Z filmem i z książką


„Dwie Strony Sztuki” czyli dwie godziny z dobrym filmem i dobrą literaturą. W filmowej odsłonie audycji proponujemy najnowsze kinowe premiery i filmowe wydarzenia w regionie.

Odwiedzamy festiwale i plany filmowe. Polecamy, recenzujemy i zaglądamy za kulisy planu filmowego. Gościmy wybitnych twórców filmu: reżyserów, aktorów, operatorów, scenografów, scenarzystów, dokumentalistów i kompozytorów muzyki filmowej.

Czas antenowy oddajemy też najmłodszym Słuchaczom, którym proponujemy zapowiedzi „kina familijnego”. Muzycznie towarzyszą nam filmowe kompozycje ze ścieżek dźwiękowych premierowych obrazów, bądź odkurzone przeboje sprzed lat.

W literackiej części audycji - recenzje książek z szansą na ich wygranie w konkursach. Nasz mailowy adres pozostaje bez zmian - sztuka@radiopik.pl. Polecamy Państwa uwadze spotkania z pisarzami z regionu, śledzimy nowości wydawnicze i przedstawiamy też propozycje dla najmłodszych Czytelników. W audycji pojawia się też cykl literacki „Książki pod lupą”.

„Dwie Strony Sztuki” w każdy czwartek od 20.05 do 22.00.
Zapraszają: Iwona Muszytowska-Rzeszotek oraz Bogumiła Wresiło

25 marca 2023

Bahman Ghobadi, kurdyjski reżyser w bydgoskim kinie „Orzeł”. Fot. Bogumiła Wresiło Bahman Ghobadi, kurdyjski reżyser w bydgoskim kinie „Orzeł”. Fot. Bogumiła Wresiło

Program literacko-filmowy. Recenzje książek, relacje z wydarzeń literackich, spotkania z pisarzami, cykl „Książki pod Lupą”. Gościem filmowej odsłony magazynu „Dwie strony sztuki” był Bahman Ghobadi - ceniony przez krytyków i widzów na całym świecie kurdyjski reżyser filmowy. W bydgoskim kinie „Orzeł” odbyło się spotkanie z reżyserem oraz pokaz nominowanego do Oskara filmu pt. „Gdyby żółwie mogły latać”. Spotkanie zorganizowano w ramach Festiwalu Sztuki Protonarodów i wystawy „Kurdystan. Oblicza trwania”. Wystawę można oglądać do końca marca br. w gmachu Muzeum Okręgowego przy Gdańskiej 4 w Bydgoszczy. Muzycznie zprezentowaliśmy kompozycje z płyty „Beyond the Screen/Film Works on Piano” Rachel Portman. W 1997 roku ta brytyjska pianistka, kompozytorka muzyki filmowej zdobyła Oscara za oprawę muzyczną do kostiumowej komedii pt. „Emma" z Gwyneth Paltrow w roli głównej. Rachel Portman jest autorką muzyki do ponad 100 filmów. Zapraszają: Bogumiła Wresilo i Iwona Muszytowska-Rzeszotek.

Polskie Radio PiK - Dwie Strony Sztuki z 25 marca 2023, cz.1
Polskie Radio PiK - Dwie Strony Sztuki z 25 marca 2023, cz.2

16 marca 2023

Grafika: bonito.pl Grafika: bonito.pl

W literackiej odsłonie magazynu „Dwie strony sztuki” m.in. recenzje dwóch świetnych książek i szansa na zdobycie tych wydawniczych nowości w naszych konkursach. Pierwszy tytuł to „Szczęście jest bliżej niż myślisz” księdza Piotra Pawlukiewicza. Tytuł drugi to „Dymy nad Gdańskiem” Leszka Adamczewskiego. Oprócz tego premierowo zabrzmiał fragment najnowszej powieści Magdaleny Majcher pt. „Doktórka od familoków”. To inspirowana prawdziwymi wydarzeniami opowieść o Jolancie Wadowskiej-Król - silnej i niezłomnej lekarce, która odważnie stanęła po stronie najsłabszych, choć mogły ją za to spotkać nieprzewidziane represje. Zaprasza Bogumiła Wresiło.

Gościem filmowej części magazynu „Dwie strony sztuki” był Radosław Osiński - filmoznawca, krytyk filmowy, kierownik kina „Centrum” w Toruniu, z którym rozmawialiśmy o „Oscarach”, o wielkich wygranych i przegranych, a także o tym jak zmieniła się „Oscarowa” gala. Muzycznie towarzyszyła nam ścieżka dźwiękowa z serialu „The Last of Us”, której autorami są Gustavo Santaolalla i David Fleming. Zaprasza Iwona Muszytowska-Rzeszotek.

Polskie Radio PiK - Dwie Strony Sztuki z 16 marca 2023, cz.1
Polskie Radio PiK - Dwie Strony Sztuki z 16 marca 2023, cz.2

9 marca 2023

Kamila Cudnik w Polskim Radiu PiK. Fot. Iwona Muszytowska-Rzeszotek/arch. PR PiK Kamila Cudnik w Polskim Radiu PiK. Fot. Iwona Muszytowska-Rzeszotek/arch. PR PiK

Gościem literackiej części magazynu „Dwie strony sztuki” była toruńska pisarka Kamila Cudnik. Rozmawialiśmy z nią o najnowszej książce pt. „Oczy małej dziewczynki”, która jest zwieńczeniem historii przedstawionej w powieściach „W cieniu twierdzy” oraz „Rytuał”. Jest to powieść historyczna, której akcja ma miejsce w czasach rządów pruskich. Toruń, a także podtoruńskie wsie i graniczne miejscowości ponownie staną się scenami makabrycznych wydarzeń ale też życia Luizy Zagórskiej, której małżeństwo z pruskim oficerem nie przez wszystkich zostało zaakceptowane. W audycji polecaliśmy także książkę Katarzyny Gacek pt. „Gra pozorów”. Wysłuchaliśmy także kolejnego, ostatniego już odcinka powieści Grzegorza Piątka pt. „Gdynia obiecana”. Zaprasza Iwona Muszytowska-Rzeszotek.

„Kino Widza”, „Kino Oscarowe” oraz wydarzenia specjalne w tym popularna akcja „Plakatobranie”! Już w najbliższy weekend, 10-12 marca br. jedenaste urodziny bydgoskiego Kina „Orzeł”. Co w programie urodzinowo-filmowego weekendu? Szczegóły zdradził Słuchaczom kierownik kina Szymon Idczak. Oprócz tego, w filmowej odsłonie magazynu „Dwie strony sztuki” spotkaliśmy się z laureatami Polskich Nagród Filmowych „Orły 2023” - radością z nagrody podzielili się m.in. aktorzy Maria Pakulnis i Dawid Ogrodnik oraz montażystka filmu „IO” Agnieszka Glińska. Muzycznie towarzyszyła nam płyta „Live” i kompozycje Hansa Zimmera wyjęte ze ścieżek do znanych filmów. Zaprasza Bogumiła Wresiło.

Polskie Radio PiK - Dwie Strony Sztuki z 9 marca 2023, cz.1
Polskie Radio PiK - Dwie Strony Sztuki z 9 marca 2023, cz.2

2 marca 2023

Magdalena Walusiak. Fot. facebook.com/magdalena.walusiak.1 Magdalena Walusiak. Fot. facebook.com/magdalena.walusiak.1

W literackiej części magazynu „Dwie strony sztuki” gościliśmy Magdalenę Walusiak - dziennikarkę, pisarkę, poetkę, performerkę i animatorkę kultury. Zwyciężczyni i finalistka kilkudziesięciu „slamów” w Polsce, mistrzyni Warszawy 2020, dwukrotnie reprezentowała stolicę w Ogólnopolskich Mistrzostwach w Slamie Poetyckim w Poznaniu, dochodząc w 2020 roku do półfinału. Okazją do spotkania będzie organizowany przez nią w najbliższy weekend w Klubie Eljazz w Bydgoszczy „Festiwal Poezji Praktycznej”. W audycji polecaliśmy także książkę autorstwa Darby Kane, pt. „Dobra Żona”. Wysłuchaliśmy także kolejnego fragmentu książki Grzegorza Piątka pt. „Gdynia obiecana".

Gościem filmowej części magazynu „Dwie strony sztuki” był dr Radosław Osiński, kierownik toruńskiego Kina Centrum i filmoznawca, z którym rozmawialiśmy o fenomenie filmu „Titanic”, od którego premiery minęło 25 lat. Nadal jednak dzieło Jamesa Camerona jest trzecim najbardziej kasowym filmem w historii kina. Jak powstawał? Jakie rekordy pobili jego twórcy? Jakie ciekawostki kryją się za tą produkcją? Odpowiedzi w audycji, w której sięgnęliśmy również po muzykę Jamesa Hornera stworzoną do tego obrazu. Zaprasza Iwona Muszytowska-Rzeszotek

Polskie Radio PiK - Dwie Strony Sztuki z 2 marca 2023, cz.1
Polskie Radio PiK - Dwie Strony Sztuki z 2 marca 2023, cz.2

Niektórzy preferują „dobre kino”, inni wolą zatopić się w lekturze... A wielu potrafi cieszyć się z ciekawej książki i daje się wciągnąć w ciekawą akcję obrazu na dużym czy małym ekranie!

Jak jednak wpaść na trop godnego uwagi filmu czy zajmującej literatury? Szczęśliwie w tych sprawach zawsze na bieżąco są autorki cyklu „Dwie strony sztuki” i co tydzień przekazują Słuchaczom świeże informacje.