Wtorek, 26 października 2021 r.   Imieniny: Lucjana, Ewarysta, Damiana / Uruchomiono odbudowany po wojnie nadajnik w Toruniu (1947)
Polskie Radio PiK » Kronika zapowiedzianych powieści
Forum Rolnika 2021

Proza latynoska na radiowej fali

W ramach projektu pt. „Kronika zapowiedzianych powieści” autorstwa Łukasza Ignasińsiego, na antenie Polskiego Radia PiK zabrzmią fragmenty dzieł cenionych pisarzy: Carlosa Fuentesa z Meksyku, Mario Vargasa Llosy z Peru, Gabriela Garcii Marqueza z Kolumbii, Isabel Allende z Chile. Przybliżając autorów i ich literaturę poznawać będziemy także miejsca, które opisują i w których tworzyli.

Fragmenty wybranych powieści, w adaptacji i przedstawionych głosem Łukasza Ignasińskiego, okraszone są tutaj nagranymi on-line wywiadami z przyjaciółmi autora projektu: artystami i nauczycielami akademickimi z Chile, Peru i Meksyku i Kolumbii, którzy opowiadają o znaczeniu jakie ma dla nich literatura wyżej wymienionych pisarzy oraz przedstawią bliżej miejsca, gdzie rodziły się ich dzieła.

Założona formuła prezentacji prozy latynoskiej poszerza kontekst kulturowy i nadaje opowieściom lokalnego, osobliwego kolorytu. W czasie kiedy swobodne podróżowanie przestało być możliwe, Łukasz Ignasiński przybliża atmosferę i energię odległych miejsc, a literatura latynoamerykańska zanurzona w nurcie realizmu magicznego może pozwolić inaczej postrzegać trudne konsekwencje obecnej rzeczywistości.

Proza latynoska w ramach projektu pt. „Kronika zapowiedzianych powieści” zabrzmi na antenie Polskiego Radia PiK we wtorki, środy i czwartki ok. godz. 21.50.

12