Czwartek, 22 kwietnia 2021 r.   Imieniny: Kai, Leonii, Sotera
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
BSM - Trzciniec
2021-01-15, 16:43 Polska Agencja Prasowa

Prawie 128 tys. seniorów powyżej 80 lat już zarejestrowało się na szczepienia przeciwko koronawirusowi

Michał Dworczyk podczas konferencji prasowej transmitowanej z siedziby KPRM w Warszawie. Fot. PAP/Marcin Obara
Michał Dworczyk podczas konferencji prasowej transmitowanej z siedziby KPRM w Warszawie. Fot. PAP/Marcin Obara
Do tej pory zarejestrowało się na szczepienia przeciw COVID-19 127 tys. 796 seniorów powyżej 80. roku życia; ponadto przed południem Polacy przesłali 474 tys. zgłoszeń chęci zaszczepienia się, z czego prawie 377 tys. zostało potwierdzonych przez osoby zainteresowane - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk.
Dworczyk, który jest też pełnomocnikiem rządu ds. szczepień podczas piątkowej konferencji prasowej wskazał, że o północy z czwartku na piątek rozpoczęła się centralna rejestracja na szczepienia dla seniorów powyżej 80. roku życia. Dodał, że rejestrować można się poprzez infolinię, w punkcie szczepień i za pośrednictwem internetowego konta pacjenta.

Poinformował, że na infolinię w ciągu pierwszych 90 min zadzwoniono ponad 84 tys. razy, a w ciągu godziny stronę internetową, na której można się rejestrować, odwiedzono milion razy.

- Do tej pory, do tego momentu zarejestrowało się 127 tys. 796 seniorów powyżej 80. roku życia - poinformował minister.

Dworczyk przekazał ponadto, że bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się możliwość zgłaszania gotowości do zaszczepienia przeciw COVID-19. - Do tej pory przesłano 474 tys. zgłoszeń i prawie już 377 tys. zostało potwierdzonych przez kliknięcie w specjalny link wysyłany przez system do zgłaszającego się, jako osoby gotowej do przyjęcia szczepienia - wskazał.

Minister przekazał również, że w czwartek do północy terminy szczepień w centralnym kalendarzu wystawiło 4787 punktów w całej Polsce i właśnie dla tych punktów uruchomiona została rejestracja. Jak mówił, wystawionych terminów było ponad 1,5 mln - od 25 stycznia do końca marca.

- Planowaliśmy, że będzie to około 6 tysięcy punktów i około 2 milionów terminów. Wczoraj okazało się, że część punktów - co przedstawiono nam rano, chodzi w szczególności o POZ-y - powiedziała, że nie zdąży do wieczora wystawić swoich kalendarzy. Dodatkowo nastąpiła mniej więcej godzinna przerwa w dostępie do centralnego kalendarza do ładowania terminów, ponieważ bardzo dużo punktów szczepień jedocześnie starało się wprowadzać terminy dla pacjentów - wyjaśniał.

W konsekwencji - poinformował - został uruchomiony „wariant B”, czyli w 30 szpitalach tymczasowych w największych miastach uruchomiono kilkaset tysięcy dodatkowych terminów. - Dla tych POZ-ów, które są w programie szczepień, a które nie zdążyły wczoraj zgłosić swojego kalendarza, wydłużyliśmy termin zgłoszeń. Do 25 stycznia liczba tych punktów, wierzymy, że w sposób znaczący się zwiększy, a liczba terminów dobije do 2 milionów - dodał szef KPRM.

Dworczyk poinformował też, że w nocy z czwartku na piątek ruszyła, zgodnie z planem, strona raportująca proces szczepień. - Chcemy, żeby ten proces był transparentny - deklarował minister.

Na stronie - tłumaczył - jest dostępna mapa Polski, wraz z informacjami o zaszczepionych pierwszą i druga dawką szczepionki antycovidowej. Informacje są przedstawione z podziałem na grupy wiekowe i płeć.

Strona jest raz dziennie, rano po godz. 10, uzupełniana. - Chcemy doprowadzić, żeby w lutym była ona w ciągu dnia uaktualniania, tak żeby każdy obywatel miał bieżącą informacje na temat przebiegu Narodowego Programu Szczepień - zaznaczył.

Minister przyznał jednocześnie, że system zgłaszania swojej gotowości do zaszczepienia i zapisów, na początku, tuż po północy nie zadziałał, ale ok. godz. 1 w nocy już przywrócono jego pełną funkcjonalność i ten formularz do tej pory bez przeszkód działa.

- Trzeba sobie jasno powiedzieć, że nie obyło się w czasie startu całego centralnego kalendarza bez pewnych problemów. Ze względów technicznych i ze względu na duże zainteresowanie i dużą liczbę zapytań wysyłanych z sytemu, o ile system rejestracji działał od północy i można było rejestrować się bez przerwy - wprawdzie system zwolnił, ale strona cały czas działała - o tyle system zgłaszania swojej gotowości i zapisów na początku, tuż po północy nie zadziałał - powiedział szef KPRM.

Jak poinformował, było to wywołane „problemem technicznym” i bardzo dużą liczbą zapytań przesyłanych przez system. - Mniej więcej po 20 minutach udało nam się uruchomić formularz zgłoszeniowy pod nowym adresem, a około 1 w nocy już przywróciliśmy pełną funkcjonalność systemu i ten formularz do tej pory bez przeszkód działa - powiedział.

Dworczyk podkreślił, że jako, iż jest to „wielka operacja teleinformatyczna”, to taka sytuacja mogła się wydarzyć i miała miejsce, o czym trzeba uczciwie mówić. - Najważniejsze, że udało nam się tę sytuację szybko opanować - podkreślił szef KPRM.

Kraj - świat

2021-04-22, godz. 12:30 Prof. Horban: w maju będzie spadała liczba zakażeń, zgonów i hospitalizacji - W maju będzie dobrze, będzie nam spadała liczba zakażeń, zgonów i liczba chorych w szpitalach - ocenił główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Ho ... » więcej 2021-04-22, godz. 11:32 W Polsce jest 2 mln 341 tys. osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 W Polsce wykonano dotąd 9 210 419 szczepień przeciw COVID-19. Pierwszą dawkę otrzymały 6 868 703 osoby. » więcej 2021-04-22, godz. 10:47 Ministerstwo Zdrowia: 12 762 nowe zakażenia koronawirusem, w regionie 695 Zakażenie koronawirusem potwierdzono u kolejnych 12 762 osób. Zmarło 694 chorych z COVID-19 - podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. » więcej 2021-04-22, godz. 08:04 Osoby urodzone w 1971 r. mogą od czwartku rejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19 Rejestracja odbywa się przez internet, infolinię, SMS-em lub w punktach szczepień. » więcej 2021-04-21, godz. 21:09 Media w Rosji: Setki zatrzymanych na demonstracjach w obronie Nawalnego - Setki ludzi zatrzymała w środę policja w Rosji na demonstracjach w obronie uwięzionego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego - szacuje niezależny portal Meduza. ... » więcej 2021-04-21, godz. 17:39 Pogoda ma się załamać. Być może czeka nas bardzo zimny czwartek Ze względu na front atmosferyczny, za którym do kraju napłynie naprawdę zimne, arktyczne powietrze, czeka nas kolejne załamanie pogody. W czwartek (22 kwietni ... » więcej 2021-04-21, godz. 15:53 Otwarte zakłady fryzjerskie i kosmetyczne. Wraca nauczanie hybrydowe w klasach I-III - W jedenastu województwach od poniedziałku (26 kwietnia) nastąpi powrót do hybrydowego nauczania w klasach 1-3; otwarte zostaną także zakłady fryzjerskie i k ... » więcej 2021-04-21, godz. 15:45 Minister edukacji: Matury rozpoczną się 4 maja, egzamin ósmoklasisty - 25 maja Egzaminy: maturalny i ósmoklasisty odbędą się zgodnie z zaplanowanymi terminami; od 4 do 20 maja - egzamin maturalny, od 25 do 27 maja - egzamin ósmoklasisty ... » więcej 2021-04-21, godz. 10:56 Ministerstwo Zdrowia: 13926 przypadków zakażeń koronawirusem W dobowym raporcie resortu zdrowia z 21 kwietnia, najwięcej zakażeń jest na Śląsku, Mazowszu i w Wielkopolsce. W naszym regionie odnotowano 663 pozytywne wyni ... » więcej 2021-04-21, godz. 09:19 Zaburzeni psychicznie więźniowie z Gostynina będą się przenosić Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie jest przepełniony, więc obiekt czeka rozbudowa. Pacjenci będą w tym czasie przebywać w ośro ... » więcej
1234567