Poniedziałek, 16 maja 2022 r.   Imieniny: Andrzeja, Jedrzeja, Szymona
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Forum Rolnika 2022
2022-01-22, 13:46 Redakcja

Kolejny tramwaj od PESY w Toruniu. Wkrótce będzie woził pasażerów

Do Torunia dotarł trzeci z pięciu nowych tramwajów typu Swing, które miasto za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji zakupiło w 2020 roku. Najnowszy nabytek ma numer boczny 320. Fot. MZK
Do Torunia dotarł trzeci z pięciu nowych tramwajów typu Swing, które miasto za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji zakupiło w 2020 roku. Najnowszy nabytek ma numer boczny 320. Fot. MZK
Do Torunia dotarł trzeci z pięciu nowych tramwajów typu Swing, które miasto za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji zakupiło w 2020 roku. Najnowszy nabytek ma numer boczny 320.
Umowę na dostawę pięciu nowych tramwajów podpisano 21 lipca 2020 r. Ich dostawcą jest wyłoniona w przetargu bydgoska firma PESA. Koszt zamówienia to ok. 46,4 mln zł brutto.

Zgodnie z umową dostawy planowano w terminie 24 miesięcy od daty jej podpisania. Pierwszy Swing miał przyjechać do Torunia w marcu br., ale został dostarczony o około trzy miesiące wcześniej, bo już w połowie grudnia ub.r. Krótko potem przyjechał kolejny, a teraz trzeci.

Tak jak poprzednie, nowy tramwaj został przywieziony do Torunia na specjalnej lawecie. Transporty odbywają się nocą, gdy panuje mniejszy ruch. Na miejscu, w zajezdni, został sprowadzony z lawety i „wkolejony”, czyli ustawiony na torach. Całe przedsięwzięcie potrwało niewiele ponad godzinę, gdyż i MZK, i PESA ma już w tych operacjach wprawę. Przypomnijmy, że w miejskim taborze jeździ już 17 Swingów z PESY zakupionych w 2014 roku oraz dwa z nowej, ubiegłorocznej dostawy.

Obecnie nowy tramwaj przechodzi przeglądy. Na trasę wyjedzie w ciągu kilkunastu dni.

Nowe tramwaje są 30-metrowe, przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, pięcioczłonowe, z całkowicie niską podłogą wyłożoną wykładziną antypoślizgową, wyposażone w klimatyzację, monitoring wizyjny, komputer pokładowy i WiFi. Są wyposażone w biletomaty, system zapowiedzi głosowych i wizualnych przystanków, system zliczania pasażerów oraz monitory reklamowe.

Swingi z obecnej dostawy są podobne do tych, które jeżdżą po Toruniu od 2014 r., ale zastosowano w nich kilka nowszych rozwiązań, m.in. ma większą liczbę miejsc siedzących - będzie ich 49 plus cztery rozkładane (obecnie w pojazdach 122 NbT jest 40 miejsc siedzących). Mają także bardziej wydajną klimatyzację przy zmniejszonym zużyciu energii. Ponadto, dzięki zastosowaniu nowego rodzaju izolacji termiczno-dźwiękowej, poprawi się komfort akustyczny i temperaturowy w pojeździe. Dodatkowo, z uwagi na mniejszą masę zastosowanego rozwiązania, wpłynie to pozytywnie na mniejsze naciski tramwaju, a więc mniejsze zużycie kół. Nowe Swingi mają też czujniki dymu w przedziale pasażerskim, monitoring z funkcją obrazu w nocy, ruchomy, regulowany podłokietnik dla motorniczego, elektryczny regulowany podnóżek dla motorniczego oraz ładowarki USB dla pasażerów.

Do Torunia dotrą niebawem kolejne Swingi – czwarty jeszcze w styczniu, a piąty, ostatni, w lutym. Dzięki nowym tramwajom najstarsze pojazdy są wycofywane z eksploatacji.

Gdy powstanie nowa linię do tzw. osiedla Jar (zakończenie budowy planowane jest 31 maja 2023 r.), nowe tramwaje zostaną skierowane przede wszystkim do jej obsługi, zaś do czasu jej oddania wspomogą inne trasy.

Zakup nowych tramwajów jest realizowany w ramach projektu "Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu - BiT-City II", współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, zadanie „Zakup taboru tramwajowego niskopodłogowego”.
Toruń

Wiadomości lokalne

2022-05-16, godz. 19:06 „Europoseł zawsze dostaje odpowiedź". Nowe biuro Kosmy Złotowskiego Europoseł Kosma Złotowski otworzył w poniedziałek swoje biuro w Toruniu. Jak mówi - ma być miejscem integracji działaczy Prawa i Sprawiedliwości oraz kontaktu… » więcej 2022-05-16, godz. 15:50 Ukradli szyny za ponad 9 tys. zł. Policjanci znaleźli ich jadąc po śladzie ciągnika Tucholscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy z  nieużywanego torowiska ukradli szyny kolejowe warte ponad 9 tys.  zł. Grozi im do 5 lat pozbawienia… » więcej 2022-05-16, godz. 15:00 PESA udostępniła pociągi. Policyjne psy tropiły narkotyki i materiały wybuchowe [wideo] Niecodzienne szkolenie odbyli przewodnicy psów służbowych i ich podopieczni z komend policji w Bydgoszczy i Sępólnie Krajeńskim. Dzięki uprzejmości PESA… » więcej 2022-05-16, godz. 14:00 Czy Dolinę Dolnej Wisły trzeba komuś przedstawiać? Trzeba! I promować też! Trwają pracę nad powstaniem nowej marki turystycznej naszego regionu, a chodzi o wypromowanie Doliny Dolnej Wisły. W Chełmnie odbyło się pierwsze spotkanie… » więcej 2022-05-16, godz. 13:00 Dr Paweł Rajewski: Jesienią przekonamy się, czy będzie szósta fala pandemii Był koniec lockdownu i zniesienie obowiązku noszenia maseczek. Teraz kolejny krok - po dwóch latach walki z COVID-19 w Polsce formalnie kończy się okres epidemii… » więcej 2022-05-16, godz. 12:12 відомоśці для Укряни. Там моżна отрзимаć помоц – нове міейсца Два нові пункти збору і видавання дарів функціонують у Бидгощі. Їх відкрито замість одного… » więcej 2022-05-16, godz. 11:26 Tragedia w powiecie świeckim: cztery osoby zginęły w wypadku w Niewieścinie! Cztery osoby z auta osobowego zginęły zmiażdżone między dwoma TIR-ami. Kierowca jednaj z ciężarówek jest ranny. To tragiczny bilans wypadku, do którego… » więcej 2022-05-16, godz. 10:54 Paliło się mieszkanie w bloku w Solcu Kujawskim. Lokator zabrany do szpitala Jedna osoba ucierpiała w pożarze bloku przy ulicy Dworcowej w Solcu Kujawskim. - Do akcji pojechały 4 zastępy strażaków - relacjonuje kapitan Karol Smarz… » więcej 2022-05-16, godz. 09:51 Te plakaty aż krzyczą! Antywojenna wystawa w Politechnice Bydgoskiej Wojna na Ukrainie tematem prac studentów Politechniki Bydgoskiej. W holu głównym uczelni można oglądać wystawę zatytułowaną „Peace for Ukraine”. Na… » więcej 2022-05-16, godz. 09:02 Wiktoryn: kolizja autobusu, osobówki i koparki. Jedna osoba ranna Do zdarzenia doszło w poniedziałek 16 maja, tuż po godzinie 7:00, w gminie Waganiec, na wysokości miejscowości Wiktoryn. Autokarem podróżowało 14 osó… » więcej
1234567