Niedziela, 05 lutego 2023 r.   Imieniny: Agaty, Adelajdy
Polskie Radio PiK » Kraj i świat
2022-11-19, 17:31 Polska Agencja Prasowa/Redakcja

Polska na szóstym miejscu w rankingu cyberbezpieczeństwa

Mariusz Błaszczak/fot. Tomasz Waszczuk, PAP, archiwum
Mariusz Błaszczak/fot. Tomasz Waszczuk, PAP, archiwum
– Działania Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni przyczyniły się do uplasowania Polski na szóstej pozycji w tak ważnym rankingu jak Cyber Defence Index 22/23 – przekazał wicepremier w sobotę szef MON Mariusz Błaszczak. Jak ocenił, „to pokazuje, że rośniemy w siłę, a nasze działania międzynarodowe są doceniane.
O pozycji Polski w tym rankingu Błaszczak poinformował na Twitterze.

Ranking Cyber Defence Index 22/23 ocenia postępy w cyfryzacji i budowie cyberbezpieczeństwa 20 największych gospodarek świata. "Biorąc pod uwagę ogólną liczbę przyznanych punktów, Polska znalazła się na szóstej pozycji, tuż za Australią, Królestwem Niderlandów, Południową Koreą, USA i Kanadą. Docenione zostały m.in. działania Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni zmierzające do budowy i wzmocnienia regionalnej współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa - podkreślono na stronie Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Jak dodano, „pierwsze miejsce Australii odzwierciedla wysiłek, jaki kraj włożył w budowę ogólnodostępnej bezpiecznej infrastruktury”. „Znajdujące się na drugim miejscu Królestwo Niderlandów to europejskie centrum cyberbezpieczeństwa. Haga określana jest mianem hubu bezpieczeństwa cyfrowego, w którym znajdują się m.in. kwatery główne instytucji odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo NATO i Europolu” – czytamy.

Jak podano, na liczbę punktów przyznanych Korei Południowej (trzecie miejsce) i Polsce (szóste miejsce) wpływ miała geopolityka. „Oba kraje zostały docenione za skuteczne odpieranie ataków pochodzących z krajów sąsiadujących - Korei Północnej i Rosji” – podano na stronie Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Przekazano także, że Polskę doceniono „m.in. za działania realizowane przez Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni”. „Z uznaniem spotkały się działania DKWOC związane z udzieleniem wsparcia Ukrainie i pracą na rzecz podpisania memorandów międzynarodowych regulujących zasady współpracy dwustronnych, co przyczynia się do wzmocnienia regionalnej współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa” – wskazano.

Kraj i świat

2023-02-04, godz. 21:20 W USA padł krajowy rekord zimna. W stanie New Hampshire było -77 stopni Ponad 20 mln ludzi na północnym wschodzie USA w sobotę stoi w obliczu zagrażającej życiu mroźnej temperatury. Odczuwalna temperatura spadła średnio do… » więcej 2023-02-04, godz. 20:07 Joe Biden: „Zajmiemy się chińskim balonem szpiegowskim" [aktualizacja] Z powodu przelatującego nad USA zwiadowczego balonu ChRL, szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken przełożył wizytę w Chinach. Ostatnia wizyta sekretarza… » więcej 2023-02-04, godz. 13:55 Nie żyje Szewach Weiss były ambasador Izraela w Polsce, urodzony na Kresach W piątek w wieku 87 zmarł Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce i przewodniczący izraelskiego parlamentu Knesetu; pogrzeb polityka odbędzie się… » więcej 2023-02-04, godz. 13:00 Ratownicy wznawiają poszukiwania ciał ofiar katastrofy w kopalni Pniówek W sobotę rano w kopalni Pniówek, po ponad dziewięciu miesiącach, wznowiona została akcja ratownicza w celu dotarcie do siedmiu górników i ratowników górniczych… » więcej 2023-02-03, godz. 21:45 USA przekaże nowy pakiet pomocy dla Ukrainy m.in. pociski o zasięgu 150 km Administracja prezydenta USA Joe Bidena ogłosiła nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Jest on warty ponad 2,2 miliardy dolarów. Po raz pierwszy znajdą… » więcej 2023-02-03, godz. 18:55 Minister Błaszczak: Polska szkoli ukraińskich żołnierzy z obsługi czołgów Leopard - Polska przystąpiła już do szkolenia ukraińskich żołnierzy, ucząc ich obsługi czołgów Leopard - poinformował w piątek w Kijowie wicepremier, minister… » więcej 2023-02-03, godz. 17:01 Były wiceminister skarbu Rafał Baniak w areszcie. Co nowego w sprawie o korupcję? Prezes organizacji Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej i były wiceminister skarbu Rafał Baniak usłyszał w śląskim wydziale Prokuratury Krajowej zarzuty m.in… » więcej 2023-02-03, godz. 16:20 Nie żyje Paco Rabanne. Słynny projektant mody i perfum miał 88 lat - W swym domu w miasteczku Portsall w Bretanii, na północy Francji, zmarł Francisco Rabaneda y Cuervo, znany jako Paco Rabanne - poinformował Reuters. Jeden… » więcej 2023-02-03, godz. 16:00 Prezydent Andrzej Duda mianuje nowych dowódców Rodzajów Sił Zbrojnych i WOT-u Prezydent Andrzej Duda mianuje generała broni Wiesława Kukułę na nowego Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej… » więcej 2023-02-03, godz. 14:10 Sprawa odmowy wykonania aborcji: jest śledztwo; ofiara gwałtu ma 24 lata Jedna z białostockich prokuratur prowadzi śledztwo ws. wykorzystania seksualnego niepełnosprawnej 24-letniej kobiety - podała Prokuratura Krajowa, dementując… » więcej
1234567