Czwartek, 07 lipca 2022 r.   Imieniny: Cyryla, Estery, Metodego
Polskie Radio PiK » Dwie strony sztuki

Z filmem i z książką

„Dwie Strony Sztuki” czyli dwie godziny z dobrym filmem i dobrą literaturą. W filmowej odsłonie audycji proponujemy najnowsze kinowe premiery i filmowe wydarzenia w regionie.

Odwiedzamy festiwale i plany filmowe. Polecamy, recenzujemy i zaglądamy za kulisy planu filmowego. Gościmy wybitnych twórców filmu: reżyserów, aktorów, operatorów, scenografów, scenarzystów, dokumentalistów i kompozytorów muzyki filmowej.

Czas antenowy oddajemy też najmłodszym Słuchaczom, którym proponujemy zapowiedzi „kina familijnego”. Muzycznie towarzyszą nam filmowe kompozycje ze ścieżek dźwiękowych premierowych obrazów, bądź odkurzone przeboje sprzed lat.

W literackiej części audycji - recenzje książek z szansą na ich wygranie w konkursach. Nasz mailowy adres pozostaje bez zmian - sztuka@radiopik.pl. Polecamy Państwa uwadze spotkania z pisarzami z regionu, śledzimy nowości wydawnicze i przedstawiamy też propozycje dla najmłodszych Czytelników. W audycji pojawia się też cykl literacki „Książki pod lupą”.

„Dwie Strony Sztuki” w każdy czwartek od 20.05 do 22.00.
Zapraszają: Iwona Muszytowska-Rzeszotek oraz Bogumiła Wresiło

30 czerwca 2022

Fot. swiatksiazki.pl
Fot. swiatksiazki.pl
Fot. swiatksiazki.pl
Fot. swiatksiazki.pl
Fot. facebook.com/tofifest
Fot. facebook.com/tofifest
Fot. filmweb.pl
Fot. filmweb.pl
Gościem literackiej części audycji „Dwie strony sztuki” była Joanna Hempel, australijska pisarka polskiego pochodzenia. Jest autorką dramatów, które wielokrotnie były wystawiane na deskach scen teatralnych. Waśnie zadebiutowała na rynku prozatorskim powieścią pt. „Księgi Wojny i Miłości”. W audycji rozmawialiśmy także o „Małym Księciu”, a to w związku z książką pt. „Żyć jak Mały Książę”, której autorem jest Stephane Garnier. Zaprasza Iwona Muszytowska-Rzeszotek.

W filmowej odsłonie magazynu „Dwie strony sztuki” relacja z trwającego w Toruniu Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Wśród naszych gości m.in. toruński reżyser Ryszard Kruk, którego film pt. „Taksiarz” zostanie zaprezentowany w programie powyższego festiwalu. „Taksiarz” inspirowany jest filmem dokumentalnym pt. „Taksówkarz”. W roli tytułowego taksiarza wystąpił Jan Nowicki. Zaprosiliśmy także na Kino Letnie w Brodnicy oraz lipcowy pokaz filmowy w ramach przedsmaku do wrześniowej odsłony Festiwalu Filmowego „Przeźrocza”. Zaprasza Bogumiła Wresiło.
Polskie Radio PiK - Dwie Strony Sztuki z 30 czerwca 2022, cz.1
Polskie Radio PiK - Dwie Strony Sztuki z 30 czerwca 2022, cz.2

23 czerwca 2022

Fot. empik.com
Fot. empik.com
Fot. facebook.com/MuzeumKanaluBydgoskiego
Fot. facebook.com/MuzeumKanaluBydgoskiego
Fot. empik.com
Fot. empik.com
Fot. facebook.com/tofifest
Fot. facebook.com/tofifest
Fot. multikino.pl
Fot. multikino.pl
Fot. filmweb.pl
Fot. filmweb.pl
Amerykańska prasa napisała o tej książce, że to wzruszająca opowieść o wytrzymałości i nadziei. Znany z filmu „Powrót do przyszłości” aktor Michael J.Fox, szczerze o swoim życiu zawodowym i zdrowiu w książce „Nie ma jak przyszłość”. W literackiej odsłonie magazynu „Dwie strony sztuki” recenzja i szansa na wygranie tej książki. U nas także album „Pozdrowienia znad rzeki Brdy - od Opławca do Rybiego Rynku”. O tym wydawnictwie opowiadał autor Tomasz Izajasz. W audycji także kolejny odcinek powieści historycznej Tomasza Betchera, pt. „Po tamtej stronie chmur”. Zaprasza Bogumiła Wresiło.

W filmowej odsłonie magazynu „Dwie strony sztuki” poznaliśmy szczegóły 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest, który 28 czerwca br. startuje w Toruniu. O wydarzeniu opowiedali: Kafka Jaworska - dyrektor festiwalu oraz Artur Zaborski - rzecznik prasowy Tofifest. Naszym gościem ponownie był wieloletni fan Elvisa Presleya Leszek Kuchciński z Torunia, który opowiadał już u nas o filmowej karierze artysty. Tym razem bliżej poznaliśmy jego managera Toma Parkera. Film „Elvis”, na ekranach kin od 24 czerwca, to historia wieloletniej relacji Elvisa Presleya właśnie z Tomem Parkerem. Muzycznie towarzyszyły nam kompozycje z serialu „Nocne Niebo”. Zaprasza Iwona Muszytowska-Rzeszotek.
Polskie Radio PiK - Dwie Strony Sztuki z 23 czerwca 2022, cz.1
Polskie Radio PiK - Dwie Strony Sztuki z 23 czerwca 2022, cz.2

16 czerwca 2022

Robert Wichrowski i Bogumiła Wresiło. Fot. Stanisław Olszewski
Robert Wichrowski i Bogumiła Wresiło. Fot. Stanisław Olszewski
W Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy odbyła się ogólnopolska premiera filmu Roberta Wichrowskiego, pt. „Negatyw”. W filmowej odsłonie audycji „Dwie strony sztuki” przedstawiamy relację z bydgoskiej premiery i spotkanie z twórcami filmu. Wśród naszych gości m.in. właśnie pochodzący z Bydgoszczy reżyser - Robert Wichrowski (na zdjęciu). Wielkimi krokami zbliża się Festiwal Filmowy Tofifest w Toruniu. Impreza startuje 28 czerwca. W tym roku nagrody za całokształt twórczości otrzymają Anna Seniuk i Filip Bajon. Szczegóły toruńskiego Tofifestu w naszym spotkaniu. Zaprasza Bogumiła Wresiło.
Polskie Radio PiK - Dwie Strony Sztuki z 16 czerwca 2022, cz.1
Polskie Radio PiK - Dwie Strony Sztuki z 16 czerwca 2022, cz.2

9 czerwca 2022

Pan Leszek Kuchciński i Jego skarby. Fot. nadesłane
Pan Leszek Kuchciński i Jego skarby. Fot. nadesłane
W części filmowej audycji „Dwie strony sztuki” gościć będzie Leszek Kuchciński, wieloletni fan Elvisa Presleya z Torunia. Rozmowa z nim nawiązuje oczywiście do premiery filmu o tym artyście, który na ekranach kin w Polsce pojawi się już 24 czerwca. Uroczysta premiera światowa odbyła się podczas tegorocznego festiwalu w Cannes. W audycji także także zabrzmią piosenki w wykonaniu Elvisa Presleya z filmów, w których wystąpił. Zaprasza Iwona Muszytowska-Rzeszotek.
Polskie Radio PiK - Dwie Strony Sztuki z 9 czerwca 2022

2 czerwca 2022

Fot. swiatksiazki.pl
Fot. swiatksiazki.pl
Fot. taniaksiazka.pl
Fot. taniaksiazka.pl
Hanna Polak gościem bydgoskiego Aneksu Millennium Docs Against Gravity. Fot. Bogumiła Wresiło
Hanna Polak gościem bydgoskiego Aneksu Millennium Docs Against Gravity. Fot. Bogumiła Wresiło
Fot. filmweb.pl
Fot. filmweb.pl
Fot. filmweb.pl
Fot. filmweb.pl
Turystyka i ogrodnictwo zdominowały audycję „Dwie strony sztuki” w jej części literackiej. Piotr Ciemny opowiedział nam o dzikich ziołach, które powinny znaleźć się na naszym talerzu. Polecaliśmy dziś także książkę pt. „Gdzie w Polsce na weekend” której autorką jest Katarzyna Węgrzyn. Obie pozycje można było oczywiście wygrać.W audycji pojawił się także kolejny odcinek książki pt. „Po tamtej stronie chmur”, której autorem jest Tomasz Betcher. Zaprasza Iwona Muszytowska-Rzeszotek.

Świetne recenzje i sukces frekwencyjny filmu „Top Gun: Maverick” - to z pewnością dobra okazja, by zaprezentować słuchaczom muzykę z tej produkcji. W filmowej odsłonie audycji „Dwie strony sztuki” spotkanie Hanną Polak - z reżyserką i dokumentalistką, która była ostatnio gościem bydgoskiego Aneksu Millennium Docs Against Gravity. Jej najnowszy film pt. „Anioły z Sindżaru”, opowiada o okrucieństwie wojny w Iraku. W audycji mówiliśmy też o laureatach 75. Festiwalu Filmowego w Cannes - dla Polaków to nie tylko sukces Jerzego Skolimowskiego, ale także wyróżnionego autora muzyki do filmu „IO” - Pawła Mykietyna. Zaprasza Bogumiła Wresiło.
Polskie Radio PiK - Dwie Strony Sztuki z 2 czerwca 2022, cz.1
Polskie Radio PiK - Dwie Strony Sztuki z 2 czerwca 2022, cz.2