Sobota, 24 września 2022 r.   Imieniny: Gerarda, Ruperta, Tomiry
Polskie Radio PiK » Kraj – świat
Nova
2022-09-19, 11:58 Polska Agencja Prasowa

Wielka Brytania: uroczystości pogrzebowe królowej Elżbiety II [relacja na żywo - zapis]

Uroczystości pogrzebowe królowej Elżbiety II/fot. Joshua Bratt, PAP, Avalon
Uroczystości pogrzebowe królowej Elżbiety II/fot. Joshua Bratt, PAP, Avalon
Uroczystości pogrzebowe królowej Elżbiety II w Opactwie Westminsterskim/fot. PAP, EPA
Uroczystości pogrzebowe królowej Elżbiety II w Opactwie Westminsterskim/fot. PAP, EPA
Uroczystości pogrzebowe królowej Elżbiety II w Opactwie Westminsterskim/fot. PAP, EPA
Uroczystości pogrzebowe królowej Elżbiety II w Opactwie Westminsterskim/fot. PAP, EPA
Uroczystości pogrzebowe królowej Elżbiety II w Opactwie Westminsterskim/fot. PAP, EPA
Uroczystości pogrzebowe królowej Elżbiety II w Opactwie Westminsterskim/fot. PAP, EPA
Uroczystości pogrzebowe królowej Elżbiety II w Opactwie Westminsterskim/fot. PAP, EPA
Uroczystości pogrzebowe królowej Elżbiety II w Opactwie Westminsterskim/fot. PAP, EPA
Cały świat żegnał w poniedziałek (19 września) brytyjską królową Elżbietę II. Relacjonowaliśmy przebieg publicznej ceremonii w Londynie i w Windsorze. Ostatni moment, chwila pochówku, to był czas tylko dla rodziny.

godz. 22.03
Trumna z ciałem królowej Elżbiety II została złożona do grobu podczas prywatnej uroczystości. Podczas popołudniowego nabożeństwa pogrzebowego w kaplicy św. Jerzego trumnę opuszczono do znajdującej się w podziemiach świątyni krypty królewskiej, ale ostatecznym miejscem spoczynku jest mała kaplica przylegająca do prezbiterium, w której pochowani są rodzice Elżbiety II oraz złożone zostały prochy jej młodszej siostry. Złożenie trumny do grobu, a także przeniesienie znajdującej się w królewskiej krypcie trumny z ciałem jej męża, księcia Filipa, odbyło się wieczorem tylko w obecności rodziny królewskiej i bez obecności mediów.
Jak wcześniej informowano, nagrobkiem jest jedynie prosta marmurowa płyta, na której wyryte są tylko imiona królowej Elżbiety II i księcia Filipa oraz lata w których żyli, czyli odpowiednio 1926-2022 i 1921-2021.

godz. 20.36
W państwowym pogrzebie Elżbiety II w Opactwie Westminsterskim wzięło udział sześciu byłych brytyjskich premierów. Na uroczystościach zjawili się Boris Johnson, Theresa May, David Cameron, Gordon Brown, Tony Blair i John Major wraz z małżonkami. Obecna brytyjska premier Liz Truss również uczestniczyła w nabożeństwie – przypadło jej w udziale przeczytanie fragmentu Ewangelii według św. Jana. W trakcie swojego 70-letniego panowania królowa Elżbieta II współpracowała z piętnastoma premierami; większość z nich już nie żyje. W kolejności chronologicznej byli to: Winston Churchill, Anthony Eden, Harold Macmillan, Alec Douglas-Home, Harold Wilson, Edward Heath, James Callaghan oraz Margaret Thatcher.

godz. 19.08

W pogrzebie królowej Elżbiety II zaangażowanych było około 10 tys. policjantów, co było największą akcją w historii policji metropolitarnej. W uroczystości wzięło też udział 4 tys. żołnierzy. Spośród tej liczby 3 tys. żołnierzy brało udział w pierwszej części uroczystości pogrzebowych - w Londynie, a 1 tys. - w Windsorze.


godz. 18.02

Trumna z ciałem brytyjskiej królowej Elżbiety II na koniec nabożeństwa pogrzebowego w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze została opuszczona do królewskiej krypty w podziemiach świątyni. Opuszczeniu trumny towarzyszył Psalm 103, zaczynający się od słów: „Błogosław, duszo moja, Pana, i całe moje wnętrze - święte imię Jego! Błogosław, duszo moja, Pana, i nie zapominaj o wszystkich Jego dobrodziejstwach!".
Wieczorem, już tylko w obecności najbliższej rodziny, trumna z ciałem Elżbiety II zostanie złożona w grobie w kaplicy pamięci Jerzego VI, gdzie pochowani są jej rodzice oraz młodsza siostra. W tym samym czasie przeniesiona tam zostanie również trumna z ciałem jej zmarłego w zeszłym roku męża, księcia Filipa, która od czasu pogrzebu pozostawała w królewskiej krypcie.


godz. 17.49

Symbole władzy monarszej królowej Elżbiety II: imperialna korna, berło i jabłko królewskie zostały podczas nabożeństwa pogrzebowego zdjęte z trumny z jej ciałem i przekazane dziekanowi kaplicy św. Jerzego w Windsorze, który położył je na ołtarzu. Ma to symbolizować, że Elżbieta II zostanie złożona do grobu nie jako monarchini, ale jako zwykła chrześcijanka. Insygnia te zostaną przekazane nowemu królowi, Karolowi III w dniu jego koronacji.

godz. 17.40
„Głęboka wiara chrześcijańska królowej Elżbiety II owocowała wytrwałą służbą narodowi i Wspólnocie Narodów, ale także troską o sąsiadów tu, w Windsorze" - powiedział podczas nabożeństwa pogrzebowego dziekan kaplicy św. Jerzego w Windsorze David Connor.
„Zebraliśmy się, aby oddać w ręce Boga duszę Jego służebnicy, królowej Elżbiety. Tu, w kaplicy św. Jerzego, w której tak często się modliła, mamy obowiązek wspomnieć kogoś, kogo nieskomplikowana, ale głęboka wiara chrześcijańska przyniosła tak wiele owoców. Owocowała w życiu pełnym wytrwałej służby Narodowi, Wspólnocie Narodów i szerszemu światu, ale także (co szczególnie należy zapamiętać w tym miejscu) w życzliwości, opiece i uspokajającej trosce o jej rodzinę, przyjaciół i sąsiadów" - powiedział Connor.

„W środku naszego szybko zmieniającego się i często niespokojnego świata, jej spokojna i godna obecność dała nam pewność, że możemy stawić czoła przyszłości, tak jak ona to zrobiła, z odwagą i nadzieją" - dodał.


godz. 17.15
Trwa ceremonia pogrzebowa królowej Elżbiety II, nabożeństwo z udziałem publiczności i rodziny królewskiej

godz. 17.01

Kondukt pogrzebowy dotarł na dziedziniec zamku w Windsorze, gdzie dołączą do niego członkowie rodziny królewskiej i razem odprowadzą trumnę z ciałem królowej do kaplicy św. Jerzego.

godz. 16.07

Karawan wiozący trumnę z ciałem królowej Elżbiety II przybył do bramy Wielkiego Parku Windsorskiego, skąd przez drogę prowadzącą do zamku w Windsorze trumna zostanie odprowadzona do kaplicy św. Jerzego, gdzie odbędzie się druga część ceremonii pogrzebowej.

godz. 14.25
Kondukt pogrzebowy z trumną z ciałem królowej Elżbiety II dotarł do łuku tryumfalnego Wellington Arch, gdzie trumna została przeniesiona z lawety działa, na której była dotychczas przewożona, do karawanu. Stąd zostanie zawieziona do zamku w Windsorze - powinna tam dotrzeć ok. godz. 16.06 polskiego czasu. W kaplicy św. Jerzego znajdującej się na terenie zamku w Windsorze odbędzie się nabożeństwo pogrzebowe, na zakończenie którego trumna z ciałem królowej zostanie spuszczona do krypty królewskiej. W tej części ceremonii nie będą uczestniczyć zagraniczni goście, ani zdecydowana większość osób, które uczestniczyły w nabożeństwie w Opactwie Westminsterskim.

godz. 13.19

Kondukt pogrzebowy z ciałem brytyjskiej królowej Elżbiety II wyruszył sprzed Opactwa Westminsterskiego w kierunku Wellington Arch. Podczas 45-minutowej drogi ulicami Londynu co minutę rozlegać się będzie uderzenie Big Bena oraz salut armatni z Hyde Parku.
Podobnie jak to było w drodze do Opactwa Westminsterskiego, trumna jest przewożona na 2,5-tonowej, czterokołowej lawecie działa z 1896 r., którą ciągnie 98 marynarzy Royal Navy, a kolejnych 40 idzie za nią, aby ją hamować. Trumna jest przykryta królewskim sztandarem, a na niej leżą imperialna korona, berło i jabłko królewskie.
Tym razem na czele konduktu idzie konny oddział londyńskiej policji metropolitalnej, następnie oddział Królewskiej Kanadyjskiej Policji Konnej, Gurkhowie, przedstawiciele sił zbrojnych Australii, Nowej Zelandii i Kanady, a także oddziały brytyjskich sił zbrojnych, zarówno regularnych oddziałów armii, marynarki i sił powietrznych, jak i oddziały reprezentacyjne.
Bezpośrednio za lawetą z trumną idzie dziesięcioro członków rodziny królewskiej, w takiej samej kolejności jak do Opactwa Westminsterskiego: czworo dzieci Elżbiety II - król Karol III, księżniczka Anna, książę Andrzej i książę Edward, następnie dwaj synowie Karola III - książę William i książę Harry, syn księżniczki Anny Peter Phillips, jej mąż wiceadmirał Timothy Laurence, książę Gloucesteru Ryszard i syn młodszej siostry Elżbiety II, nieżyjącej już księżniczki Małgorzaty - David Armstrong-Jones.
Za nimi trzema samochodami jadą kolejno: królowa-małżonka Camilla i żona księcia Williama Kate; żona księcia Harry'ego Meghan i żona księcia Edwarda Zofia oraz córki księcia Andrzeja, Beatrycze i Eugenia z mężami. Kondukt zamykają przedstawiciele różnych służb, takich jak straż pożarna, pogotowie ratunkowe, straż przybrzeżna czy więziennictwo.
Trasa konduktu wiedzie wzdłuż Pałacu Westminsterskiego, czyli siedziby parlamentu, przez rządową aleję Whitehall, plac defiladowy Horse Guards Parade, reprezentacyjną aleję The Mall do Pałacu Buckingham. Kondukt minie go z prawej strony, udając się w kierunku łuku triumfalnego Wellington Arch, znajdującego się pomiędzy terenami zielonymi przylegającymi do Pałacu Buckingham a Hyde Parkiem.


godz. 13.06

Uroczystości żałobne po śmierci brytyjskiej królowej Elżbiety II wiele osób w całym kraju śledzi na żywo w miejscach publicznych - tak jest m.in. w jednym z londyńskich parków królewskich niedaleko Pałacu Buckingham – Hyde Parku. Postawiono tu kilka dużych ekranów, aby nieprzebrane tłumy ludzi, które wciąż jeszcze napływają do Hyde Parku, mogły choć w ten sposób uczestniczyć w pożegnaniu królowej Elżbiety II.
Ci, którym udało się podejść bliżej ekranów śledzą nabożeństwo w skupieniu. Niektórzy nie mogą powstrzymać łez, są pary, które oglądają uroczystości w objęciach; dzieci z chorągiewkami siedzą na ramionach rodziców.
Na tyłach panuje luźniejsza, bardziej rodzinna i pogodna atmosfera: jest więcej ruchu, pracują budki z jedzeniem. Niezależnie od miejsca wiele osób nagrywa krótkie filmy i robi zdjęcia, chcąc zachować w jakiś sposób tę historyczną chwilę.

godz. 13.00
W Opactwie Westminsterskim w Londynie zakończyło się nabożeństwo żałobne poświęcone zmarłej królowej Elżbiecie II. Trumna z ciałem zostanie teraz odprowadzona w uroczystym kondukcie ulicami Londynu do znajdującego się na tyłach Pałacu Buckingham Wellington Arch.

Na zakończenie nabożeństwa odegrany został wojskowy hejnał „Last Post", który wykonywany jest m.in. podczas wszystkich wojskowych pogrzebów, a następnie rozpoczęły się w całym kraju dwie minuty ciszy. Po nich odśpiewany zostanie hymn narodowy Wielkiej Brytanii, który ponownie zaczyna się od słów „God Save The King" (Boże, chroń króla) zamiast „God Save The Queen" (Boże, chroń królową) i na sam koniec major Paul Burns z Królewskiego Regimentu Szkocji, pełniący funkcję dudziarza królowej, zagra tradycyjną pieśń żałobną „Sleep, Dearie, Sleep".
Po jej wybrzmieniu trumna z ciałem królowej zostanie wyniesiona z Opactwa Westminsterskiego i ponownie umieszczona na lawecie działa, na którym wcześniej przetransportowano ją z Pałacu Westminsterskiego.


godz. 12.00
W Opactwie Westminsterskim w Londynie rozpoczęło się nabożeństwo żałobne poświęcone zmarłej królowej Elżbiecie II. Uczestniczy w nim około 2 tys. osób (w tym 500 gości zagranicznych), a odprawia dziekan tej świątyni David Hoyle. Kazanie wygłosi zwierzchnik Kościoła Anglii, arcybiskup Canterbury Justin Welby.
- W smutku, ale także w głębokim dziękczynieniu, przybywamy do tego Domu Bożego, do miejsca modlitwy, do kościoła, w którym pamięć i nadzieja są świętymi obowiązkami. Tutaj, gdzie królowa Elżbieta została poślubiona i ukoronowana, gromadzimy się z całego kraju, ze Wspólnoty Narodów i z narodów świata, aby opłakiwać naszą stratę, wspominać długie życie (królowej) w bezinteresownej służbie i z ufnością powierzyć ją miłosierdziu Boga, naszego Stwórcy i Odkupiciela – powiedział na początku nabożeństwa Hoyle.
Pierwsze czytanie – fragment 1 Listu do Koryntian, zaczynający się od słów „Tymczasem jednak Chrystus zmartwychwstał jako pierwszy spośród tych, co pomarli. Ponieważ bowiem przez człowieka (przyszła) śmierć, przez człowieka też (dokona się) zmartwychwstanie” – wygłosi sekretarz generalna Wspólnoty Narodów Patricia Scotland. Drugie czytanie – fragment Ewangelii według św. Jana zaczynający się od słów „Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga? I we Mnie wierzcie! W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować wam miejsce” – przypadnie w udziale premier Wielkiej Brytanii Liz Truss.


godz. 11.54
Kondukt pogrzebowy z trumną z ciałem Elżbiety II dotarł z Pałacu Westminsterskiego do Opactwa Westminsterskiego, gdzie za chwilę zacznie się nabożeństwo żałobne.
Wraz z przybyciem konduktu z trumną, dzwon w Opactwie Westminsterskim zaczął bić 96 razy, aby upamiętnić 96 lat życia monarchini. Przykryta królewskim sztandarem trumna, na której leżą imperialna korona oraz wieniec z kwiatów, zostanie teraz wniesiona przez główną nawę świątyni i ustawiona na katafalku przed ołtarzem.

godz. 11.46
Kondukt pogrzebowy z trumną z ciałem Elżbiety II wyruszył z Pałacu Westminsterskiego do Opactwa Westminsterskiego, gdzie odbędzie się nabożeństwo żałobne.

Na czele konduktu idzie orkiestra wojskowa szkockich i irlandzkich regimentów, następnie członkowie Brygady Gurkhów i członkowie Royal Air Force. Lawetę działa, na której znajduje się trumna, ciągnie 98 marynarzy Royal Navy, zaś za lawetą idzie kolejnych 40, mających za zadanie hamować.
Bezpośrednio za nimi idzie czwórka dzieci Elżbiety II – król Karol III, księżniczka Anna, książę Andrzej i książę Edward, następnie dwaj synowie Karola III – książę William i książę Harry, syn księżniczki Anny Peter Phillips, jej mąż wiceadmirał Timothy Lawrence, książę Gloucesteru Ryszard i syn młodszej siostry Elżbiety II, nieżyjącej już księżniczki Małgorzaty - David Armstrong-Jones.

godz. 11.35
Trumna z ciałem brytyjskiej królowej Elżbiety II jest przenoszona z katafalku w Westminster Hall, gdzie znajdowała się od środowego popołudnia, na lawetę działa, na której zostanie przewieziona do Opactwa Westminsterskiego.
Ważąca 2,5 tony czterokołowa laweta została wykonana w 1896 r. na zlecenie królowej Wiktorii do użycia podczas jej własnego pogrzebu. Oprócz pogrzebu królowej Wiktorii w 1901 r. była później używana w czasie pogrzebów kolejnych monarchów – Edwarda VII w 1910 r., Jerzego V w 1936 r., Jerzego VI w 1952 r. – oraz byłego premiera Winstona Churchilla w 1965 r. i admirała Royal Navy, hrabiego Mountbattena w 1979 r.

Kraj – świat

2022-09-24, godz. 16:28 Szef MON o nowelizacji ustawy o weteranach Przygotowaliśmy kolejną nowelizację ustawy o weteranach; chodzi o to, żeby docenić tych żołnierzy, którzy za Polskę narażali swoje życie i zdrowie… » więcej 2022-09-24, godz. 10:30 Ekspert IMGW: przed nami jesień bez babiego lata. Ciepła czy zimna? Choć jesień rozpoczynają chłodniejsze niż zwykle dni, to średnie temperatury października i listopada nie będą odbiegały od wieloletniej normy. Jednak… » więcej 2022-09-23, godz. 20:19 Odszedł Franciszek Pieczka, aktor wielu wspaniałych ról. Niezapomniany i kochany... W wieku 94 lat zmarł Franciszek Pieczka, jeden z najbardziej lubianych polskich aktorów i odtwórca ról w filmach „Żywot Mateusza' i „Austeria' i niezapomniany… » więcej 2022-09-23, godz. 19:00 Prawie 2 tys. mandatów w tydzień! Kierowcy „przejechali się" na nowych przepisach Ponad 1800 mandatów wystawili w mijającym tygodniu policjanci z regionu. To na razie wstępne dane, od kiedy obowiązuje nowy taryfikator. Najwięcej wykroczeń… » więcej 2022-09-23, godz. 18:20 Ordery Orła Białego dla założycieli i działaczy Komitetu Obrony Robotników [wideo] - Jestem dumny, że mogę w 46. rocznicę powstania KOR wręczyć Ordery Orła Białego i mogę przeprosić, że wolna Polska dopiero po ponad 30 latach honoruje… » więcej 2022-09-23, godz. 17:24 PGNiG i Grupa Equinor podpisały umowy na dostawy gazu przez Baltic Pipe PGNiG zawarł umowy z Grupą Equinor na dostawy gazu od stycznia 2023 r. do stycznia 2033 r. Chodzi o wolumen do 2,4 mld m sześc./r. Dodatkowe ilości paliwa… » więcej 2022-09-23, godz. 15:20 Filmowe spoty dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym [wideo] Resort infrastruktury oraz Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ruszyły z kampanią informacyjną mającą przeciwdziałać popełnianiu najcięższych… » więcej 2022-09-23, godz. 08:30 Nadeszła jesień, a razem z nią jasne planety, roje meteorów i zaćmienia... W piątek, 23 września, o godzinie 3.04 Słońce przeszło przez punkt Wagi, tym samym rozpoczynając astronomiczną jesień. Na niebie będzie można podziwiać… » więcej 2022-09-23, godz. 07:40 Narkotykowa linia produkcyjna. Policja przejęła „towar” o wartości ok. 800 tys. zł Policjanci z Pomorza zlikwidowali wytwórnię metaklefedronu i zabezpieczyli substancje, z których można otrzymać ponad 100 tysięcy porcji tego narkotyku… » więcej 2022-09-22, godz. 22:29 Prezydent Duda na pogrzebie Edwarda Mosberga w USA. Pośmiertnie go odznaczył W uznaniu wybitnych zasług w działalności na rzecz dialogu polsko-żydowskiego i rozwijaniu współpracy między narodami, za pielęgnowanie pamięci i popularyzowanie… » więcej
1234567