Poniedziałek, 04 lipca 2022 r.   Imieniny: Odona, Malwiny, Elżbiety
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Deweloper
2021-11-23, 09:14 Jolanta Fischer/Redakcja

W Bydgoszczy będzie więcej streetworkerów. MOPS zawalczy o bezdomnych

- Obecnie każdy, kto chce wyjść z kryzysu bezdomności, może to zrobić. Problemem jest tylko to, żeby ten ktoś chciał. Niektórym już udało się pomóc - podkreśla Renata Dębińska, dyrektor MOPS w Bydgoszczy. /fot. Pixabay
- Obecnie każdy, kto chce wyjść z kryzysu bezdomności, może to zrobić. Problemem jest tylko to, żeby ten ktoś chciał. Niektórym już udało się pomóc - podkreśla Renata Dębińska, dyrektor MOPS w Bydgoszczy. /fot. Pixabay
W tym roku w Bydgoszczy usamodzielniło się aż 36 bezdomnych. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej chce ten wynik poprawić, a oprócz tego dotrzeć do tych bezdomnych, którzy unikają schronisk, czy noclegowni.
O sukcesach i wyzwaniach w walce z bezdomnością dyskutowali również członkowie Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Polityki Zdrowotnej Rady Miasta w Bydgoszczy. Komisja pozytywnie zaopiniowała m.in. program współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi i zwiększenie nakładów na Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii.

- Obecnie każdy, kto chce wyjść z kryzysu bezdomności, może to zrobić. Problemem jest tylko to, żeby ten ktoś chciał. Niektórym już udało się pomóc - podkreśla Renata Dębińska, dyrektor MOPS w Bydgoszczy.

- Udało nam się w tym roku sprawić, że 9 osób podjęło zatrudnienie w ramach umowy o pracę, 4 osoby uczestniczyło w zajęciach Centrum Integracji Społecznej w ramach środków unijnych, 9 osób podjęło leczenie odwykowe, 13 osób podjęło leczenie specjalistyczne, w tym psychiatryczne, 6 osób zyskało orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, aż 36 osób usamodzielniło się, tzn. wynajęło pokój, mieszkanie czy hotel, 3 osoby otrzymały lokale z zasobów ADM. 10 osób musiał, niestety, skorzystać z innej formy wsparcia z uwagi na stan zdrowia, czyli z domu pomocy społecznej - mówiła dyrektor Renata Dębińska.

A jakie plany na przyszły rok ma bydgoski MOPS? Na ulicach ma się pojawić więcej pracowników socjalnych, wspierających osoby bezdomne. Chodzi o tzw. streetworking, czyli namawianie tych, którzy do tej pory odmawiali przyjęcia pomocy, do skorzystania z miejskich ogrzewalni, noclegowni czy hosteli, itp.
Obecnie na ulicach miasta działa czterech pracowników socjalnych.

Więcej w materiale Jolanty Fischer.
Materiał Jolanty Fischer (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2022-07-04, godz. 08:02 Cudze chwalicie, swego nie znacie. Szybko można to zmienić. Jeszcze tego lata! [program] Za nami pierwszy miesiąc akcji „Zostań turystą w swoim mieście” - zorganizowano 2 spływy kajakowe i 4 spacery. Organizatorzy szacują, że wzięło w… » więcej 2022-07-04, godz. 06:55 Kolejna ulica na bydgoskiej Osowej Górze będzie utwardzona Zakończył się przetarg na budowę ul. Trzcinowej na Osowej Górze. Inwestycję zleca stowarzyszenie mieszkańców korzystające z miejskiego programu „25/75”… » więcej 2022-07-03, godz. 17:58 Pikieta pracowników MZK na Starym Rynku w Bydgoszczy. Chcą zarabiać więcej [zdjęcia] Pracownicy MZK w Bydgoszczy nie rezygnują z walki o wyższe wynagrodzenia. W niedzielne popołudnie manifestowali przed budynkiem Ratusza, wspólnie ze swoimi… » więcej 2022-07-03, godz. 16:30 Zakończyły się targi rolnicze oraz utrudnienia na dk 10 w Minikowie Zakończyły się utrudnienia na drodze krajowej nr 10 w Minikowie. Wcześniej trasa była zablokowana z powodu dużego natężenia ruchu związanego z targami… » więcej 2022-07-03, godz. 14:04 Nocny pokaz balonów na zawodach Rypin Cup Balonowy Puchar Polski 2022 [wideo, galeria] W Rypinie trwa festiwal połączony z zawodami o randze Pucharu Polski. Przyjechało ponad 20 ekip. » więcej 2022-07-03, godz. 10:00 ZDMiKP: od poniedziałku więcej autobusów na linach zastępczych w Bydgoszczy Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy zapowiedział zwiększenie od poniedziałku liczby autobusów na liniach zastępczych, obsługiwanych… » więcej 2022-07-02, godz. 17:30 Rycerskie szranki na golubskim zamku. Historia i rozrywka w jednym W Golubiu-Dobrzyniu trwa 46. Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski. W programie konne turnieje zręcznościowe, turniej młodych rycerzy czy turniej kruszenia… » więcej 2022-07-02, godz. 15:56 Atrakcje dla dzieci i dorosłych. Festyn rodzinny w Myślęcinku Można nauczyć się jeździć na rolkach, pograć w planszówki i przejechać się kolejką. Wspólnej zabawie towarzyszą Targi Familijne. „Radosne i bezpieczne… » więcej 2022-07-02, godz. 13:00 Grosz do grosza, a będzie kokosza. W Nakle uczyli dzieci zarządzać pieniędzmi Wszystko w ramach projektu pod hasłem „Małe Miasto Nakło nad Notecią” organizowanego przez Fundację Teraz Wy i Fundację BGK. » więcej 2022-07-02, godz. 12:00 By wakacje były zdrowe i bezpieczne. Piknik NFZ w Bydgoszczy Można skorzystać z darmowych badań, sprawdzić skład swojego ciała, wyrobić kartę EKUZ i skonsultować się ze specjalistami. Wszystko w ramach Rodzinnego… » więcej
1234567