Czwartek, 26 maja 2022 r.   Imieniny: Filipa, Pauliny / Dzień Matki
Polskie Radio PiK » Kraj – świat
2022-05-13, 13:40 Polska Agencja Prasowa

Prezydent Duda w Tallinie: Apelujemy o wspieranie Ukrainy ze wszystkich sił

Prezydent RP Andrzej Duda oraz prezydent Estonii Alar Karis podczas konferencji prasowej przed Pałacem Kadriorg w Tallinie/fot. Leszek Szymański, PAP
Prezydent RP Andrzej Duda oraz prezydent Estonii Alar Karis podczas konferencji prasowej przed Pałacem Kadriorg w Tallinie/fot. Leszek Szymański, PAP
- Trzeba wspierać Ukrainę zarówno pod względem militarnym, poprzez wysyłanie nowoczesnego uzbrojenia, jak również pod względem humanitarnym i ludzkim - mówił w piątek w Tallinie prezydent Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Estonii Alarem Karisem.
- Poprzez takie spotkania, jak dzisiaj, których ostatnio odbywa się bardzo dużo, obaj uczestniczymy w nich w różnych formatach, pokazujemy swoją jedność, zdecydowaną, niezmieniającą się postawę wobec rosyjskiej napaści na Ukrainę. Pokazujemy, że stoimy zdecydowanie za Ukrainą i za narodem ukraińskim. Pokazujemy, że nie pozwolimy na łamanie zasad współczesnego świata, zasad prawa międzynarodowego. Nie pozwolimy na zmienianie granic w Europie siłą. Nie zgodzimy się na to - mówił Duda po spotkaniu z estońskim prezydentem.

Wskazał, że Ukraina dzisiaj potrzebuje wsparcia. - Niech to wsparcie otrzyma, także poprzez uzyskanie statusu państwa kandydującego do Unii Europejskiej. Mamy nadzieję, że w ramach UE taka decyzja zapadnie i że wkrótce Ukraińcy będą mogli cieszyć się tym poczuciem otwartości ze strony Zachodu na nich, że są mile widziani, oczekiwani, jako kandydat do UE, jako ci, którzy świadomie wybrali cywilizację zachodnią i rozwój zgodnie z zasadami demokracji. Pokazują to w tej chwili przelewając krew - za to, by mogli to robić, a nie znajdować się w rosyjskiej strefie wpływów - zaznaczył Duda.

Przekazał, że podczas spotkania z prezydentem Estonii rozmawiali m.in. na temat współpracy gospodarczej, rozwoju infrastruktury pomiędzy naszymi krajami, przyszłych połączeniach gazowych, jak i tych drogowych oraz kolejowych. - Mamy nadzieję, że wzrastająca w ostatnim czasie wymiana gospodarcza pomiędzy Polską a Estonią, także wymiana firm, gdzie Estonia, przodująca w dziedzinie nowoczesnych technologii IT, będąca w absolutnie europejskiej awangardzie w tym zakresie, może znaleźć grunt do inwestowania w Polsce, z uwagi na świetnie wykształconych na naszych uczelniach specjalistów właśnie w zakresie informatyki, automatyki i wszystkich tych dziedzin, które gwarantują rozwój nowoczesnych technologii - dodał prezydent.

Wyraził nadzieję, że współpraca gospodarcza pomiędzy Polską i Estonią, która w ostatnich latach dynamicznie wzrasta, będzie się rozwijała nadal z pożytkiem dla obu naszych krajów i społeczeństw.

Kraj – świat

2022-05-25, godz. 07:17 18 dzieci i troje dorosłych zginęło w strzelaninie w Teksasie Bilans ofiar śmiertelnych wtorkowej strzelaniny w szkole podstawowej w mieście Uvalde w Teksasie w USA wzrósł do 21. Zginęło 18 dzieci i trzy osoby dorosłe… » więcej 2022-05-24, godz. 20:34 Viktor Orban ogłosił stan wyjątkowy na Węgrzech Premier Węgier Viktor Orban ogłosił we wtorek stan wyjątkowy w tym kraju, który będzie obowiązywał od środy ze względu na wojnę na Ukrainie. „Rząd… » więcej 2022-05-24, godz. 15:55 Prezydent o wojnie na Ukrainie: niestety następuje pewne spowszednienie Zachodnia pomoc militarna czy humanitarna dla Ukrainy jest większa niż w pierwszych dniach wojny, jednak następuje pewne spowszednienie tematu; Ukraina potrzebuje… » więcej 2022-05-24, godz. 14:05 Przewodnicząca Komisji Europejskiej w Davos o działaniach Rosji Rosja wstrzymuje dostawy żywności, wykorzystując to jako broń, co ma globalne reperkusje. Przypomina to rosyjską strategię dotyczącą wykorzystywania przez… » więcej 2022-05-24, godz. 08:00 Prezydent Andrzej Duda na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos Prezydent Andrzej Duda przybył w poniedziałek (23 maja) wieczorem do Szwajcarii, gdzie we wtorek weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, a także… » więcej 2022-05-23, godz. 21:00 Sędzia Paweł Juszczyszyn już nie jest zawieszony w obowiązkach Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego w poniedziałek (23 maja) uchyliła zawieszenie w czynnościach służbowych olsztyńskiego sędziego Pawła Juszczyszyna… » więcej 2022-05-23, godz. 20:30 Rosyjskich zbrodni wojennych jest coraz więcej. Setki zgłoszeń dziennie... - Otrzymaliśmy już 44 tys. zgłoszeń dotyczących rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie, w które było zamieszanych 87 tys. żołnierzy wroga - powiedziała… » więcej 2022-05-23, godz. 11:12 Małpia ospa zwykle nie wymaga specjalnego leczenia. „Nie ma powodów do paniki” - Większość ludzi wraca do zdrowia po małpiej ospie w ciągu kilku tygodni bez leczenia - powiedział wirusolog cytowany przez „Nature”. Naukowcy są zaniepokojeni… » więcej 2022-05-22, godz. 15:00 Prezydent Duda: czas na podpisanie nowego dobrosąsiedzkiego porozumienia z Ukrainą Biorąc pod uwagę przyjazne stosunki między Warszawą a Kijowem, co szczególnie widoczne w kontekście toczącej się wojny Rosji z Ukrainą, czas na podpisanie… » więcej 2022-05-22, godz. 13:04 W rosyjskich ostrzałach obwodu donieckiego zniszczonych 58 budynków, są zabici i ranni W wyniku rosyjskich ostrzałów 12 miejscowości w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy w ciągu ostatniej doby zniszczonych zostało 58 cywilnych… » więcej
1234567