Niedziela, 01 sierpnia 2021 r.   Imieniny: Nadii, Justyna, Juliana
Polskie Radio PiK » Dwie strony sztuki
Forum Rolnika 2021

Z filmem i z książką

„Dwie Strony Sztuki” czyli dwie godziny z dobrym filmem i dobrą literaturą. W filmowej odsłonie audycji proponujemy najnowsze kinowe premiery i filmowe wydarzenia w regionie.

Odwiedzamy festiwale i plany filmowe. Polecamy, recenzujemy i zaglądamy za kulisy planu filmowego. Gościmy wybitnych twórców filmu: reżyserów, aktorów, operatorów, scenografów, scenarzystów, dokumentalistów i kompozytorów muzyki filmowej.

Czas antenowy oddajemy też najmłodszym Słuchaczom, którym proponujemy zapowiedzi „kina familijnego”. Muzycznie towarzyszą nam filmowe kompozycje ze ścieżek dźwiękowych premierowych obrazów, bądź odkurzone przeboje sprzed lat.

W literackiej części audycji - recenzje książek z szansą na ich wygranie w konkursach. Nasz mailowy adres pozostaje bez zmian - sztuka@radiopik.pl. Polecamy Państwa uwadze spotkania z pisarzami z regionu, śledzimy nowości wydawnicze i przedstawiamy też propozycje dla najmłodszych Czytelników. W audycji pojawia się też cykl literacki „Książki pod lupą”.

„Dwie Strony Sztuki” w każdy czwartek od 20.05 do 22.00.
Zapraszają: Iwona Muszytowska-Rzeszotek oraz Bogumiła Wresiło

29 lipca 2021

Fot. taniaksiazka.pl
Fot. taniaksiazka.pl
Fot. filmweb.pl
Fot. filmweb.pl
W literackiej odsłonie magazynu „Dwie strony sztuki” twórca serii książek o mecenas Zuzie Lewandowskiej - Jacek Ostrowski proponuje czytelnikom zupełnie nową powieść pt. „Katharsis”. Recenzja tego tytułu w naszej audycji. Gościem Bogumiły Wresiło był ks. Jarosław Wąsowicz - salezjanin, historyk, publicysta i autor wielu książek, który kończy książkę o kardynale Stefanie Wyszyńskim. Premiera dzieła planowana jest na wrzesień, przy okazji beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. W audycji nie zabrakło również kolejnego odcinka cyklu „Historia na 5 minut”.

W części filmowej magazynu „Dwie strony sztuki” zabrzmiała muzyka z filmów, w których wystąpił Robert De Niro. Najnowsza produkcja z udziałem aktora - komedia pt. „Wojna z Dziadkiem” gości na dużych ekranach. Gościem audycji był Krzysztof Nowicki - reżyser i dyrektor Festiwalu Filmowego „Przeźrocza”, który zaprosił na projekcję odrestaurowanej cyfrowo wersji filmu „Kanał” Andrzeja Wajdy. Obraz zobaczyć będzie można 1 sierpnia, w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Poznaliśmy też nazwisko laureata „Otwartego Oka” - nagrody przyznawanej podczas Festiwalu „Przeźrocza”. Zaprasza Bogumiła Wresiło.
Polskie Radio PiK - Dwie Strony Sztuki z 29.07.2021, cz. 1
Polskie Radio PiK - Dwie Strony Sztuki z 29.07.2021, cz. 2

22 lipca 2021

Fot. empik.pl
Fot. empik.pl
Fot. nadesłane
Fot. nadesłane
Fot. filmweb.pl
Fot. filmweb.pl
Fot. dvdmax.pl
Fot. dvdmax.pl
Przed nami kolejne upalne dni a u nas w programie książka „#upał” Michała Olszewskiego. To opowieść o wirtualnym świecie, w który łatwo się wpada nie dostrzegając tego co nas otacza. W literackiej części audycji także spotkanie z Wojciechem Ślusarczykiem - kustoszem z Pracowni Historii Farmacji i Medycyny bydgoskiego Muzeum Okręgowego. Okazją do spotkania będzie zapowiedź książki „Czystość i brud”. Nowe wydawnictwo pod redakcją Wojciecha Ślusarczyka ukaże się już niebawem. U nas na Słuchaczy czekał album pt. „Historie higieny wodą pisane”. Jak zwykle pojawiły się też stałe cykle: „Historia na 5 minut” oraz „Książki pod lupą”. Zaprasza Bogumiła Wresiło.

W filmowej części audycji „Dwie strony sztuki” Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek spotkanie z Dorotą Kędzierzawską, jedną z najciekawszych polskich reżyserek kina autorskiego. Tym razem pretekstem do spotkania w Toruniu był pokaz specjalny jej najnowszego filmu pt. „Żużel”. Jak kręci się film na torze, do tego z prawdziwymi zawodnikami? O tym wszystkim w naszej audycji. Gościem Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek był także Maciej Bochniak goszczący na festiwalu Tofifest, który opowiadał o tym jak kręci się w Polsce western. W nawiązaniu do filmu „Żużel” towarzyszyła nam muzyka do filmu „Wyścig”, którą skomponował Hans Zimmer.
Polskie Radio PiK - Dwie Strony Sztuki z 22.07.2021, cz. 1
Polskie Radio PiK - Dwie Strony Sztuki z 22.07.2021, cz. 2

17 lipca 2021

Fot. empik.pl
Fot. empik.pl
Fot. bonito.pl
Fot. bonito.pl
Robert Wichrowski i Maja Ostaszewska. Fot. arch. PR PiK
Robert Wichrowski i Maja Ostaszewska. Fot. arch. PR PiK
Fot. filmweb.pl
Fot. filmweb.pl
W literackiej części audycji „Dwie strony sztuki” kilka ciekawych propozycji dla czytelników. Recenzujemy książkę Grety Drawskiej pt. „Chichot”, a Aneta Jadowska toruńska pisarka opowiedziała o trzecim ostatnim tomie kryminalnej trylogii z Ustki zatytułowanej „Denat wieczorową porą”. Zabrzmiały także cykle „Książki pod lupą” i „Historia na pięć”, a przy tej okazji kolejna sposobność do wygrania książki „Zwrotnice dziejów. Alternatywne historie Polski”. Zaprasza Iwona Muszytowska-Rzeszotek.

W filmowej odsłonie audycji „Dwie strony sztuki” m.in. Robert Wichrowki - bydgoszczanin i reżyser już niebawem pojawi się w Bydgoszczy przy okazji zdjęć do swojego najnowszego filmu pt. „Negatyw”. W rolach głównych zobaczymy Małgorzatę Pieczyńską, Annę Próchniak i Michała Gadomskiego. Oprócz znakomitych aktorów, główne role zagrają też fotografie i ... Bydgoszcz. U nas rozmowa z reżyserem. Film Janusza Majewskiego pt. „Ekscentrycy. Po słonecznej stronie ulicy” już 18 lipca pokazany zostanie w Chełmży w ramach 770. urodzin miasta. Nie będzie to jednak tylko seans filmowy, a inauguracja projektu „Tofifest poleca” - projektu współorganizowanego przez toruński Festiwal Filmowy Tofifest. Przy tej okazji zabrzmiała muzyka z tej właśnie produkcji Janusza Majewskiego. Zaprosiliśmy też na kolejny pokaz kina plenerowego nad Balatonem w Bydgoszczy oraz na spotkanie z reżyserką Dorotą Kędzierzawską, która 17 lipca spotka się z toruńską publicznością przy okazji premiery najnowszego filmu pt. „Żużel”. Zaprasza Bogumiła Wresiło.
Polskie Radio PiK - Dwie Strony Sztuki z 17.07.2021, cz. 1
Polskie Radio PiK - Dwie Strony Sztuki z 17.07.2021, cz. 2

8 lipca 2021

Fot. znak.com.pl
Fot. znak.com.pl
Fot. swiatksiazki.pl
Fot. swiatksiazki.pl
Fot. tofifest.pl
Fot. tofifest.pl
Fot. filmweb.pl
Fot. filmweb.pl
W literackiej odsłonie audycji „Dwie strony sztuki” recenzje i szansa na wygranie dwóch nowości wydawniczych. „PI razy oko - komedia matematycznych pomyłek” pióra Matta Parkera oraz „Listy od astrofizyka”. Autor tego ostatniego tytułu to Neil deGrasse Tyson - astrofizyk, który przybliża szerokiej publiczności skomplikowane zawiłości nauki. Oprócz tego w audycji kolejna odsłona cyklu „Książki pod lupą” oraz „Historia na 5 minut” - z szansą na wygranie tytułu „Zwrotnice dziejów. Alternatywne historii Polski” autorstwa Andrzeja Chwalbe i Wojciecha Harpuli. Zaprasza Bogumiła Wresiło.

W części filmowej audycji „Dwie strony sztuki” relacja z zakończonego w ubiegłym tygodniu 19. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest w Toruniu. Wysłuchaliśmy jak przebiegała gala, która odbyła się w sali koncertowej na Jordankach. Maria Sadowska, Roma Gąsiorowska i Arkadiusz Jakubik opowiedali za co docenili zwycięski film „Beasts”. Spotkaliśmy się też z niepokornymi laureatami Janem Jakubem Kolskim oraz Krzysztofem Majchrzakiem i Beatą Kawką - laureatką „Flisaka”. Zajrzeliśmy także na festiwal do Cannes. Muzycznie towarzyszyła nam ścieżka dźwiękowa z filmu „Piotruś Królik 2. Na gigancie”, którą skomponował Dominic Lewis. Zaprasza Iwona Muszytowska-Rzeszotek.
Polskie Radio PiK - Dwie Strony Sztuki z 08.07.2021, cz. 1
Polskie Radio PiK - Dwie Strony Sztuki z 08.07.2021, cz. 2

1 lipca 2021

Fot. lubimyczytac.pl
Fot. lubimyczytac.pl
Fot. swiatksiazki.pl
Fot. swiatksiazki.pl
Fot. filmweb.pl
Fot. filmweb.pl
W literackiej godzinie audycji „Dwie strony sztuki” recenzje i trochę historii. Polecamy m.in. takie tytuły jak: „Tekst” Dmitrija Głuchowskiego oraz „Nieskończone bicie serca” Alessio Puelo. Oprócz tego cykl „Książki pod Lupą” a w nim rozmowa z Dorotą Kotas, autorką książki pt. „Cukry”. W audycji także 30. już odcinek cyklu „Historia na 5 minut” i przy okazji znów do wygrania książka pt. „Zwrotnice dziejów. Alternatywne historie Polski”.

W filmowej odsłonie magazynu „Dwie strony sztuki” aktorka Karolina Gruszka i aktor Bartłomiej Topa mówią o swoich rolach w najnowszej produkcji bydgoskiego reżysera Marcina Sautera pt. „Miasto”. W najbliższy weekend „Drzwi otwarte” w bydgoskim kinie „Pomorzanin” oraz pokaz filmów i klipów grupy artystycznej „Czarny Karzeł”, powstałych m.in. w budynku „Pomorzanina”. W pierwszy weekend lipca będzie bardzo filmowo za sprawą pleneru w Janowie, gdzie gościem specjalnym będzie Marcin Sauter. To właśnie w Janowie kręcona była jedna ze scen do filmu „Miasto”. W Toruniu trwa Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Na kinomanów czekają pokazy filmów, festiwalowa platforma streamingowa oraz goście: Krzysztof Majchrzak, Jan Jakub Kolski, Maria Sadowska i Arkadiusz Jakubik. Muzycznie towarzyszyła nam ścieżka dźwiękowa do animacji „Wish Dragon - Smok życzeń”. Zaprasza Bogumiła Wresiło.
Polskie Radio PiK - Dwie Strony Sztuki z 01.07.2021, cz. 1
Polskie Radio PiK - Dwie Strony Sztuki z 01.07.2021, cz. 2