Były różne warianty, epidemia i lockdown. Czy koronawirusa jeszcze powinniśmy się bać?
Pięć lat temu stwierdzono w Polsce pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem. Od tamtej pory WHO wyodrębniła pięć głównych wariantów, które mogły stanowić zagrożenie, a w naszym regionie zachorowało ponad 400 tysięcy mieszkańców.
- Czy wirus nadal powinien budzić obawy? – pytaliśmy prof. Pawła Rajewskiego, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie chorób zakaźnych dla województwa kujawsko-pomorskiego.
- W pewnych grupach - szczególnie osób starszych, z wielochorobowością, niedoborami odporności, po przeszczepach narządowych, z chorobami nowotworowymi – koronawirus może być potencjalnie groźny. Tacy pacjenci są najczęściej hospitalizowani nie z powodu samego COVID-19, ale zaostrzenia innych chorób przewlekłych – tłumaczy prof. Rajewski. - Dla ogółu społeczeństwa jest to w tej chwili łagodna choroba wirusowa, o przebiegu samoograniczającym się i w większości przypadków zupełnie bezobjawowa. Część osób będzie miała objawy o postaci choroby przeziębieniowej i zazwyczaj nie skojarzy tego z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Obecnie grypa jest bardziej groźna.
Przypomnijmy - stan epidemii w Polsce trwał od 20 marca 2020 roku do 15 maja 2022 roku. Do 30 czerwca 2023 odnotowano ponad 119,5 tysiąca zgonów.
Zobacz także
Mobilny punkt poboru wymazów przed Szpitalem Zakaźnym w Bydgoszczy [wideo]
2020-05-08, 17:29Przed Wojewódzkim Szpitalem Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy ruszył pierwszy w województwie kujawsko-pomorskim mobilny punkt poboru wymazów „Drive-Thru”. Korzystać z niego będą powiadomieni wcześniej przez Państwową Stację… Czytaj dalej »
Stos wniosków do rozpatrzenia. PUP w Bydgoszczy prosi o dodatkowe osoby
2020-05-08, 12:05Urząd Pracy w Bydgoszczy zasypany wnioskami o pożyczkę przyznawaną w ramach tarczy antykryzysowej. Jest ich tak dużo, że pracownicy nie nadążają z rozpatrywaniem pism. Urząd pracy zwrócił się więc o wsparcie do prezydenta miasta… Czytaj dalej »
Opieka: przedszkola bez dywanów, pluszaków i bez rodziców w szatni. Tylko kiedy?
2020-05-08, 09:21Bydgoskie przedszkola i żłobki na razie nie są gotowe na przyjęcie dzieci. Najmłodsi mają przyjść do pomieszczeń bez dywanów i zabawek, których nie można zdezynfekować. Panie będą w maseczkach, a mama nie będzie mogła pomóc… Czytaj dalej »
Nie żyje 30-latek z regionu zakażony Covid-19. Leczył się w szpitalu w Grudziądzu
2020-05-07, 18:45Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu, który pełni obecnie rolę placówki jednoimiennej zakaźnej przekazał informację o zgonie 30-letniego mężczyzny chorego na COVID-19, który miał choroby współistniejące. Są też… Czytaj dalej »
Już 14 placówek medycznych w regionie robi testy na koronawirusa dla kwarantanników
2020-05-07, 17:39Kilkanaście dodatkowych punktów pobrań wymazu dla pacjentów w kwarantannie będzie działać w naszym regionie. Pod koniec kwarantanny pacjent otrzyma sms - em informację o badaniu i instrukcję dalszego postępowania. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590