o RPO mimo upływu kadencji Bodnar nadal pełni swój urząd do czasu powołania przez parlament następcy. 15 kwietnia Trybunał Konstytucyjny orzekł jednak, że przepis ustawy, który na to zezwala, jest niekonstytucyjny. Straci on moc w połowie lipca.

Kraj - świat

2021-07-30, godz. 11:49 Minister Niedzielski: Jesteśmy przygotowani na czwartą falę koronawirusa -Jesteśmy przygotowani na zwiększoną liczbę zakażeń, na zwiększoną presję na infrastrukturę szpitalnictwa. Wszystkie zagadnienia techniczne, logistyczne są do ... » więcej 2021-07-30, godz. 10:53 153 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, zmarły dwie osoby z COVID-19 - Badania potwierdziły 153 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, zmarły dwie osoby z COVID-19 - poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. » więcej 2021-07-30, godz. 10:14 ECDC odradza podróże na greckie południowe wyspy z powodu wzrostu liczby zakażeń Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oświadczyło, że z powodu wzrostu liczby zakażeń koronawirusem uznaje greckie południowe wyspy eg ... » więcej 2021-07-29, godz. 18:45 Tusk: PO poprze propozycje rządu, jeśli będą miały rekomendacje lekarzy i naukowców Jeśli rząd przedstawi propozycje dot. walki z pandemią z rekomendacją lekarzy i naukowców, to Platforma Obywatelska będzie gotowa poprzeć takie rozwiązania; n ... » więcej 2021-07-29, godz. 18:10 Szef MZ zwrócił się do resortu sprawiedliwości o dane w sprawie gróźb i przemocy wobec medyków Minister zdrowia Adam Niedzielski zwrócił się do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o dane dotyczące m.in. ilości składanych przez medyków wniosków o ś ... » więcej 2021-07-29, godz. 16:11 Kontenerowiec, który blokował Kanał Sueski, dopłynął w końcu do Rotterdamu Kontenerowiec Ever Given, który w marcu utknął w Kanale Sueskim i blokował go przez sześć dni, z trzymiesięcznym opóźnieniem zawinął w czwartek do portu w Rot ... » więcej 2021-07-29, godz. 10:42 Ministerstwo Zdrowia: 167 nowych zakażeń koronawirusem, w naszym regionie 9 Badania potwierdziły 167 przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło pięć osób z COVID-19 - poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. » więcej 2021-07-28, godz. 21:45 Pfizer: trzecia dawka szczepionki „silnie” zwiększa ochronę przed wariantem Delta Trzecia dawka szczepionki firmy Pfizer/BioNTech „silnie” zwiększa ochronę przed wariantem Delta koronawirusa. Poziomy przeciwciał są pięciokrotnie wyższe niż ... » więcej 2021-07-28, godz. 17:03 Dwa warianty koronawirusa naraz. Kilkanaście przypadków zakażenia w Polsce Naukowcy Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku odkryli w Polsce przypadki zakażenia dwoma wariantami koronawirusa delta (indyjski) i alfa (brytyjski). » więcej 2021-07-28, godz. 13:54 Bardzo duży ruch w Tatrach, brak miejsc na parkingach przy Morskim Oku W Tatrach i Zakopanem jest bardzo duży ruch turystyczny. Na najpopularniejszych szlakach tworzą się zatory. Na czwartek nie ma już wolnych miejsc na parkingac ... » więcej
1234567