Piątek, 12 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Innocentego, Lecha, Euzebii
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2022-02-03, 19:00 Tatiana Adonis/Redakcja

Zagrożone życie i zdrowie kobiet w ciąży. Powstała opinia prawna dla porodówek

Pierwsze egzemplarze opinii prawnej posłanka Iwona Kozłowska (PO) przekazała do Szpitala Miejskiego w Bydgoszczy./fot. Tatiana Adonis
Pierwsze egzemplarze opinii prawnej posłanka Iwona Kozłowska (PO) przekazała do Szpitala Miejskiego w Bydgoszczy./fot. Tatiana Adonis
Na oddziały położniczo-ginekologiczne kujawsko-pomorskich szpitali trafią opinie prawne na temat tego, jak chronić życie i zdrowie kobiet w ciąży. Pierwsze egzemplarze posłanka Iwona Kozłowska z Platformy Obywatelskiej już przekazała do Szpitala Miejskiego w Bydgoszczy.
Wytyczne adresowane są do lekarzy, którzy obawiają się odpowiedzialności karnej za aborcję przeprowadzoną dla ratowania życia kobiety.

- Trybunał uznał, że przepis dopuszczający aborcję w razie dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu, jest niezgodny z konstytucją. Efektem wyroku jest fakt, że unieważniono przesłanki, co do terminacji ciąży w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia kobiety.

Posłanka zauważa, że lekarze nie mają wytycznych, jak zachować się, gdy zdrowie lub życie matki jest zagrożone. Obawiają się m.in. odpowiedzialności karnej. Ich dylematy mają rozwiać opinie prawne.

Dokumenty przygotowali na wniosek wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej eksperci z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Uniwersytetu Rzeszowskiego i Uniwersytetu Łódzkiego. Zostaną przekazane na oddziały ginekologiczno-położnicze regionalnych szpitali.

Więcej w materiale Tatiany Adonis.
Materiał Tatiany Adonis (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2022-08-11, godz. 20:46 Szymon Hołownia w Ciechocinku: Sytuacja seniorów w Polsce jest coraz trudniejsza Lider Ruchu Polska 2050 mówił na spotkaniu w słynnym kujawsko-pomorskim uzdrowisku o programie aktywizacji seniorów i planach polityki senioralnej swojego… » więcej 2022-08-11, godz. 18:49 Uchodźcy z Ukrainy zostawili swoje domy. Te nowe trzeba poznać i polubić „Dom Włocławek” to projekt fundacji Ładowarka, który ma zintegrować mieszkańców miasta i uchodźców z Ukrainy. W ogólnopolskim konkursie włocławski… » więcej 2022-08-11, godz. 17:10 Prezes MZK Bydgoszcz wciąż niewybrany. Przed kandydatami jeszcze jedno zadanie Procedura konkursowa na stanowisko prezesa Miejskich Zakładów Komunikacyjnych w Bydgoszczy przedłużona. Rada nadzorcza spółki zleciła kandydatom dodatkowe… » więcej 2022-08-11, godz. 16:22 21 nowych policjantów trafi do komend w regionie. Najpierw ślubowanie [zdjęcia] Ślubowanie nowych policjantów odbyło się w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Do służby przyjęto 21 młodych ludzi. » więcej 2022-08-11, godz. 15:37 Ma połączyć miasta leżące nad rzeką. Startuje Festiwal Wisły 2022 [program] Kolejna edycja Festiwalu Wisły rozpocznie się w piątek (12 sierpnia) we Włocławku. W tym roku potrwa cztery dni i znów ściągnie na wodę tradycyjne łodzie… » więcej 2022-08-11, godz. 14:40 W weekend znowu będzie bardzo gorąco! Ostrzeżenie dla całego regionu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przez upałem dla większości powiatów województwa kujawsko-pomorskiego - od… » więcej 2022-08-11, godz. 13:45 Po wybuchu odbudowują kamienicę. Mieszkańcy będą mogli wrócić do mieszkań Trwa odbudowa kamienicy przy ulicy Staszica w Inowrocławiu, uszkodzonej w lipcu przez wybuch gazu. Wstępnie prace oszacowano na 400 tys. złotych. » więcej 2022-08-11, godz. 12:50 Пільги для біженців у Торуні. Безкоштовні виставки у Влоцлавеку Торунський центр сімейних допомог повідомляє, що з 1 серпня громадяни України, які легально… » więcej 2022-08-11, godz. 12:00 Zaparkowany citroen zsunął się do Brdy. Pojazd musieli wyciągać strażacy Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w środę wieczorem w Bydgoszczy. Samochód osobowy marki Citroen Xsara zjechał do Brdy. » więcej 2022-08-11, godz. 09:10 Nostalgiczna podróż w przeszłość zabytkowym autobusem Mieszkańcy Bydgoszczy (i nie tylko) w najbliższy weekend (13 - 15 sierpnia) będą mogli przejechać się zabytkowymi autobusami. Przejazdy realizowane będą… » więcej
1234567