Wtorek, 19 października 2021 r.   Imieniny: Ziemowita, Jana, Pawła
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Forum Rolnika 2021
2021-09-26, 07:16 Michał Jędryka/Redakcja

Niewinnie zamordowani, groby odkryto po latach. Pogrzeb Żołnierzy Wyklętych [zdjęcia, relacje]

Pogrzeb pięciu żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Msza święta w bydgoskiej Bazylice./fot. Michał Jędryka
Pogrzeb pięciu żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Msza święta w bydgoskiej Bazylice./fot. Michał Jędryka
Uroczysta Msza w bydgoskiej bazylice rozpoczęła w niedzielę, 26 września, państwowe uroczystości pogrzebowe pięciu żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Mszę odprawił biskup senior diecezji włocławskiej - Wiesław Mering.
- Być może milczenie byłoby najstosowniejszym sposobem zachowania w obliczu tych trumien, ale chcemy przecież uczcić Żołnierzy Niezłomnych, Żołnierzy Wyklętych. Patrzą na nas z tych portretów: świętej pamięci Tadeusz, Ludwik, Florian, Zbigniew i ten, którego tożsamości jeszcze nie znamy do końca. I tym udziałem w dzisiejszej uroczystości wyznajemy naszą wiarę, że Chrystus miłosierny za ich cierpienia przyjął ich w bramach raju - mówił podczas homilii mszy żałobnej biskup Wiesław Mering.

Pogrzeb Tadeusza Ośki, Ludwika Augustyniaka, Floriana Dutkiewicza i Zbigniewa Rostka, których szczątki zostały odnalezione podczas prac poszukiwawczych prowadzonych przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji na bydgoskim cmentarzu, rozpoczął się o godz. 11.00 Mszą św. w Bazylice. Z kościoła kondukt pogrzebowy udał się na cmentarz komunalny przy ul. Kcyńskiej, na nowo wybudowaną Kwaterę Żołnierzy Wyklętych, gdzie od godz. 13 odbywała się ceremonia pogrzebowa.

W niedzielę chowana była także jedna osoba N.N. - są przesłanki, że to Tadeusz Stankiewicz, jednak z uwagi na brak porównawczego materiału genetycznego nie było możliwości 100-procentowego potwierdzenia. Szczątki żołnierzy ekshumowano kilka lat temu. Na wszystkich czterech wykonano karę śmierci w więzieniu przy Wałach Jagiellońskich w Bydgoszczy - w 1946 i 1952 roku. - Trzech z nich to są żołnierze Armii Krajowej, dwóch starszych wiekowo - Ludwik Augustyniak i Florian Dutkiewicz - to byli też żołnierze Powstania Wielkopolskiego, uczestnicy później wojny polsko-bolszewickiej, zawodowi podoficerowie Wojska Polskiego w dwudziestoleciu międzywojennym - mówił szef IPN w Gdańsku, prof. Mirosław Golon.

- Najwyższy stopniem porucznik Tadeusz Ośko to młodszy rocznik, dorastał jako dziecko już w wolnej Polsce po 1918 roku. Żołnierz z bardzo dużymi osiągnięciami, wspaniałą kartą bojową z okresu okupacji niemieckiej i konspiracji niepodległościowej, a potem uczestnik konspiracji antykomunistycznej, żołnierz Armii Krajowej. Najmłodszy – ten, który był dzieckiem w czasie wojny - Zbigniew Rostek - to uczestnik antykomunistycznej konspiracji już tego stalinowskiego okresu powojennego. Wszyscy zostali niewinnie zamordowani – dodaje.

Pogrzeb miał charakter państwowy z asystą wojskową. Za organizację i przebieg uroczystości odpowiedzialny był Instytut Pamięci Narodowej, wojewoda kujawsko-pomorski oraz szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Pogrzeb żołnierzy wyklętych w Bydgoszczy był też oddaniem czci zamordowanemu w 1946 roku kapitanowi AK Alojzemu Bruskiemu „Grabowi" - wujowi działacza opozycji antykomunistycznej z lat 70. i 80. Jana Wyrowińskiego.

Link do transmisji: TUTAJ

Więcej na temat Tadeusza Ośko i jego historii w audycji Ziarna losu po godzinie 20. Zaprasza Żaneta Walentyn.
Fragment homilii bpa. Wiesława Meringa
Relacja nr 1: na żołnierskim pogrzebie był Michał Jędryka
Relacja nr 2: na żołnierskim pogrzebie był Michał Jędryka
Relacja nr 3: na żołnierskim pogrzebie był Michał Jędryka
Mówi biskup Wiesław Mering
Mówi wicemarszałek wojwództwa Zbigniew Ostrowski
Mówi wojewoda Mikołaj Bogdanowicz

Wiadomości lokalne

2021-10-19, godz. 18:10 Komentarze po wystąpieniu premiera w Parlamencie Europejskim - W Parlamencie Europejskim ludzie zobaczyli, że PiS to nie Polska, a Polska to nie PiS - tak goszczący w Toruniu marszałek Senatu Tomasz Grodzki skomentował ... » więcej 2021-10-19, godz. 16:56 Samochód w ogniu. Pożar na ul. Fordońskiej w Bydgoszczy Poważne utrudnienia w ruchu na ul. Fordońskiej w Bydgoszczy wywołał pożar samochodu na zjeździe z Wiaduktów Warszawskich. » więcej 2021-10-19, godz. 16:10 Pomnik Tysiąclecia w rejestrze zabytków? Wnioskują i sprzeciwiają się likwidacji O objęcie ochroną i wpisanie do rejestru zabytków Pomnika Tysiąclecia Państwa Polskiego w Bydgoszczy zwraca się Stowarzyszenie Miłośników Zabytków Bunkier do ... » więcej 2021-10-19, godz. 14:36 Będzie drożej w bydgoskich autobusach i tramwajach oraz w strefie płatnego parkowania W nowym roku bydgoszczan czekają podwyżki. Wzrosnąć mają ceny biletów komunikacji miejskiej oraz opłaty za parkowanie w mieście. » więcej 2021-10-19, godz. 12:55 84-latka straciła 380 tys. zł. Zaczęło się od strony z reklamą sprzedaży akcji Policjanci z bydgoskich Wyżyn otrzymali zgłoszenie dotyczące oszustwa na kwotę 380 tys. zł. Sprawcy pod pretekstem inwestycji finansowych oszukali 84-letnią b ... » więcej 2021-10-19, godz. 11:57 Modlitwa przy tamie, procesja z relikwiami. Przypominają o śmierci ks. Popiełuszki Ludzi zdobywa się otwartym sercem, a nie zaciśniętą pięścią - podkreślał ksiądz Jerzy Popiełuszko. We wtorek (19 października) w regionie świętowana jest 37. ... » więcej 2021-10-19, godz. 08:46 Załoga szpitala w Golubiu-Dobrzyniu uhonorowana za heroiczną walkę z COVID-19 Wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau odznaczył 22 pracowników Szpitala Powiatowego w Golubiu-Dobrzyniu. To podziękowanie za ich ofiarną pracę w czasie ... » więcej 2021-10-19, godz. 07:00 Strażacy ochotnicy z gminy Dragacz dostaną specjalistyczny sprzęt Aparaty oddechowe, piły ratownicze do cięcia stali i betonu i agregat prądotwórczy - na ten sprzęt czekają strażacy ochotnicy z gminy Dragacz, którzy wygrali ... » więcej 2021-10-18, godz. 21:30 Zapadł wyrok w sprawie brodnickiej lekarki - w tle gang „Lewatywy" Dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata dla brodnickiej lekarki. Izabela Cz.-M. miała pomagać gangowi Henryka L. ps. „Lewatywa' poświadczając ... » więcej 2021-10-18, godz. 21:04 Zderzenie dwóch ciężarówek na obwodnicy Świecia. Droga już odblokowana Po wypadku z udziałem dwóch ciężarówek zablokowana była obwodnica Świecia, fragment drogi krajowej nr 5. Z cysterny ciekło paliwo. Na miejsce skierowana zosta ... » więcej
1234567