Niedziela, 26 czerwca 2022 r.   Imieniny: Jana, Pawła
Polskie Radio PiK » Kraj – świat
Meble
2022-06-23, 08:30 PAP/Redakcja

Rekompensaty za sprzedaż do trzech ton węgla w cenie do 996,60 zł za tonę

Rekompensaty nie będą przysługiwać bezpośrednio kupującym, tylko przedsiębiorcom, którzy sprzedawać będą węgiel gospodarstwom domowym po cenie nie wyższej niż 996,60 zł za tonę. Dotyczyć to będzie takich paliw stałych jak węgiel kamienny, brykiet lub pelet, zawierających co najmniej 85 proc. węgla kamiennego./fot. PAP/Marcin Bielecki
Rekompensaty nie będą przysługiwać bezpośrednio kupującym, tylko przedsiębiorcom, którzy sprzedawać będą węgiel gospodarstwom domowym po cenie nie wyższej niż 996,60 zł za tonę. Dotyczyć to będzie takich paliw stałych jak węgiel kamienny, brykiet lub pelet, zawierających co najmniej 85 proc. węgla kamiennego./fot. PAP/Marcin Bielecki
Sejmowa komisja energii poparła poprawkę, dzięki której przedsiębiorcy otrzymają większą rekompensatę sprzedając węgiel gospodarstwom domowym. Będą oni mieli ponadto dodatkowy termin na złożenie wniosków o rekompensaty.
W środę (22 czerwca) sejmowa komisja ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych rozpatrzyła rządowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw. Chodzi o wprowadzenie mechanizmu rekompensat, które mają ochronić kupujących przed spekulacyjnymi podwyżkami cen węgla.

Rekompensaty nie będą przysługiwać bezpośrednio kupującym, tylko przedsiębiorcom, którzy sprzedawać będą węgiel gospodarstwom domowym po cenie nie wyższej niż 996,60 zł za tonę. Dotyczyć to będzie takich paliw stałych jak węgiel kamienny, brykiet lub pelet, zawierających co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Projektowane przepisy zakładają, że członkowie gospodarstwa domowego będą mogli kupić maksymalnie 3 tony węgla po cenie nie wyższej niż niż 996,60 zł brutto za tonę, pod warunkiem spełnienia określonych warunków. Podczas zakupu będą oni musieli przekazać sprzedawcy informację o ilości węgla jaki kupili od dnia wejścia w życie ustawy na potrzeby gospodarstwa domowego.

Będą oni musieli także przekazać sprzedawcy deklarację o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw lub kopię deklaracji o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw. Chodzi o zgłoszenie tych źródeł do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB).

Rekompensaty wypłacą „Zarządcy Rozliczeń", na wniosek sprzedawcy, z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny, na który przekazane zostaną dodatkowe środki z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Projekt przewiduje, że jeżeli łączna wysokość rekompensat ustalona na podstawie wniosków do ZR będzie wyższa, zostaną one proporcjonalnie obniżone, aby łączna wysokość była równa maksymalnemu limitowi środków, czyli 3 mld zł.

Zgodnie z projektem uprawnionymi do uzyskania rekompensaty będą przedsiębiorcy wykonujący działalność gospodarczą w zakresie wprowadzania do obrotu paliw, którzy są wpisani do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych.

Projekt przewiduje też utworzenie specjalnej bazy danych osób zainteresowanych zakupem węgla na potrzeby własnego domu, w której trzeba będzie się zarejestrować. Będzie można to zrobić elektronicznie lub poprzez placówki Poczty Polskiej.

Zgodnie z podanymi w ocenie skutków regulacji projektu szacunkami ministerstwa klimatu, w 2021 r. liczba gospodarstw domowych wykorzystujących węgiel kamienny w jakimkolwiek celu grzewczym wynosiła 4,3 mln, w 3,8 mln był to podstawowy nośnik do ogrzewania pomieszczeń. Zużycie węgla kamiennego w gospodarstwach domowych MKiŚ szacuje na poziomie 7,4 mln ton. Natomiast 8 czerwca 2022 r. liczba deklaracji złożonych w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków wynosiła ok. 4,2 mln, w tym ok. 1,8 mln kotłów na węgiel i paliwa węglopochodne - wskazano w OSR (...).

W celu przyspieszenia wypłat - rekompensat dla przedsiębiorców komisja zaproponowała też dodatkowy termin na złożenie wniosku o wypłatę rekompensat jeszcze w 2022 r. Wypłata rekompensat ma następować więc do dnia 31 grudnia 2022 r. i do 31 marca 2023 r. Zatwierdzenie wniosku o wypłatę rekompensaty nie będzie wymagać decyzji administracyjnej.

Komisja zaakceptowała też zmianę, która prowadzi do rozdzielenia środków przeznaczonych na rekompensaty dla przedsiębiorców w wysokości 3 mld zł na 1,5 mld zł w 2022 r. oraz 1,5 mld zł w 2023 r. Fundusze niewykorzystane w 2022 roku mają przejść na 2023 r.

Posłowie zaakceptowali również poprawkę, która zobowiąże ministra klimatu i środowiska do prowadzenia portalu informacyjnego dotyczącego możliwości zakupu węgla i otrzymania rekompensaty. Minister będzie musiał również wydać komunikat, w którym poinformuje o uruchomieniu tego portalu.

Komisja poparła również zmianę, w konsekwencji której zwiększone mają również zostać rekompensaty dla systemów energochłonnych. Jak tłumaczyli przedstawiciele rządu zmiana ta odpowiada zaleceniom Komisji Europejskiej.

Kraj – świat

2022-06-26, godz. 15:01 Szczyt grupy G7: Joe Biden potępia ataki rakietowe na ukraińskie miasta Szczyt grupy G7 w Niemczech został oficjalnie rozpoczęty. Szefowie państw i rządów siedmiu wiodących krajów uprzemysłowionych spotkali się w zamku Elmau… » więcej 2022-06-26, godz. 12:11 Światowe Spotkanie Rodzin: „Związki niesakramentralne wyzwaniem dla Kościoła" - Skala rozwodów i związków niesakramentalnych przerosła nasze przewidywania. Przed Kościołem stoi wyzwanie, jak w praktyce duszpasterskiej podchodzić do… » więcej 2022-06-25, godz. 12:15 Apel policji o bezpieczne zachowanie podczas wakacji: na drodze, na wodzie. Wszędzie Policja przypomina o zabezpieczeniu mieszkań przed wyjazdem i o bezpiecznym zachowaniu na wakacjach. Zapowiada wzmożone działania prewencyjne oraz większą… » więcej 2022-06-24, godz. 21:04 Sąd Najwyższy USA dokonuje przełomu w sprawie prawa do życia Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych orzekł w piątek, że amerykańska konstytucja nie gwarantuje prawa do aborcji, a sprawa regulacji aborcji leży w gestii… » więcej 2022-06-24, godz. 20:01 Sekretarz generalny Guterres: niedobory żywności grożą globalnym kryzysem głodu Istnieje realne ryzyko, że w 2022 roku zostanie ogłoszonych wiele klęsk głodu, a rok 2023 może być nawet gorszy - ostrzegł w piątek sekretarz generalny… » więcej 2022-06-24, godz. 09:35 Sztab ukraińskiej armii: walki o Siewierodonieck; rosyjski atak w rejonie Myrnej Dołyny Najcięższe walki toczą się w obwodach ługańskim i donieckim - wciąż trwają starcia o Siewierodonieck, Rosjanie atakują pod Myrną Dołyną na południe… » więcej 2022-06-23, godz. 13:20 Sejm „za życiem”. Projekt liberalizujący przepisy aborcyjne odrzucony Sejm odrzucił w czwartek obywatelski projekt ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży. Proponowane przepisy zakładały m.in. prawo do przerwania ciąży do 12… » więcej 2022-06-23, godz. 13:02 Teatry, pomniki, muzea, biblioteki. Rosjanie niszczą ukraińskie obiekty kultury - Na Ukrainie od początku rosyjskiej inwazji zniszczono lub uszkodzono 152 obiekty kultury, spośród których 70 stanowią miejsca kultu - podało w czwartek… » więcej 2022-06-22, godz. 23:09 Aborcja dostępna dla 13-latek? PiS za odrzuceniem projektu, KO i Lewica popierają PiS opowiada się za odrzuceniem w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży. KO chce skierowania go do dalszych prac… » więcej
1234567