Piątek, 30 września 2022 r.   Imieniny: Wery, Honoriusza, Hieronim
Polskie Radio PiK » Kraj – świat
2022-06-22, 18:00 PAP/Redakcja

Zmiany w polskim rządzie. Dawny wojewoda kujawsko-pomorski z ważną funkcją

Prezydent Andrzej Duda dokonał w środę (22 czerwca) zmian w rządzie. Szef MON Mariusz Błaszczak został powołany na funkcję wicepremiera./fot. Andrzej Lange/PAP
Prezydent Andrzej Duda dokonał w środę (22 czerwca) zmian w rządzie. Szef MON Mariusz Błaszczak został powołany na funkcję wicepremiera./fot. Andrzej Lange/PAP
Prezydent Andrzej Duda dokonał w środę (22 czerwca) zmian w rządzie. Szef MON Mariusz Błaszczak został powołany na funkcję wicepremiera. Agnieszka Ścigaj, Włodzimierz Tomaszewski i Zbigniew Hoffmann - niegdyś wojewoda kujawsko-pomorski - zostali powołani na funkcje ministrów-członków Rady Ministrów.
Przed kilkoma dniami z funkcji wicepremiera, kierującego Komitetem ds. bezpieczeństwa, ustąpił prezes PiS Jarosław Kaczyński. W wywiadzie dla PAP Kaczyński mówił, że odszedłby z rządu już kilka miesięcy temu, gdyby nie wybuch wojny na Ukrainie. Planuje się teraz skupić się na działalności partyjnej.

W środę (22 czerwca), na funkcję wicepremiera prezydent powołał szefa MON Mariusza Błaszczaka, który pokieruje także Komitetem ds. bezpieczeństwa i spraw obronnych.

Ponadto, prezydent powołał na funkcję ministra-członka Rady Ministrów Zbigniewa Hoffmanna - posła PiS, zastępcę szefa KPRM i sekretarza Komitetu ds. bezpieczeństwa. Według Kaczyńskiego, Hoffmannowi ma podlegać bieżący nadzór nad Komitetem.

Posłanka koła Polskie Sprawy Agnieszka Ścigaj została powołana na funkcję ministra-członka Rady Ministrów. Premier Mateusz Morawiecki poinformował w środę, że Ścigaj w rządzie będzie zajmować się szeroko rozumianą tematyką integracji społecznej, również w związku z przebywającymi w Polsce uchodźcami z Ukrainy.

Funkcję ministra-członka Rady Ministrów objął także poseł PiS Włodzimierz Tomaszewski, wywodzący się z Partii Republikańskiej. Tomaszewski zajął miejsce Michała Cieślaka, który niedawno zrezygnował z funkcji ministra w związku z incydentem na poczcie w Pacanowie.

Podczas uroczystości prezydent wyraził zadowolenie i jednocześnie dziękował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, że zmiany, które następują w rządzie i KPRM, są realizowane konsekwentnie, szybko i są powoływane nowe osoby, które będą wykonywały bardzo ważne zadania.

- Bardzo się również cieszę, że następuje szybkie zastępstwo na urzędzie wiceprezesa RM odpowiedzialnego za bezpieczeństwo - szefa Komitetu ds. bezpieczeństwa. Już pięć dni po ustąpieniu i odwołaniu pana premiera Jarosława Kaczyńskiego jest pan minister Mariusz Błaszczak. Bardzo dziękuję, panie premierze za ten wybór - mówił Duda dodając, że pod 2tą propozycją od samego początku podpisywał się dwoma rękami".

- Mało jest dzisiaj w łonie Zjednoczonej Prawicy osób o takim doświadczeniu w dziedzinie bezpieczeństwa jak minister Mariusz Błaszczak - ocenił prezydent. Wskazywał też, że jego współpraca z Błaszczakiem od lat układa się dobrze i nie ma wątpliwości, że będzie tak nadal.

Prezydent w kontekście bezpieczeństwa zwrócił uwagę, że w ostatnich miesiącach dochodziło do spotkań najważniejszych osób w państwie odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, poświęconych rosyjskiej agresji na Ukrainę.

- Bardzo za to dziękuję, że dyskutując razem o różnych problemach, podejmując razem wydyskutowane decyzje dotyczące naszego wsparcia dla Ukrainy, czy naszych działań w przestrzeni międzynarodowej, udało nam się osiągnąć efekty, które z całą pewnością zbudowały autorytet Rzeczypospolitej Polskiej, w tej bardzo trudnej sytuacji, w tej ważnej przestrzeni, jaką jest przestrzeń międzynarodowa - powiedział Duda.

Prezydent wskazywał, że pełnienie urzędu ministra - szczególnie w tych bardzo trudnych czasach - to wielka odpowiedzialność. - Dziękuję, że państwo przyjmujecie na siebie te zadania i wierzę w to, że będziecie je w znakomity sposób pełnili - powiedział.

Kraj – świat

2022-09-30, godz. 12:05 Polska wśród 15 państw UE domagających się limitu cenowego na gaz 15 państw Unii Europejskiej, w tym Polska, wysłało we wtorek wspólny list do Komisji Europejskiej, w którym domagają się wprowadzenia w UE limitu cenowego… » więcej 2022-09-30, godz. 09:22 Rosja: Putin podpisał dekrety przygotowujące aneksję Chersonia i Zaporoża Dekretami z czwartkowej nocy Putin przyznał niepodległość Chersonia i Zaporoża oraz zapowiedział, że w piątek włączy cztery okupowane ukraińskie obwody:… » więcej 2022-09-29, godz. 21:00 Michał Dworczyk złoży rezygnację. „Zmiany na stanowisku premiera nie będzie" - Michał Dworczyk odejdzie z stanowiska szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - poinformował szef klubu Ryszard Terlecki. » więcej 2022-09-29, godz. 20:54 Sztab na Ukrainie: Rosja zmobilizowała jedną trzecią z ogłoszonych 300 tys. osób - W Rosji zmobilizowano dotychczas ponad 100 tys. osób - poinformował w czwartek zastępca szefa głównego zarządu operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych… » więcej 2022-09-29, godz. 18:43 Ministerstwo Zdrowia: W Polsce wykryto dotąd 173 przypadki małpiej ospy Od 15 czerwca do 15 września 173 osoby w Polsce zachorowały na małpią ospę - wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. » więcej 2022-09-29, godz. 16:05 Franciszek Pieczka spoczął na cmentarzu w Aleksandrowie pod Warszawą - To pożegnanie człowieka, którego życie było wzorcowe - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości pogrzebowych aktora Franciszka Pieczki… » więcej 2022-09-28, godz. 21:10 Nowy pakiet sankcji wobec Rosji. Państwo Putina ma stracić tym razem 7 mld euro Komisja Europejska ogłosiła nowy projekt sankcji wobec Rosji, teraz decyzja należy do unijnych krajów. Założenia przedstawiła przewodnicząca Komisji Ursula… » więcej 2022-09-28, godz. 20:08 Węgiel dla rolników: 600 tys. ton na ogrzewanie roślin w szklarniach i tunelach - 600 tys. ton węgla zostanie skierowane przede wszystkim dla rolników produkujących w szklarniach i tunelach foliowych - zapowiada wicepremier Henryk Kowalczyk… » więcej 2022-09-28, godz. 18:55 Rząd przyjął projekt budżetu na 2023 rok z deficytem nie wyższym niż 68 mld zł Dochody budżetowe mają wynieść 604,7 mld zł, a wydatki 672,7 mld zł; deficyt na koniec przyszłego roku ma wynieść nie więcej niż 68 mld zł - wynika… » więcej 2022-09-28, godz. 18:17 „To może być sabotaż" - komentarze po uszkodzeniu gazociągów Nord Stream 1 i 2 Uszkodzenie rurociągów Nord Stream na głębokości 70 metrów, to trudna i złożona operacja, dlatego należy założyć, że stoi za nią państwo i kompetentne… » więcej
1234567