Czwartek, 06 października 2022 r.   Imieniny: Artura, Brunona
Polskie Radio PiK » Kraj – świat
2022-08-18, 18:32 IAR/Redakcja

Złote algi w Odrze. Ich kwitnienie powoduje uwalnianie się zabójczych toksyn

Akcja wyławiania śniętych ryb z Odry w dzielnicy Szczecin Żydowce. /fot. PAP/Jerzy Muszyński
Akcja wyławiania śniętych ryb z Odry w dzielnicy Szczecin Żydowce. /fot. PAP/Jerzy Muszyński
W Odrze wykryto złote algi - ich zakwit mógł doprowadzić do śnięcia ryb. Obecność tych mikroorganizmów w próbkach wody z Odry potwierdził Instytutu Rybactwa Śródlądowego.
Złote algi, jak podaje ministerstwo, to rzadki gatunek, ich zakwit mogą spowodować pojawienie się toksyn, które zabijają ryby i małże. Nie są one jednak szkodliwe dla człowieka. Eksperci prowadzą teraz dalsze badania.

- Będziemy prowadzić badania ryb w kierunku obecności tych toksyn. Co do tego, że te algi są, wątpliwości nie mamy - powiedziała Polskiemu Radiu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Trwają też badania w sprawie tego, co mogło doprowadzić do tak intensywnego zakwitu złotych alg.

- Na pewno susza, niski poziom wody i uwarunkowania meteorologiczne to czynniki, które wpłynęły na tę sytuację. Szukamy jeszcze dodatkowych czynników, wykluczamy jednak jakiekolwiek nielegalne zrzuty czy awarie - dodała minister.

Anna Moskwa podkreśliła, że informacje o tym że woda w Odrze została skażona rtęcią, pozostają nieprawdziwe. - Rzeczywiście, Niemcy stwierdzili obecność rtęci po swojej stronie, ale nie w Odrze granicznej, tylko w starorzeczu, w zbiorniku niepowiązanym, gdzie w osadach dennych w sposób naturalny występuje rtęć. Żadne badania wody ani ryb w Polsce nie potwierdziły jakiegokolwiek związku rtęci ze śnięciem ryb - zaznaczyła.

Szefowa resortu klimatu i środowiska dodała, że trwają prace nad planem przywrócenia zasobów w Odrze. - Każdy susza, każda przyducha jest kryzysem, z którym rzeka później sobie radzi. Powołaliśmy też zespół który przygotowuje plan odtwarzania zasobów. Plan będziemy wdrażali sukcesywnie, zaraz po zakończeniu usuwania śniętych ryb - przekazała.

W lipcu Inspektorat Ochrony Środowiska otrzymał informacje o dużej liczbie śniętych ryb w Odrze. Eksperci zaczęli badać próbki wody. W ostatnim czasie problem się nasilił - Państwowa Straż Pożarna poinformowała na początku tygodnia, że strażacy od piątku wyłowili z Odry około 80 ton śniętych ryb.

Kraj – świat

2022-10-06, godz. 07:00 Niemieckie MSZ odpowiada Polskiemu Radiu: Nie będziemy płacić za wojenne straty Polskie Radio, aby wyjaśnić, skąd biorą się te stanowcze, aczkolwiek mało konkretne wypowiedzi niemieckich władz dotyczące kwestii reparacji, przesłało… » więcej 2022-10-05, godz. 21:00 Wyrzuceni z własnego domu za przemoc. Aż trudno uwierzyć, że to aż tyle osób! W ubiegłym roku zatrzymano ponad 18 tys. osób podejrzanych o stosowanie przemocy domowej; w 3531 przypadkach zastosowano instrumenty tzw. ustawy antyprzemocowej… » więcej 2022-10-05, godz. 18:55 Jeszcze więcej soli! Kopalnia „Mogilno" chce wydobywać z dwóch nowych otworów Wykopanie dwóch otworów eksploatacyjnych w Kopalni Soli „Mogilno” mają w planach Inowrocławskie Kopalnie Soli (IKS) „Solino” z Grupy Orlen, ale najpierw… » więcej 2022-10-05, godz. 17:23 Rada Polityki Pieniężnej: stopy procentowe NBP na razie bez zmian „Pozostawienie przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych NBP bez zmian rodzi ryzyko osłabienia złotego, co z kolei utrudni opanowanie i tak wysokiej… » więcej 2022-10-05, godz. 13:14 Nobel 2022 z chemii za uproszczenie skomplikowanych procesów chemicznych Carolyn R. Bertozzi (USA), Morten Meldal (Dania) i K. Barry Sharpless (USA) zostali laureatami Nagrody Nobla z chemii za rozwój nowych metod syntezy chemicznej… » więcej 2022-10-05, godz. 11:00 UE gotowa do dyskusji o limicie na ceny gazu do produkcji energii elektrycznej - Wysokie ceny gazu wpływają na ceny energii elektrycznej. Musimy ograniczyć ten inflacyjny wpływ gazu na elektryczność - wszędzie w Europie - powiedziała… » więcej 2022-10-04, godz. 20:40 Prezydent Andrzej Duda: Moją ambicją jest wejść do G20 - Przez okres siedmiu lat udało nam się osiągnąć bardzo wiele, oprócz jednego: nie weszliśmy do G20 - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda. Przyznał… » więcej 2022-10-04, godz. 19:00 Polska gospodarka może zaliczyć wzrost. Wskaźnik jednak już nie tak optymistyczny W przyszłym roku polska gospodarka może urosnąć o 1,6 procenta w porównaniu do 4 procent szacowanych na 2022 rok i do 3,6 procenta oczekiwanych w poprzedniej… » więcej 2022-10-04, godz. 13:48 Szefowa MSZ Niemiec o reperacjach wojennych: Sprawa jest zamknięta - Kwestia reparacji wojennych - z punktu widzenia rządu federalnego -jest zamknięta. Dobrą wiadomością jest to, że mamy wspólną przyszłość z naszą… » więcej 2022-10-04, godz. 12:21 Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki przyznane. Jest aż trzech laureatów Alain Aspect, John F. Clauser i Anton Zeilinger, zajmujący się mechaniką kwantową - zostali laureatami tegorocznej Nagrody Nobla z fizyki w 2022 roku. Wyniki… » więcej
1234567