Poniedziałek, 18 stycznia 2021 r.   Imieniny: Piotra, Małgorzaty
Polskie Radio PiK » Dwie strony sztuki
Spółdzielnia

Z filmem i z książką

„Dwie Strony Sztuki” czyli dwie godziny z dobrym filmem i dobrą literaturą. W filmowej odsłonie audycji proponujemy najnowsze kinowe premiery i filmowe wydarzenia w regionie.

Odwiedzamy festiwale i plany filmowe. Polecamy, recenzujemy i zaglądamy za kulisy planu filmowego. Gościmy wybitnych twórców filmu: reżyserów, aktorów, operatorów, scenografów, scenarzystów, dokumentalistów i kompozytorów muzyki filmowej.

Czas antenowy oddajemy też najmłodszym Słuchaczom, którym proponujemy zapowiedzi „kina familijnego”. Muzycznie towarzyszą nam filmowe kompozycje ze ścieżek dźwiękowych premierowych obrazów, bądź odkurzone przeboje sprzed lat.

W literackiej części audycji - recenzje książek z szansą na ich wygranie w konkursach. Nasz mailowy adres pozostaje bez zmian - sztuka@radiopik.pl. Polecamy Państwa uwadze spotkania z pisarzami z regionu, śledzimy nowości wydawnicze i przedstawiamy też propozycje dla najmłodszych Czytelników. W audycji pojawia się też cykl literacki „Książki pod lupą”.

„Dwie Strony Sztuki” w każdy czwartek od 20.05 do 22.00.
Zapraszają: Iwona Muszytowska-Rzeszotek oraz Bogumiła Wresiło

14 stycznia 2021

Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” - mawiała... Tym razem u nas, w literackiej części magazynu „Dwie strony sztuki” recenzja i szansa na wygranie książki pt. „Szymborska. Znaki szczególne. Biografia wewnętrzna” autorstwa Joanny Gromek-Illg. Oprócz tego wciągające śledztwo, w którym burzliwa rzeczywistość dzisiejszej Ukrainy splata się czarnobylską tragedią w kryminale pt. „Jaskółki z Czarnobyla”. Jak zwykle było też coś dla miłośników historii w cyklu „Historia na pięć minut” - to książka pt. „Zwrotnice dziejów. Alternatywne historie Polski”, którą napisali Andrzej Chwalba i Wojciech Harpula. Zaprasza Bogumiła Wresiło.

W filmowej części audycji spotkanie z Susane Bier, reżyserką serialu „Od Nowa” z Nicole Kidman w roli głównej. Reżyserka była gościem ubiegłorocznej edycji Festiwalu EnergaCamerimage w Toruniu. Gościem audycji była także Julia Smoleń z Torunia, która realizuje film pt. „Moja Europa Tonie” i na swój projekt zbiera fundusze. Muzycznie towarzyszyły nam przeboje z musicalu „Bal”. Zaprasza Iwona Muszytowska-Rzeszotek.
Polskie Radio PiK - Dwie Strony Sztuki z 14.01.2021, cz. 1
Polskie Radio PiK - Dwie Strony Sztuki z 14.01.2021, cz. 2

7 stycznia 2021

W literackiej części audycji m.in. sporo propozycji do wygrania, aż cztery książki, które były omówiane a jednej nawet we fragmencie posłuchaliśmy - to książka Alka Rogodzińskiego pt. „Teściowe w tarapatach”. Polecaliśmy także dwa kryminały - „Cham z kulą w głowie” autorstwa, którą napisał Ziemowit Szczerek oraz najnowszą, dwunastą książkę z serii o policjantach z Lipowa Śreżoga, której autorką jest Katarzyna Puzyńska. W audycji także kolejny odcinek cyklu „Historia na pięć minut” i do wygrania książka „Zwrotnice dziejów. Alternatywne historie Polski”, którą napisali Andrzej Chwalba i Wojciech Harpula. Zaprasza Iwona Muszytowska-Rzeszotek.

Jakie filmy z repertuaru bydgoskiego kina „Orzeł” oglądać można dzięki platformie mojeEkino? Jaki będzie rok 2021 w kinie. Na jakie tytuły warto zwrócić uwagę? O filmach w czasach pandemii rozmawialiśmy z kierownikiem kina „Orzeł” - Szymonem Idczakiem. W audycji także o nowym filmowym projekcie bydgoskiego reżysera Marcina Sautera. Muzycznie prosto z filmu „The Prom”- „Bal” - musicalowe piosenki oraz Meryl Streep i Nicole Kidman razem na ekranie. Zaprasza Bogumiła Wresiło.
Polskie Radio PiK - Dwie Strony Sztuki z 07.01.2021, cz. 1
Polskie Radio PiK - Dwie Strony Sztuki z 07.01.2021, cz. 2