Sobota, 22 stycznia 2022 r.   Imieniny: Anastazego, Wincentego / Dzień Dziadka
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
Leszczyńskiego
2021-11-18, 06:00 Magdalena Gill

Jacek Warczygłowa

Jacek Warczygłowa/fot. Archiwum
Jacek Warczygłowa/fot. Archiwum
Rozmowa Dnia - Jacek Warczygłowa
Gościem Rozmowy Dnia był Jacek Warczygłowa, współprzewodniczący Nowej Lewicy, która na niedawnym kongresie regionalnym powstała z połączenia SLD i Wiosny. A jej tematem były plany i program nowego ugrupowania.

Marcin Kupczyk: Panie przewodniczący, 6 listopada w Nakle odbył się Kujawsko-Pomorski Kongres Nowej Lewicy. Partia Nowa Lewica powstała w wyniku połączenia Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Wiosny. W czasie kongresu wybrano dwóch współprzewodniczących Nowej Lewicy w regionie, a zostali nimi Piotr Hemmerling - frakcja SLD i Jacek Warczygłowa – frakcja Wiosna, czyli właśnie pan. Może zacznijmy od tego, skąd taki podział na dwóch przewodniczących?

Jacek Warczygłowa: Jest to podział równy i sprawiedliwy, a wynika wprost ze statutu, który Nowa Lewica przyjęła. Wynika z niego, że władze krajowe oraz władze wojewódzkie, a także gdzieniegdzie władze powiatowe kształtowane są w sposób równoważny, czyli jest dwóch współprzewodniczących, którzy mają jednakową siłę, a dokumenty muszą podpisywać zgodnie, we dwóch – dla ich ważności. Poza tym, zarząd składa się po połowie z reprezentantów dwóch frakcji, tak samo kształtowane są odpowiednio rada krajowa, wojewódzka, czy rada powiatowa.

To wygląda mi na takie wyjście awaryjne. Niby jesteście połączeni, a jednak zachowują państwo własną tożsamość.

Nie jest to wyjście awaryjne, jest to świadomie podjęta przez obie partie decyzja, ponieważ chcieliśmy dać szansę wszystkim osobom, które chcą się zaangażować w działania z jednej i z drugiej frakcji. Wiadomo, że frakcje te różnią się zarówno liczbą swoich członków, jak i innymi zmiennymi: ich wiekiem, doświadczeniem. Chcieliśmy dać szansę także tym, którzy jeszcze nie mieli okazji do tej pory zaistnieć na scenie politycznej i pokazać swoich możliwości, żeby mogli być równorzędnie traktowani. Być może trochę uprzedziliśmy w ten sposób jakieś ewentualne przyszłe problemy, ale udało się to zrobić i dzięki temu jesteśmy przekonani, że ta nasza siła dwukrotnie wzrosła, a nie stała się podstawą jakichś awaryjnych wyjść, jak to pan raczył nazwać (...).

Zobacz także

2022-01-07, godz. 06:05 Marek Gralik [wideo] Gościem „Rozmowy Dnia” był kujawsko-pomorski kurator oświaty Marek Gralik. Rozmowa dotyczyła powrotu do szkół po okresie nauki zdalnej, a także z zmian w praw ... » więcej 2022-01-06, godz. 06:43 Ks. Mateusz Ziemlewski Gościem „Rozmowy Dnia” był ks. Mateusz Ziemlewski, kustosz Domu Polskiego w Bydgoszczy. O tradycjach święta znanego pod popularną nazwą Trzech Króli. Michał ... » więcej 2022-01-05, godz. 06:00 Grzegorz Napieralski Naszym gościem był poseł Grzegorz Napieralski z Koalicji Obywatelskiej, a rozmowa dotyczyła inflacji, podziałów na Lewicy i ewentualności wcześniejszych wybor ... » więcej 2022-01-04, godz. 06:45 Sławomir Sadowski Gościem Rozmowy dnia był dr Sławomir Sadowski, politolog z UKW w Bydgoszczy, a jej tematem polityczne perspektywy roku 2022. Michał Jędryka: Nowy rok, to lep ... » więcej 2022-01-03, godz. 04:30 Anna Jackowska W pierwszej w Nowym Roku Rozmowie Dnia przyjrzeliśmy się sytuacji na rynku pracy. Jaka jest aktualnie i jakie są perspektywy na najbliższe miesiące? Naszym go ... » więcej 2021-12-31, godz. 06:05 prof. Radosław Sojak Gościem „Rozmowy Dnia” był socjolog, prof. Radosław Sojak, z którym podsumowaliśmy kończący się 2021 rok i próbowaliśmy spojrzeć w przyszłość. Michał Jędryk ... » więcej 2021-12-30, godz. 06:00 Jakub Wiech Gościem Rozmowy Dnia był Jakub Wiech z portalu Energetyka 24. Jej tematy to rosnące ceny gazu i prądu oraz ich przyczyny, handel uprawnieniami do emisji C02 o ... » więcej 2021-12-29, godz. 04:46 Krzysztof Gawkowski Gościem Rozmowy dnia był szef Klubu Parlamentarnego Lewicy Krzysztof Gawkowski, a rozmawialiśmy o ostatnich wydarzeniach politycznych, prezydenckim wecie do „ ... » więcej 2021-12-28, godz. 07:59 Patryk Tomaszewski Gościem Rozmowy Dnia był dr Patryk Tomaszewski - politolog z UMK w Toruniu. Rozmawialiśmy między innymi o prezydenckim wecie do ustawy o radiofonii i telewizj ... » więcej 2021-12-27, godz. 06:00 Grzegorz Kucharczyk Naszym rozmówcą był prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk z Polskiej Akademii Nauk. Rozmawialiśmy o Powstaniu Wielkopolskim i jego konsekwencjach. Michał Jędry ... » więcej
12345