Sobota, 10 kwietnia 2021 r.   Imieniny: Michała, Makarego
Przepałkowo na trasie Sępólno - Bydgoszcz: ciężarówka w rowie. Droga zablokowana
Przepałkowo na trasie Sępólno - Bydgoszcz: ciężarówka w rowie. Droga zablokowana
Przepałkowo na trasie Sępólno - Bydgoszcz: ciężarówka w rowie. Droga zablokowana
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
Ogłoszenie własne nadawcy
2018-05-11, 19:03 Polska Agencja Prasowa

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe unowocześni bazy, jest umowa na dofinansowanie

Minister zdrowia Łukasz Szumowski i dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Robert Gałązkowski podpisali w piątek w Warszawie umowę przewidującą budowę i modernizację baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Wartość projektu to ponad 22 mln zł. W jego ramach powstaną nowoczesne bazy Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego, tzw. HEMS (ang. Helicopter Emergency Medical Service) w Olsztynie i Lublinie, zmodernizowana zostanie baza w Płocku.

Budowa nowych baz HEMS obejmie m.in. powstanie stref startu i lądowania śmigłowca, tzw. FATO (ang. Final Approach and Take-Off Area), hangaru z lądowiskiem pod elektryczną przesuwnicę pod śmigłowiec, stacji paliw, płyty przedhangarowej, zaplecza operacyjno-socjalnego i dróg dojazdowych.

W modernizowanej bazie w Płocku planowana jest rozbudowa budynku HEMS o pomieszczenia medyczne, warsztatowe, pokoje wypoczynku, przebudowa płyty przedhangarowej, budowa torowiska wraz z dostawą przesuwnicy, przebudowa stacji paliw i budowa FATO.

Projekt jest współfinansowany w 80 proc. z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i w 20 proc. z funduszy Ministerstwa Zdrowia. To pierwszy etap zmian dotyczących baz LPR. Kolejne dwa przewidują w następnych latach m.in. budowę i doposażenie baz w Bydgoszczy i Katowicach, rozbudowę baz w Szczecinie i Białymstoku oraz rozbudowę Stacji Obsługi Technicznej w Warszawie.

"Pogotowie lotnicze to kręgosłup systemu ratownictwa medycznego i musi działać sprawnie" – podkreślał szef MZ. Jak podnosił, LPR musi mieć najlepszy sprzęt, dobre bazy i personel najwyższej klasy. "To pierwszy etap modernizowania baz, sumarycznie trzy etapy kosztować będą około 70 mln zł. Oprócz tego realizowane są inne rzeczy, które w strukturze i funkcjonowaniu pogotowia lotniczego robimy" – wskazał.

Minister poinformował, że resort jest w "przededniu" ogłoszenia przetargu na dwa samoloty dla LPR. "Będą miały znacznie większy zasięg" – podał. Dyrektor LPR powiedział, że nowe maszyny umożliwią transport pacjentów do Polski i z Polski na leczenie, a także – jeśli będzie taka konieczność - ewakuację rannych żołnierzy, uczestniczących w działaniach poza granicami kraju.

Szef MZ, mówiąc o prowadzonych działaniach, wskazał m.in., że wprowadzane są noktowizory do latania nocnego. "Mam nadzieję, że teraz rozpoczną się szkolenia pilotów, a w przyszłym roku wszyscy piloci LPR będą przeszkoleni w lataniu nocnym z wykorzystaniem noktowizorów" - dodał.

"To są wszystko elementy, które mają poprawić po pierwsze bezpieczeństwo, po drugie to, aby ilość lotów mogła być zwiększona. Bez tego szybkiego transportu, który potrafi dowieźć do najbliższego ośrodka ratunkowego, system ratownictwa nie działałby w Polsce tak, jak powinien. To jest kierunek, który będziemy na pewno wzmacniać, chcielibyśmy, aby ten system ratownictwa w Polsce, w tym jego najważniejsza część, czyli LPR, był na najwyższym poziomie" - powiedział minister.

Szef LPR akcentował, że gdyby nie 20 proc. wkład MZ Lotnicze Pogotowie Ratunkowe nie byłoby w stanie sięgnąć po fundusze unijne, dzięki którym możliwa jest kontynuacja modernizacji baz. Jak mówił, pieniądze które trafią do LPR są przepustką do stworzenia właściwych warunków do przechowywania maszyn i dyżurowania załóg.

"Chciałbym przypomnieć, że po wymianie floty śmigłowców i dokupieniu kolejnych czterech maszyn LPR stało się jedną z czołowych jednostek ratownictwa medycznego w Europie. Nie mamy się dzisiaj czego wstydzić – mamy dobrze wyposażone śmigłowce; szkolimy lekarzy, ratowników, pilotów; mamy symulator lotów" – wyliczał Gałązkowski.

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe m.in. udziela pomocy w razie nagłych zachorowań i wypadków drogowych oraz transportuje pacjentów między placówkami.(PAP)

Kraj - świat

2021-04-10, godz. 13:16 Prezydent Andrzej Duda modlił się na Wawelu w rocznicę katastrofy smoleńskiej Prezydent Andrzej Duda w 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej w sobotę rano pojechał na Wawel, na grób Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii Kaczyńskiej. Ws ... » więcej 2021-04-10, godz. 11:50 Pożegnanie Krzysztofa Krawczyka. Msza pogrzebowa artysty jest transmitowana Dziś (10.04.) w podłódzkich Grotnikach odbędzie się pogrzeb Krzysztofa Krawczyka. W południe, w Archikatedrze Łódzkiej rozpoczęła się msza święta za duszę art ... » więcej 2021-04-09, godz. 19:41 Matura 2021: egzamin wyłącznie w formie pisemnej i w reżimie sanitarnym Egzaminy maturalne odbędą się w terminie; rozpoczną się 4 maja i będą trwały ponad 20 dni; będą przeprowadzane wyłącznie w formie pisemnej - poinformował prez ... » więcej 2021-04-09, godz. 17:00 Prezydent Andrzej Duda zwołał Radę Gabinetową. Temat: pandemia i stan kraju - Zdecydowałem się na zwołanie Rady Gabinetowej, bo jesteśmy w specyficznym momencie walki z pandemią koronawirusa - powiedział w piątek (09.04.) prezydent An ... » więcej 2021-04-09, godz. 13:15 Zmarł książę Filip - mąż brytyjskiej królowej Elżbiety II. Miał 99 lat W wieku 99 lat zmarł książę Filip, mąż brytyjskiej królowej Elżbiety II - poinformował w piątek Pałac Buckingham. » więcej 2021-04-09, godz. 10:58 Już nie tylko lekarze kwalifikują do szczepień. Terminy dla kolejnych roczników Rozporządzenie ministra zdrowia poszerzające dostęp dla nowych zawodów - m.in. pielęgniarek, położnych, ratowników medycznych, fizjoterapeutów czy farmaceutów ... » więcej 2021-04-09, godz. 10:38 28,5 tys. nowych zakażeń w Polsce, 768 osób nie żyje. Koronawirus nie odpuszcza - Mamy 28 487 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce - informuje Ministerstwo Zdrowia w piątek (9 kwietnia). W Kujawsko-Pomorskie ... » więcej 2021-04-09, godz. 09:44 Minister zdrowia: w piątek znowu wysoka liczba zgonów – około 700 Minister zdrowia Adam Niedzielski ocenił, że po czwartkowym rekordzie zgonów z powodu COVID-19, w piątek też będziemy mieli do czynienia z wysoką ich liczbą - ... » więcej 2021-04-09, godz. 08:34 5 mln Polaków zaszczepionych pierwszą dawką. Od kwietnia dostawy przyśpieszą Do czwartku w Polsce podano ponad 7 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19 - jedną dawkę szczepionki otrzymało ponad 4,9 mln Polaków, a dwie - blisko 2,1 mln. ... » więcej 2021-04-08, godz. 18:35 Gowin: PiS zna oczekiwania Porozumienia, jedność Zjednoczonej Prawicy możliwa do odbudowania Kierownictwo PiS zna oczekiwania Porozumienia, najważniejsze jest, żebyśmy rozmawiali ze sobą - powiedział w czwartek w Olsztynie wicepremier, minister rozwoj ... » więcej
1234567