Wtorek, 06 grudnia 2022 r.   Imieniny: Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Polskie Radio PiK » Kraj – świat
Forum Rolnika 2022
2013-10-15, 19:33 Polska Agencja Prasowa

W środę Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca

Próba ustanowienia rekordu w liczbie osób prowadzących jednocześnie resuscytację - to polski akcent obchodów organizowanego po raz pierwszy Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca, który przypada w środę 16 października.
Inicjatywa Europejskiej Rady Resuscytacji ma zachęcać do udzielania pomocy osobom, u których wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. "Gdyby więcej ludzi umiało udzielać pierwszej pomocy w nagłym zatrzymaniu krążenia, 100 tys. osób rocznie w Europie mogłoby żyć" - ocenia Europejska Rada Resuscytacji.

Działająca w porozumieniu z Polską Radą Resuscytacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy uczci ten dzień akcją ustanowienia rekordu w liczbie osób prowadzących jednocześnie resuscytację.

Jak poinformował Jacek Pawuska z WOŚP, zgłoszenia wciąż napływają. "Według ostatnich danych w akcji weźmie udział ponad 1100 instytucji i ponad 82 tys. osób, wykorzystując ponad 5,5 tys. fantomów" - powiedział. Jak wyjaśnił, w tym roku rekord ma być ustanowiony, w przyszłym roku, podczas kolejnej akcji, organizatorzy pokuszą się o wpisanie go do Księgi Rekordów Guinnessa.

W kraju będą się odbywać również inne imprezy edukacyjne, np. w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach-Ochojcu lekarze i pielęgniarki z Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz z oddziałów kardiologii poprowadzą szkolenia na ten temat. Uczestnicy dowiedzą się, jak rozpoznać nagłe zatrzymanie krążenia i skutecznie reanimować.

Zaplanowana na środę akcja ma objąć młodzież wszystkich krajów w Europie. To właśnie osoby w młodym wieku są głównymi adresatami tej kampanii. Organizatorzy akcji wierzą, że edukacja tej grupy przyczyni się do zwiększenia przeżywalności w przypadkach, gdy do nagłego zatrzymania krążenia dochodzi poza szpitalem.

Każdego roku u ok. 400 tys. Europejczyków występuje nagłe i niespodziewane zatrzymanie krążenia, z czego w ok. 350 tys. przypadkach poza szpitalem. Choć może zdarzyć się wszędzie, np. na ulicy, w miejscu pracy, w czasie ćwiczeń rekreacyjnych, to przeważająca większość występuje jednak w domu. Aktualnie mniej niż jedna osoba na dziesięć przeżywa to zdarzenie.

Podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez świadków zdarzenia może spowodować dwu-trzykrotny wzrost przeżywalności, ale obecnie tylko w 1 na 5 przypadków zdarzeń pozaszpitalnego nagłego zatrzymania krążenia podejmowana jest resuscytacja. "To ogromny problem. Polacy boją się udzielać takiej pomocy, martwią się, że zaszkodzą choremu. Tymczasem nic gorszego niż zatrzymanie krążenia nie może go spotkać, dlatego zawsze warto działać" - powiedział PAP prezes Polskiej Rady Resuscytacji prof. Janusz Andres.

Lekarze przypominają, jakie są zasady udzielania takiej pomocy. Należy upewnić się, że działamy w bezpiecznych warunkach, sprawdzić, czy poszkodowany reaguje i zawołać o pomoc. Potem należy odgiąć głowę poszkodowanego, unieść żuchwę i sprawdzić obecność oddechu. Potem należy zadzwonić po pomoc, podając lokalizację i opisując sytuację. Jeśli ktoś na miejscu również przyszedł z pomocą, należy go poprosić o zlokalizowanie i przyniesienie defibrylatora.

Przystępując do reanimacji, umieszczamy nadgarstek jednej ręki na środku klatki piersiowej, a drugiej na grzbiecie pierwszej i splatamy palce. Uciskamy klatkę piersiową w rytm piosenki "Staying Alive" do momentu otrzymania defibrylatora lub przybycia zespołu ratownictwa medycznego. Można wykonywać dwa oddechy ratownicze po każdych 30 uciśnięciach klatki piersiowej lub uciskać ją bez przerwy. Jeżeli to możliwe, osoba uciskająca klatkę piersiową powinna zmieniać się co dwie minuty. (PAP)

Kraj – świat

2022-12-06, godz. 09:21 Armatohaubice i czołgi z Korei Południowej. Uroczysty odbiór sprzętu w Gdyni [transmisja] Czołgi K2 i samobieżne armatohaubice K9 wchodzą w skład pierwszej dostawy południowokoreańskiego uzbrojenia kupionego w tym roku przez Polskę. W uroczystym… » więcej 2022-12-05, godz. 20:06 Słowo, Muzyka, Obraz oraz Idea. Nagrody Mediów Publicznych 2022 przyznane Socjolog prof. Andrzej Zybertowicz, dyrygent Łukasz Borowicz, reżyser i scenarzystka Maria Dłużewska oraz poeta, pieśniarz i kompozytor Leszek Długosz to… » więcej 2022-12-05, godz. 16:43 Zmasowany atak rakietowy Rosji na Ukrainę. Przerwy w dostawach prądu i wody Co najmniej dwie osoby zginęły w poniedziałek w wyniku zmasowanego ataku rakietowego Rosji na Ukrainę. Późnym popołudniem odwołano trwający około trzech… » więcej 2022-12-05, godz. 08:57 Meteorolog IMGW: Święta raczej po wodzie, będzie ciepło i bez śniegu - Świąteczny tydzień zapowiada się z dodatnimi temperaturami i raczej bez śniegu, a za to z deszczem - przewiduje rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki… » więcej 2022-12-04, godz. 21:00 Eksplozja w domu na Śląsku. Pod gruzami znaleziono ciała dwóch mężczyzn Do eksplozji w jednorodzinnym budynku mieszkalnym doszło w niedzielę przed południem w Ustroniu na Śląsku. Strażakom udało się wydobyć spod gruzów starszą… » więcej 2022-12-03, godz. 13:00 Zerowy VAT przedłużony. Minister finansów podpisała rozporządzenie Minister finansów Magdalena Rzeczkowska podpisała rozporządzenie przedłużające utrzymanie „zerowej” stawki VAT na żywność. Dokument przewiduje także… » więcej 2022-12-02, godz. 21:04 Będzie konfiskata aut pijanych kierowców. Prezydent podpisał reformę Kodeksu karnego Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek obszerną reformę Kodeksu karnego m.in. zaostrzającą kary za najcięższe przestępstwa, wprowadzającą tzw. bezwzględne… » więcej 2022-12-02, godz. 19:45 Moskwa zapala świąteczne iluminacje, gdy miasta Ukrainy toną w ciemnościach - Podczas, gdy Ukrainę czekają dalsze ograniczenia w dostawach ciepła i prądu po rosyjskich bombardowaniach infrastruktury krytycznej, Moskwę rozświetliły… » więcej 2022-12-01, godz. 23:09 Sejm zamroził ceny gazu w 2023 roku. Kto może skorzystać z tej ochrony? Sejm w czwartek uchwalił ustawę, której celem jest zamrożenie cen gazu między innymi dla odbiorców indywidualnych w 2023 roku na poziomie z 2022 roku. Jego… » więcej 2022-12-01, godz. 20:32 Europoseł Złotowski o promocji KE w Internecie: Kosztowna i nieefektywna Europoseł PiS Kosma Złotowski skierował do Komisji Europejskiej interpelację w sprawie kosztownej i nieefektywnej - jego zdaniem - promocji jej działań za… » więcej
1234567