Pierwszy stały garnizon USA w Polsce ustanowiony. Mieści się w bazie w Poznaniu

2023-03-21, 18:34  Polska Agencja Prasowa
Uroczystości przekształcenia amerykańskiej Regionalnej Grupy Wsparcia (Area Support Group Poland, ASG-P) na Garnizon Sił Zbrojnych USA (U.S. Army Garrison Poland, USAG-P.) w Camp Kościuszko w Poznaniu/fot. Jakub Kaczmarczyk, PAP

Uroczystości przekształcenia amerykańskiej Regionalnej Grupy Wsparcia (Area Support Group Poland, ASG-P) na Garnizon Sił Zbrojnych USA (U.S. Army Garrison Poland, USAG-P.) w Camp Kościuszko w Poznaniu/fot. Jakub Kaczmarczyk, PAP

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski podczas uroczystości przekształcenia amerykańskiej Regionalnej Grupy Wsparcia (Area Support Group Poland, ASG-P) na Garnizon Sił Zbrojnych USA (U.S. Army Garrison Poland, USAG-P.) w Camp Kościuszko w Poznaniu/fot. Jakub Kaczmarczyk, PAP

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski podczas uroczystości przekształcenia amerykańskiej Regionalnej Grupy Wsparcia (Area Support Group Poland, ASG-P) na Garnizon Sił Zbrojnych USA (U.S. Army Garrison Poland, USAG-P.) w Camp Kościuszko w Poznaniu/fot. Jakub Kaczmarczyk, PAP

Uroczystość powołania stałego garnizonu armii amerykańskiej w naszym kraju odbyła się we wtorek (21 marca) w Poznaniu. Nowa jednostka będzie wspierać siły USA przebywające w Polsce. – Świat zachodni wtedy czuje się bezpieczny, gdy nasze siły zbrojne współpracują – powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

O zamiarze ustanowienia stałego garnizonu amerykańskich sił zbrojnych w Polsce (U.S. Army Garrison Poland, USAG-P.) jeszcze w marcu poinformował rzecznik Pentagonu gen. Pat Ryder. Chodzi o stałą jednostkę wspierającą obecność amerykańskich żołnierzy. Uroczystość powołania jednostki odbyła się we wtorek w Poznaniu, w siedzibie wysuniętego dowództwa V Korpusu Sił Lądowych USA.

– Dzisiaj jesteśmy świadkami inauguracji permanentnej obecności garnizonu wojsk Stanów Zjednoczonych na ziemi polskiej. To ważne wydarzenie zarówno w historii Polski, jak i w historii relacji polsko-amerykańskich – powiedział podczas uroczystości szef MON Mariusz Błaszczak. Jak podkreślił, baza w Poznaniu, gdzie został ulokowany nowy garnizon, od lipca 2022 nosi nazwę „Camp Kościuszko”. – To bohater dwóch narodów – walki o polską niepodległość i walki o niepodległość Stanów Zjednoczonych w XVIII wieku – podkreślił Błaszczak.

– Bardzo doceniamy to, że wojska USA są na stałe w naszym kraju. Szczególnie doceniamy to w sytuacji, w jakiej znalazła się Europa, kiedy Rosja napadła na Ukrainę, kiedy Rosja próbuje odbudować (swoje) imperium. Bardzo ważne jest to, żeby świat zachodni był zjednoczony, żeby świat zachodni czuł się bezpieczny – a czuje się bezpieczny wtedy, kiedy nasze siły zbrojne ze sobą współpracują – przykładem takiej ścisłej współpracy jest właśnie utworzenie garnizonu US Army w Poznaniu – oświadczył Błaszczak.

Jednostka ważna dla bezpieczeństwa NATO
Szef MON przypomniał, że w czerwcu ubiegłego roku, w czasie szczytu NATO w Madrycie, prezydent USA Joe Biden ogłosił decyzję o stałej obecności wojsk amerykańskich w naszym kraju. – Chodziło o wysunięte dowództwo V Korpusu US Army i właśnie o garnizon poznański – powiedział. Jak dodał, „jesteśmy świadkami wypełnienia tej deklaracji przez rząd Stanów Zjednoczonych”.
Jak mówił, organizacja amerykańskiego garnizonu w Polsce przebiegła w ścisłej współpracy obu armii. – Ona jest ważna dla bezpieczeństwa naszego kraju, ale także dla bezpieczeństwa całej wschodniej flanki NATO – podkreślił.

Szef MON dodał, że Polska zabiegała o stałą obecność sił USA przez lata. – O to słowo – „permanent”. I właśnie ono stało się faktem; dziś rozpoczyna swoją działalność garnizon w Poznaniu, działa już Wysunięte Dowództwo V Korpusu US Army – a więc to z Polski dowodzone są siły lądowe USA na wschodniej flance NATO – zaznaczył.
Wicepremier zwrócił uwagę, że w podpoznańskim Biedrusku polscy czołgiści szkolą się w obsłudze amerykańskich czołgów Abrams, które „jeszcze w tym roku trafią na wyposażenie Wojska Polskiego”. Błaszczak ocenił, jako wzorową, polsko-amerykańską współpracę w dziedzinie obronności. Przypomniał, że w tym roku na wyposażenie polskich sił zbrojnych trafią wyrzutnie rakiet HIMARS, a w przyszłym roku pierwsze z zamówionych w 2020 r. wielozadaniowych samolotów F-35.

– Naszym celem jest osiągnięcie interoperacyjności z wojskiem Stanów Zjednoczonych. Naszym celem jest wyposażenie Wojska Polskiego w sprzęt, który będzie jak najbardziej kompatybilny ze sprzętem USA. Naszym celem jest takie szkolenie polskich żołnierzy, żeby mogli korzystać z dobrych wzorców US Army – zaznaczył szef MON.

Błaszczak podziękował amerykańskim żołnierzom za ich służbę na terenie naszego kraju. – Razem jesteśmy silniejsi. Zakończę mottem, które jest za moimi plecami: „It will be done – to będzie zrobione” – mówił wicepremier.

„Drugi dom” dla amerykańskich żołnierzy
W swoim wystąpieniu ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski zapewnił, że dla przedstawicieli rządów obu krajów „nie ma nic ważniejszego, niż zapewnienie naszym narodom bezpieczeństwa”. – Ten garnizon sił lądowych zapewnia żołnierzom wsparcie, którego potrzebują, żeby skoncentrować się na swojej misji (...) Chciałem to raz jeszcze podkreślić: ciągłe i stałe wsparcie dla żołnierzy, którzy na stałe stacjonują w Polsce – zaznaczył. Dodał, że poznański garnizon będzie wspierał siły amerykańskie stacjonujące w 11. innych lokalizacjach naszego kraju. – Ten garnizon jest takim „drugim domem” dla amerykańskich żołnierzy, zapewniając wsparcie m.in. prawne, usługi pocztowe, zakwaterowanie, usługi rekreacyjne itd. – wymieniał Brzezinski.

– Ta chwila jest prawdziwie historyczna. To znak, że zamierzamy tu pozostać, że Stany Zjednoczone są oddane Polsce i sojuszowi NATO, że jesteśmy zjednoczeni w obliczu rosyjskiej agresji – podkreślił ambasador. Brzezinski przypomniał też słowa prezydenta USA Joe Bidena z ostatniego pobytu w Polsce, który mówił, że przyjaźń polsko-amerykańska jest kluczowa. – Prezydent Biden podczas tego pobytu w imieniu amerykańskiego narodu podziękował Polakom za ich niesłabnące wsparcie dla Ukrainy oraz za zaangażowanie Polski na rzecz obrony wolności i demokracji. A wszyscy państwo odegraliście w tym dziele swoją rolę – zaznaczył ambasador.

Zapewnił też, że prezydent Biden przez całe swoje życie jest przyjacielem Polski i przesłał w imieniu amerykańskiego prezydenta słowa podziękowania. – Prezydent Biden wie, że możemy na was polegać – mówił Brzezinski. – Dzisiaj mogę powiedzieć, że my, jako przedstawiciele Stanów Zjednoczonych, stoimy u waszego boku i nie są to tylko puste słowa. To są słowa, które codziennie wypełniamy treścią – zapewnił amerykański dyplomata. – Obecność armii amerykańskiej w Polsce buduje trwałe bezpieczeństwo Polski – dodał.

Dziękował również Polsce za to, że „była i jest wdzięcznym gospodarzem dla wszystkich amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Polsce w czasie tego trudnego kryzysu”. – Stoimy dosłownie ramię w ramię obok siebie, a wszystko to za wolność waszą i naszą – dodał Brzezinski.

Pierwsza tego typu jednostka od dekad
Dowódca V Korpusu US Army gen. broni John Kolasheski zaznaczył, że nowo powołany garnizon „to oznaka zaangażowania Stanów Zjednoczonych na rzecz bezpieczeństwa Europy i Polaków”. –Od przesmyku suwalskiego po Poznań, dalej na zachód, to dowód silnych więzów NATO – powiedział Kolasheski. – Dziś, wobec niezapowiedzianej rosyjskiej agresji, Sojusz Północnoatlantycki jest silniejszy niż kiedykolwiek. Rosja miała nadzieję, że jej działania podzielą NATO, okazało, że nie doceniła naszej wspólnej siły i naszego zdecydowania – podkreślił generał.

– Dziś w Polsce służy ramię w ramię więcej sojuszniczych żołnierzy z większej liczby sojuszniczych krajów niż kiedykolwiek w historii Sojuszu – zauważył Kolasheski. Podkreślił, że „niepozorna, zwykle niewdzięczna rola garnizonów jest istotna dla utrzymania gotowości bojowej tych jednostek”. – Wasze działania mają strategiczne znaczenie na całym europejskim teatrze. Na całej wschodniej flance NATO żołnierze z całego Sojuszu są rozmieszczeni razem – zwrócił się do żołnierzy i pracowników garnizonu.

Dyrektor dowództwa zarządzającego amerykańskimi garnizonami w Europie (IMCOM-Europe) Tommy R. Mize zaznaczył, że w przekształcenie Grupy Wsparcia Obszarowego w stały garnizon włożono wiele wysiłku i planowania. – Postało jeszcze wiele pracy, ponieważ nadal będziemy w pełni obsadzać i dostarczać zasoby garnizonowi oraz udoskonalać i ulepszać systemy i procesy. To dodatkowo umożliwi garnizonowi zapewnienie wysokiej jakości usług i infrastruktury potrzebnych jednostkom i żołnierzom, których wspierają – powiedział.

Pierwszy dowódca amerykańskiego garnizonu w Polsce płk Jorge M. Fonseca w rozmowie z dziennikarzami zaznaczył, że ustanowiona w Poznaniu jednostka jest pierwszą tego typu utworzoną od dekad. – Fakt, że jest on we wschodniej części NATO jest znaczący – podkreślił. Pytany o to, jakiego rodzaju wsparcia amerykańskim żołnierzom będzie udzielała jego jednostka wyjaśnił, że chodzi o pomoc administracyjną, finansową czy szeroko rozumianą logistykę.

Poznański garnizon US Army ma zajmować się wsparciem infrastruktury i dostarczaniem usług żołnierzom stacjonującym w naszym kraju i ma składać się z 13 wojskowych i 140 pracowników cywilnych. Jest to ósmy garnizon wojsk lądowych USA w Europie, obok podobnie funkcjonujących w Belgii, Włoszech i Niemczech, gdzie funkcjonuje 5 takich jednostek. Do tej pory w Polsce funkcjonowała Regionalna Grupa Wsparcia (Area Support Group Poland, ASG-P). Tego typu jednostki istnieją jeszcze w regionie Morza Czarnego – w Rumunii i Bułgarii – oraz na Bałkanach Zachodnich – w Bośni i Hercegowinie oraz Kosowie.

Na początku marca Pentagon poinformował, że do Polski dotarli pierwsi żołnierze na stałe przydzieleni do służby w w naszym kraju w ramach wysuniętej kwatery głównej V Korpusu US Army w Poznaniu w bazie nazwanej „Camp Kościuszko”. Wysunięta kwatera główna V Korpusu US Army została ulokowana w Poznaniu na mocy decyzji ze szczytu NATO w Madrycie w lipcu 2022. Od 2020 w Poznaniu funkcjonuje już Wysunięte dowództwo V Korpusu Sił Lądowych USA; w lipcu 2022 otrzymało nazwę „Camp Kościuszko”. Jego głównym zadaniem jest koordynacja działań i nadzór nad siłami lądowymi USA w Europie, planowanie operacyjne oraz współpraca i synchronizacja działań sił amerykańskich z wojskami innych państw NATO.

Kraj i świat

Nie używaj otwartego ognia w lesie Ostrzeżenia o zagrożeniu pożarami w regionie

Nie używaj otwartego ognia w lesie! Ostrzeżenia o zagrożeniu pożarami w regionie

2023-06-05, 20:31
TSUE: Reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 r. narusza prawo Unii

TSUE: Reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 r. narusza prawo Unii

2023-06-05, 17:31
Konie wożące turystów do Morskiego Oka przechodzą badania przed sezonem [wideo]

Konie wożące turystów do Morskiego Oka przechodzą badania przed sezonem [wideo]

2023-06-05, 16:58
Niderlandzki portal NU pisze o polskim obozie zagłady. Interweniuje ambasada RP w Hadze

Niderlandzki portal NU pisze o „polskim obozie zagłady”. Interweniuje ambasada RP w Hadze

2023-06-05, 12:56
Politolog o marszu opozycji: świat dziennikarski jest podzielony, stąd różne relacje [Rozmowa dnia]

Politolog o marszu opozycji: świat dziennikarski jest podzielony, stąd różne relacje [Rozmowa dnia]

2023-06-05, 09:59
Komisja Europejska przedłużyła zakaz importu produktów rolnych z Ukrainy do połowy września

Komisja Europejska przedłużyła zakaz importu produktów rolnych z Ukrainy do połowy września

2023-06-05, 09:40
Marsz zainicjowany przez PO w Warszawie. Donald Tusk: Olbrzym się obudził

Marsz zainicjowany przez PO w Warszawie. Donald Tusk: Olbrzym się obudził

2023-06-04, 12:11
Procesja harcerzy z relikwiami bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Warszawie

Procesja harcerzy z relikwiami bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Warszawie

2023-06-04, 10:25
Fiat 126, czyli popularny maluch, obchodzi 50. urodziny. Wyjątkowy zlot w Bielsku-Białej

Fiat 126, czyli popularny „maluch”, obchodzi 50. urodziny. Wyjątkowy zlot w Bielsku-Białej

2023-06-03, 17:20
Minister Piotr Gliński: Udało się kupić 18 prac Tamary Łempickiej ze zbiorów w Meksyku

Minister Piotr Gliński: Udało się kupić 18 prac Tamary Łempickiej ze zbiorów w Meksyku

2023-06-03, 00:10
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę