Wtorek, 03 sierpnia 2021 r.   Imieniny: Lidii, Augusta, Nikodema
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
Plichta
2021-05-08, 15:50 PAP/Redakcja

Rak jajnika jest podstępny, czasem nawet USG go nie wykaże. Bądźmy czujne!

Raka jajnika trudno wykryć. Często bywa mylony z chorobami układu pokarmowego./fot. Pixabay
Raka jajnika trudno wykryć. Często bywa mylony z chorobami układu pokarmowego./fot. Pixabay
8 maja obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika. Nowotwór ten nazywany jest „cichym zabójcą”, ponieważ długo nie powoduje żadnych objawów. W 70 proc. przypadków jest wykrywany w 3. lub 4. stopniu zaawansowania, kiedy w jamie brzusznej są już liczne przerzuty.
Z powodu braku wczesnej diagnostyki rak jajnika w aż 70 proc. przypadków rozpoznawany jest dopiero w 3. lub 4. stadium rozwoju. Pocieszające jest, że pojawiały się nowe możliwości leczenia tego wyjątkowo groźnego nowotworu – twierdzą eksperci.

- Z małego ogniska pierwotnego, czyli guzka wielkości kilku-, kilkunastu milimetrów, nowotwór potrafi, złuszczając się, dawać wysiew w obrębie jamy brzusznej, wszczepiać się w otrzewną, w okolice wątroby, żołądka, śledziony. Zaawansowany, rozsiany rak jajnika to najczęściej tysiące guzków, guzów, rozsianych w całej jamie brzusznej – wyjaśnia prof. Włodzimierz Sawicki, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej.

Pięć lat...

Rak jajnika co roku w Polsce wykrywany jest u ok. 3 700 kobiet. Prawie 70 proc. z nich umiera w ciągu 5 lat, na ogół z powodu znacznego już zaawansowania choroby. Wczesna diagnostyka jest mocno ograniczona, nie ma wciąż badań przesiewowych tego nowotworu, takich jak w przypadku raka piersi (wykrywanego przy użyciu regularnie wykonywanej mammografii).

Na rozwój tego nowotworu mogą wskazywać dolegliwości przewodu pokarmowego, takie jak wzdęcia, uczucie pełności, pobolewania brzucha, zaparcia. Są one jednak niespecyficzne dla tej choroby i rzadko kojarzone z rakiem jajnika.

- Najczęściej są one początkowo niezauważane, lekceważone, albo kobiety szukają pomocy u internisty lub gastrologa. Staramy się jednak uczulić lekarzy, by kierowali pacjentki na konsultację do ginekologa, jeśli tego typu dolegliwości się przedłużają – zaznacza prof. Włodzimierz Sawicki, który jest kierownikiem Katedry i Kliniki Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dr hab. Radosław Mądry, przewodniczący Grupy ds. Raka Jajnika i Polskiej Grupy Onkologii Ginekologicznej, uważa, że kobiety powinny raz w roku odwiedzać ginekologa. Jednak przyznaje, że badanie ginekologiczne nie zawsze pozwala wykryć raka jajnika we wczesnej postaci. Nie zawsze nawet jest on wykrywany podczas badania USG przezpochwowego.

Badanie markerów

- Jeśli zmiana w przydatkach jest niepokojąca, wykonujemy test ROMA, czyli badanie markerów CA-125 i HE4. Odpowiedni algorytm pokazuje, jakie jest ryzyko, że może to być zmiana nowotworowa. Jeśli jest ono wysokie, pacjentka powinna być skierowana do ośrodka onkologicznego – przekonuje specjalista kierujący Oddziałem Ginekologii Onkologicznej w Szpitalu Przemienia Pańskiego w Poznaniu.

Ryzyko raka jajnika zwiększa mutacja w genach BRCA1 i BRCA2, warto zatem wykonać wykrywające je badanie genetyczne (zalecane szczególnie kobietom, której najbliżsi krewni chorowali na raka jajnika lub raka piersi). - U tych pań jest też możliwe profilaktyczne usunięcie jajników z jajowodami, po zakończeniu okresu prokreacyjnego. Przybywa kobiet, które decydują się na taki zabieg – dodaje prof. Sawicki.

Specjalista przyznaje jednak, że 70 proc. nowotworów jajnika rozwija się u kobiet, które nie są nosicielkami w genach BRCA1/2. - Jeśli nie zostanie on rozpoznany przypadkowo, np. w trakcie operacji przeprowadzonej z innego powodu, stanie się to dopiero w stanie zaawansowanym – zaznacza prof. Sawicki.

Sposób leczenia zależy od zaawansowania choroby. Jeśli to możliwe, zwykle najpierw wykonuje się operację chirurgiczną. Gdy guz jest nieoperacyjny, w niektórych przypadkach przeprowadza się tzw. chemioterapię neoadiuwantową.

- Większość pacjentek bardzo dobrze odpowiada na chemioterapię pochodnymi platyny, pojawia się remisja choroby. W 80-85 proc. przypadków po pewnym czasie dochodzi jednak do nawrotu choroby. Dalsze leczenie polega na podawaniu kolejnych cykli chemioterapii, po których następują okresy remisji, niestety, coraz krótsze – wyjaśnia dr hab. Anita Chudecka-Głaz, kierująca Kliniką Ginekologii Operacyjnej i Onkologii Ginekologicznej Dorosłych i Dziewcząt Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Jest przełom

Przełomem w leczeniu zaawansowanego raka jajnika stały się inhibitory PARP. Należą do nich olaparyb i niraparyb, preparaty zalecane przez Europejskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej (ESMO), jak i Amerykańskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej (ASCO).

Od kilku lat w ramach programu leczenia zaawansowanego raka jajnika polskie pacjentki mają możliwość stosowania jednego z inhibitorów PARP (olaparybu) w drugiej i kolejnych liniach leczenia. Warunkiem jest to, żeby to był rak surowiczy, nisko zróżnicowany, a pacjentka uzyskała odpowiedź na chemioterapię analogami platyny i ma potwierdzoną mutację w genach BRCA1/2.

Od maja 2021 jest też możliwość stosowania olaparybu u pacjentek z nowo rozpoznanym rakiem jajnika, jeśli odpowiedziały na chemioterapię pochodnymi platyny i mają mutacje w genach BRCA 1/2 (...).

Zdaniem prof. Mariusza Bidzińskiego, kierownika Kliniki Ginekologii Onkologicznej Narodowego Instytutu Onkologii, wyniki leczenia raka jajnika w Polsce może poprawić utworzenie sieci ośrodków kompleksowej diagnostyki i leczenia raka jajnika (Ovarian Cancer Units).

- W krajach, gdzie system opieki nad pacjentkami jest dobrze zorganizowany, nawet 70-75 proc. chorych na raka jajnika ma szansę na 5-letnie przeżycia. W Polsce jest to zaledwie ok. 30 proc. – zaznacza prof. Mariusz Bidziński, pełniący również funkcję konsultanta krajowego w dziedzinie ginekologii onkologicznej.

Kraj - świat

2021-08-03, godz. 12:55 Adwokat Jacek Kondracki nie żyje W nocy z poniedziałku na wtorek zmarł uznany adwokat Jacek Kondracki - o czym poinformowała Naczelna Rada Adwokacka. Prawnik miał 78 lat. W ubiegłym roku zost ... » więcej 2021-08-03, godz. 12:15 Koalicja Obywatelska złożyła projekt, który ma zablokować podwyżki dla polityków Koalicja Obywatelska złożyła w Sejmie projekt ustawy, który ma zablokować planowane podwyżki wynagrodzeń m.in. parlamentarzystów, samorządowców, członków rząd ... » więcej 2021-08-03, godz. 10:47 Koronawirus w Polsce: 164 nowe przypadki, 7 zakażeń w Kujawsko-Pomorskiem Badania potwierdziły 164 nowe zakażenia koronawirusem, zmarły cztery osoby z COVID-19 - podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. » więcej 2021-08-02, godz. 16:28 Policja opublikowała nagranie z podpalenia punktu szczepień w Zamościu Policja opublikowała nagranie z podpalenia punktu szczepień w Zamościu w woj. lubelskim. Widać na nim zamaskowanego sprawcę przestępstwa, do którego doszło w ... » więcej 2021-08-02, godz. 14:30 Policja i premier: od ponad 20 lat nie zmieniano kwot mandatów Zmiany dotyczące bezpieczeństwa na polskich drogach to są bardzo ważne zmiany i oczekiwane przez funkcjonariuszy polskiej policji. Są niezwykle istotne chocia ... » więcej 2021-08-02, godz. 10:55 MZ: 91 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, nikt nie zmarł z powodu COVID-19 Badania potwierdziły 91 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, nikt nie zmarł z powodu COVID-19 - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. » więcej 2021-08-01, godz. 21:24 Nasilone kontrole policji po wejściu w życie nowych przepisów ws. wjazdu do Niemiec W związku zaostrzonymi od niedzieli zasadami wjazdu do Niemiec policja częściej sprawdza na autostradach, drogach federalnych i w pociągach, czy wjeżdżający d ... » więcej 2021-08-01, godz. 15:03 Prezydent: nie byłoby wolności bez bohaterstwa i poświęcenia powstańców warszawskich Kiedy mówimy o Powstaniu Warszawskim, to trzeba jasno i mocno powiedzieć: ten bilans całościowy jest dodatni; było warto, bo pewnie nie byłoby wolności, gdyby ... » więcej 2021-08-01, godz. 10:54 91 nowych zakażeń koronawirusem, nie zmarł nikt z COVID-19 Badania potwierdziły 91 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, nikt nie zmarł z COVID-19 - poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. » więcej 2021-08-01, godz. 08:15 Do Archiwum IPN trafiły cenne fotografie z Powstania Warszawskiego Archiwum IPN pozyskało fotografie Henryka Śmigacza, który latem 1944 r. dokumentował Powstanie Warszawskie. To bardzo cenna kolekcja; część zdjęć jest nieznan ... » więcej
1234567