Sobota, 02 lipca 2022 r.   Imieniny: Jagody, Urbana, Marii
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2021-09-01, 20:09 Elżbieta Rupniewska/Redakcja

Znów gorąco na bydgoskiej sesji Rady Miasta. Jednym z gości był kurator oświaty

To było bardzo burzliwe posiedzenie. Bydgoscy radni i zaproszeni goście - na nadzwyczajnej sesji - dyskutowali o projekcie zmian, które rząd chce wprowadzić do ustawy Prawo Oświatowe. Fot. Archiwum
To było bardzo burzliwe posiedzenie. Bydgoscy radni i zaproszeni goście - na nadzwyczajnej sesji - dyskutowali o projekcie zmian, które rząd chce wprowadzić do ustawy Prawo Oświatowe. Fot. Archiwum
To było bardzo burzliwe posiedzenie. Bydgoscy radni i zaproszeni goście - na nadzwyczajnej sesji - dyskutowali o projekcie zmian, które rząd chce wprowadzić do ustawy Prawo Oświatowe.
Swoje krytyczne opinie przekazali radnym przedstawiciele: Forum Dyrektorów Szkół i Placówek Oświatowych prowadzonych przez Miasto Bydgoszcz, związków zawodowych zrzeszających nauczycieli, Rady Rodziców jednej z bydgoskich szkół i Młodzieżowej Rady Miasta. Zaproszony na na sesję kujawsko-pomorski kurator oświaty prosił o dokładne wczytanie w treść projektu.

– Gdybyście państwo byli uprzejmi, ci państwo, którzy nie zapoznali się jeszcze z tym projektem, a znają go tylko z doniesień medialnych, często emocjonalnych, mówiących o zagrożeniu, o chaosie. Bardzo proszę się wczytać w te przepisy i zobaczyć kto ma rację – powiedział Marek Gralik.

Kurator szczegółowo tłumaczył treść niektórych zapisów w projekcie ustawy. To jednak nie przekonało radnych koalicji. Przewodniczący klubu Jakub Mikołajczak mówił:

– Ja pani niestety nie mogę wierzyć, bo pana zwierzchnikiem jest tak zwany minister edukacji i nauki pan Czarnek. Ja czytam jego wypowiedzi, ja znam jego poglądy i wiem, że jeżeli nie będzie pan ślepo realizował jego chorych wizji dotyczących edukacji, pan zostanie odwołany i na pana miejsce przyjdzie jeszcze większy, polityczny, pisowski namiestnik, który te zmiany wprowadzi natychmiast.

Radni koalicji, mając większość w bydgoskiej Radzie Miasta, przegłosowali stanowisko, w którym apelują m.in. do premiera rządu o nieprzyjmowanie zmian w ustawie Prawo Oświatowe.

Projekt zmian w ustawie Prawo Oświatowe jest obecnie w fazie konsultacji społecznych. Tymczasem wiele środowisk uważa, że nowelizacja jest zamachem na niezależność szkół i kierujących nimi dyrektorów. Nadzwyczajna sesja bydgoskiej Rady Miasta została zwołana na wniosek prezydenta Bydgoszczy.
Mówi Marek Gralik
Mówi Jakub Mikołajczak

Wiadomości lokalne

2022-07-02, godz. 12:00 By wakacje były zdrowe i bezpieczne. Piknik NFZ w Bydgoszczy Można skorzystać z darmowych badań, sprawdzić skład swojego ciała, wyrobić kartę EKUZ i skonsultować się ze specjalistami. Wszystko w ramach Rodzinnego… » więcej 2022-07-02, godz. 10:05 Metropolia Bydgoszcz wspólnie wykorzysta europejskie środki Trwają przygotowania do realizacji nowego pakietu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, czyli ważnych zadań finansowanych z wykorzystaniem europejskich… » więcej 2022-07-02, godz. 08:02 Rowerem bezpiecznie do Janowa lub nad Zalew Koronowski Zakończyła się budowa drogi rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 244. Inwestycja pozwoliła połączyć kilka istniejących dróg rowerowych na terenie… » więcej 2022-07-02, godz. 06:00 Region po burzach: powalone drzewa, uszkodzone dachy, braki prądu Do komend straży pożarnej w województwie kujawsko-pomorskim w piątek wpłynęło około tysiąca zgłoszeń w sprawie interwencji po przejściu przez region… » więcej 2022-07-01, godz. 22:00 Kolejarze szkolili instruktorów nauki jazdy. Temat: przejazdy drogowo-kolejowe Kolejną odsłonę kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd' zorganizowano w Grudziądzu. Tym razem na lekcje z zasad bezpieczeństwa na przejazdach zaproszeni… » więcej 2022-07-01, godz. 21:02 Egzamin ósmoklasisty. Nie jest dobrze, ale lepiej niż było Nie jest to powód do zadowolenia, ale jest lepiej niż było - tak wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty komentuje Krzysztof Bylicki z Kujawsko-Pomorskiego Kuratorium… » więcej 2022-07-01, godz. 20:03 Komunikacja w Toruniu na nowo. Ma być lepiej dla mieszkańców Od 1 lipca 2022 r. wprowadzono kilka zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Toruniu. Wiele z nich wynika z wniosków mieszkańców oraz dostosowania rozkładów… » więcej 2022-07-01, godz. 18:59 Wichura, grad i ściana deszczu. Nad regionem przeszły gwałtowne burze [wideo] Zgodnie z prognozami nad regionem przeszła gwałtowna burza z gradem. Wiele razy musiała interweniować straż pożarna. » więcej 2022-07-01, godz. 18:32 Spotkanie z mieszkańcami i samorządowcami w Złotnikach Kujawskich W ciągu 2 ostatnich lat województwo kujawsko-pomorskie otrzymało z funduszy rządowych 3 mld 600 mln zł - podliczył na spotkaniu z mieszkańcami i samorządowcami… » więcej 2022-07-01, godz. 17:04 Prezydent Rafał Bruski napisał list otwarty do strajkujących pracowników MZK W piątek popołudniu w sieci pojawił się list otwarty prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego skierowany do strajkujących pracowników Miejskich Zakładów… » więcej
1234567