Niedziela, 04 grudnia 2022 r.   Imieniny: Barbary, Krystiana, Jana
MŚ 2022 - Polska przegrała z Francją 1:3; odpadamy z turnieju
MŚ 2022 - Polska przegrała z Francją 1:3; odpadamy z turnieju
MŚ 2022 - Polska przegrała z Francją 1:3; odpadamy z turnieju
Polskie Radio PiK » Kraj – świat
2022-09-05, 19:54 Polska Agencja Prasowa

Uczniowie z Ukrainy w polskich szkołach: list ministra edukacji i nauki

W bydgoskich szkołach uczniów z Ukrainy nie brakuje. Na zdjęciu: inauguracja roku szkolnego w SP nr 63 w Bydgoszczy/fot. mg
W bydgoskich szkołach uczniów z Ukrainy nie brakuje. Na zdjęciu: inauguracja roku szkolnego w SP nr 63 w Bydgoszczy/fot. mg
- Uczniowie z Ukrainy są przyjmowani do szkół publicznych oraz obejmowani opieką i nauczaniem na takich samych zasadach jak polscy uczniowie - napisał szef MEiN Przemysław Czarnek w liście do nauczycieli, dyrektorów szkół, kuratorów oświaty i przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego.
List ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka został opublikowany w poniedziałek na stronach internetowych resortu. Szef MEiN poinformował w nim o rozwiązaniach systemowych dotyczących kształcenia, opieki i wychowania uczniów z Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego 2022 r.

Przyjmowanie do szkół przez cały rok

Przybliżył w swoim liście zarówno rozwiązania systemowe, które zostały wprowadzone w ubiegłym roku szkolnym, jak również te obowiązujące od 1 września 2022 r. Są wśród nich m.in.: zmiany w przydziale godzin ponadwymiarowych, możliwość tworzenia oddziałów przygotowawczych w szkołach sportowych czy możliwość dodatkowej, bezpłatnej nauki języka polskiego.

Minister Czarnek przypomniał, że „przyjmowanie do szkół odbywa się w ciągu całego roku szkolnego, a ustalenie klasy, w której uczeń będzie kontynuował naukę odbywa się na podstawie sumy ukończonych lat nauki szkolnej za granicą", zaś w przypadku ich braku „potrzebne jest oświadczenie rodziców o sumie lat nauki za granicą". - Dokumenty nie muszą być tłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego - wskazał w liście szef MEiN.

Oddziały przygotowawcze
Mając na względzie potrzeby edukacyjne dzieci i młodzieży przybyłych do Polski z Ukrainy, wynikające z braku lub słabej znajomości języka polskiego, a także biorąc pod uwagę konieczność dostosowywania treści nauczanych w oddziale przygotowawczym – adekwatnie do potrzeb uczniów, ministerstwo edukacji i nauki rekomenduje organizowanie nauki uczniów przybywających z Ukrainy w formie oddziałów przygotowawczych.

W liście czytamy, że do 31 sierpnia 2023 r. godziny ponadwymiarowe w wymiarze wyższym niż określony Karcie Nauczyciela mogą być przydzielone nauczycielowi języka polskiego, za jego zgodą, także w szkole, w której nie utworzono dodatkowego oddziału w celu zapewnienia kształcenia, wychowania i opieki dzieciom i uczniom będącym obywatelami Ukrainy.

Pomoc psychologa i pedagoga
Szef MEiN zaznaczył, że uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, mogą korzystać z pomocy psychologiczno-pedagogicznej w polskich przedszkolach i szkołach niezależnie od tego, czy posiadają dodatkowe dokumenty w tej sprawie. Przypomniał, również o koniczności rejestracji uczniów w systemie informacji oświatowej (SIO) oraz zapewnieniu im przez dyrektorów szkół - pod warunkiem, że znają język polski - podręczników, materiałów edukacyjnych oraz materiałów ćwiczeniowych. Natomiast w sytuacji, gdy uczeń nie zna języka polskiego na poziomie umożliwiającym mu efektywne korzystanie z podręcznika/podręczników, zasadne będzie zapewnienie mu dostępu do innych materiałów edukacyjnych (np. na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej www.zpe.gov.pl) oraz materiałów ćwiczeniowych - wskazał minister Czarnek.

Dodał, że szkoły w Polsce mogą udostępnić dzieciom i młodzieży z Ukrainy realizującym nauczanie w szkołach w Ukrainie w trybie zdalnym pomieszczenia szkolne. Minister przypomniał również w liście zasady zatrudniania obywateli Ukrainy na stanowisku nauczyciela.

Kraj – świat

2022-12-04, godz. 12:00 Eksplozja w domu w Ustroniu na Śląsku. Poszukiwania ludzi pod gruzami Do eksplozji w jednorodzinnym budynku mieszkalnym doszło w niedzielę przed południem w Ustroniu na Śląsku. Strażakom udało się wydobyć spod gruzów starszą… » więcej 2022-12-03, godz. 13:00 Zerowy VAT przedłużony. Minister finansów podpisała rozporządzenie Minister finansów Magdalena Rzeczkowska podpisała rozporządzenie przedłużające utrzymanie „zerowej” stawki VAT na żywność. Dokument przewiduje także… » więcej 2022-12-02, godz. 21:04 Będzie konfiskata aut pijanych kierowców. Prezydent podpisał reformę Kodeksu karnego Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek obszerną reformę Kodeksu karnego m.in. zaostrzającą kary za najcięższe przestępstwa, wprowadzającą tzw. bezwzględne… » więcej 2022-12-02, godz. 19:45 Moskwa zapala świąteczne iluminacje, gdy miasta Ukrainy toną w ciemnościach - Podczas, gdy Ukrainę czekają dalsze ograniczenia w dostawach ciepła i prądu po rosyjskich bombardowaniach infrastruktury krytycznej, Moskwę rozświetliły… » więcej 2022-12-01, godz. 23:09 Sejm zamroził ceny gazu w 2023 roku. Kto może skorzystać z tej ochrony? Sejm w czwartek uchwalił ustawę, której celem jest zamrożenie cen gazu między innymi dla odbiorców indywidualnych w 2023 roku na poziomie z 2022 roku. Jego… » więcej 2022-12-01, godz. 20:32 Europoseł Złotowski o promocji KE w Internecie: Kosztowna i nieefektywna Europoseł PiS Kosma Złotowski skierował do Komisji Europejskiej interpelację w sprawie kosztownej i nieefektywnej - jego zdaniem - promocji jej działań za… » więcej 2022-12-01, godz. 20:00 Ostrzeżenia hydrologiczne dla Kujaw i Pomorza: w studniach może zabraknąć wody Za obniżenie lustra wód podziemnych odpowiada tzw. niżówka. Państwowa służba hydrogeologiczna wydała ostrzeżenie - już szóste w tym roku - dla większości… » więcej 2022-12-01, godz. 19:20 Skradziony z polskiego muzeum obraz na aukcji w Niemczech. Konsul interweniuje Konsul RP w Berlinie Marcin Król będzie obecny podczas aukcji w Berlinie, na której dom aukcyjny Grisebach wystawił na sprzedaż obraz Wassily’ego Kandinsky’ego… » więcej 2022-12-01, godz. 13:43 Prezydent Andrzej Duda: Uznanie zdobyczy Rosji kosztem Ukrainy to droga do wielkiego konfliktu - Nie ulega wątpliwości, że Rosja to dziś państwo zbrodnicze - powiedział w czwartek w Łodzi, podczas Rady Ministerialnej OBWE, prezydent Andrzej Duda… » więcej 2022-12-01, godz. 09:53 Ogrzewający domy energią elektryczną mogą już składać wnioski o dodatek - Od 1 grudnia br. do 1 lutego 2023 r. można składać wnioski o dodatek elektryczny - przypomina Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dodatek w wysokości 1000… » więcej
1234567