Orszaki Trzech Króli, czyli kolędnicy na ulicach miast [wideo, zdjęcia]

2022-01-06, 13:30  Polska Agencja Prasowa/inf. własne
Bydgoski Orszak Trzech Króli (jw)

Bydgoski Orszak Trzech Króli (jw)

Kilka tysięcy mieszkańców Bydgoszczy wzięło udział w Orszaku Trzech Króli, który przeszedł śródmiejskimi ulicami ze Starego Rynku do bazyliki pw. św. Wincentego a Paulo. W przebraniu pasterza szedł biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk.

Orszak w Bydgoszczy zorganizowano po raz dziewiąty. Scenariusz imprezy bazował na ewangelicznym przekazie - Mędrcy ze Wschodu wyruszają za betlejemską gwiazdą, aby w niepozornej szopie odkryć prawdziwego Boga. W rolę króla królów i innych postaci wcielili się aktorzy amatorzy.

Królowie Europy - Kacper - i Azji - Melchior - przemierzali trasę na koniach, a król Afryki - Baltazar - na wielbłądzie. W rolę afrykańskiego króla wcielił się mieszkający w Bydgoszczy od 30 lat, a pochodzący z Ghany, nauczyciel Ernest Essuman Mensah, reprezentujący Kościół metodystyczny.

Król Melchior poprowadził orszak zielony symbolizujący nadzieję, król Kacper - orszak czerwony symbolizujący miłość, a król Baltazar - orszak niebieski symbolizujący wiarę. W orszaku podążali m.in. Symeon i prorokini Anna, członkowie dworów. Jak co roku nie zabrakło szczudlarzy w strojach aniołów.

Wolontariusze rozdawali wszystkim chętnym ozdobne korony z tektury, tak aby - jak podkreślali organizatorzy - każdy mógł poczuć się w tym dniu jak trzej Mędrcy - ujrzeć światło betlejemskiej gwiazdy, pójść za nią i odnaleźć prawdę, dobro i piękno.

W czasie przemarszu uczestnicy śpiewali kolędy. Odtwórca króla afrykańskiego zaśpiewał kolędę w swoim rodzimym języku.

- Orszak Trzech Króli jest formą świętowania uroczystości Objawienia Pańskiego. Bóg objawił się całemu światu. Tym, którzy go uznali i na niego czekali oraz tym, którzy się go spodziewali. Bóg chce ofiarować swoją miłość każdemu człowiekowi. Chce się z nim spotkać i uczynić go szczęśliwym, tak jak dobry ojciec chce dać wszystko co najlepsze każdemu ze swoich dzieci. (…) Cieszę się, że mogę tę radość przeżywać z innymi na orszaku - powiedział Patryk Abdoul-Turkosz, odgrywający króla azjatyckiego.

Orszak Trzech króli zakończył się w bazylice św. Wincentego a Paulo, gdzie trzej królowie pokłonili się nowo narodzonemu Jezusowi. W roli świętej Rodziny wystąpili Maria i Tomasz Pietrzakowie z siedmiomiesięcznym Franusiem.

Główni organizatorzy bydgoskiego orszaku to Ruch Światło-Życie, Ośrodek Fundacji Światło-Życie i parafia św. Wincentego a Paulo.

- Jest to - chciałoby się czasami powiedzieć - spektakl, ale orszak to jest coś żywego, co tworzy poczucie wspólnoty, która wypływa tylko dlatego, że gromadzi nas ten jeden duch, który przyszedł. To świętowanie także poprzez te kolorowe barwne orszaki czy kolędy pobudza do tego, że człowiek chwali Pana Boga - powiedział ks. Maciej Tyckun, organizator bydgoskiego orszaku.

Po zakończeniu orszaku odbyła się msza św. pod przewodnictwem biskupa bydgoskiego Krzysztofa Włodarczyka.

Na Pomorzu i Kujawach orszaki odbyły się również w innych miejscach, między innymi w Grudziądzu, Chełmży, Warlubiu czy Żninie.

Toruń
W Toruniu orszak trzech króli w tym roku zastąpiło śpiewanie kolęd przy szopce na Rynku Nowomiejskim. Zmiana formuły ma związek z epidemią SARS-CoV- koronawirusa. Do 2020 roku orszak gromadził na ulicach miasta tysiące osób, które uczestniczyły w barwnym przemarszu głównymi traktami Starówki. W tym roku władze miasta postawiły na nieco bardziej kameralne uroczystości. Trzygodzinny (13:00 -16:00) koncert kolęd odbył przy szopce na Rynku Nowomiejskim, a zgromadzonym torunianom i turystom towarzyszyły ogromne figury trzech króli, wzorowane na hiszpańskich gigantes.



Święto Objawienia Pańskiego, nazywane także Epifanią lub świętem Trzech Króli, jest jednym z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół – (w III wieku w Kościele wschodnim, a w IV wieku w Kościele zachodnim).

Według Ewangelii św. Mateusza, za panowania w Judei króla Heroda, do Betlejem przybyli ze Wschodu mędrcy, gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski. Mędrców w średniowieczu zaczęto nazywać trzema królami i ta nazwa przetrwała do czasów obecnych. Ich imiona pojawiły się dopiero w VIII w. W XII w. Kacpra, Melchiora i Baltazara uznano za przedstawicieli Europy, Azji i Afryki. Relikwie mędrców przechowywane są w Kolonii (Niemcy).

W Polsce 6 stycznia to także Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom. Taca zbierana tego dnia w świątyniach przekazywana jest na Krajowy Fundusz Misyjny, z którego utrzymywane jest Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie oraz wspierani są misjonarze z Polski.

Od 2011 r. 6 stycznia to w Polsce dzień ustawowo wolny od pracy, podobnie jak w innych państwach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy w Szwajcarii.

Relacja z Orszaku Trzech Króli w Bydgoszczy (Popołudnie z nami)

Bydgoski Orszak Trzech Króli (jw)

Region

Popierają budowę parkingu ParkRide. Ale trzeba zadbać o transport publiczny

Popierają budowę parkingu Park&Ride. „Ale trzeba zadbać o transport publiczny”

2021-06-21, 21:00
Budżet obywatelski we Włocławku: mieszkańcy już mogą wybierać i głosować

Budżet obywatelski we Włocławku: mieszkańcy już mogą wybierać i głosować

2021-06-21, 20:05
Pijany i z trzema zakazami prowadzenia pojazdów wiózł żonę oraz dziecko

Pijany i z trzema zakazami prowadzenia pojazdów wiózł żonę oraz dziecko

2021-06-21, 19:10
Kamper warty 400 tys. zł skradziono w Szwecji. Prowadził go mieszkaniec regionu

Kamper warty 400 tys. zł skradziono w Szwecji. Prowadził go mieszkaniec regionu

2021-06-21, 17:12
Płoną lasy w regionie. Leśnicy: Dziewięć na dziesięć pożarów to wina człowieka

Płoną lasy w regionie. Leśnicy: Dziewięć na dziesięć pożarów to wina człowieka

2021-06-21, 16:19
Ale podwyżka Mieszkańcy tej gminy zapłacą 100 więcej za wywóz śmieci

Ale podwyżka! Mieszkańcy tej gminy zapłacą 100% więcej za wywóz śmieci

2021-06-21, 13:32
Ale skwar Poniedziałek też upalny, ale od wtorku ma być już nieco chłodniej

Ale skwar! Poniedziałek też upalny, ale od wtorku ma być już nieco chłodniej

2021-06-21, 12:22
Szlabany były w górze Groźny wypadek na przejeździe w gminie Jeżewo [zdjęcia, wideo]

Szlabany były w górze? Groźny wypadek na przejeździe w gminie Jeżewo [zdjęcia, wideo]

2021-06-21, 11:17
Kurator Marek Gralik: Wielu uczniów ma depresję i zaburzenia psychiczne

Kurator Marek Gralik: „Wielu uczniów ma depresję i zaburzenia psychiczne”

2021-06-21, 10:17
Nocny wypadek na S10 koło Zielonki pod Bydgoszczą. Najechanie [zdjęcia]

Nocny wypadek na S10 koło Zielonki pod Bydgoszczą. Najechanie? [zdjęcia]

2021-06-21, 08:22
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę