Środa, 10 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Borysa, Filomeny, Wawrzyńca
Polskie Radio PiK » Kraj – świat
Forum Rolnika 2022
2022-04-28, 09:21 PAP/Redakcja

Przyjęcie pierwszokomunijne na kredyt? Rodzice rozważają taką opcję

Najpierw uroczysta msza święta komunijna, a później przyjęcie, którego organizacja to dla wielu rodziców spory wydatek./fot. PAP/Przemysław Piątkowski
Najpierw uroczysta msza święta komunijna, a później przyjęcie, którego organizacja to dla wielu rodziców spory wydatek./fot. PAP/Przemysław Piątkowski
Blisko dwóm trzecim rodziców zależy, by tegoroczne uroczystości komunijne miały bogatą oprawę, co czwarty jest gotów się z tego powodu zapożyczyć – wynika z badania Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.
Krajowy Rejestr Długów zapytał rodziców, których dzieci przystępują w tym roku do sakramentu komunii, o ich plany dotyczące uczczenia tego wydarzenia. Blisko dwóm trzecim rodziców (64 procent) zależy, by miało ono bogatą oprawę, by nie zabrakło rozmaitego jedzenia oraz atrakcji dla gości. Odmiennego zdania jest prawie co czwarty rodzic – 24 procent nie czuje potrzeby organizowania wystawnego przyjęcia. Natomiast blisko co ósmy (12 procent) podchodzi do tematu obojętnie.

Z badania wynika też, że co czwarty ankietowany (26,5 procent) jest gotów się zapożyczyć, by uroczystości komunijne ich dzieci miały bogatą oprawę. Na odbicie w związku z sezonem komunijnym liczą hotele, restauracje i firmy cateringowe, zadłużone na 272 mln zł. Podobne nadzieje ma też branża beauty z długiem wynoszącym 37,3 mln zł – wynika z danych KRD.

Na organizację przyjęcia komunijnego bez zaciągania pożyczki, może sobie pozwolić 71,5 procent rodziców, w tym niemal 30 procent twierdzi, że pieniądze „zdecydowanie nie stanowią” w tym wypadku dla nich żadnego problemu. Natomiast 22,5 procent badanych przyznaje, że „nie stać ich na bogatą imprezę”.

Jak zwrócił uwagę prezes Krajowego Rejestru Długów Adam Łącki, komentując wyniki badania, mimo braku pieniędzy, część Polaków nie chce rezygnować z wystawnego przyjęcia. – Badanie pokazuje, że wciąż żywe jest powiedzenie „zastaw się, a postaw się”. Przeszło co czwarty rodzic weźmie kredyt lub pożyczkę na wyprawienie imprezy komunijnej – wskazał. Dodał, że w grupie osób, którym zależy na wystawnej uroczystości odsetek zamierzających pożyć pieniądze rośnie do 33 procent. – Kredytu nie unikną też rodzice, którym na hucznym świętowaniu nie zależy - blisko co dziesiąty z nich zaciągnie zobowiązanie na organizację komunijnego obiadu – podkreślił Łącki.

Według badania 47,5 procent pożyczających rodziców po pieniądze uda się do banku. Co czwarty zadłuży się u rodziny lub znajomych. Podobny odsetek skorzysta z oferty firmy pożyczkowej (22,5 procent).

Podejście „zastaw się, a postaw się” ma też swoich przeciwników. 35 procent rodziców wskazuje, że nie będzie pożyczać pieniędzy, aby wyprawiać imprezę komunijną i zdecyduje się na skromniejsze podjęcie gości. W tej grupie przeważają osoby, które nie przywiązują wagi do wystawnego świętowania. Tak wskazało prawie 54 procent rodziców, którym nie zależy na hucznej imprezie. Natomiast niecałe 39 procent rodziców będzie miało wystarczające środki, by uczcić komunię dziecka bez zaciągania pożyczki czy cięcia kosztów (...).

Eksperci KRD zwrócili uwagę, że wraz z powrotem Polaków do świętowania, nadzieję na odbicie mają firmy obsługujące przyjęcia i imprezy rodzinne. Łącki przypomniał, że restauracje i obiekty, które wynajmują sale, zapewniają noclegi, dostarczają jedzenie, mocno odczuły skutki koronawirusa i lockdownów – wiele z nich nie mogło funkcjonować i narobiło sobie zaległości finansowych.

– Firmy z branży HoReCa mają do zapłaty łącznie 272 mln zł. Z tego 80 procent to długi restauracji, firm cateringowych i gastronomicznych. Z nieuregulowanymi płatnościami wobec wierzycieli zmaga się blisko 13 tys. z nich. Średnio zobowiązanie jednej takiej firmy wynosi 21 tys. zł – powiedział Łącki (...).

Łącki zauważył, że przyjęcia komunijne to również gorący okres dla branży beauty, która także w koronakryzysie musiała mierzyć się z obostrzeniami. Długi fryzjerek i kosmetyczek wynoszą 37,3 mln zł – wskazał.

Według KRD firmy z branży beauty najbardziej zadłużone są w instytucjach finansowych – 25 mln zł. Na ponad 3,4 mln zł zalegają firmom IT, a na kolejne 2,7 mln zł – handlowi. W przypadku branży beauty w rankingu najbardziej zadłużonych województw przodują przedsiębiorstwa z Mazowsza (8,7 mln zł do uregulowania). Drugi na tej liście jest biznes ze Śląska (5,3 mln zł), a trzeci – z województwa pomorskiego (3,7 mln zł). 80 procent zadłużonych firm beauty to jednoosobowe działalności gospodarcze. – Także w tej branży z problemy finansowe najmocniej doskwierają najmniejszym firmom – podsumował Łącki.

Kraj – świat

2022-08-09, godz. 17:01 Po wypadku w Chorwacji: Stan ciężko rannych stabilny, część wraca do Polski Stan dwóch osób rannych w wypadku polskiego autokaru w Chorwacji, wcześniej krytyczny, ustabilizował się - poinformował we wtorek dyrektor szpitala w Varażdinie… » więcej 2022-08-09, godz. 15:55 Atak maczetą. Nie żyje piłkarz klubu Bielawianka Bielawa. Napastnik się pomylił... Na trzy miesiące Sąd Rejonowy w Dzierżoniowie aresztował Bartłomieja G., podejrzanego o zabójstwo 22-letniego piłkarza klubu Bielawianka Bielawa. Mężczyzna… » więcej 2022-08-09, godz. 09:38 Koronawirus, uchodźcy, małpia ospa i brak leków – tu się kryje dezinformacja Pandemia COVID-19 była niewątpliwie katalizatorem i swoistym polem treningowym dla działań dezinformacyjnych - podaje Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa… » więcej 2022-08-09, godz. 09:00 Mordercze upały: w Hiszpanii powstaje coraz więcej tzw. schronów klimatycznych W schronach można przeczekać gorące pory dnia, a założenie jest takie, by temperatura nie przekraczała w nich 26 stopni. W Barcelonie tzw. oazy chłodu istnieją… » więcej 2022-08-08, godz. 17:30 Zmarła aktorka Kazimiera Nogajówna. Była związana także z bydgoską sceną [wideo] „Zmarła Kazimiera Nogajówna, świetna aktorka, przez większość swojego życia artystycznego związana z Teatrem Nowym w Poznaniu. Żyła 89 lat. ' - poinformował… » więcej 2022-08-08, godz. 14:15 Sekretarz generalny PiS o relacjach z UE: będziemy stosowali zasadę „ząb za ząb” Liczymy na opamiętanie się Unii Europejskiej, ale to już jest myślenie życzeniowe, będziemy stosowali taktykę „ząb za ząb”- powiedział w poniedziałek… » więcej 2022-08-08, godz. 09:50 Wiceminister zdrowia: prawdopodobnie w tym tygodniu 10 rannych w wypadku w Chorwacji wróci do Polski Planujemy prawdopodobnie w tym tygodniu, być może nawet w środę, przewiezienie do Polski osób lżej rannych w wypadku polskiego autokaru w Chorwacji - poinformował… » więcej 2022-08-08, godz. 08:22 Egzaminatorzy WORD-ów wznawiają protest, czyli kłopoty z egzaminem na prawo jazdy W poniedziałek, 8 sierpnia rozpocznie się kolejny protest egzaminatorów Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. Protestujący chcą zmian w przepisach dotyczących… » więcej 2022-08-07, godz. 13:30 Inspekcja Transportu zapowiada kontrolę w firmie, której autokar uległ wypadkowi w Chorwacji W najbliższych dniach rozpocznie się kontrola w firmie, której autokar uległ wypadkowi w Chorwacji; tę kontrolę przeprowadzi Mazowiecki Wojewódzki Inspektor… » więcej 2022-08-06, godz. 21:08 Właściciel firmy przewozowej: kierowcy autokaru jadącego do Medjugorje byli doświadczeni Kierowcy autokaru, który miał wypadek w drodze do Medjugorje, byli wypoczęci i doświadczeni, a autobus był sprawny technicznie - przekazał Jacek Antoszkiewicz… » więcej
1234567