Piątek, 19 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Bolesława, Juliana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Forum Rolnika 2022
2022-03-08, 12:45 Sława Skibińska-Dmitruk

Każda kropla wody to skarb, a mniejsze zużycie wody to także oszczędność energii

Ogród deszczowy przy Muzeum Wodociągów w Lesie Gdańskim w Bydgoszczy. Fot. MWIK
Ogród deszczowy przy Muzeum Wodociągów w Lesie Gdańskim w Bydgoszczy. Fot. MWIK
Jak racjonalnie gospodarować wodą i promować jej oszczędzanie – o tym w Bydgoszczy rozmawiają specjaliści. To uczestnicy projektu „City Water Circles”. Jak mówią – oszczędzanie wody to nie tylko dbałość o naturę i naszą przyszłość, to także oszczędność energii.
– Zużycie wody, to nie jest tylko nadwyrężanie zasobów, ale proszę zwrócić uwagę co obecnie się dzieje z cenami energii. Wystarczy uruchomić wyobraźnię. Ile trzeba energii, żeby wodę z Czyżkówka – peryferyjnego osiedla Bydgoszczy, gdzie jest ujęcie wody dla miasta, dostarczyć na 10. piętro na Wyżynach? Takie przesłanie – oszczędzając wodę, oszczędzamy wodę jako podstawowy zasób, ale też energię – powiedział Jacek Cieściński z Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy.

– Obserwuje się duże zainteresowanie tym, żeby wodę deszczową zagospodarować i wykorzystywać ją. Deszczówka zyskuje sympatię i rzeczywiście takie zrozumienie, że warto tę wodę zagospodarować w miejscu, gdzie ona spada – dodała Ewa Świerkula z Instytutu na rzecz Ekorozwoju w Warszawie.

– Każdy powinien przemyśleć w jaki sposób może choć tę jedną oczywiście tę symboliczną jedną kroplę deszczu, zatrzymać u ciebie – powiedział Jacek Cieściński.

Partnerzy projektu to miasta, przedsiębiorstwa wodociągowe i organizacje pozarządowe z sześciu krajów. Wszyscy połączyli siły, aby stworzyć bazę wiedzy na temat gospodarki wodnej w obiegu miejskim.

Za chwilę uczestnicy tego spotkania zaprezentują ogród deszczowy. Powstał on przy Muzeum Wodociągów w Lesie Gdańskim.
Każda kropla wody to skarb, a mniejsze zużycie wody to także oszczędność energii (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2022-08-19, godz. 17:40 Zaginął Mateusz Śledź z Gutowca. Nie ma go w domu już od tygodnia Policjanci z Tucholi poszukują 20-letniego mieszkańca Gutowca, który w sobotę (13 sierpnia) w godzinach wieczornych wyjechał na koncert do Śliwic i do chwili… » więcej 2022-08-19, godz. 16:20 180 km na rowerze, 4 km w wodzie i 42 km w biegu. To będzie weekend mocy! To jedna z najważniejszych imprez triathlonowych w kraju. Weekend w Bydgoszczy upłynie pod znakiem Metalkas Ocean Lava Triathlon Polska. Uczestnicy zawodów… » więcej 2022-08-19, godz. 14:20 W ten weekend wszystkie drogi prowadzą do Gruczna. Na 16. Festiwal Smaku [program] Ta impreza to wielka gratka dla smakoszy, ale nie tylko, bo oprócz wystawców regionalnej żywności przygotowano również inne atrakcje. W sobotę (20 sierpnia)… » więcej 2022-08-19, godz. 09:35 Dzieciom z półkolonii odebrało mowę na zajęciach teatralnych! [wideo] Czy świat bez słów jest możliwy? Sprawdzają to najmłodsi mieszkańcy Ciechocinka, którzy uczestniczą w półkoloniach artystycznych w Miejskim Centrum… » więcej 2022-08-18, godz. 21:28 Siostrzeństwo to motyw główny. Zbliża się festiwal „Lato Wolnej Miłości" Dyskusje, warsztaty, wydarzenia kulturalne - to wszystko złoży się na festiwal „Lato Wolnej Miłości', który po raz czwarty odbędzie się w Bydgoszczy. » więcej 2022-08-18, godz. 20:40 Historia muralami pisana. Tak będzie w Starym Fordonie, ale najpierw konkurs Cztery murale mają do końca przyszłego roku pokryć zewnętrzne mury Aresztu Śledczego w bydgoskim Starym Fordonie. Miejscowi społecznicy robią wszystko… » więcej 2022-08-18, godz. 19:25 Coraz bliżej do modernizacji instalacji Remondisu przy ul. Inwalidów. Smród zniknie Spółka Remondis Bydgoszcz złożyła wniosek o pozwolenie na budowę w związku z modernizacją i hermetyzacją instalacji do mechaniczno - biologicznego przetwarzania… » więcej 2022-08-18, godz. 17:43 Czy dwa przystanki kolejowe w Bydgoszczy będą miały nowe nazwy? O zmianę nazw przystanków pytał prezydenta miasta w interpelacji radny PiS Jarosław Wenderlich. Chodzi m.in. o fordoński przystanek „Bydgoszcz Akademia'… » więcej 2022-08-18, godz. 17:00 Mieszkańcy gm. Dobrcz w tym roku nie doczekają się tradycyjnych dożynek Trwa spór o dożynki w Dobrczu. Choć już wiadomo, że ze względu na napięty budżet, pandemię i ukraińskich gości impreza w tym roku się nie odbędzie… » więcej 2022-08-18, godz. 16:18 Pomoc wciąż potrzebna i ważne, by pomagać mądrze [wideo] Ukraińcy wciąż potrzebują naszej pomocy - mówią wolontariusze i apelują do bydgoszczan o dalsze wsparcie. Przypominają, że za kilka dni od wybuchu wojny… » więcej
1234567