Poniedziałek, 15 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Napoleona, Stelii
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
2021-11-18, 06:00 Magdalena Gill

Jacek Warczygłowa

Jacek Warczygłowa/fot. Archiwum
Jacek Warczygłowa/fot. Archiwum
Rozmowa Dnia - Jacek Warczygłowa
Gościem Rozmowy Dnia był Jacek Warczygłowa, współprzewodniczący Nowej Lewicy, która na niedawnym kongresie regionalnym powstała z połączenia SLD i Wiosny. A jej tematem były plany i program nowego ugrupowania.

Marcin Kupczyk: Panie przewodniczący, 6 listopada w Nakle odbył się Kujawsko-Pomorski Kongres Nowej Lewicy. Partia Nowa Lewica powstała w wyniku połączenia Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Wiosny. W czasie kongresu wybrano dwóch współprzewodniczących Nowej Lewicy w regionie, a zostali nimi Piotr Hemmerling - frakcja SLD i Jacek Warczygłowa – frakcja Wiosna, czyli właśnie pan. Może zacznijmy od tego, skąd taki podział na dwóch przewodniczących?

Jacek Warczygłowa: Jest to podział równy i sprawiedliwy, a wynika wprost ze statutu, który Nowa Lewica przyjęła. Wynika z niego, że władze krajowe oraz władze wojewódzkie, a także gdzieniegdzie władze powiatowe kształtowane są w sposób równoważny, czyli jest dwóch współprzewodniczących, którzy mają jednakową siłę, a dokumenty muszą podpisywać zgodnie, we dwóch – dla ich ważności. Poza tym, zarząd składa się po połowie z reprezentantów dwóch frakcji, tak samo kształtowane są odpowiednio rada krajowa, wojewódzka, czy rada powiatowa.

To wygląda mi na takie wyjście awaryjne. Niby jesteście połączeni, a jednak zachowują państwo własną tożsamość.

Nie jest to wyjście awaryjne, jest to świadomie podjęta przez obie partie decyzja, ponieważ chcieliśmy dać szansę wszystkim osobom, które chcą się zaangażować w działania z jednej i z drugiej frakcji. Wiadomo, że frakcje te różnią się zarówno liczbą swoich członków, jak i innymi zmiennymi: ich wiekiem, doświadczeniem. Chcieliśmy dać szansę także tym, którzy jeszcze nie mieli okazji do tej pory zaistnieć na scenie politycznej i pokazać swoich możliwości, żeby mogli być równorzędnie traktowani. Być może trochę uprzedziliśmy w ten sposób jakieś ewentualne przyszłe problemy, ale udało się to zrobić i dzięki temu jesteśmy przekonani, że ta nasza siła dwukrotnie wzrosła, a nie stała się podstawą jakichś awaryjnych wyjść, jak to pan raczył nazwać (...).

Zobacz także

2022-07-29, godz. 06:05 Józef Łyczak Gościem „Rozmowy Dnia” był senator Józef Łyczak z PiS. Rozmawialiśmy o zakończonym w czwartek w naszym regionie wyjazdowym posiedzeniu senackich komisji… » więcej 2022-07-28, godz. 06:00 Patryk Mikołajewski Gościem „Rozmowy Dnia” był Patryk Mikołajewski, burmistrz Koronowa. Rozmawialiśmy o zbliżającym się Jarmarku Cysterskim oraz najważniejszych dla miasta… » więcej 2022-07-27, godz. 06:00 Paulina Matysiak Gościem „Rozmowy Dnia” w Polskim Radiu PiK była Paulina Matysiak, posłanka Partii Razem. Dyskusja dotyczyła propozycji programowych Lewicy. Magdalena… » więcej 2022-07-26, godz. 06:00 Roman Guździoł Gościem Rozmowy Dnia był Roman Guździoł, prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy. Jej temat to bezpieczeństwo nad wodą. Marcin… » więcej 2022-07-25, godz. 06:05 Marcin Wroński Gościem „Rozmowy Dnia” był zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Rozmawiamy o kondycji branży rolno-spożywczej oraz o tym, czy rolnicy… » więcej 2022-07-22, godz. 04:52 Wojciech Polak Gościem „Rozmowy Dnia” był prof. Wojciech Polak, historyk z UMK w Toruniu. Rozmawialiśmy o polityce Niemiec wobec Polski w przeszłości i obecnie, a w… » więcej 2022-07-21, godz. 04:23 Paweł Skutecki Gościem „Rozmowy Dnia” był Paweł Skutecki, były poseł, obecnie działacz społeczny. Tematem powracająca sprawa żądania od Niemiec reparacji za straty… » więcej 2022-07-20, godz. 06:45 Piotr Kaleta Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Piotr Kaleta (Prawo i Sprawiedliwość). Czy „zakotwiczenie w Unii Europejskiej” może być receptą na inflację?… » więcej 2022-07-19, godz. 06:45 Robert Kwiatkowski Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Robert Kwiatkowski (PPS). Dyskutowaliśmy o różnych pomysłach polityki społecznej, pojawiających w trakcie swoistej… » więcej 2022-07-18, godz. 06:45 Mariusz Kałużny Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Mariusz Kałużny, a dyskutowaliśmy na temat przygotowanego przez Solidarną Polskę projektu ustawy dotyczącego ochrony… » więcej
12345