Wtorek, 06 grudnia 2022 r.   Imieniny: Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Polskie Radio PiK » Ludzkim głosem o zwierzętach

Ludzkim głosem o zwierzętach...


Co lubią, czego nie?
Jakie są zwyczaje mieszkańców bydgoskiego ZOO?

O zwierzętach z bydgoskiego Ogrodu Zoologicznego w rozmowach z Małgorzatą Burchardt opowiada dr Dominika Gulda – asystent naukowy w ogrodzie zoologicznym w Myślęcinku. Premiera nowych odcinków – w każdy piątek rano na naszym portalu!

Równolegle w każdy piątek ok. godz. 11.20 w audycji „PiKtogramy” - na naszej antenie oraz stronie - w ramach cyklu „Ludzkim głosem o zwierzętach” znaleźć można porady behawiorysty, a w nich ważne informacje dla właścicieli psów i kotów :)

Uwaga! W okresie letnim w każdy piątek ok. godz. 11:20 dr Dominika Gulda w rozmowach z Małgorzatą Burchardt udziela ważnych porad w cyklu „Wakacje psa i kota”.

2 grudnia 2022 - Spędźmy chwilę z krokodylem

Grudniowy cykl odwiedzin radiowej ekipy w Ogrodzie Zoologicznym w Myślęcinku, rozpoczynamy od wizyty z mikrofonem i kamerą u krokodyli. Ze względu na niewielką powierzchnię myślęcińskiego ZOO, można spotkać tutaj tylko jeden gatunek krokodyla - krótkopyski, zwany również kameruńskim. Nie każdy krokodyl musi kojarzyć się krwiożerczo, aczkolwiek „żaden krokodyl nie jest wegetarianinem” - twierdzi dr Monika Lik z Rady Naukowo-Dydaktycznej w Ogrodzie Zoologicznym w Myślęcinku, w rozmowie z Małgorzatą Burchardt z Polskiego Radia PiK. „Krokodyl kameruński jest gatunkiem, który w naturze żywi się przede wszystkim skorupiakami (...) zęby u krokodyla rosną przez całe życie. Nie są ruchliwe, ale ta cecha w naturze pomaga im w polowaniu” - dodaje dr Monika Lik. Owa nieruchliwość u niektórych zwiedzających budzi podejrzliwość, czy aby nie są to okazy sztuczne ;) Nic z tych rzeczy. Okazuje się, że nie trzeba też wierzyć krokodylim łzom. To nie wyraz żalu nad swoimi ofiarami, a raczej odruch związany z wydalaniem nadmiaru związków mineralnych. W celu uniknięcia zguby, żadnej z Pań krokodyla nie da luby, ale... może zabrać Ją do myślęcińskiego ZOO, a wcześniej poznać to gadzie towarzystwo choćby na dołączonym obok filmie. Popatrzmy i posłuchajmy :) (wideo: Janusz Wiertel)

25 listopada 2022 - Odrażające czy fascynujące? Wszędzie pająki pełzające!

Ostatnia w listopadzie wizyta radiowej ekipy w Ogrodzie Zoologicznym w Myślęcinku, zaowocowała odwiedzinami u kosmatych drapieżników, z których każdy posiada osiem nóg. Uzbrojonym w kamerę i mikrofon trudno czuć się bezpiecznie, zatem z ptasznikiem olbrzymim trudno się zaprzyjaźnić. To jeden z największych pająków na Ziemi. „Rozpiętość jego odnóży może wynosić nawet do 22 centymetrów” - opisuje ptasznika olbrzymiego dr Monika Lik z Rady Naukowo-Dydaktycznej w Ogrodzie Zoologicznym w Myślęcinku, w rozmowie z Małgorzatą Burchardt z Polskiego Radia PiK. „Wszystkie pająki są jadowite, wszystkie są drapieżnikami” - dodaje dr Monika Lik. Ostrożnie lecz ciekawie udało się podpatrzeć również ptasznika chilijskiego, a także kolorowego „monocentropus balfouri”, który uważany jest za jednego z najładniejszych pająków występujących na świecie. Czy pająki mogą się jednak... podobać? Odpowiedź zostawiamy naszym Słuchaczom :) Tak czy inaczej warto poznać „pajęcze towarzystwo” z myślęcińskiego ZOO choćby z dołączonego obok filmu. Popatrzmy i posłuchajmy :) (wideo: Janusz Wiertel)

18 listopada 2022 - Nie do wiary! Z Niemiec przyjechały młode kapibary!

Listopad przybrał chłodne oblicze jesienne, jednak to nie przeszkodziło radiowej ekipie, by z kamerą i mikrofonem odwiedzić Ogród Zoologiczny w Myślęcinku, w którym niedawno pojawiły się nowe mieszkanki. To młode kapibary, przyrodnie siostry - Astrid i Lotti. Dziewczyny przebyły długą drogę, zanim znalazły się w myślęcińskim ZOO. Trafiły tutaj z Osnabrück w Dolnej Saksonii. Jeszcze odizolowane są od samca o imieniu Killer, ale nawiązują codziennie kontakt wzrokowy i chyba całą trójka przypadła sobie do gustu. „Astrid i Lotti jeszcze korzystają z kwarantanny, ale już korzystają z wybiegu i można je oglądać” - opisuje nowe mieszkanki dr Dominika Gulda, asystent naukowy w Ogrodzie Zoologicznym w Myślęcinku, w rozmowie z Małgorzatą Burchardt z Polskiego Radia PiK. „Dziewczyny są bardzo kontaktowe, bardzo dobrze reagują i współpracują (...) są bardzo sympatyczne, aktywne i ciekawskie” dodaje dr Dominika Gulda. Młodym mieszkankom myślęcińskiego ZOO nie przeszkadza towarzystwo, zatem można je śmiało odwiedzić, a jeśli ktoś czeka z wizytami na cieplejsze dni, może poznać Astrid i Lotti na dołączonym obok filmie. Popatrzmy i posłuchajmy :) (wideo: Janusz Wiertel)

11 listopada 2022 - Małej grzywiastej niali słodkie imię nadali!

Wykorzystując pogodną listopadową aurę, radiowa ekipa z kamerą i mikrofonem wybrała się do Ogrodu Zoologicznego w Myślęcinku, by odwiedzić antylopy. Okazja ku temu była dość szczególna, ponieważ grono tych zwierząt ostatnio się powiększyło. Na świat przyszła Nutella - takie imię przybrała mała niala grzywiasta. Od pierwszego dnia chętnie korzysta z wybiegu, oczywiście pod troskliwym okiem antylopiej Mamy. „Nutella przyszła na świat 3 listopada, jest zdrowa, odważna i wesoła, bryka na wybiegu i lubi szelest liści” - opisuje małą nialę grzywiastą dr Dominika Gulda, asystent naukowy w Ogrodzie Zoologicznym w Myślęcinku, w rozmowie z Małgorzatą Burchardt z Polskiego Radia PiK. Radiowych gości w swojej zagrodzie przywitała cała antylopia rodzina. „Niale grzywiaste są zwierzętami stadnymi i chronią młode” - dodaje dr Dominika Gulda. Zgraną antylopią rodzinę warto odwiedzić osobiście. Pogoda sprzyja. Póki co warto poznać ją na dołączonym filmie. Popatrzmy i posłuchajmy :) (wideo: Janusz Wiertel)

4 listopada 2022 - Spędźmy chwil kilka w towarzystwie wilka!

Listopadową serię spotkań radiowych w Ogrodzie Zoologicznym w Myślęcinku, rozpoczynamy od wizyty na wybiegu wilków. Radiowa ekipa z kamerą i mikrofonem skorzystała z okazji planowanego przenoszenia tych zwierząt z wybiegu przeznaczonego do remontu i odświeżenia. W tym celu wilki wprowadzone są w sen. „Jest to dla nas moment trudny, niebezpieczny. Staramy się tego wilka jak najszybciej przenieść” - opisuje całą sytuację dr Dominika Gulda, asystent naukowy w Ogrodzie Zoologicznym w Myślęcinku, w rozmowie z Małgorzatą Burchardt z Polskiego Radia PiK. Przy okazji zwierzęta są szybko ważone, odrobaczane, sprawdzane jest ich uzębienie. Trzeba zaznaczyć że wilcza para - Harry i Spirko - doczekała się potomstwa. Urodziły się dwa samce, dla których potrzebne są teraz imiona. „Choć zachowania wilków przypominają te znajome nam - psie, trzeba pamiętać, że jest to absolutnie dzikie zwierzę” - dodaje dr Dominika Gulda. Po przeniesieniu i wybudzeniu wilki zaczęły poznawać nowy wybieg, co można zaobserwować na dołączonym obok filmie. Popatrzmy i posłuchajmy :) (wideo: Janusz Wiertel)

28 października 2022 - Kochane przez dzieci i kolorowe, kawie domowe!

Tym razem radiowa ekipa z kamerą i mikrofonem udała się do Ogrodu Zoologicznego w Myślęcinku, by odwiedzić... kawie domowe! Ktoś powie - świnki morskie! I słusznie! Tak najczęściej nazywa się te roślinożerne zwierzątka, których rodowód sięga aż do Ameryki Południowej. „Są to przesympatyczne zwierzątka, kochane przez dzieci i równie uwielbiane przez myślęcińskich pielęgniarzy” - twierdzi dr Dominika Gulda, asystent naukowy w Ogrodzie Zoologicznym w Myślęcinku, w rozmowie z Małgorzatą Burchardt z Polskiego Radia PiK. Aby przezwyciężyć opory kawii wobec kamery i mikrofonu, zwierzątkom zaserwowano marchewkę. Nie jest to jednak podstawa ich menu, w którym znajdują się głównie liście, gałązki oraz specjalny granulat. Ważne jest utrzymanie ich odpowiedniej wagi. Dla ich zdrowia istotne jest, by nie były otyłe i miały zdrowe zęby! „Kawie domowe świetnie funkcjonują w grupie, w stadzie. Wspaniale się komunikują korzystając z szerokiego spektrum gwizdów i pisków” - dodaje dr Dominika Gulda. Tymi odgłosami reagują również na odwiedzających myślęcińsie ZOO. Kto nie wierzy, może sprawdzić to osobiście :) Przed wizytą u kawii domowych, warto poznać je na dołączonym obok filmie. Popatrzmy i posłuchajmy :) (wideo: Janusz Wiertel)

21 października 2022 - Mięso czy sałatki? Co na śniadanie jedzą surykatki?

Radiowa ekipa z kamerą i mikrofonem udała się do Ogrodu Zoologicznego w Myślęcinku, wpraszając się do w porze śniadania do tych mieszkańców, których śmiało określić można najweselszymi. To oczywiście surykatki. Jakie jest ich poranne menu? „Widzimy, że jest to zwierzę drapieżne, zwierzę mięsożerne, więc z posiłku wybiera najpierw najsmaczniejsze kąski mięsne. Jako smakołyki traktują też owady” - zaznacza dr Dominika Gulda, asystent naukowy w Ogrodzie Zoologicznym w Myślęcinku, w rozmowie z Małgorzatą Burchardt z Polskiego Radia PiK. Surykatki bardzo dobrze radzą sobie z upolowaniem pokarmu. „Żeby zwierzakowi się w ZOO nie nudziło, owady - karaczany madagaskarskie - zadawane są do basenu z piłeczkami i surykatka musi w tym basenie zanurkować i sobie taki smaczny kąsek znaleźć- dodaje dr Dominika Gulda. Jako zwierzęta afrykańskie, korzystając ze słonecznych dni jesiennych, surykatki chętnie wychodzą po śniadaniu na wybieg zewnętrzny, a wtedy odwiedzający myślęcińskie ZOO mogą cieszyć oczy ich wigorem. Tymczasem możemy je podziwiać na dołączonym obok filmie. Popatrzmy i posłuchajmy :) (wideo: Janusz Wiertel)

14 października 2022 - Czy daniel zerka do lusterka?

Wykorzystując przyjazną jesienną aurę, radiowa ekipa z kamerą i mikrofonem udała się do Ogrodu Zoologicznego w Myślęcinku, by odwiedzić daniele. Choć przypominają jelenie i sarny, reprezentują odrębny gatunek. „Poroże dorosłego samca daniela, kojarzy się trochę z łosiem (...) to poroże zostanie w okolicy maja zgubione i samiec będzie nakładał nowe” - zaznacza dr Dominika Gulda, asystent naukowy w Ogrodzie Zoologicznym w Myślęcinku, w rozmowie z Małgorzatą Burchardt z Polskiego Radia PiK. Charakterystyczne kropeczki na sierści daniela znikną wraz z pojawieniem się zimowej okrywy włosowej i wrócą na wiosnę. „Białe znaczenie pod ogonkiem, w tej części tylnej zadu, nazywane jest lusterkiem” - dodaje dr Dominika Gulda. Daniele dobrze widzą za dnia, jednak słuch i węch wyostrzone mają o każdej porze. Po co siedzieć w domu w tak pięknej październikowej oprawie. W myślęcińskim ZOO każdego dnia, nawet w niedzielę, odwiedzić możemy daniele. Tymczasem możemy je poznać na dołączonym obok filmie. Popatrzmy i posłuchajmy :) (wideo: Janusz Wiertel)

7 października 2022 - Raisa i Frosti z lisią sympatią witają gości

Październikowy cykl wypraw radiowej ekipy z kamerą i mikrofonem do Ogrodu Zoologicznego w Myślęcinku, zaczynamy od wizyty u sympatycznej lisiej pary :) Frosti to biały list polarny, który ogłady uczy się od starszej lisicy, czarnej Raisy. Ta wynosi z towarzystwa młodego lisa wiele radości, tak zatem dzielenie jednego wybiegu każdemu z tych zwierząt wychodzi na dobre. Oba lisy trafiły do Myślęcinka z prywatnych hodowli. Raisa, choć nigdy nie była i nie będzie już matką, wykazuje się silnym instynktem macierzyńskim. „Raisa jest bardzo mądrym lisem. Pomogła już wychować młodego wilczka” - wspomina dr Dominika Gulda, asystent naukowy w Ogrodzie Zoologicznym w Myślęcinku, w rozmowie z Małgorzatą Burchardt z Polskiego Radia PiK. „Do czasu gdy młody wilczek nie stał się dużą wilczycą, zwierzęta mieszkały razem i uczyły się od siebie wzajemnie” - dodaje dr Dominika Gulda. Październikowa aura zachęca do spędzania czasu na powietrzu, a Raisa i Frosti zapraszają do siebie :) Kto nie ma czasu bądź zwyczajnie jemu do myślęcińskiego ZOO za daleko, może poznać sympatyczną lisią parę na załączonym obok filmie. Popatrzmy i posłuchajmy :) (wideo: Janusz Wiertel)

30 września 2022 - u Jeżynki i Malinki. Jak się czują kolczaste dziewczynki?

Jeżynka i Malinka to młode jeżozwierze afrykańskie, które są najnowszymi lokatorami bydgoskiego zoo, które pierwszy raz z kamerą i mikrofonem odwiedziliśmy na początku czerwca br. Trafiły do nas z Czech. Są młode, ruchliwe, ciekawe świata i egzotyczne. W trakcie drugiej u nich wizyty jak zwykle ciekawie opowiada o nich dr Dominika Gulda, asystent naukowy w Ogrodzie Zoologicznym w Myślęcinku, w rozmowie z Małgorzatą Burchardt z Polskiego Radia PiK. Warto poznać Jeżynkę i Malinkę odwiedzając myślęcińskie ZOO. Jeśli jesienna aura nam przeszkodzi albo zwyczajnie brak nam na to czasu, zawsze można obejrzeć dołączony obok film. Popatrzmy i posłuchajmy :) (wideo: Janusz Wiertel)
123456