Niedziela, 24 października 2021 r.   Imieniny: Rafała, Marcina, Antoniego
Polskie Radio PiK » Dwie strony sztuki
NCK

Z filmem i z książką

„Dwie Strony Sztuki” czyli dwie godziny z dobrym filmem i dobrą literaturą. W filmowej odsłonie audycji proponujemy najnowsze kinowe premiery i filmowe wydarzenia w regionie.

Odwiedzamy festiwale i plany filmowe. Polecamy, recenzujemy i zaglądamy za kulisy planu filmowego. Gościmy wybitnych twórców filmu: reżyserów, aktorów, operatorów, scenografów, scenarzystów, dokumentalistów i kompozytorów muzyki filmowej.

Czas antenowy oddajemy też najmłodszym Słuchaczom, którym proponujemy zapowiedzi „kina familijnego”. Muzycznie towarzyszą nam filmowe kompozycje ze ścieżek dźwiękowych premierowych obrazów, bądź odkurzone przeboje sprzed lat.

W literackiej części audycji - recenzje książek z szansą na ich wygranie w konkursach. Nasz mailowy adres pozostaje bez zmian - sztuka@radiopik.pl. Polecamy Państwa uwadze spotkania z pisarzami z regionu, śledzimy nowości wydawnicze i przedstawiamy też propozycje dla najmłodszych Czytelników. W audycji pojawia się też cykl literacki „Książki pod lupą”.

„Dwie Strony Sztuki” w każdy czwartek od 20.05 do 22.00.
Zapraszają: Iwona Muszytowska-Rzeszotek oraz Bogumiła Wresiło

24 października 2021

Fot. empik.com
Fot. empik.com
„Śpiewaczka” to thriller psychologiczny z elementami kryminału, to także debiut literacki bydgoszczanina i ...lekarza Macieja Klimarczyka. W literackiej odsłonie audycji „Dwie strony sztuki” recenzja i szansa na wygranie tej właśnie książki. Zainteresowanym przyda się adres sztuka@radiopik.pl. Oprócz tego u nas - najlepsze opowiadania Marka Nowakowskiego, nowi literaccy patroni 2022 roku oraz cykl „Książki pod lupą”. Wyjątkowo w niedzielę 24 października po godzinie 17.00 zaprasza Bogumiła Wresiło.

14 października 2021

Fot. empik.com
Fot. empik.com
Fot. empik.com
Fot. empik.com
Fot. swiatksiazki.pl
Fot. swiatksiazki.pl
Fot. filmweb.pl
Fot. filmweb.pl
Fot. filmweb.pl
Fot. filmweb.pl
W literackiej części audycji „Dwie strony sztuki” polecamy i recenzujemy książki, które można wygrać w konkursach (warto zapamiętać adres: sztuka@radiopik.pl). Wśród nich nowy bohater i nowa seria Ryszarda Ćwirleja pt. „Niebiańskie Osiedle” oraz „Tak wiele jest strachów”, której autorką jest Seweryna Szmaglewska. Nie zabraknie także kolejnego odcinka cyklu „Książki pod Lupą”, w którym Marek Ławrynowicz rozmawiać będzie z Wojciechem Chmielewskim o jego książce pt „Jezioro Dargin”. Zaprasza Iwona Muszytowska-Rzeszotek.

„Ostatni pojedynek” to tytuł najnowszej produkcji Ridleya Scotta. Premierowo od 15 października w kinach, a u nas w filmowej odsłonie audycji „Dwie strony sztuki” muzyka z innych, znanych obrazów reżysera. Zabrzmią kompozycje m.in. z „Gladiatora” czy filmu „Helikopter w ogniu”. Na dużym ekranie „Wesele” Wojciecha Smarzowskiego. Przypomnijmy, film kręcony był m.in. w Bydgoszczy, w Pałacu w Ostromecku oraz w Nieszawie. Naszymi gośćmi będą m.in. Andrzej Chyra - aktor grający w „Weselu” oraz operator filmu Piotr Sobociński Jr. W audycji także - niespodzianka - bydgoski reżyser, laureat Orła 2021 Maciej Cuske pisze ...książkę! Szczegóły na antenie... Zaprasza Bogumiła Wresiło.
Polskie Radio PiK - Dwie Strony Sztuki z 14 października 2021, cz.1
Polskie Radio PiK - Dwie Strony Sztuki z 14 października 2021, cz.2

7 października 2021

Fot. swiatksiazki.pl
Fot. swiatksiazki.pl
Fot. swiatksiazki.pl
Fot. swiatksiazki.pl
Dariusz Jabłoński. Fot. wikipedia.org
Dariusz Jabłoński. Fot. wikipedia.org
Ryszard Kruk. Fot. filmowytorun.pl
Ryszard Kruk. Fot. filmowytorun.pl
„Świat, który znali, zniknął nagle wraz z napaścią Niemców na Polskę. (...) Z miesiąca na miesiąc rosły represje, odbierano im kolejne prawa, aby w końcu zabrać im także to najbardziej podstawowe – prawo do życia.'' W literackiej odsłonie magazynu „Dwie strony sztuki” recenzja książki Magdy Łucyan pt. „Dzieci Getta”. Tradycyjnie pojawił się cykl „Książki pod lupą”, a w nim tomik wierszy Magdaleny Lebdy. Było też o nagrodach... Laureatem Nagrody Literackiej „Nike” został w tym roku Zbigniew Rokita, autor książki pt. „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”. „Marzy mi się, by głos Ślązaków i Ślązaczek, ale też innych mniejszości, był bardziej słyszany” - powiedział laureat. Zaprasza Bogumiła Wresiło.

W części filmowej audycji „Dwie strony sztuki” spotkanie z Dariuszem Jabłońskim, producentem i reżyserem laureatem „Polityki” - nagrody przyznawanej na Festiwalu Poli Negri w Lipnie. Dowiedzieliśmy się m.in. jak Dariusz Jabłoński został filmowcem i jak ocenia polskie kino na tle produkcji światowych. Spotkaliśmy się również z Ryszardem Krukiem, toruński reżyserem, którego najnowsza produkcja „Taksiarz” będzie miała premierę 8 października. Film zrealizowany został przy współpracy z aktorami toruńskiego Baja Pomorskiego i z udziałem Jana Nowickiego. Muzycznie sięgaliśmy po przeboje z filmu „Once”, a to w nawiązaniu do premiery tego musicalu w Teatrze Muzycznym w Toruniu. Zaprasza Iwona Muszytowska-Rzeszotek.

Polskie Radio PiK - Dwie Strony Sztuki z 7 października 2021, cz.1
Polskie Radio PiK - Dwie Strony Sztuki z 7 października 2021, cz.2