Czwartek, 26 maja 2022 r.   Imieniny: Filipa, Pauliny / Dzień Matki
Polskie Radio PiK » Ludzkim głosem o zwierzętach

Ludzkim głosem o zwierzętach...


Co lubią, czego nie?
Jakie są zwyczaje mieszkańców bydgoskiego ZOO?

O zwierzętach z bydgoskiego Ogrodu Zoologicznego w rozmowach z Małgorzatą Burchardt opowiada dr Dominika Gulda – asystent naukowy w ogrodzie zoologicznym w Myślęcinku. Premiera nowych odcinków – w każdy piątek rano na naszym portalu!

Równolegle w każdy piątek ok. godz. 11.20 w audycji „PiKtogramy” - na naszej antenie oraz stronie - w ramach cyklu „Ludzkim głosem o zwierzętach” znaleźć można porady behawiorysty, a w nich ważne informacje dla właścicieli psów i kotów :)

20 maja 2022 - Słoneczko doskwiera? Owce do fryzjera!

Co zrobiło większe wrażenie na owcach z myślęcińskiego ZOO? Ekipa Polskiego Radia PiK z mikrofonem i obiektywami czy raczej strzygacz z warczącą maszynką w dłoniach? Żadna z tych opcji. To już normalne towarzystwo, a strzygacz z pomocnikami odwiedza zagrodę owiec w ogrodzie zoologicznym już od kilkunastu lat. „Na pewno naszym zwierzakom jest gorąco i raz do roku przyjeżdża do nas specjalista, strzygacz i fachowym ruchem, żeby owcy nie pozacinać, pozbawia ją runa (...) Przy okazji strzyży odbywa się u owiec również odrobaczanie przeciw pasożytom wewnętrznym i zewnętrznym oraz pielęgnacja racic” - komentuje dr Gulda, asystent naukowy w myślęcińskim zoo w rozmowie z Małgorzatą Burchardt, dziennikarką Polskiego Radia PiK. W trakcie strzyży z jednej owcy można ściągnąć od 3 do 5 kg runa. Ostrzyżonej owieczce z pewnością jest lżej znosić coraz cieplejsze dni :) Warto je odwiedzić, z pewnością odpowiedzą na zawołanie :) A ciekawym postrzyżyn proponujemy filmową relację. Popatrzmy i posłuchajmy :) (wideo: Janusz Wiertel).

13 maja 2022 - Barwne pióra, mocne dzioby, ogon długi... To papugi!

Z mikrofonem i obiektywami ekipa Polskiego Radia PiK odwiedziło w myślęcińskim ZOO najbardziej rozgadane ptaki świata! Papugi są również najbardziej kolorowymi wśród egzotycznych ptaków, które znamy. „Papugi świetnie naśladują głosy innych zwierząt, nie wszystkie mają zdolność „mówienia”. Są świetnymi obserwatorami, lubią żyć w grupie” - zwraca uwagę dr Gulda, asystent naukowy w myślęcińskim zoo w rozmowie z Małgorzatą Burchardt, dziennikarką Polskiego Radia PiK. Najbardziej „rozgadane” papugi same decydują, co chcą powiedzieć. Choć są płochliwe, to jednak lubią nawiązywać kontakt i zwracać na siebie uwagę. Niektóre gatunki papug są zagrożone, a zatem i chronione. Chętni posiadania ich w domu powinni pamiętać, że są to stworzenia stadne, zatem odosobnione w domu będą się męczyć. Potrafią być głośne i brudzić, a to może irytować właściciela. Najlepiej zatem po prostu je odwiedzać, choćby - tak jak na filmie - w Ogrodzie Zoologicznym w Myślęcinku :) (wideo: Janusz Wiertel).

6 maja 2022 - Fruwa, choć nie ptak, a zwierzę! Poznajmy nietoperze :)

Uzbrojona w aparat, kamerę i mikrofon ekipa radiowa zawitała do Ogrodu Zoologicznego w Myślęcinku, by poznać tajemnice dziwnego stworzenia. Powieści i filmy przysporzyły im złej sławy, tymczasem nie ma się czego bać. Chyba, że ktoś piszczy na widok myszy, zwłaszcza latającej ;) Nietoperze nie mają sokolego wzroku, ale posiadają echolokację, dzięki której łatwo ominą przeszkody i z pewnością nie wplączą się w nasze włosy :) „Nietoperze to ssaki, które świetnie poruszają się w locie, są bardzo zwrotne i zwinne” – opowiada dr Gulda, asystent naukowy w myślęcińskim zoo w rozmowie z Małgorzatą Burchardt, dziennikarką Polskiego Radia PiK. „Nasze polskie nietoperze polują na owady” - mówi dr Dominika Gulda i dodaje – „w Myślęcinku mamy reprezentantów nietoperzy owocożernych, to rudawka nilowa. Żywi się przede wszystkim dojrzałymi owocami, również sokiem z owoców. Oczywiście są też gatunki, które piją krew, natomiast w Polsce mamy tylko i wyłącznie nietoperze owocożerne lub owadożerne”. Nietoperze są stworzeniami trudnymi do ekspozycji, zatem nie jest łatwo zobaczyć je osobiście, ale zawsze można obejrzeć film :) (wideo: Janusz Wiertel)

29 kwietnia 2022 - Wiosenne narodziny i nowi lokatorzy

Muflony, łoś i kangurek - mali, nowi lokatorzy w myślęcińskim ZOO. Wiosna nie tylko przebudziła naturę, ale też zaowocowała narodzinami :) Radiowa ekipa z mikrofonem i kamerą odwiedziła maluchy w ich domu. „Przyszła wiosna, zatem witamy nowych członków naszej zoologicznej rodziny. Małe muflony to bardzo zwinne, sprytne zwierzęta, które lubią teren kamienisty i skalisty” – opowiada dr Gulda, asystent naukowy Ogrodzie Zoologicznym w Myślęcinku – „Są też bardzo płochliwe, więc mieliśmy problem, by zbliżyć się do stada – nie można podejść, muflony nie dają się pogłaskać czy nakarmić z ręki, ale dzięki temu te zwierzęta w naturze mogły przetrwać. Mamy troje takich maluszków, które kurczowo trzymają się swoich mam” - dodaje dr Dominika Gulda w rozmowie z Małgorzatą Burchardt, dziennikarką z Polskiego Radia PiK. Z rozmowy dowiedzieliśmy się także o pierwszym narodzonym w zoo małym łosiątku i o kangurku, który już wychyla się z torby na brzuchu swojej mamy. A wszystko można zobaczyć odwiedzając osobiście myślęcińskie ZOO albo zaglądając do kadrów filmu :) (wideo: Janusz Wiertel)

22 kwietnia 2022 - Zwierząt świat uroczy może czarować oczy!

Z mikrofonem i kamerą ekipa Polskiego Radia PiK udała się do ogrodu zoologicznego w Myślęcinku, by podziwiać... kolory! Okazuje się, że barwy i wzory u zwierząt, ptaków, ryb, płazów, gadów i koralowców spełniają wiele ról - mogą wabić, ale i odstraszać lub pomagać w maskowaniu. Odwiedzając mieszkańców myślęcińskiego zoo, w krótkim czasie możemy nasycić oczy bogatą paletą barw! „Kolory zakodowane są już w materiale genetycznym, tak zatem każde stworzenie rodzi się już z konkretnym ubarwieniem” - mówi dr Dominika Gulda, asystent naukowy w ogrodzie zoologicznym w Myślęcinku, podziwiając z Małgorzatą Burchardt z Polskiego Radia PiK niezwykle barwnych lokatorów Zoo. Oczywiście przed każdym z Państwa ta kolorowa zwierzęca galeria może otworzyć się na oścież. Wystarczy przyjść! A wcześniej obejrzeć film :) Popatrzmy... i posłuchajmy :) (wideo: Janusz Wiertel)

15 kwietnia 2022 - Wielkanocny spacer z królikami i jajkami

Tym razem wizyta w myślęcińskim ogrodzie zoologicznego zbiega się niemalże ze Świętami Wielkanocnymi :) Z mikrofonem i kamerą ekipa Polskiego Radia PiK poszukiwała wielkanocnych symboli. Udało się odnaleźć zdobną pisankę wśród żółtego kwiecia kwitnących forsycji. A typowe wielkanocne zajączki? Tych nie było, choć spotkać można było ich mniejsze kuzynostwo - króliki. „Są to króliki hodowlane, nie dzikie, ale sprawiają najmłodszym wiele radości. Jak widzimy króliki uwielbiają jeść, są to zielone nowalijki” - mówi dr Dominika Gulda, asystent naukowy w ogrodzie zoologicznym w Myślęcinku, podziwiając króliki z Małgorzatą Burchardt z Polskiego Radia PiK. Oczywiście radiowa ekipa przyniosła mieszkańcom Zoo budzący wśród nich olbrzymią ciekawość świąteczny koszyk pełen pisanek i zielonki :) Popatrzmy... i posłuchajmy :) (wideo: Janusz Wiertel)

8 kwietnia 2022 - Każde zwierzę radosne, gdy poczuje wiosnę!

Wiosna zawitała także do myślęcińskiego ogrodu zoologicznego. Z mikrofonem i kamerą ekipa Polskiego Radia PiK udała się tam, by po cichu obserwować jak w tym wyjątkowym okresie zachowują się mieszkańcy ZOO. „Coraz więcej wiosny wokół nas, dlatego postanowiłyśmy nie zagłuszać jej odgłosów. Aby przyjrzeć się życiu ogrodu zoologicznego i podejrzeć, co porabiają mieszkańcy zoo w tym wyjątkowym wiosennym czasie zmian, być może zakochania, czyli godów w świecie zwierząt musimy trochę się skradać w milczeniu” – tłumaczą: Małgorzata Burchardt - dziennikarka z Polskiego Radia PiK i dr Dominika Gulda - asystent naukowy w myślęcińskim ogrodzie zoologicznym. Popatrzmy... i posłuchajmy :) (wideo: Janusz Wiertel)

1 kwietnia 2022 - Nietoperze i szynszyle w jednym stały domu!

Pamiętają Państwo pierwszą wizytę radiowej ekipy u nietoperzy w Ogrodzie Zoologicznym w Myślęcinku? Było to krótko przed Bożym Narodzeniem i... próbowaliśmy wsłuchać się w to, co mogą nam powiedzieć. Tym razem przekonamy się jak zaspokajają swój apetyt! Nie...! Nic krwistego! „Rudawki są owocożerne” - przekonuje dr Dominika Gulda, asystent naukowy w Ogrodzie Zoologicznym w Myślęcinku w rozmowie z Małgorzatą Burchardt, dziennikarką Polskiego Radia PiK. Afrykańskie nietoperze wprost uwielbiają owoce, mają delikatną sierść, lekką jak mgiełka błonę między palcami, tzw. skrzydło pozorne i... bardzo zyskują przy bliższym poznaniu :) Nic też dziwnego, że szukając towarzystwa wprowadziły się do nich szynszyle. Właściwie przyprowadził je samiec o imieniu Escape niemalże wymuszając na swoich opiekunach przeprowadzkę do bazy rudawek nilowych. I tak sobie żyją pod jednym dachem w myślęcińskim ogrodzie :) Popatrzmy... i posłuchajmy :) (wideo: Janusz Wiertel)

25 marca 2022 - Kaczym krokiem za... podgorzałką?

Z pierwszą tej wiosny wizytą ekipy Polskiego Radia PiK w myślęcińskim ZOO odwiedzamy kaczki podgorzałki. Trudno za nimi nadążyć, zwłaszcza poza oczkiem wodnym, za to w wodzie właśnie czują się najlepiej i wyglądają najdostojniej :) Tutaj też odnajdują swój przysmak w postaci rzęsy! Najlepiej i najbezpieczniej czują się w stadzie, wtedy też obserwujący bardzo łatwo odróżnić Pana od Pani Kaczki. „Wystarczy spojrzeć im w oczy. Samce mają tęczówki jasne, a samice ciemne” - uczy nas dr Dominika Gulda, asystent naukowy w Ogrodzie Zoologicznym w Myślęcinku w rozmowie z Małgorzatą Burchardt, dziennikarką Polskiego Radia PiK. Kaczki podgorzałki są gatunkiem zagrożonym, jednak w myślęcińskim zoo mogą czuć się bezpiecznie. Ich wybieg być może nie jest duży, za to mają stałą opiekę, domek i wodę pozwalające im czuć się tutaj dobrze niezależnie od pory roku. Oczwyiście można je odwiedzić :) Popatrzmy... i posłuchajmy :) (wideo: Janusz Wiertel)

18 marca 2022 - W ZOO podglądamy... kapibary i lamy!

Wykorzystując słoneczny dzień, choć jeszcze zimowy, ekipa Polskiego Radia PiK odwiedziła pewien szczególny wybieg w myślęcińskim ZOO. A panuje tutaj prawdziwa zwierzęca przyjaźń, żeby nie powiedzieć „latynoska miłość”, bo też przestrzeń dzielą tutaj przedstawiciele dwóch gatunków, które również w naturalnym środowisku - a pochodzą z Ameryki Południowej - bardzo chętnie funkcjonują razem. Lamy i kapibary - różni je rozmiar i upodobania, a jednak świetnie się „dogadują” a nawet dzielą pożywieniem i spędzają czas blisko siebie. Lamami i kapibarami opiekują się tutaj na co dzień Malwina Jankowska i Marek Waitz. O zwierzętach i ich zwyczajach jak zwykle interesująco opowiada dr Dominika Gulda, asystent naukowy w Ogrodzie Zoologicznym w Myślęcinku w rozmowie z Małgorzatą Burchardt, dziennikarką Polskiego Radia PiK. Popatrzmy... i posłuchajmy :) (wideo: Janusz Wiertel)
123