Piątek, 02 grudnia 2022 r.   Imieniny: Balbiny, Bibianny, Pauliny
Polskie Radio PiK » Kraj – świat
2022-11-24, 10:27 Polska Agencja Prasowa

Premier: Tusk równa się Merkel; jest współodpowiedzialny za to nieszczęście, które spotkało Europę

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej na lotnisku Okęcie w Warszawie, 24 bm. Premier Morawiecki udaje się na szczyt szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej w Koszycach/fot. Mateusz Marek, PAP
Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej na lotnisku Okęcie w Warszawie, 24 bm. Premier Morawiecki udaje się na szczyt szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej w Koszycach/fot. Mateusz Marek, PAP
– Polityka energetyczna PO uzależniła nas od fatalnej polityki niemiecko-rosyjskiej – ocenił w czwartek premier Mateusz Morawiecki. – Pani Merkel ściągnęła na Europę Środkową ogromne nieszczęście w postaci swojej polityki gazowej, energetycznej i współpracy z Rosją. Donald Tusk równa się Angela Merkel – powiedział.
Szef polskiego rządu w czwartek w Koszycach weźmie udział w pierwszym spotkaniu premierów państw V4 – tworzonej przez Polskę, Czechy, Słowację i Węgry – pod przewodnictwem Słowacji. Przed wylotem podczas konferencji prasowej premier powiedział, że jednymi z głównych tematów rozmów będą kwestie bezpieczeństwa w regionie i energetyka.

Odnosząc się do tej ostatniej tematyki przypomniał, że w czwartek odbędzie się konwencja programowa Platformy Obywatelskiej poświęcona klimatowi, ochronie środowiska i energetyce. – Przede wszystkim (szef PO) Donald Tusk to to samo co (była kanclerz Niemiec) Angela Merkel. Pani Merkel ściągnęła na Europę Środkową ogromne nieszczęście w postaci swojej polityki gazowej, energetycznej i współpracy z Rosją. Donald Tusk równa się Angela Merkel, w związku z tym i on jest odpowiedzialny za to ogromne nieszczęście, które spotkało Europę – mówi premier.

Zaznaczył przy tym, że Platformie Obywatelskiej należy zadać kilka podstawowych pytań ws. energetyki. – Dlaczego zarzucili projekt gazociągu bałtyckiego, ten projekt, który uniezależnia nas od gazu rosyjskiego? Dlaczego chcieli podpisać umowę z Gazpromem do 2037 roku? (...) Dlaczego przez osiem lat swoich rządów, poza powołaniem spółki, nie zrobili nic istotnego, żeby podpisać umowy na budowę elektrowni atomowej? Dlaczego w ich czasach zainstalowano nieco powyżej 5,5 GW w odnawialnych źródłach energii? Dlaczego, jak mieli problemy ze smogiem, to zmieniali normy po to, aby pomiary im się zgadzały? – pytał premier.

Wyraził przy tym wątpliwość, czy była to nieudolność, czy niesamodzielność. – Ja uważam, że było to jedno i drugie. To polityka PO w zakresie energii. To polityka, która nas uzależniała od koszmarnej, fatalnej polityki niemiecko–rosyjskiej, która pozwoliła Putinowi na coraz głębsze uzależnianie Europy od, niby niskich na początku, cen gazu – powiedział Morawiecki.

Jego zdaniem, „PO tak dbała o bezpieczeństwo energetyczne Polaków, jak lis dba o bezpieczeństwo kur w kurniku”. – Ich polityka była brutalna, mocna wobec górników, do których strzelali, których zmuszali do jak najszybszego zamykania kopalni. A jednocześnie potulna i łagodna wobec Władimira Putina – mówił.

Głównym tematem zapowiedzianych na czwartek rozmów premierów V4 ma być wojna na Ukrainie, bezpieczeństwo energetyczne oraz migracja. Szczyt w Koszycach będzie pierwszym na tym szczeblu spotkaniem w ramach słowackiej prezydencji V4, która trwa od początku lipca tego roku. Czeskie media przypomniały, że na Słowacji zaplanowano także spotkanie przewodniczących parlamentów Grupy Wyszehradzkiej, które zostało odwołane, ponieważ liderzy czeskiego Senatu i Izby Poselskiej zapowiedzieli bojkot posiedzenia z uwagi na stanowisko Węgier wobec Rosji prowadzącej wojnę na Ukrainie.

Kraj – świat

2022-12-01, godz. 23:09 Sejm zamroził ceny gazu w 2023 roku. Kto może skorzystać z tej ochrony? Sejm w czwartek uchwalił ustawę, której celem jest zamrożenie cen gazu m.in. dla odbiorców indywidualnych w 2023 r. na poziomie z 2022 r. Jego cena maksymalna… » więcej 2022-12-01, godz. 20:32 Europoseł Złotowski o promocji KE w Internecie: Kosztowna i nieefektywna Europoseł PiS Kosma Złotowski skierował do Komisji Europejskiej interpelację w sprawie kosztownej i nieefektywnej - jego zdaniem - promocji jej działań za… » więcej 2022-12-01, godz. 20:00 Ostrzeżenia hydrologiczne dla Kujaw i Pomorza: w studniach może zabraknąć wody Za obniżenie lustra wód podziemnych odpowiada tzw. niżówka. Państwowa służba hydrogeologiczna wydała ostrzeżenie - już szóste w tym roku - dla większości… » więcej 2022-12-01, godz. 19:20 Obraz skradziony z polskiego muzeum na aukcji w Niemczech. Konsul interweniuje Konsul RP w Berlinie Marcin Król będzie obecny podczas aukcji w Berlinie, na której dom aukcyjny Grisebach wystawił na sprzedaż obraz Wassily Kandinsky’ego… » więcej 2022-12-01, godz. 13:43 Prezydent Andrzej Duda: Uznanie zdobyczy Rosji kosztem Ukrainy to droga do wielkiego konfliktu - Nie ulega wątpliwości, że Rosja to dziś państwo zbrodnicze - powiedział w czwartek w Łodzi, podczas Rady Ministerialnej OBWE, prezydent Andrzej Duda… » więcej 2022-12-01, godz. 09:53 Ogrzewający domy energią elektryczną mogą już składać wnioski o dodatek - Od 1 grudnia br. do 1 lutego 2023 r. można składać wnioski o dodatek elektryczny - przypomina Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dodatek w wysokości 1000… » więcej 2022-11-30, godz. 16:55 Wybuch w ambasadzie Ukrainy w Hiszpanii. Ładunek w liście do ambasadora List, w którym znajdował się ładunek wybuchowy domowej roboty eksplodował w środę w ambasadzie Ukrainy w Madrycie. Był adresowany do ambasadora Serhija… » więcej 2022-11-30, godz. 14:15 Powstanie ponad 100 tys. miejsc w żłobkach. Nowa edycja „Maluch plus” Po raz pierwszy program „Maluch plus” będzie miał nie roczną, a długofalową formułę. Program, którego budżet zaplanowano na 5,5 mld złotych, ma zwiększyć… » więcej 2022-11-30, godz. 09:43 Rzecznik rządu potwierdził, że KE zaakceptowała ustalenia operacyjne związane z polskim KPO Komisja Europejska przyjęła tzw. ustalenia operacyjne związane z polskim KPO. - To dobry, istotny krok, ale jeszcze niedecydujący, jeśli chodzi o wypłatę… » więcej 2022-11-29, godz. 21:30 Lodołamacze gotowe do akcji. Będą chronić okolicę zapory we Włocławku Zapora na Wiśle we Włocławku oraz stacjonujące w tamtejszym porcie lodołamacze - osiem jednostek - są sprawne technicznie i przygotowane na zimę. Lodołamacze… » więcej
1234567