Były różne warianty, epidemia i lockdown. Czy koronawirusa jeszcze powinniśmy się bać?
Pięć lat temu stwierdzono w Polsce pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem. Od tamtej pory WHO wyodrębniła pięć głównych wariantów, które mogły stanowić zagrożenie, a w naszym regionie zachorowało ponad 400 tysięcy mieszkańców.
- Czy wirus nadal powinien budzić obawy? – pytaliśmy prof. Pawła Rajewskiego, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie chorób zakaźnych dla województwa kujawsko-pomorskiego.
- W pewnych grupach - szczególnie osób starszych, z wielochorobowością, niedoborami odporności, po przeszczepach narządowych, z chorobami nowotworowymi – koronawirus może być potencjalnie groźny. Tacy pacjenci są najczęściej hospitalizowani nie z powodu samego COVID-19, ale zaostrzenia innych chorób przewlekłych – tłumaczy prof. Rajewski. - Dla ogółu społeczeństwa jest to w tej chwili łagodna choroba wirusowa, o przebiegu samoograniczającym się i w większości przypadków zupełnie bezobjawowa. Część osób będzie miała objawy o postaci choroby przeziębieniowej i zazwyczaj nie skojarzy tego z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Obecnie grypa jest bardziej groźna.
Przypomnijmy - stan epidemii w Polsce trwał od 20 marca 2020 roku do 15 maja 2022 roku. Do 30 czerwca 2023 odnotowano ponad 119,5 tysiąca zgonów.
Zobacz także
Sesja bydgoskiej Rady Miasta trwała zaledwie...godzinę. Temat: koronawirus
2020-03-20, 11:05Obrady odbyły się bardzo sprawnie i bez zbędnych dyskusji. Radni zgodzili się na zmiany w budżecie miasta. Pieniądze z rezerwy inwestycyjnej przesunięto na działania związane z koronawirusem. Czytaj dalej »
Jarosław Wenderlich: - Liczba chorych rośnie, choć na tę chwilę nie drastycznie
2020-03-20, 10:45Minister Jarosław Wenderlich z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów mówił dziś w rozmowie dnia Polskiego Radia PiK, że wzrost liczby zachorowań w Polsce wydaje się mniejszy niż przewidywano, jednak trudno dziś mówić o tym, kiedy powrócimy… Czytaj dalej »
Na złość opiece społecznej groził, że będzie wszystkich zarażać koronawirusem
2020-03-20, 09:1059-letni grudziądzanin zadzwonił na numer alarmowy 112 z informacją, że jest zarażony koronawirusem i będzie jeździć po mieście i wszystkich zarażać. Wysłani na miejsce policjanci ustalili, że nic nikomu nie grozi, a telefon mężczyzny… Czytaj dalej »
ZUS uruchomił trzy nowe infolinie. Ludzie pytają o zasiłki
2020-03-20, 07:20Konsultanci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odbierają tysiące telefonów dziennie dotyczących świadczeń chorobowych związanych z koronawirusem. Pytań jest jednak znacznie więcej, dlatego ZUS udostępnił trzy nowe numery telefonów… Czytaj dalej »
Jedzenie w Bydgoszczy na wynos lub z dowozem? Lista lokali na stronie urzędu miasta
2020-03-20, 06:10Prawie 100 restauracji i barów już skorzystało z propozycji Urzędu Miasta w Bydgoszczy, który stworzył bazę lokali oferujących dania na wynos, w tym z dowozem. Od kilku dni lista systematycznie powiększa się. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590