Niedziela, 25 września 2022 r.   Imieniny: Aurelii, Władysława, Kleofasa
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2022-01-03, 20:50 Przemysław Mazurek/Redakcja/PAP

Opozycja chce zapobiec drastycznym podwyżkom cen energii. Jest projekt ustawy

Po podwyżkach cen prądu i gazu pewnie będzie trzeba przykręcić kurki.../fot. Pixabay
Po podwyżkach cen prądu i gazu pewnie będzie trzeba przykręcić kurki.../fot. Pixabay
Podwyżki cen prądu i gazu były tematem konferencji prasowej z udziałem prezydenta Bydgoszczy - Rafała Bruskiego i posła Koalicji Obywatelskiej - Pawła Olszewskiego.
- Noworoczna konferencja powinna być optymistyczna, ale niestety, informacje o tym, co się będzie działo są niezwykle mało optymistyczne - mówi Paweł Olszewski, poseł Koalicji Obywatelskiej. - Rząd zafundował mieszkańcom, obywatelom, gigantyczne podwyżki za gaz i energię elektryczną, podwyżki momentami sięgające nawet 900% dla gospodarstw domowych. To sytuacja, która nigdy w życiu nie powinna mieć miejsca. Jako Platforma Obywatelska, Koalicja Obywatelska przygotowaliśmy projekt ustawy, który ma zapobiec tak drastycznym podwyżkom. W tym tygodniu ten projekt będzie w sejmie.

- Docierają do mnie głosy od chociażby tych, których kiedyś przekonaliśmy do tego, aby zlikwidowali kopciuchy i przeszli na zasilanie gazem. Ceny dla takich odbiorców wzrastają o 54 procent. To jest podwyżka, której w historii naszego kraju, prócz tego okresu hiperinflacji, gdy żeśmy zrzucili jarzmo komunizmu, nigdy nie było. Oczywiście ci ludzie mają słuszne pytanie: „Panie prezydencie, do czego pan nas namawiał?". Myślę, że ci, którzy chcieliby takie działania dzisiaj podjąć, będą się trzy razy bardziej zastanawiać albo z tego pomysłu zrezygnują - mówi Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy (...).

Więcej w materiale Przemysława Mazurka.W związku ze wzrostem cen prezydent Andrzej Duda podpisał pod koniec grudnia ustawę o dodatku osłonowym, która ma pomóc niektórym gospodarstwom domowym w pokryciu części rosnących cen m.in. gazu. Ustawa ta wchodzi w życie we wtorek, 4 stycznia, a od piątku 7 stycznia gminy zaczną przyjmować wnioski o wypłatę tego świadczenia.

Dodatek będzie wypłacany dwa razy do roku. Wypłata pierwszej raty ma nastąpić do 31 marca, a drugiej - do 2 grudnia bieżącego roku. Dodatek będzie przysługiwał gospodarstwom domowym, które mają przeciętne miesięczne dochody - określane zgodnie z definicją zawartą w ustawie o świadczeniach rodzinnych - nieprzekraczające 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym, bądź 1,5 tys. zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Materiał Przemysława Mazurka (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2022-09-25, godz. 06:05 Raj dla ogrodników i działkowców - Jesienny Kiermasz Ogrodniczy w Bydgoszczy Jesień to czas wysadzania w ogrodach wielu roślin, zwłaszcza drzew i krzewów. Wielu miłośników zieleni, właścicieli ogródków i działek rodzinnych korzysta… » więcej 2022-09-24, godz. 20:35 „Baza przygody”, czyli nowa siedziba włocławskich harcerzy Włocławscy harcerze mają nową siedzibę. Z wielką pompą w parku na Słodowie otwarto „Bazę przygody” - tak bowiem będzie się nazywać siedziba włocławskiego… » więcej 2022-09-24, godz. 19:35 100 lat inowrocławskiej „Konopy”. Jubileusz liceum II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu obchodzi jubileusz 100-lecia istnienia. Z tej okazji w tamtejszym Teatrze Miejskim odbyła… » więcej 2022-09-24, godz. 17:30 Bydgoski Londynek zmienia oblicze i... świętuje Malowanie twarzy, zjeżdżalnie, wata cukrowa - to oraz inne atrakcje czekały na dzieci na ul. Pomorskiej w Bydgoszczy, gdzie odbyło się święto ulicy i dzielnicy… » więcej 2022-09-24, godz. 14:45 Święto toruńskiego Przedzamcza. Piknik na ulicy Koncerty, pokazy rycerskie, animacje dla dzieci i zabawy taneczne - to część atrakcji Święta ulicy Przedzamcze w Toruniu. Przygotowano też jarmark produktów… » więcej 2022-09-24, godz. 13:15 Terytorialsi gotowi na każde wyzwanie. Wspierają walkę o życie 18-miesięcznej Zosi [wideo] Żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej przyłączyli się do akcji pomocy dla Zosi Szcześniewskiej z Wałdowa, chorującej na SMA - rdzeniowy… » więcej 2022-09-24, godz. 11:45 Minister Schreiber apeluje do senatorów KO o poparcie ustawy blokującej fuzję bydgoskich szpitali O jak najszybsze rozpatrzenie przez Senat ustawy zawierającej poprawkę, która blokuje fuzję bydgoskich szpitali uniwersyteckich apeluje minister Łukasz Schreiber… » więcej 2022-09-24, godz. 08:15 Bohaterem tego wydawnictwa ma być Nowy Fordon. Trwa zbiórka zdjęć! Zdjęć, ale też innych materiałów dokumentujących powstawanie Nowego Fordonu poszukuje jeden z redaktorów portalu „Fordon na co dzień'. Błażej Bembnista… » więcej 2022-09-23, godz. 21:00 Do psychiatry zwykle jest dalej, niż bliżej. Cel: centrum pomocy w każdym powiecie Za 5 lat w każdym powiecie powinno działać Centrum Zdrowia Psychicznego. Pilotażowo program realizowany jest już w Toruniu, gdzie dziś odbyło się VII Kujawsko-Pomorskie… » więcej 2022-09-23, godz. 20:30 100 lat „Uranii”! Czasopismo znają wszyscy miłośnicy astronomii Dwumiesięcznik „Urania - Postępy Astronomii” świętuje w Toruniu 100-lecie swojego istnienia. To jedno z najstarszych polskich czasopism i jeden z trzech… » więcej
1234567