Poniedziałek, 23 maja 2022 r.   Imieniny: Iwony, Dezyderego, Kryspina
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Forum Rolnika 2022
2021-11-18, 11:15 Redakcja/ZDMiKP Bydgoszcz

Zima nie zaskoczyła drogowców! Bydgoszcz zwarta i gotowa na śnieg i lód

Ubiegłoroczna zima kosztowała wiele pracy i wiele złotówek.../fot. ZDMiKP Bydgoszcz
Ubiegłoroczna zima kosztowała wiele pracy i wiele złotówek.../fot. ZDMiKP Bydgoszcz
Solarki są już gotowe a magazyny soli pełne. Przygotowania do tegorocznej „Akcji Zima” zostały zakończone – zawiadamia Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. Działania terenowe rozpoczną się przy pierwszych spadkach temperatur.
Do podjęcia akcji zimowej na drogach, bydgoski ZDMiKP ma zakontraktowane 14 pługosolarek, a w przypadku bardzo ciężkich warunków pogodowych na ulice może zostać wysłanych ponad 20 tzw. pojazdów odśnieżnych. Do odśnieżania wykorzystywane będą też dwie równiarki.

W magazynach przygotowano 4 tys. ton soli, 35 ton chlorku wapnia oraz blisko 300 ton piasku.

Średnio w ciągu roku na akcję zimowego utrzymania bydgoskich ulic miasto wydaje kilka milionów złotych. Warto jednak przypomnieć, że podczas ubiegłorocznej, bardzo śnieżnej zimy, odśnieżanie kosztowało kilka razy więcej, niż w latach poprzednich.

Warto wiedzieć, że w I standardzie utrzymania znajduje się blisko 350 kilometrów bydgoskich ulic, które odśnieżane są w pierwszej kolejności. W większości są to drogi krajowej i wojewódzkie. W II standardzie są niektóre drogi gminne oraz trasy powiatowe i gruntowe.

Posypywanie solą odbywa się jeszcze przed wystąpieniem opadów śniegu. Zakontraktowany sprzęt jest w stanie przejechać wyznaczone trasy ciągu 4 godzin.

- Przypominamy, że działania służb drogowych mają na celu łagodzenie skutków zimy na drogach, a nie ich całkowitą likwidację. W związku z powyższym prosimy kierowców o zachowanie ostrożności i dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze – apelują drogowcy.

Za odśnieżanie jezdni odpowiedzialne są dwie firmy: Remondis (rejon północny, wschodni i zachodni) oraz Corimp (południowa część miasta). Kontrolę jakości prac ułatwiają nam nowoczesne urządzenia m.in. czujniki pracy pługa, czujniki posypu, i systemy GPS montowane w pojazdach. W akcji Zima dużym wsparciem jest również system ITS zapewniający podgląd najważniejszych skrzyżowań oraz system wczesnego ostrzegania o gołoledzi oraz aktualnym stanie pogody.

Wszelkie uwagi i interwencje związane z zimowym utrzymaniem dróg można zgłaszać telefonicznie i mailowo:
tel. 52 582 27 14 lub 15
kom. 783 931 717
mailowo: utrzymanie@zdmikp.bydgoszcz.pl

Mówi Tomasz Okoński, rzecznik prasowy ZDMiKP Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2022-05-22, godz. 14:01 Studenckie święto po chrześcijańsku. Na scenie zagra Luxtorpeda! Juwenalia po chrześcijańsku organizuje bydgoska Bazylika. Od poniedziałku do niedzieli zaprasza na wieczorne spotkania, przede wszystkim ludzi młodych. » więcej 2022-05-22, godz. 12:03 Potrzebna jest odzież, chemia domowa i jedzenie. Pomoc dla uchodźców w Fordonie Nowy punkt dla uchodźców czynny będzie od poniedziałku w bydgoskim Fordonie. Otwiera go Fundacja „Kaktus” z pomocą Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej… » więcej 2022-05-22, godz. 10:00 Oferty, projekty i porady specjalistów - Targi Mieszkanie Dom i Ogród w Bydgoszczy Wystawcy, ale także eksperci, którzy odpowiedzą na pytania związane np. z budową domu czy aranżacją ogrodu. W Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym… » więcej 2022-05-22, godz. 06:00 Kulinarna podróż dookoła świata, czyli Festiwal Food Trucków w Brodnicy Restauracje na kółkach zatrzymały się przy Pałacu Anny Wazówny w Brodnicy. Na Festiwalu Food Trucków serwowane są smaki z najróżniejszych stron świata:… » więcej 2022-05-21, godz. 20:46 Wierzą, że tańcem wybudzą kolejnych „śpiochów”. Dlatego tańczyli zumbę W Toruniu odbył się 8. Charytatywny Maraton Zumby dla podopiecznych Fundacji „Światło”. » więcej 2022-05-21, godz. 20:30 Pokazali na co ich stać. Toruńska Olimpiada Osób Niepełnosprawnych W Toruniu odbyła się 11. Olimpiada Osób Niepełnosprawnych. W kilkunastu konkurencjach rywalizowało kilkaset osób. Nie liczył się wiek, płeć i stopień… » więcej 2022-05-21, godz. 18:50 Podciąganie, wspinanie i przeciąganie - plenerowy tor przeszkód Przed Halą Widowiskowo-Sportową „Łuczniczka” w Bydgoszczy pojawił się tor przeszkód OCR. Inwestycja została zrealizowana w ramach budżetu obywatelskiego… » więcej 2022-05-21, godz. 17:30 Teatralne święto w Toruniu - inauguracja Festiwalu „Kontakt” Spektakl „Pieśni bez słów” w wykonaniu aktorów ze Szwajcarii zainaugurował 26. edycję Międzynarodowego Festiwalu Kontakt w Toruniu. W programie pokazanych… » więcej 2022-05-21, godz. 16:30 Wiosenny Kiermasz Ogrodniczy w Bydgoszczy. Raj dla miłośników roślin Pamiętają o ogrodach... organizatorzy i uczestnicy dwudniowego Wiosennego Kiermaszu Ogrodniczego. Wydarzenie odbywa się w Bydgoszczy, przed halą widowiskowo-sportową… » więcej 2022-05-21, godz. 15:06 Bibliotekarze otrzymali nagrody! Sprawdzamy kogo wyróżniono? [lista] Wojewódzkie obchody Dnia Bibliotekarza i Bibliotek odbyły się z udziałem wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego. Podczas uroczystości nagrodzono osoby o szczególnych… » więcej
1234567