Poniedziałek, 25 października 2021 r.   Imieniny: Darii, Wilhelminy, Bonifacego
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Plichta
2021-07-14, 06:45 Michał Zaręba/Redakcja

Chemikalia w lasach. Leśnicy proszą o pomoc w ujawnieniu sprawcy

Beczki z chemikaliami znalezione w lesie przy ul. Dąbrowa w Bydgoszczy/fot. Bydgoszcz 998/Archiwum
Beczki z chemikaliami znalezione w lesie przy ul. Dąbrowa w Bydgoszczy/fot. Bydgoszcz 998/Archiwum
Ponad 27 tys. litrów chemikaliów w ciągu ostatnich 6 tygodni ujawnili leśnicy w naszym regionie. Skala procederu niepokoi. Sprawę bada kujawsko-pomorska policja.
Najprawdopodobniej ktoś podrzuca nam niebezpieczne odpady - wyjaśnia Honorata Galczewska, rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.

- Ujawniliśmy do tej pory w 6 nadleśnictwach ponad 100 beczek różnej pojemności. Największy skupienie jest wokół Bydgoszczy i Nadleśnictwie Szubin, jednakże znaleźliśmy porzucone odpady również na terenie nadleśnictw: Gniewkowo, Cierpiszewo, Gołąbki oraz Brodnica. Proceder dotyczy niemal całego województwa. Opary takich substancje zanieczyszczają powietrze, a gdyby przedostały się one do gleby zanieczyszczą i glebę i wody gruntowe, więc sytuacja jest niezwykle trudna - powiedziała Honorata Galczewska.

Leśnicy monitorują lasy, ale liczą też na pomoc mieszkańców.

- Używamy w tym celu nie tylko kamer, ale także fotopułapek i dronów. Wszystko po to, żeby czym prędzej ujawnić tego sprawcę czy sprawców. Apelujemy również, że jeżeli ktoś zauważyłby w lesie przejeżdżające pojazdy, dziwnie zachowujących się ludzi prosimy o chociażby zapamiętanie numeru rejestracyjnego, marki pojazdu. To informacje, które mogą okazać się niezwykle istotne w całym śledztwie - dodała rzeczniczka RDLP w Toruniu

Za porzucenie w takiej ilości substancji niebezpiecznych i dla środowiska i dla ludzi grozi do 8 lat więzienia.

Leśnicy wyznaczyli nagrody finansowe dla osoby, która pomoże ująć sprawcę lub sprawców zaśmiecania lasu.
Chemikalia w lasach. Leśnicy proszą o pomoc w ujawnieniu sprawcy (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2021-10-25, godz. 20:55 Potrzebne są dary! Rozpoczęła się akcja „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach" Do Polaków ze Wschodu znów dotrze pomoc. Organizatorzy z Fundacji Polskich Wartości chcą przygotować dla nich 1500 paczek, po 10 kilogramów każda. Na początku ... » więcej 2021-10-25, godz. 20:00 Co dalej z przetargiem na organizację przewozów kolejowych w regionie? „Nie będzie w tym roku rozstrzygnięcia przetargu na organizację przewozów kolejowych w regionie na najbliższe 9 lat, ani nawet składania ofert w tym przetargu ... » więcej 2021-10-25, godz. 17:58 Na Placu Zwycięstwa w Toruniu otwarto nowy gmach Sądu Rejonowego 12 wydziałów, 40 sal rozpraw oraz pomieszczenia biurowe i administracyjne - budynek toruńskiego Sądu Rejonowego jest już czynny. Warunki pracy mają w nim być ... » więcej 2021-10-25, godz. 13:48 Namioty, skrzynki i worki z marihuaną. 41 kilogramów przejęli policjanci [wideo, zdjęcia] Funkcjonariusze z wydziału narkotykowego przejęli ponad 41 kg marihuany i zlikwidowali plantację konopi indyjskich. Na gorącym uczynku zatrzymali 32 i 30-latk ... » więcej 2021-10-25, godz. 12:06 Kto porzucił dwa włochate pająki w centrum Bydgoszczy? Wstrząsające znalezisko O szklanym pojemniku z dwoma dużymi pająkami, wystawionym na ulicy Chrobrego w Bydgoszczy, poinformowali strażników miejskich przypadkowi przechodnie. » więcej 2021-10-25, godz. 10:21 42 obcokrajowców ukrytych w dostawczym busie znalazło schronienie w Gronowie Toruński starosta wydał oświadczenie w sprawie niedzielnego zatrzymania przez policję grupy 42 imigrantów. - Wszystkie osoby, które nie wymagały hospitalizacj ... » więcej 2021-10-25, godz. 09:29 Bydgoski „Londynek”. Mieszkańcy poznają historię swojego miasta [zdjęcia, wideo] Na spacer ulicami bydgoskiego „Londynka” i Bocianowa wybrała się w niedzielę grupa bydgoszczan. Na wycieczkę zaprosiła mieszkańców osiedlowa biblioteka oraz P ... » więcej 2021-10-25, godz. 08:38 Kilka tysięcy ludzi wielbiło Boga śpiewem i tańcem. Z ojcem Szustakiem w Łuczniczce [wideo] „Wybrani” - tak było zatytułowane Wielbienie w bydgoskiej hali Łuczniczka, zorganizowane przez ojca Adama Szustaka - dominikanina, który każdego dnia ma na Yo ... » więcej 2021-10-25, godz. 07:58 Pacjent z koronawirusem - o tym m.in. rozmawiali stomatolodzy w Toruniu Dentyści są bardziej narażeni na ciężki przebieg COVID-19, niż reprezentanci innych zawodów - wynika z badań przyprowadzonych w Sztokholmie. Obaw nie brakuje ... » więcej 2021-10-25, godz. 06:54 Szkolenie JFTC w Bydgoszczy przed misją NATO w Iraku - zdalnie i stacjonarne Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) w Bydgoszczy przeprowadziło szkolenie przed przyszłą misją NATO w Iraku po raz pierwszy w formie mieszanej. Słuchacze ... » więcej
1234567