Czwartek, 26 maja 2022 r.   Imieniny: Filipa, Pauliny / Dzień Matki
Polskie Radio PiK » Kraj – świat
2022-05-11, 20:03 PAP/Redakcja

Polska ambasada w Moskwie oblana czerwoną farbą. Czy to odwet? [wideo]

W środę (11 maja) w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym widać, jak nieznani sprawcy oblewają polską ambasadę w Moskwie czerwoną farbą./fot. zrzut ekranu
W środę (11 maja) w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym widać, jak nieznani sprawcy oblewają polską ambasadę w Moskwie czerwoną farbą./fot. zrzut ekranu
W środę (11 maja) w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym widać, jak nieznani sprawcy oblewają polską ambasadę w Moskwie czerwoną farbą. Polski ambasador w Moskwie Krzysztof Krajewski potwierdził, że takie zdarzenie miało miejsce i czeka na przybycie policji.
W TVP Info wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk był zapytany, czy jego zdaniem jest to niejako „odwet" za to, co zdarzyło się w poniedziałek w Warszawie przed Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich, gdzie doszło do oblania rosyjskiego ambasadora Siergieja Andriejewa czerwoną substancją.

- Tak należy to odczytywać - ocenił wiceszef MSZ. - Tak samo, jak wezwanie do rosyjskiego MSZ dzisiaj (polskiego) ambasadora - dodał. - My się tego spodziewaliśmy - przyznał wiceszef MSZ.

Zwracał również uwagę, że wiele osób chciałoby, abyśmy teraz dyskutowali o incydentach, odciągając uwagę od istoty sprawy. - Dzisiaj istotą sprawy jest agresja rosyjska na Ukrainę, ludobójstwo, które widzieliśmy w Buczy, Irpieniu czy Hostomelu; to, że Rosja cały czas łamie prawo międzynarodowe i nie oszczędza cywilów - wskazał wiceszef MSZ. Podkreślał przy tym, że Ukraina zasługuje na wsparcie. - I Europa powinna tego wsparcia solidarnie udzielać. To jest istota rzeczy - wskazał.

Pytany, czy jego zdaniem Polska powinna oficjalnie przeprosić Rosję za incydent, do którego doszło w poniedziałek w Warszawie, czego domaga się Kreml, Szynkowski vel Sęk przypomniał, że minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau „jasno ustosunkował się do incydentu związanego z oblaniem farbą rosyjskiego ambasadora". - Nie uważam, żeby jakikolwiek dodatkowy komentarz w tej sprawie był z naszej strony konieczny - powiedział wiceszef MSZ.

Przypomnijmy, że w poniedziałek (9 maja) rosyjski ambasador Siergiej Andriejew chciał złożyć kwiaty przed Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie, ponieważ tego dnia Rosja obchodziła dzień zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Demonstranci z ukraińskimi i polskimi flagami uniemożliwili mu przejście przed miejsce upamiętnienia radzieckich żołnierzy, wznosili antyrosyjskie hasła i oblali ambasadora czerwoną substancją.

W środę ambasador Polski w Moskwie został wezwany do rosyjskiego MSZ. Jak przekazał dziennikarzom na briefingu prasowym Jasina, spotkanie Krajewskiego w rosyjskim MSZ trwało ok. 20 minut i miało „rzeczowy charakter".

Kraj – świat

2022-05-25, godz. 07:17 18 dzieci i troje dorosłych zginęło w strzelaninie w Teksasie Bilans ofiar śmiertelnych wtorkowej strzelaniny w szkole podstawowej w mieście Uvalde w Teksasie w USA wzrósł do 21. Zginęło 18 dzieci i trzy osoby dorosłe… » więcej 2022-05-24, godz. 20:34 Viktor Orban ogłosił stan wyjątkowy na Węgrzech Premier Węgier Viktor Orban ogłosił we wtorek stan wyjątkowy w tym kraju, który będzie obowiązywał od środy ze względu na wojnę na Ukrainie. „Rząd… » więcej 2022-05-24, godz. 15:55 Prezydent o wojnie na Ukrainie: niestety następuje pewne spowszednienie Zachodnia pomoc militarna czy humanitarna dla Ukrainy jest większa niż w pierwszych dniach wojny, jednak następuje pewne spowszednienie tematu; Ukraina potrzebuje… » więcej 2022-05-24, godz. 14:05 Przewodnicząca Komisji Europejskiej w Davos o działaniach Rosji Rosja wstrzymuje dostawy żywności, wykorzystując to jako broń, co ma globalne reperkusje. Przypomina to rosyjską strategię dotyczącą wykorzystywania przez… » więcej 2022-05-24, godz. 08:00 Prezydent Andrzej Duda na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos Prezydent Andrzej Duda przybył w poniedziałek (23 maja) wieczorem do Szwajcarii, gdzie we wtorek weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, a także… » więcej 2022-05-23, godz. 21:00 Sędzia Paweł Juszczyszyn już nie jest zawieszony w obowiązkach Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego w poniedziałek (23 maja) uchyliła zawieszenie w czynnościach służbowych olsztyńskiego sędziego Pawła Juszczyszyna… » więcej 2022-05-23, godz. 20:30 Rosyjskich zbrodni wojennych jest coraz więcej. Setki zgłoszeń dziennie... - Otrzymaliśmy już 44 tys. zgłoszeń dotyczących rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie, w które było zamieszanych 87 tys. żołnierzy wroga - powiedziała… » więcej 2022-05-23, godz. 11:12 Małpia ospa zwykle nie wymaga specjalnego leczenia. „Nie ma powodów do paniki” - Większość ludzi wraca do zdrowia po małpiej ospie w ciągu kilku tygodni bez leczenia - powiedział wirusolog cytowany przez „Nature”. Naukowcy są zaniepokojeni… » więcej 2022-05-22, godz. 15:00 Prezydent Duda: czas na podpisanie nowego dobrosąsiedzkiego porozumienia z Ukrainą Biorąc pod uwagę przyjazne stosunki między Warszawą a Kijowem, co szczególnie widoczne w kontekście toczącej się wojny Rosji z Ukrainą, czas na podpisanie… » więcej 2022-05-22, godz. 13:04 W rosyjskich ostrzałach obwodu donieckiego zniszczonych 58 budynków, są zabici i ranni W wyniku rosyjskich ostrzałów 12 miejscowości w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy w ciągu ostatniej doby zniszczonych zostało 58 cywilnych… » więcej
1234567