Piątek, 19 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Bolesława, Juliana
Polskie Radio PiK » Kraj – świat
2022-08-03, 12:37 PAP

Tomasz Grodzki: nie będzie podwyżek dla marszałka Senatu, wicemarszałków i senatorów

Tomasz Grodzki: nie będzie podwyżek dla marszałka Senatu, wicemarszałków i senatorów. Fot. PAP/Leszek Szymański
Tomasz Grodzki: nie będzie podwyżek dla marszałka Senatu, wicemarszałków i senatorów. Fot. PAP/Leszek Szymański
W środę rano senacka komisja regulaminowa, etyki i spraw senatorskich zaproponowała zmniejszenie budżetu Kancelarii Senatu na rok 2023 o kwotę wydatków zaplanowanych na wzrost wynagrodzeń osób zajmujących kierownicze stanowiska, uposażeń senatorskich i pochodnych od nich naliczanych oraz diet parlamentarnych.
Na późniejszym briefingu prasowym Grodzki podkreślił, że nie będzie podwyżek dla marszałka Senatu, wicemarszałków i senatorów.

– Podjąłem decyzję, że budżet Senatu będzie zmniejszony o kwoty, które miały być przeznaczone na podwyżki dla senatorów, wicemarszałków i marszałka. Natomiast zgodnie z nowelizacją tak zwanej kwoty bazowej, te ograniczenia nie obejmą szeregowych pracowników Senatu i ta kwota dla nich będzie zabezpieczona - powiedział Grodzki.

– Zatrzymaliśmy podwyżki dla wysokich urzędników państwowych, również senatorów i wicemarszałków. Ta decyzja spotkała się z jednogłośną aprobatą na Prezydium Senatu jak również jest zgodna z decyzjami komisji regulaminowej, która ma to opiniować. Podwyżek dla senatorów, marszałków nie będzie - oświadczył marszałek.

Na posiedzeniu senackiej komisji regulaminowej, etyki i spraw senatorskich projekt budżetu Kancelarii Senatu na rok 2023 przedstawił szef senackiej kancelarii Adam Niemczewski. Jak poinformował, przyszłoroczny projekt budżetu Kancelarii Senatu zakłada, że wydatki wyniosą 169 mln 915 tys. zł.

– Wydatki związane ze zmianą kadencji Senatu mają wynieść 13 mln 998 tys. zł., wydatki związane ze wzrostem wynagrodzeń - 6 mln 475 tys. zł (...). Minister finansów poinformował nas, że średnioroczny wskaźnik wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w ujęcie nominalnym wyniesie 107,8 procenta. Wzrost wynika również ze wzrostu wydatków na wynagrodzenia w związku ze zwiększeniem osób, którym wynagrodzenie wypłacane jest na podstawie ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe - mówił szef Kancelarii Senatu.

Finalnie komisja pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Senatu na rok 2023 z zastrzeżeniem dotyczącym wysokości wydatków zaplanowanych na wzrost wynagrodzeń osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, uposażeń senatorskich i pochodnych od nich naliczanych oraz diet parlamentarnych. Komisja zaproponuje zmniejszenie projektu budżetu Kancelarii Senatu na rok 2023 o kwotę wydatków zaplanowanych na ten cel.

W ostatnich dniach dyskusję publiczną wywoła kwestia ewentualnych podwyżek dla parlamentarzystów. „Rzeczpospolita” napisała pod koniec lipca, że podczas posiedzenia sejmowej Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska poinformowała, że w przyszłorocznym budżecie planowane jest zwiększenie wydatków na utrzymanie kancelarii o 23 proc. Ma to być efekt m.in. planowanego wzrostu płac dla urzędników, uposażeń i diet dla posłów. "Kaczmarska stwierdziła, że 13 lipca Kancelaria otrzymała pismo z Ministerstwa Finansów z poleceniem zaplanowania 7,8 proc. podwyżki. Dopytywana, kogo te podwyżki mają dotyczyć, poinformowała, że +wszystkich+ - Straży Marszałkowskiej i parlamentarzystów" - czytamy w „Rz”. Jak zaznaczono, naliczanie podwyżek odbywa się od kwoty bazowej, której wysokość określa ustawa budżetowa. Obecnie to jest 1789,42 zł (niezmiennie od kilku lat), a po zwiększeniu o 7,8 proc. wyniesie 1928,99 zł.

Pod koniec lipca premier Mateusz Morawiecki powiedział w Polsat News, że wprowadzone zostaną poprawki, aby nie było podwyżek dla polityków. Dodał, że to jest kwestia poprawek do ustawy okołobudżetowej, a zmiany w tej ustawie będą realizowane w najbliższej przyszłości.

Kraj – świat

2022-08-19, godz. 10:30 ISW: Rosja nie ogłosiła nowych zdobyczy terytorialnych na Ukrainie Po raz pierwszy od 6 lipca Rosja nie ogłosiła w czwartek żadnych nowych zdobyczy terytorialnych na Ukrainie; tymczasem władze w Moskwie przygotowują prawdopodobnie… » więcej 2022-08-19, godz. 08:45 W piątek rano rosyjskie ostrzały Charkowa, obwodu dniepropietrowskiego, Kramatorska, Mikołajowa Co najmniej jedna osoba zginęła w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie dniepropietrowskim na południowym wschodzie Ukrainy, ranne jest dziecko - powiadomiły… » więcej 2022-08-18, godz. 18:32 Złote algi w Odrze. Ich kwitnienie powoduje uwalnianie się zabójczych toksyn W Odrze wykryto złote algi - ich zakwit mógł doprowadzić do śnięcia ryb. Obecność tych mikroorganizmów w próbkach wody z Odry potwierdził Instytutu… » więcej 2022-08-18, godz. 11:15 Włoski restaurator wywiesił w witrynie rachunek za prąd, by uzasadnić wyższe ceny Właściciel pizzerii koło Cremony na północy Włoch wywiesił w witrynie kopię rachunku za prąd w wysokości ponad 4 tysięcy euro, by uzasadnić konieczność… » więcej 2022-08-18, godz. 08:26 Rosyjskie ostrzały rakietowe Charkowa; są zabici i ranni Do siedmiu wzrosła liczba zabitych w środowym rosyjskim ataku rakietowym na Charków, na północnym wschodzie Ukrainy. W czwartek nad ranem doszło do kolejnego… » więcej 2022-08-18, godz. 08:20 Przejście na Nakielskiej w Bydgoszczy pod okiem policyjnej kamery. Co wychwyciła? Policjanci z bydgoskiej „drogówki” obserwowali przejścia dla pieszych na ulicy Nakielskiej. Do działań wykorzystali policyjny pojazd wyposażony w kamery… » więcej 2022-08-18, godz. 07:18 Ekspert: wzrost zasolenia, pH i zawartości tlenu uruchomił reakcję łańcuchową ekosystemu Wykryty znaczny wzrost zasolenia oraz pH i zawartości tlenu uruchomił prawdopodobnie reakcję łańcuchową ekosystemu - produkcję toksyn przez fitoplankton… » więcej 2022-08-17, godz. 21:15 Ukraina: sytuacja na froncie, apel byłych amerykańskich dyplomatów i generałów Wojska rosyjskie odniosły „częściowy sukces” w rejonie Nowomychajliwki i Opytnego w obwodzie donieckim; na pozostałych odcinkach frontu w Donbasie siły… » więcej 2022-08-17, godz. 14:55 Spłacanie długów: na Kujawach i Pomorzu wychodzi to najgorzej [ranking] Najbardziej rzetelni i unikający długów są konsumenci z Podkarpacia i Podlasia. Najgorzej z terminowym regulowaniem zobowiązań finansowych radzą sobie mieszkańcy… » więcej 2022-08-17, godz. 08:50 Badania nad szczepionką przeciwko boreliozie weszły w trzecią fazę. Co dalej? Pojawienie się na rynku szczepionki przeciwko boreliozie byłoby prawdziwym przełomem - powiedziała wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, odnosząc… » więcej
1234567