Czwartek, 09 grudnia 2021 r.   Imieniny: Wiesława Leokadii Joanny
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Plichta
2021-11-24, 18:50 Monika Kaczyńska/Redakcja

Są dwie takie placówki w Polsce. W podtoruńskim Gronowie będzie trzecia

Koncepcja architektoniczna Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Gronowie. Grafika: www.lubicz.pl
Koncepcja architektoniczna Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Gronowie. Grafika: www.lubicz.pl
Pierwsze w województwie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne powstanie w podtoruńskim Gronowie. To ośrodek dla osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Będzie tam możliwy pobyt dzienny oraz całodobowy. W budynku znajdą się pokoje jednoosobowe z łazienką i aneksem kuchennym.
- Wszystko po to, by podopieczni czuli się jak w domu - mówi wójt Lubicza Marek Nicewicz.

- Centrum, które wybudujemy tym różni się od DPS-u, że będą to mieszkania, czyli coś, czego nie ma w DPS-ie. Będzie można sprowadzić tam własne meble. Chodzi nam głównie o to, żeby ten mieszkaniec poczuł się, że to jest jego mieszkanie, że to nie jest hotel, nie jest DPS i nie jest oddział szpitalny. To ma być jego miejsce na ziemi - powiedział Marek Nicewicz.

Wybór Gronowa na siedzibę Centrum nie jest przypadkowy.

- Mamy tam działające przedszkole, więc będzie mogła zaistnieć integracja międzypokoleniowa. Mamy powstający właśnie Klub Seniora, więc osoby, które będą poddawane rehabilitacji, procesowi akceptacji i działania w grupie, będą mogły nawiązywać kontakty z osobami z zewnątrz. Ma powstać również siłownia zewnętrzna, więc aktywność fizyczna osób, które zamieszkają w tym centrum opiekuńczo-mieszkalnym będzie miała miejsce nie tylko wewnątrz, czyli tam, gdzie będzie rehabilitacja, ale także na zewnątrz budynku - dodał wójt Lubicza.

Centrum ma zostać oddane do użytku pod koniec 2023 roku. Jego oferta będzie skierowana do mieszkańców gminy Lubicz. Do tej pory w całej Polsce są tylko dwie tego rodzaju placówki.
Są dwie takie placówki w Polsce. W podtoruńskim Gronowie będzie trzecia (Popołudnie z nami)
Toruń

Wiadomości lokalne

2021-12-08, godz. 21:00 Patrole piesze i wodne na Bugu, służba na posterunkach. Nasi żołnierze na granicy Żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej już trzy miesiące wspierają Straż Graniczną na granicy z Białorusią. Kolejna grupa ochotników je ... » więcej 2021-12-08, godz. 19:48 Napadł na sklep, zażądał pieniędzy, groził bronią. Rozpoznajesz go? [zdjęcia] Toruńska policja szuka sprawcy, który groził przedmiotem przypominającym broń personelowi jednego ze sklepów przy ul. Matejki. Publikuje jego zdjęcia i prosi ... » więcej 2021-12-08, godz. 15:59 „Pomagał w każdej godzinie dnia i nocy". Pogrzeb druha OSP, który zginął w wypadku Tłumy uczestniczyły w środę w uroczystościach pogrzebowych druha OSP Czernikowo, który zginął w wypadku. Pracujący na co dzień w Urzędzie Gminy 62-latek spocz ... » więcej 2021-12-08, godz. 14:03 Inauguracja programu „Niepodległa”. Oznaczono grób bohatera [zdjęcia, wideo] „Tabliczką Żołnierz Armii Krajowej” oznaczono grób Bernarda Kaczmarka spoczywającego na bydgoskich Bielawkach. » więcej 2021-12-08, godz. 13:02 Arriva też będzie nas wozić? Zwrot akcji w sprawie połączeń regionalnych Arriva wraca do gry o kujawsko-pomorskie przewozy kolejowe. Kilka dni temu urząd marszałkowski poinformował, że spółka złożyła swoją ofertę po czasie, więc um ... » więcej 2021-12-08, godz. 11:30 Podpisano umowę! Sępólno Krajeńskie będzie miało małą obwodnicę [zdjęcia] Będzie miała 1,5 km długości, ma wyprowadzić ruch z Sępólna Krajeńskiego. Mowa o tzw. małej obwodnicy miasta. » więcej 2021-12-08, godz. 08:15 Milion złotych dla wybranego zabytku. Czas na weryfikację zgłoszeń Jeden z zabytków na Kujawach i Pomorzu ma szansę na milion złotych dofinansowania. To dzięki konkursowi „Nasz Zabytek” Fundacji Most the Most. Właśnie zakończ ... » więcej 2021-12-08, godz. 07:16 Poszukiwane niezależne wydawnictwa z okresu PRL. „Solidarność” zbiera „bibułę” Zbiórkę wydawnictw niezależnych, które ukazywały się poza zasięgiem cenzury w latach 1980-1989, inicjuje Zarząd Regionu Toruńsko - Włocławskiego NSZZ „Solidar ... » więcej 2021-12-07, godz. 19:08 Klub radnych PiS wnioskuje o poszerzenie porządku najbliższej sesji rady miasta Bydgoscy radni Prawa i Sprawiedliwości chcą wstrzymać przyszłoroczne podwyżki cen biletów komunikacji publicznej w mieście. Mają też propozycje inwestycji, kt ... » więcej 2021-12-07, godz. 18:15 Pracownia konserwatorska Książnicy Kopernikańskiej coraz lepiej wyposażona Prawie 100 tysięcy złotych - tyle toruńska Książnica Kopernikańska otrzymała i wydała w tym roku na doposażenie pracowni konserwatorskiej. Dzięki temu znacząc ... » więcej
1234567