Patryk Tomaszewski

2023-02-01, 06:58  Marcin Kupczyk
dr Patryk Tomaszewki/fot. archiwum dr Patryk Tomaszewki/fot. archiwum

Gościem „Rozmowy dnia” był dr Patryk Tomaszewski, politolog z UMK. Porozmawialiśmy o spodziewanej wizycie prezydenta USA w Polsce, o międzynarodowej pomocy militarnej dla Ukrainy, zmianach w kodeksie wyborczym i zapowiedzi pilnowania wyborów przez opozycję.

Marcin Kupczyk: Prezydent Stanów Zjednoczonych ma przylecieć do Polski i do innych krajów europejskich. Dokładnej daty nie znamy, mówi się, że może to być 24 lutego, czyli w rocznicę napaści Rosji na Ukrainę. To może być symboliczna i znacząca wizyta.

Dr Patryk Tomaszewski: Symbole są ważne i je zapamiętujemy. Jest to oznaczenie, że Stany Zjednoczone pamiętają o Ukrainie. Takie wizyty Europie Środkowo-Wschodniej zawsze są oglądane z dużym zainteresowaniem. Czekamy na deklaracje dotyczące wsparcia dla walczącej Ukrainy.

Właśnie o tym wsparciu. Leopardy pojadą na Ukrainę. Niemcy wyślą swoje czołgi, dając też zielone światło innym państwom, które posiadają te maszyny, choć odbyło się to pod naciskiem Kijowa, Warszawy i innych sojuszników. Celem jest szybkie skompletowanie dwóch batalionów czołgów Leopard 2. Dlaczego trzeba było aż takich nacisków?

Niemcy prowadzą politykę bardzo ostrożną i przyjęły zupełnie inną optykę. Wsparcie dla Ukrainy nie miało być tak duże, tak jakby Niemcy obawiały się rozdrażnienia Federacji Rosyjskiej, a także, by w przyszłości móc powrócić do współpracy z nią. Niektórzy mówią, że stan niemieckiego uzbrojenia jest na fatalnym poziomie, a wynika ona z lat zaniedbań finansowych polityki obronnej naszego zachodniego sojusznika.

Jest zielone światło Komisji Prawnej Parlamentu Europejskiego w sprawie uchylenia immunitetu dwóm europosłom centrolewicy z Włoch i Belgii zamieszanym w skandal korupcyjny. Według mediów w łapówkarską aferę może być zamieszanych nawet około 60 urzędników i europosłów. Czego możemy się jeszcze dowiedzieć i o czym świadczy to, co już wiemy?

To świadczy o tym, że polityka nie jest tylko czysta i polityka europejska, mimo deklaracji płynących z Brukseli, że praworządność jest na pierwszym miejscu, pokazuje, iż ludzie również tam biorą łapówki. Nie jest to pierwsza afera, myślę, że niestety nie ostatnia i najpewniej mechanizmy zostaną wyjaśnione i pokazane tylko częściowo, bo jeśli liczba uczestników afery jest tak wielka, to zrobią oni wszystko, by było tylko kilku kozłów ofiarnych.

Rozmowa dnia z dr Patrykiem Tomaszewskim

Zobacz także

Arkadiusz Mularczyk

Arkadiusz Mularczyk

Sławomir Drelich

Sławomir Drelich

Kazimierz Smoliński

Kazimierz Smoliński

Marcin Sypniewski

Marcin Sypniewski

Łukasz Schreiber

Łukasz Schreiber

Jan Krzysztof Ardanowski

Jan Krzysztof Ardanowski

Jan Szopiński

Jan Szopiński

Mariusz Kałużny

Mariusz Kałużny

Dariusz Kurzawa

Dariusz Kurzawa

Marek Jakubiak

Marek Jakubiak

Redakcja


„Rozmowa dnia” – od poniedziałku do piątku po wiadomościach o godz. 9:00. Prowadzą: Agnieszka Marszał, Magdalena Ogórek, Michał Jędryka i Marcin Kupczyk.