Wtorek, 29 listopada 2022 r.   Imieniny: Błażeja, Saturnina
Polskie Radio PiK » Dwie strony sztuki
Forum Rolnika 2022

Z filmem i z książką

„Dwie Strony Sztuki” czyli dwie godziny z dobrym filmem i dobrą literaturą. W filmowej odsłonie audycji proponujemy najnowsze kinowe premiery i filmowe wydarzenia w regionie.

Odwiedzamy festiwale i plany filmowe. Polecamy, recenzujemy i zaglądamy za kulisy planu filmowego. Gościmy wybitnych twórców filmu: reżyserów, aktorów, operatorów, scenografów, scenarzystów, dokumentalistów i kompozytorów muzyki filmowej.

Czas antenowy oddajemy też najmłodszym Słuchaczom, którym proponujemy zapowiedzi „kina familijnego”. Muzycznie towarzyszą nam filmowe kompozycje ze ścieżek dźwiękowych premierowych obrazów, bądź odkurzone przeboje sprzed lat.

W literackiej części audycji - recenzje książek z szansą na ich wygranie w konkursach. Nasz mailowy adres pozostaje bez zmian - sztuka@radiopik.pl. Polecamy Państwa uwadze spotkania z pisarzami z regionu, śledzimy nowości wydawnicze i przedstawiamy też propozycje dla najmłodszych Czytelników. W audycji pojawia się też cykl literacki „Książki pod lupą”.

„Dwie Strony Sztuki” w każdy czwartek od 20.05 do 22.00.
Zapraszają: Iwona Muszytowska-Rzeszotek oraz Bogumiła Wresiło

24 listopada 2022

Fot. projektpejzaz.pl
Fot. projektpejzaz.pl
Fot. empik.com
Fot. empik.com
Grafika: facebook.com/BarcFilmFestiwal
Grafika: facebook.com/BarcFilmFestiwal
Fot. filmweb.pl
Fot. filmweb.pl
Fot. filmweb.pl
Fot. filmweb.pl
Fot. filmweb.pl
Fot. filmweb.pl
Bydgoszczanin, Prezes Fundacji Historycznej im. Mariana Rejewskiego, autor wielu książek i publikacji o historii Bydgoszczy, zwłaszcza z okresu II Wojny Światowej. Gościem literackiej odsłony magazynu „Dwie strony sztuki” był Krzysztof Drozdowski, który opowiadał o swoich kolejnych trzech nowych książkach oraz o udziale w rozpoczynających się właśnie w Warszawie 30. Targach Książki Historycznej. Na naszych Słuchaczy czekały nowe publikacje autora, w tym „Bydgoski wrzesień. Dzień po dniu”. W audycji również recenzja jednej z ostatnich wydawniczych nowości pt. „Mnich, który kochał koty”. To opowieść Corrado Debiasi, o podróży do Indii, ale także w głąb samego siebie. Zaprasza Bogumiła Wresiło.

W filmowej części magazynu „Dwie strony sztuki” poznaliśmy szczegóły „Barć Film Festiwal”, który po raz trzeci odbędzie się w Barcinie. W tegorocznej edycji udział wezmą Grażyna Błęcka-Kolska, Adam Woronowicz, Jerzy Stuhr oraz Łukasz Maciejewski. O szczegółach wydarzenia opowiadał dyrektor festiwalu Artur Jakubowski. W audycji także kulisy powstania filmu pt. „Śubuk”, o którym opowiedziała Małgorzata Gorol grająca w nim główną rolę. Zaprosiliśmy także na film familijny pt. „Bella i Sebastian. Nowe pokolenie”. Muzycznie sięgaliśmy do ścieżki dźwiękowej z filmu „3 tysiące lat tęsknoty”, której autorem jest Tom Holkenborg. Zaprasza Iwona Muszytowska-Rzeszotek.
Polskie Radio PiK - Dwie Strony Sztuki z 24 listopada 2022, cz.1
Polskie Radio PiK - Dwie Strony Sztuki z 24 listopada 2022, cz.2

17 listopada 2022

Fot. bonito.pl
Fot. bonito.pl
Fot. taniaksiazka.pl
Fot. taniaksiazka.pl
Grafika: akcja.czytajpl.pl
Grafika: akcja.czytajpl.pl
Grafika: affera.palac.bydgoszcz.pl
Grafika: affera.palac.bydgoszcz.pl
Fot. filmweb.pl
Fot. filmweb.pl
Fot. filmweb.pl
Fot. filmweb.pl
Gościem części literackiej magazynu „Dwie strony sztuki” była toruńska pisarka Margota Kott, która opowiedziała o swojej najnowszej książce pt. „Ścigając wiatr”. Polecaliśmy także powieść pt. „Islamskie fatum”, której autorem jest Igor Kaczmarek. Proponowane książki było można oczywiście wygrać w konkursach. Poznaliśmy także kolejne szczegóły projektu „Czytaj PL” - największej w Polsce akcji promującej czytelnictwo. Zaprasza Iwona Muszytowska-Rzeszotek.

Już w ten weekend, od 18 do 20 listopada w sali kinowej bydgoskiego Pałacu Młodzieży „AFF-Era Filmowa”. O jej programie i filmach 35. edycji imprezy mówił dr Dominik Wierski. Oprócz tego u nas film „Negatyw” bydgoskiego reżysera Roberta Wichrowskiego już dostępny dla widzów na jednej z platform streamingowych. Muzycznie zabrzmiały kompozycje z filmów w reżyserii Martina Scorsese" „Wilk z Wall Street”, „Infiltracja” czy „The Irishman”. 17 listopada ten jeden z najwybitniejszych reżyserów obchodzi 80. urodziny. O tym wszystkim w filmowej odsłonie magazynu „Dwie strony sztuki”. Zaprasza Bogumiła Wresiło.
Polskie Radio PiK - Dwie Strony Sztuki z 17 listopada 2022, cz.1
Polskie Radio PiK - Dwie Strony Sztuki z 17 listopada 2022, cz.2

13 listopada 2022

Fot. taniaksiazka.pl
Fot. taniaksiazka.pl
Fot. taniaksiazka.pl
Fot. taniaksiazka.pl
Grafika: akcja.czytajpl.pl
Grafika: akcja.czytajpl.pl
Fot. filmweb.pl
Fot. filmweb.pl
Kadr z filmu Michała Kardasa ze Starostwa Powiatowego w Toruniu
Kadr z filmu Michała Kardasa ze Starostwa Powiatowego w Toruniu
Grafika: Fot. granice.pl
Grafika: Fot. granice.pl
To były bardzo ciekawe, wesołe i kolorowe spotkania. Bydgoszcz i Toruń odwiedziła autorka popularnej serii pt. „Kocia Szajka”. Właśnie ukazał się piąty tom lubianego przez czytelników cyklu. Gościem w literackiej odsłonie programu „Dwie strony sztuki” była Agata Romaniuk, która opowiadała o najnowszej części serii, podpowiadała także jak zachęcić dzieci do czytania książek. W audycji także recenzja najnowszej powieści Olgi Rudnickiej, pt. „Nieszczęście w szczęściu”. Zachęcaliśmy także do wzięcia udziału w akcji „Czytaj PL”, promującej czytelnictwo. Zaprasza Bogumiła Wresiło.

W filmowej odsłonie magazynu „Dwie strony sztuki” relacja z premiery filmu pt. „Prorok”, a także lokalnie z pokazu filmu pt. „Niech połączy nas hymn”. Zachęcaliśmy także do wzięcia udziału w głosowaniu na najlepszą produkcję „Filmowego Kataru”, które organizuje Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury. Gościem audycji był Igor Brejdygant – pisarz, scenarzysta i reżyser, z którym na festiwalu Tofifest rozmawialiśmy o pisaniu scenariuszy. Zabrzmiała premierowa ścieżka dźwiękowa do filmu „Enola Holmes” – druga część historii i losów siostry Sherlocka Holmesa już w Internecie, a muzyka Daniela Pembertona w naszej audycji. Zaprasza Iwona Muszytowska-Rzeszotek.
Polskie Radio PiK - Dwie Strony Sztuki z 13 listopada 2022, cz.1
Polskie Radio PiK - Dwie Strony Sztuki z 13 listopada 2022, cz.2

3 listopada 2022

Fot. fotogallery.eu
Fot. fotogallery.eu
Fot. znak.com.pl
Fot. znak.com.pl
Fot. swiatksiazki.pl
Fot. swiatksiazki.pl
Anja Antonowicz. Fot. nadesłane
Anja Antonowicz. Fot. nadesłane
Gościem literackiej strony audycji „Dwie strony sztuki” był Marek Czarnecki - toruński fotograf, który właśnie zadebiutował jako pisarz książką pt. „Ostatnie wakacje”. W audycji obecny był także dziennikarz, pisarz i korespondent wojenny Wojtek Jagielski, w opowieści o książce pt. „Druga strona świata”. Sięgnęliśmy po recenzję powieści pt. „Czarownicom żyć nie dopuścisz”, której autorem jest prof. Jacek Wijaczka. Zaprasza Iwona Muszytowska-Rzeszotek.

Nie zagrałam Sary Ferguson, ale gram bardzo interesującą postać, którą z pewnością zna wielu Polaków” - tak w rozmowie z Polskim Radiem PiK mówi Anja Antonowicz, gość specjalny filmowej odsłony magazynu „Dwie strony sztuki”. Pochodząca z naszego regionu aktorka, wystąpiła w jednym z odcinków 5. sezonu serialu o Rodzinie Królewskiej „The Crown”. Anja Antonowicz urodziła się w 1981 r. we Włocławku. Młode lata spędziła w Toruniu, gdzie uczęszczała na zajęcia koła recytatorskiego. Jest absolwentką wydziału aktorskiego łódzkiej „filmówki”. Polscy widzowie znają ją m.in. z komedii romantycznej „Jeszcze raz” czy seriali „Na dobre i na złe” oraz „Pensjonat pod Różą”. Od wielu lat aktorka mieszka i pracuje w Niemczech, gdzie gra w cieszących się ogromnym powodzeniem serialach kryminalnych. Kogo Anja Antonowicz zagra w „The Crown”? O tym przekonamy się już niebawem. Najnowszy sezon przeniesie widzów do lat 90. ubiegłego wieku. Dla brytyjskiej rodziny królewskiej były to lata pod znakiem kryzysu w małżeństwie księżnej Diany i księcia Karola - dziś Króla Karola III. Do czasu oficjalnej premiery filmu, wielu szczegółów fabuły nie można na razie zdradzić. Premiera serialu na jednej z platform streamingowych, już 9 listopada. Na spotkanie z Anją Antonowicz zaprasza Bogumiła Wresiło.
Polskie Radio PiK - Dwie Strony Sztuki z 3 listopada 2022, cz.1
Polskie Radio PiK - Dwie Strony Sztuki z 3 listopada 2022, cz.2