Poniedziałek, 06 lutego 2023 r.   Imieniny: Doroty, Bogdana, Pawła
Polskie Radio PiK » Kraj i świat
2023-01-24, 19:30 IAR/Redakcja

Świadczenie pielęgnacyjne i renta socjalna. Ministerstwo podało stawki

Minister Marlena Maląg./fot. PAP/Piotr Nowak
Minister Marlena Maląg./fot. PAP/Piotr Nowak
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że świadczenie pielęgnacyjne zostało powiązane ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia i w tym roku wyniesie 2458 złotych miesięcznie.
Podczas konferencji prasowej szefowa resortu poinformowała też, że renta socjalna została zrównana z minimalną emeryturą. Od 1 marca wyniesie 1588 złotych i 44 grosze. W tym kontekście wskazywała też na wzrost nakładów na politykę społeczną w ciągu ostatnich lat.

- W roku 2015 to powiązanie wyglądało inaczej, było to tylko 740 zł - mówi minister Marlena Maląg. - Mało tego, dzisiaj osoby, które otrzymują rentę socjalną, mogą tak jak inni renciści do swojego świadczenia dorabiać na takich samych zasadach, co też pokazuje przede wszystkim sukcesywne łamanie barier.

Resort poinformował też o pracach nad rozwiązaniami dotyczącymi dorabiania do świadczenia pielęgnacyjnego. Miałyby one umożliwić połączenie możliwości ewentualnego podjęcia pracy z opieką nad niepełnosprawnymi.

Wiceminister w resorcie, pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik mówił, że jego zespół pracuje równolegle nad dwiema ścieżkami rozwiązań:

- Wraz z kancelarią prezydenta pracujemy nad rozwiązaniem, które daje możliwość dorabiania wraz z asystencją, ale gdyby się okazało, że to jest jakoś czasowo bardziej odległe, to równolegle też przygotowujemy rozwiązania, które na ten moment wdrożyłyby tylko możliwość samego dorabiania z możliwością dołączenia asystencji wtedy, kiedy ona będzie gotowa - mówi Paweł Wdówik.

Ministerstwo poinformowało, że w ubiegłym roku nakłady na wsparcie osób z niepełnosprawnościami wyniosły ponad 37 miliardów złotych. Natomiast w 2015 roku było to 15,5 miliarda złotych.
mówi Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej
mówi wiceminister Paweł Wdówik, pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych

Kraj i świat

2023-02-05, godz. 20:00 Papież Franciszek nie wyklucza spotkania z prezydentami Putinem i Zełenskim Papież Franciszek powiedział w niedzielę dziennikarzom, że jest gotów spotkać się z prezydentami Ukrainy i Rosji, Wołodymyrem Zełenskim i Władimirem… » więcej 2023-02-05, godz. 16:00 Szlaki w Tatrach zamknięte dla turystów. Potężne lawiny nad Morskim Okiem Z uwagi na wysokie zagrożenie lawinowe władze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) zamknęły wszystkie szlaki dla turystyki pieszej i narciarskiej. Niektórzy… » więcej 2023-02-05, godz. 13:00 Wyrzutnie „Patriot" w drodze z Sochaczewa na lotnisko w Bemowie [zdjęcia] - To ważny element szkolenia żołnierzy z 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej - poinformował w mediach społecznościowych szef MON, Mariusz… » więcej 2023-02-05, godz. 11:00 Kolejna wymiana jeńców między Ukrainą a Rosją. 23 osoby są poważnie ranne W sobotę doszło do kolejnej wymiany jeńców między wojującymi stronami. Z rosyjskiej niewoli na Ukrainę powróciło 116 żołnierzy. 23 osoby mają poważne… » więcej 2023-02-04, godz. 21:20 W USA padł krajowy rekord zimna. W stanie New Hampshire było -77 stopni Ponad 20 mln ludzi na północnym wschodzie USA w sobotę stoi w obliczu zagrażającej życiu mroźnej temperatury. Odczuwalna temperatura spadła średnio do… » więcej 2023-02-04, godz. 20:07 Joe Biden: „Zajmiemy się chińskim balonem szpiegowskim" [aktualizacja] Z powodu przelatującego nad USA zwiadowczego balonu ChRL, szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken przełożył wizytę w Chinach. Ostatnia wizyta sekretarza… » więcej 2023-02-04, godz. 13:55 Nie żyje Szewach Weiss były ambasador Izraela w Polsce, urodzony na Kresach W piątek w wieku 87 zmarł Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce i przewodniczący izraelskiego parlamentu Knesetu; pogrzeb polityka odbędzie się… » więcej 2023-02-04, godz. 13:00 Ratownicy wznawiają poszukiwania ciał ofiar katastrofy w kopalni Pniówek W sobotę rano w kopalni Pniówek, po ponad dziewięciu miesiącach, wznowiona została akcja ratownicza w celu dotarcie do siedmiu górników i ratowników górniczych… » więcej 2023-02-03, godz. 21:45 USA przekaże nowy pakiet pomocy dla Ukrainy m.in. pociski o zasięgu 150 km Administracja prezydenta USA Joe Bidena ogłosiła nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Jest on warty ponad 2,2 miliardy dolarów. Po raz pierwszy znajdą… » więcej 2023-02-03, godz. 18:55 Minister Błaszczak: Polska szkoli ukraińskich żołnierzy z obsługi czołgów Leopard - Polska przystąpiła już do szkolenia ukraińskich żołnierzy, ucząc ich obsługi czołgów Leopard - poinformował w piątek w Kijowie wicepremier, minister… » więcej
1234567