Piątek, 22 października 2021 r.   Imieniny: Halki, Filipa, Salomei
Ministerstwo Zdrowia: 5706 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 59 osób z COVID-19
Ministerstwo Zdrowia: 5706 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 59 osób z COVID-19
Ministerstwo Zdrowia: 5706 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 59 osób z COVID-19
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Plichta
2021-07-15, 16:50 Jolanta Fischer/Redakcja

Lewica chce odwołania ministra edukacji i nauki. Powodem proponowane zmiany w szkolnictwie

Konferencja lewicy poświęcona planowanym zmianom w systemie oświaty. Fot. Jolanta Fischer
Konferencja lewicy poświęcona planowanym zmianom w systemie oświaty. Fot. Jolanta Fischer
Bydgoscy posłowie Lewicy Razem protestują przeciwko planowanym zmianom w oświacie, które miałyby wejść w życie od nowego roku szkolnego. Chodzi o propozycje ministra edukacji i nauki, Przemysława Czarnka, wśród których znalazły się między innymi większe kompetencje dla kuratorów oświaty, większy nacisk na edukację historyczną i patriotyczną oraz pomoc psychologiczna dla uczniów po pandemii.
Zdaniem posła Krzysztofa Gawkowskiego, to próba zniewolenia polskich szkół.

- Przepisy karne mają ścigać nauczycieli i dyrektorów szkół. W ustawie o szkolnictwie po raz pierwszy mają się znaleźć takie rozwiązania. Sprawa dotycząca zmian w powoływaniu i nadzorze dyrektorów szkół. Większe kompetencje kuratorów oświaty, którzy będą nadzorcami ministra edukacji na poziomie wojewódzkim. To wszystko świadczy o tym, że szkoła z wolnej i otwartej ma być zamkniętą i pełną zniewolenia, takiego jak proponuje Prawo i Sprawiedliwość - argumentował Krzysztof Gawkowski.

Jak podkreślił poseł Jan Szopiński takie zmiany w szkolnictwie, powinna poprzedzać debata z rodzicami i nauczycielami.

- Nowoczesna polska szkoła ma rozwijać dzieci. Wszystko to, co dotyczy ich postrzegania świata, temu wszystkiemu musi towarzyszyć nowoczesne wyposażenie szkół, no i właściwa kadra, która do tej pory z pasją i oddaniem realizuje wszystko, co jest dobre dla polskich dzieci. Ta kadra musi być kierowana przez dyrektorów i dzisiaj pan minister chce, aby robili to kuratorzy oświaty. To będą prokuratorzy oświaty, którzy będą funkcjonować w każdym województwie - powiedział Jan Szopiński.

Działacze Lewicy zbierali także w Bydgoszczy podpisy pod obywatelskim wnioskiem o odwołanie ministra Czarnka.

O sytuacji w edukacji i nauce mówili również przedstawiciele Lewicy Razem na konferencji w Toruniu. Odnieśli się m.in. do listy uczelni wyższych wytypowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki do kształcenia nauczycieli etyki. Zarzucili ministerstwu brak przejrzystych kryteriów wyboru i wyraźną nadreprezentację uczelni o charakterze katolickim. Jedną nich jest Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, która - zdaniem Lewicy - jest traktowana w uprzywilejowany sposób przez rząd. Interpelację w sprawie listy skierowała do MEiN posłanka Paulina Matysiak.
Lewica chce odwołania ministra edukacji i nauki. Powodem proponowane zmiany w szkolnictwie (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2021-10-22, godz. 07:49 Najpierw obchody Święta Niepodległości, a potem sołtys i mieszkańcy jadą na wycieczkę Czy można Święto Niepodległości obchodzić uroczyście, z pomysłem i innowacyjnie? To się okaże, gdy rozstrzygnięty zostanie konkurs, jaki dziś ogłosił wojewoda ... » więcej 2021-10-22, godz. 06:51 Pomysły na segregację i recykling odpadów będą nagradzane. Konkurs w Bydgoszczy W Bydgoszczy będą pieniądze na ekoprojekty. Co miesiąc trzy najciekawsze pomysły ekologiczne otrzymają wsparcie w wysokości do 2 tys. zł. » więcej 2021-10-21, godz. 21:20 Przyjechali z partnerskiego miasta w Holandii. Chcą poznać Toruń i polską kulturę Mieszkańcy partnerskiej Leidy - po przerwie spowodowanej pandemią COVID-19 - ponownie goszczą w Toruniu. Holendrzy poznają toruńskie zabytki i polską kulturę. ... » więcej 2021-10-21, godz. 20:31 Co z rozwojem elektromobilności w Bydgoszczy i w Inowrocławiu? Pytania radnego Jarosław Wenderlich, przewodniczący bydgoskiego Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości zastanawia się, dlaczego w mniejszych miastach się opłaca - a w Bydgoszc ... » więcej 2021-10-21, godz. 19:58 Mocny wiatr! W kraju zginęły cztery osoby, w regionie ponad 1600 interwencji [wideo, galeria] Ponad 1600 zgłoszeń w związku ze szkodami wyrządzonymi przez wichurę przyjęli w czwartek strażacy z Kujawsko-Pomorskiego. Jedna osoba została ranna w czasie z ... » więcej 2021-10-21, godz. 17:54 Posadzili Dąb Wolności dla Białorusi. „Pomoże przetrwać trudny czas" [wideo, zdjęcia] - Zamiast budować mur, lepiej sadzić drzewa - mówi Józef Herold, pomysłodawca bydgoskiej Alei Dębów w Bydgoszczy. W czwartek wzbogaciła się ona o Dąb dla Woln ... » więcej 2021-10-21, godz. 16:49 Osoby niepełnosprawne na rynku pracy. Jak sobie radzą? Kto im pomaga? Prawie 97 proc. instytucji publicznych w kraju jest niedostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W Bydgoszczy odbywa się konferencja naukowa pośw ... » więcej 2021-10-21, godz. 15:19 Włamał się w nocy do mieszkania i skatował śpiącego. Grozi mu dożywocie [wideo] Toruńscy kryminalni zatrzymali sprawcę usiłowania zabójstwa, a także cztery inne osoby, które pomagały mu w ukryciu się. » więcej 2021-10-21, godz. 14:27 Ogrody deszczowe w Bydgoszczy. Tam miasto będzie łapać deszczówkę! Ulica Grudziądzka i Leszczyńskiego - na tych ulicach, przy budynkach miejskich założone zostaną ogrody deszczowe. Ich zadaniem będzie m.in. oczyszczanie i mag ... » więcej 2021-10-21, godz. 13:40 Co się stanie z kładką nad ul. Wojska Polskiego? Czy zostanie rozebrana? Kładka nad bardzo ruchliwą ulicą Wojska Polskiego na bydgoskich Wyżynach ma już 40 lat i nie spełnia oczekiwań mieszkańców, dlatego ZDMiKP zlecił przygotowani ... » więcej
1234567