Wtorek, 04 października 2022 r.   Imieniny: Rozalii, Edwina, Franciszka
Polskie Radio PiK » Ludzkim głosem o zwierzętach

Ludzkim głosem o zwierzętach...


Co lubią, czego nie?
Jakie są zwyczaje mieszkańców bydgoskiego ZOO?

O zwierzętach z bydgoskiego Ogrodu Zoologicznego w rozmowach z Małgorzatą Burchardt opowiada dr Dominika Gulda – asystent naukowy w ogrodzie zoologicznym w Myślęcinku. Premiera nowych odcinków – w każdy piątek rano na naszym portalu!

Równolegle w każdy piątek ok. godz. 11.20 w audycji „PiKtogramy” - na naszej antenie oraz stronie - w ramach cyklu „Ludzkim głosem o zwierzętach” znaleźć można porady behawiorysty, a w nich ważne informacje dla właścicieli psów i kotów :)

Uwaga! W okresie letnim w każdy piątek ok. godz. 11:20 dr Dominika Gulda w rozmowach z Małgorzatą Burchardt udziela ważnych porad w cyklu „Wakacje psa i kota”.

30 września 2022 - u Jeżynki i Malinki. Jak się czują kolczaste dziewczynki?

Jeżynka i Malinka to młode jeżozwierze afrykańskie, które są najnowszymi lokatorami bydgoskiego zoo, które pierwszy raz z kamerą i mikrofonem odwiedziliśmy na początku czerwca br. Trafiły do nas z Czech. Są młode, ruchliwe, ciekawe świata i egzotyczne. W trakcie drugiej u nich wizyty jak zwykle ciekawie opowiada o nich dr Dominika Gulda, asystent naukowy w Ogrodzie Zoologicznym w Myślęcinku, w rozmowie z Małgorzatą Burchardt z Polskiego Radia PiK. Warto poznać Jeżynkę i Malinkę odwiedzając myślęcińskie ZOO. Jeśli jesienna aura nam przeszkodzi albo zwyczajnie brak nam na to czasu, zawsze można obejrzeć dołączony obok film. Popatrzmy i posłuchajmy :) (wideo: Janusz Wiertel)

23 września 2022 - Zebra z bydgoskiego zoo [film, galeria]

Zebra należy do koniowatych a "koń jaki jest każdy widzi". Tak to opisał Benedykt Chmielowski w "Nowych Atenach" w drugiej połowie XVIII w. W wieku XXI konia już tak bardzo nie widać w przestrzeni publicznej, a zebrę to już w ogóle najłatwiej spotkać można w bydgoskim zoo. O tym, co widać a czego nie widać u zebry mówią dr Dominika Gulda i Małgorzata Burchardt.
A ba
bie lato sprzyja spacerom warto wybrać się do ZOO, a jeśli brak nam na to czasu to obejrzyjmy film. Popatrzmy i posłuchajmy :) (wideo: Janusz Wiertel)

16 września 2022 - Jeże są pod ochroną

A do bydgoskiego Ogrodu Zoologicznego trafiły jeże, którym niestety przytrafiło się nieszczęście. Straciły mamę. Są jeszcze małe i zimę będą musiały przetrwać tu, ale na wiosnę zostaną wyposzczone i będą mogły żyć w naturze. Jeże są pod ochroną i są bardzo pożytecznymi zwierzętami. Jeżeli chcemy pozbyć się z ogrodu ślimaków, pędraków i innych niepożądanych gości, zaprośmy tam jeże. One raz dwa uporają się z problemem. Rozmawiają o jeżach dr Dominika Gulda, asystent naukowy w Ogrodzie Zoologicznym w Myślęcinku, i Małgorzata Burchardt z Polskiego Radia PiK. Babie lato sprzyja spacerom warto wybrać się do ZOO, a jeśli brak nam na to czasu to obejrzyjmy film. Popatrzmy i posłuchajmy :) (wideo: Janusz Wiertel)

9 września 2022 - Jak ten czas leci. Niby małe, a już duże zwierzęce dzieci

Z kamerą i mikrofonem radiowa ekipa odwiedziła tym razem zwierzęce dzieci, które dorastają w Ogrodzie Zoologicznym w Myślęcinku. Najmłodsi jego mieszkańcy niemalże rosną w oczach. „Nasze żubry zdecydowanie nabierają postury dorosłych osobników. Małe nietoperze trudno dostrzec w gromadzie chroniących je dorosłych osobników. Młody kangurek opuścił torbę Mamy i chętnie pokazuje się zwiedzającym. Młody łoś o imieniu Lukier zrzuca futro szczenięce, ale na pierwsze różki trzeba jeszcze poczekać” - wyjaśnia dr Dominika Gulda, asystent naukowy w Ogrodzie Zoologicznym w Myślęcinku, w rozmowie z Małgorzatą Burchardt z Polskiego Radia PiK. Pogoda choć kapryśna wczesną wrześniową urodą, nie powinna zniechęcić do odwiedzenia „maluchów” w myślęcińskim ZOO, jeśli jednak za oknem zimno i mokro, możemy je podziwiać na załączonym obok filmie. Popatrzmy i posłuchajmy :) (wideo: Janusz Wiertel)

2 września 2022 - Wodne ptactwo wszędzie - Bociany, gęsi i łabędzie!

Radiowa ekipa z kamerą i mikrofonem zbliżyła się w Ogrodzie Zoologicznym w Myślęcinku do stawu, z którego korzysta ptactwo wodne. „Mamy tutaj kilka gatunków, wśród nich gęś gęgawa, gęś garbonosa, gęsi nilowe” - prezentuje mieszkańców stawu dr Dominika Gulda, asystent naukowy w Ogrodzie Zoologicznym w Myślęcinku, w rozmowie z Małgorzatą Burchardt z Polskiego Radia PiK. „Gęsi nilówki to gatunek inwazyjny, który dostaje się do naszego kraju i rywalizuje z gatunkami rodzimymi, w efekcie je wypierając” - dodaje dr Dominika Gulda. W wodzie łatwo zauważyć bociany występujące w myślęcińskim ogrodzie jako ptactwo odratowane, dotknięte kontuzjami i wyleczone, obecnie prezentujące się dostojnie spacerującym pobliską alejką. Bociany po rehabilitacji mogą opuścić ogród o ile chcą. Póki co możemy je podziwiać odwiedzając myślęciński staw lub na załączonym obok filmie. Popatrzmy i posłuchajmy :) (wideo: Janusz Wiertel)

26 sierpnia 2022 - Z wizytą u surykatek!

Tym razem z kamerą i mikrofonem radiowa ekipa odwiedziła w Ogrodzie Zoologicznym w Myślęcinku rodzinę sympatycznych surykatek. To osobniki w podeszłym już wieku, zachowujące jednak wigor i zainteresowanie otoczeniem. Trafiliśmy akurat na porę ich karmienia. W naturalnym środowisku surykatki jako zwierzęta stadne polują w klanie. „Potrafią doskonale poradzić sobie ze skorpionami czy wężami” - komentuje dr Dominika Gulda, asystent naukowy w Ogrodzie Zoologicznym w Myślęcinku, w rozmowie z Małgorzatą Burchardt z Polskiego Radia PiK. „Ich naturalnymi wrogami są przede wszystkim ptaki drapieżne, dlatego zawsze można zauważyć jedną z surykatek stojących na tzw. czatach, gotową w każdej chwili ostrzec resztę stada” dodaje dr Dominika Gulda. Surykatki chętnie kopią wykorzystują swoje długie pazury. Wykorzystują nory, kopią tunele, a w myślęcińskim ZOO chętnie eksplorują ze specjalnie zakopywane dla nich rury. Można to zobaczyć na własne oczy odwiedzając je osobiście, do czego zachęca jak zwykle dołączony obok film. Popatrzmy i posłuchajmy :) (wideo: Janusz Wiertel)

19 sierpnia 2022 - Co za bogactwo! Ślepowrony... i inne ptactwo!

Z kamerą i mikrofonem radiowa ekipa odwiedziła w Ogrodzie Zoologicznym w Myślęcinku pewną klatkę „mieszaną”... Jej skrzydlaci mieszkańcy potrafią pogodzić przestrzeń, jedni brodząc w wodzie, inni zajmując górne partie z gałęziami... W trakcie jednej wizyty można podziwiać ślepowrony, małe polskie czaple, żurawia, a nawet spotykanego w starożytnych egipskich hieroglifach ibisa czczonego. Żeby lepiej zrozumieć tę ptasią „wspólnotę mieszkańców”, warto wsłuchać się w rozmowę dr Dominiki Gulda, asystenta naukowego w Ogrodzie Zoologicznym w Myślęcinku z Małgorzatą Burchardt z Polskiego Radia PiK. Najlepiej jednak odwiedzić ptactwo osobiście, do czego zachęca dołączony obok film. Popatrzmy i posłuchajmy :) (wideo: Janusz Wiertel)

12 sierpnia 2022 - Wydra wydrze marchewki nie wydrze!

Tym razem z kamerą i mikrofonem radiowa ekipa weszła niemalże do wody. W Ogrodzie Zoologicznym w Myślęcinku odwiedziliśmy wydry! W swoje „mokre progi” wpuściły nas Marlenka i Czaruś, wesołe wydry europejskie obdarzone wielką chęcią do zabawy jak również śmiało prezentujące się przed odwiedzającymi. „Wydry prowadzą wodno-lądowy tryb życia, preferując wody słodkie i płynące” - wyjaśnia dr Dominika Gulda, asystent naukowy w Ogrodzie Zoologicznym w Myślęcinku w rozmowie z Małgorzatą Burchardt z Polskiego Radia PiK. „Wydry są pod ochroną, poza stawami hodowlanymi, w których to wesołe zwierzę uwielbiające ryby potrafi poczynić wielkie szkody!” - dodaje dr Dominika Gulda. Mieszkająca w myślęcińskim ogrodzie para wydr chętnie aportuje za marchewką, która okazuje się dla tych wodnych zwierząt nie lada przysmakiem. Aura sierpniowa zachęca, zatem może warto złożyć im wizytę? Czego jeszcze można dowiedzieć się o wydrach? Popatrzmy i posłuchajmy :) (wideo: Janusz Wiertel)

5 sierpnia 2022 - Niewielkie, jednak wielce żarłoczne! Szarańcze!

Z kamerą i mikrofonem radiowa ekipa odwiedziła Ogród Zoologiczny w Myślęcinku aby przekonać się co odpowiedzialne jest za jedną z egipskich plag! Szarańcze! Żyje ich tutaj kilka odmian, a najbardziej z nich znana jest szarańcza wędrowna - najbardziej żarłoczny owad na świecie! „Żarłocznie zjada trawy, a tym samym zboża. W kilka godzin taki nalot chmury szarańczej jest w stanie spustoszyć całą uprawę” - wyjaśnia dr Dominika Gulda, asystent naukowy w Ogrodzie Zoologicznym w Myślęcinku w rozmowie z Małgorzatą Burchardt z Polskiego Radia PiK. „W Polsce odnotowaliśmy taki duży nalot szarańczy w 1967 i 2017 roku” - dodaje dr Dominika Gulda. Choć szarańcza to żarłoczne stworzenie, w niektórych krajach jako bardzo odżywcza jest chętnie spożywana! W myślęcińskim ogrodzie nikt szarańczą Państwa nie poczęstuje, ale można się przekonać cóż to za maleństwo może być tak wielkim szkodnikiem. Na załączonym filmie wygląda niepozornie ;) Popatrzmy i posłuchajmy :) (wideo: Janusz Wiertel)

29 lipca 2022 - Bezogonowe płazy? Poznajmy drzewołazy!

Uzbrojona w kamerę i mikrofon radiowa ekipa odwiedziła Ogród Zoologiczny w Myślęcinku aby... zobaczyć żaby? Nie, nie! Choć do żab podobne, to jednak bardzo kolorowe płazy bezogonowe - egzotyczne drzewołazy. Ochronne barwy tego stwora są odstraszaczem dla innych zwierząt, sugerując trujący charakter drzewołazów. Bogactwo kolorów oznacza różnorodność gatunków wśród drzewołazów w Myślęcinku, gdzie specjalnie dla nich zorganizowana jest wysoka wilgotność typowa dla lasów tropikalnych, w końcu płazy te wywodzą się z Ameryki Południowej. „W myślęcińskiej niewoli drzewołazy czują się bardzo dobrze, rozmnażają się, a prowadząc dzienny tryb życia chętnie prezentują się odwiedzającym” - wyjaśnia dr Dominika Gulda, asystent naukowy w Ogrodzie Zoologicznym w Myślęcinku w rozmowie z Małgorzatą Burchardt z Polskiego Radia PiK. I choć pospolitą żabę okrutnie przypomina, nie należy próbować całować drzewołaza ;) Z pewnością nie zamieni się w urodziwego, kolorowego księcia :) Ale zobaczyć tego płaza na własne oczy z pewnością warto! Zacznijmy od dołączonego filmu. Popatrzmy i posłuchajmy :) (wideo: Janusz Wiertel)
12345