Sobota, 29 stycznia 2022 r.   Imieniny: Zdzisława, Franciszka, Józefa
Polskie Radio PiK » Ludzkim głosem o zwierzętach
Apartamenty

Ludzkim głosem o zwierzętach...


Co lubią, czego nie?
Jakie są zwyczaje mieszkańców bydgoskiego ZOO?

O zwierzętach z bydgoskiego Ogrodu Zoologicznego w rozmowach z Małgorzatą Burchardt opowiada dr Dominika Gulda – asystent naukowy w ogrodzie zoologicznym w Myślęcinku. Premiera nowych odcinków – w każdy piątek rano na naszym portalu!

Równolegle w każdy piątek ok. godz. 11.20 w audycji „PiKtogramy” - na naszej antenie oraz stronie - w ramach cyklu „Ludzkim głosem o zwierzętach” znaleźć można „Porady behawiorysty” a w nich ważne informacje dla właścicieli psów i kotów :)

28 stycznia 2022

Okazuje się, że w gabinecie weterynaryjnym Ogrodu Zoologicznego w Myślęcinku zawsze coś ciekawego się dzieje. ale o zdrowie i dobrą kondycję mieszkańców zoo dbać trzeba. Tym razem pod opieką lekarską znalazł się... Szeryf - ponad 15-letni samiec surykatki, który do gabinetu trafił z problemem ucha. Przy takich okazjach warto poddać zwierzę badaniom kompleksowym, tak zatem Szeryf smacznie śpiąc przeszedł cały „przegląd” - od badania krwi przez przegląd pazurków aż po USG. O wszystkim opowiadają przy kamerze: lekarz weterynarii Alicja Wojtowicz, dr Dominika Gulda - asystent naukowy w Ogrodzie Zoologicznym w Myslęcinku i Małgorzata Burchardt z Polskiego Radia PiK. Opiekę weterynaryjną zapewnia Przychodnia Weterynaryjna NAD BRDĄ. (wideo: Janusz Wiertel)

21 stycznia 2022 - Lemur Czesio w zabiegowym!

Aby życie mieszkańców Ogrodu Zoologicznego w Myślęcinku było szczęśliwe, trzeba dbać o ich zdrowie i kondycję. Tym razem z Małgorzatą Burchardt z Polskiego Radia PiK obserwujemy zabieg usunięcia brodawki z łapki lemura Czesia...
– Wszystkie zwierzęta, które są znieczulone mają otwarte oczy, dlatego musimy pilnować, żeby były odpowiednio nawilżone i maksymalnie skracamy okres snu. Podczas, gdy zwierzę się nie rusza, oglądamy mu ząbki czy pazurki – opowiada dr Dominika Gulda, asystent naukowy w Ogrodzie Zoologicznym w Myslęcinku. (wideo: Janusz Wiertel)

14 stycznia 2022 - Czy ciepło czy mrozy, trzeba dbać o kozy

Poznając życie mieszkańców Ogrodu Zoologicznego w Myślęcinku, tym razem z Małgorzatą Burchardt zaglądamy do kóz... Okazuje się, że regularnie odwiedza je „pogotowie kosmetyczne”, by dokonać korekty racic.
– Podczas takiego zabiegu, zwierzę nie cierpi, a później lepiej się jemu chodzi. Staramy się robić to systematycznie – mówi dr Dominika Gulda, asystent naukowy w Ogrodzie Zoologicznym w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku w Bydgoszczy. W czasie kosmetycznej wizyty korekty racic dokonała Alicja Olszewska, a przy okazji lekarz weterynarii Alicja Wojtowicz zadbała o odrobaczenie kóz. Pielęgnacją tych zwierząt w myślęcińskim zoo zajmuje się Anna Górska. (wideo: Janusz Wiertel)

7 stycznia 2022 - Dziwią i fascynują, czyli rzecz o gadach

W pierwszy piątek 2022 roku zaglądamy do Ogrodu Zoologicznego w Myślęcinku, by poznać i podziwiać żyjące tam gady - zwierzęta dziwne, niekiedy niebezpieczne, ale niezwykle fascynujące.
- Zapraszamy do naszego terrarium. Na ekspozycji można oglądać większość przedstawicieli gadów, bo mamy i jaszczurki, węże, krokodyle i żółwie, czyli większość takich gatunków, które wypada znać, zobaczyć... a bywają niezwykle kolorowe, ciekawe i wyjątkowe - w rozmowie z Małgorzatą Burchardt zachęca dr Dominika Gulda, asystent naukowy w Ogrodzie Zoologicznym w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku w Bydgoszczy. (wideo: Janusz Wiertel)

31 grudnia 2021 - Trenujemy z lemurami!

Dr Dominika Gulda – asystent naukowy z Ogrodu Zoologicznego w bydgoskim Myślęcinku oraz Małgorzata Burchardt z Polskiego Radia PiK zaglądają ponownie do ciekawskich lemurów, obserwując je w trakcie treningu sensorycznego. Na poduszce sensomotorycznej zwierzęta balansują zachowując jednocześnie równowagę, dzięki czemu rozwijają mięśnie i koordynację ruchową. W trakcie ćwiczeń targetujących mieszkające w Myślęcinku Czesio, Oma, Zosia, Zoya, Lotka i Zorro uczą się odnajdywania rodzynek. Czy szukać ich będą za pomocą nosków czy łapek? Popatrzmy... (wideo: Janusz Wiertel)

24 grudnia 2021 - Co powiedzą w Wigilię tygrys, żubr i papugi?

W Wigilię Bożego Narodzenia zaglądamy do Ogrodu Zoologicznego w Myślęcinku, by sprawdzić, czy zwierzęta mówią ludzkim głosem. Małgorzata Burchardt razem z dr Dominiką Guldą – asystentem naukowym w bydgoskim zoo – odwiedziły wielu jego mieszkańców i słuchały, co im powiedzą żubry (lubią zjadać na wieczerzę wigilijną zdrową i postną żywność), lemury, łoś Wojtek i klempa Lukrecja, owocożerne nietoperze, papugi Rozella i Aleksandretta oraz samiec tygrysa syberyjskiego o imieniu Jardan. Popatrzmy, posłuchajmy! Warto :) (wideo: Janusz Wiertel)

17 grudnia 2021 - Czy lemury lubią prezenty?

Dr Dominika Gulda zabiera nas do bardzo ciekawskich mieszkańców Ogrodu Zoologicznego w Bydgoszczy... Chyba wszyscy znający bohaterów serialu „Pingwiny z Madagaskaru”, chcieliby zobaczyć lemura - kuzyna „Króla Juliana” :) W bydgoskim ZOO Juliana zabrakło, jednak podziwiać można sześcioro innych jego „krewnych” - to Czesio, Oma, Zosia, Zoya, Lotka i Zorro :) Wszystkie łapczywie sięgają po łakocie, które Małgorzata Burchardt przyniosła im w torbach Polskiego Radia PiK :) A jak wygląda ich codzienność z dala od Madagaskaru...? Popatrzmy, posłuchajmy! Warto :)