Wtorek, 30 listopada 2021 r.   Imieniny: Andrzeja, Maury, Konstanteg
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Plichta
2021-06-30, 10:26 Agata Raczek/Redakcja

Sesja bydgoskiej Rady Miasta i gorące tematy: absolutorium, spalarnia, MZK i medale

Prezes Bydgoskiego Alarmu Smogowego Alina Rybka mówi na temat budowy spalarni odpadów niebezpiecznych w Bydgoszczy./fot. Agata Raczek
Prezes Bydgoskiego Alarmu Smogowego Alina Rybka mówi na temat budowy spalarni odpadów niebezpiecznych w Bydgoszczy./fot. Agata Raczek
Bydgoski ratusz. /Fot. Wikipedia
Bydgoski ratusz. /Fot. Wikipedia
Po ponad rocznej przerwie bydgoscy radni już nie zdalnie, a stacjonarnie rozpoczęli obrady sesji Rady Miasta. Na początku prezydent Rafał Bruski odznaczył cztery osoby medalami za zasługi dla miasta. Radni zajmują się także spalarnią odpadów niebezpiecznych i sytuacją pracowników MZK oraz prezydenckim absolutorium.
Miasto odznaczyło: Romana Dembka, wieceprezesa ADM, Magdalenę Wawrzyniak z Rady Osiedla Kapuściska, Jarosława Cholewczyńskiego z Rady Osiedla Wilczak - Jary i Roberta Ciszewskiego z Rady Osiedla Okole.

- To jest zawsze uroczysty moment, najwyższe odznaczenia, jakie prezydent może wręczyć osobom, które wpływają na zmiany w mieście. Tak na szybko liczyłem, spojrzałem na ławę prezydenta i zastępców, i chyba gdybyśmy razem nasze lata pracy dla samorządów podliczyli, to byśmy mieli mniejszy staż, niż pan prezes ma samodzielnie. To też pokazuje, jak bardzo zżyty jest z samorządem, bo tworzył ten samorząd - mówi prezydent Rafał Bruski. Dodał, że bardzo ważna jest także dla miasta współpraca z przedstawicielami rad osiedli, także docenionych podczas obecnej sesji.

Wśród tematów sesyjnych jest raport o stanie finansowym miasta i udzielenie absolutorium prezydentowi Rafałowi Bruskiemu, budowa spalarni odpadów niebezpiecznych w Bydgoszczy i sytuacja w MZK, a chodzi o spór pracowników z zarządem.

Podczas sesji głos w sprawie raportu zabrała Alina Rybka, prezes Bydgoskiego Alarmu Smogowego, która zgłosiła zarzuty dotyczące zieleni w mieście, jakości powietrza, a także przeprowadzenia konsultacji w sprawie budowy spalarni niebezpiecznych odpadów:

- Chcę złożyć wniosek o przeprowadzenie konsultacji społecznych. Przedmiotem konsultacji ma być rozstrzygnięcie wpływu planowanej spalarni odpadów niebezpiecznych na jakość powietrza i zdrowie mieszkańców, w tym zebranie opinii ekspertów, rozstrzygnięcie zasadności, celowości powstania kolejnej spalarni odpadów niebezpiecznych na terenie miasta Bydgoszczy, z uwzględnieniem faktu, że na terenie miasta działają obecnie już dwie spalarnie odpadów niebezpiecznych z łączną wydajnością ponad 12 tys. ton rocznie - mówiła Alina Rybka.

Co do prezydenckiego absolutorium, radny Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Wenderlich zapowiedział, że jego klub nie poprze absolutorium dla prezydenta:

- Klub radnych Prawa i Sprawiedliwości ani nie poprze wniosku o udzielenie absolutorium, ani nie poprze wniosku o wotum zaufania, i także nie poprzemy pozostałych głosowań związanych z kwestiami finansowymi, a także z raportem o stanie gminy. Klub radnych Prawa i Sprawiedliwości w tym zakresie będzie głosował przeciw - mówił Jarosław Wenderlich.

Prezydent Maria Wasiak zaprezentowała radnym raport o stanie miasta Bydgoszczy za ubiegły rok. Jak zauważyła Wasiak podstawowym czynnikiem warunkującym rozwój miasta jest jego sytuacja finansowa. Pomimo znacznego zmniejszenia dochodów miasta w ubiegłym roku, wynikającego ze znaczącego spadku dochodów własnych oraz wpływów z PIT, bieżąca sytuacja finansowa miasta jest nadal dobra. Maria Wasiak przedstawiła listę najważniejszych inwestycji, które mimo pandemii udało się zrealizować:

- Zakończenie przebudowy ulicy Grunwaldzkiej, realizowana rozbudowa ulicy Kujawskiej, jest wiązka przedsięwzięć związanych z wieloletnim programem przebudowy ulic gruntowych, program inicjatyw lokalnych 25/75, budżet obywatelski.

Natomiast na początku spotkania prezydent Rafał Bruski odznaczył medalami za zasługi dla miasta 4 osoby: Romana Dembka, wieceprezesa ADM, Magdalenę Wawrzyniak z Rady Osiedla Kapuściska, Jarosława Cholewczyńskiego z Rady Osiedla Wilczak - Jary i Roberta Ciszewskiego z Rady Osiedla Okole.
Materiał Agaty Raczek
Mówi Alina Rybka, prezes Bydgoskiego Alarmu Smogowego
Mówi Jarosław Wenderlich
Mówi Maria Wasiak
Materiał Agaty Raczek
Materiał Agaty Raczek (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2021-11-29, godz. 21:15 Nie odnowią lasu, tylko zbudują mieszkania i sklepy. Radni z Tucholi byli za Tucholscy radni zdecydowali, że 4-hektarowa działka, gdzie jeszcze niedawno rósł las może zmienić swoje przeznaczenie na usługi i zabudowę mieszkaniową. » więcej 2021-11-29, godz. 19:18 Zbudowali skrzyżowanie i ścieżkę rowerową. Kobylniki mają nowe rondo Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wraz z burmistrzem Kruszwicy uroczyście otworzyli w poniedziałek nowe rondo w Kobylnikach (powiat inowrocławski). » więcej 2021-11-29, godz. 18:26 Prezydent Inowrocławia zarobi dwa razy więcej. „Miał śmiesznie niską pensję” Po burzliwej dyskusji inowrocławscy radni zdecydowali o blisko 100-procentowej podwyżce wynagrodzenia prezydenta. Uwzględniając wszystkie dodatki zarobki Rysz ... » więcej 2021-11-29, godz. 17:08 COVID-19 szerzy się w szkołach. Aż 54 w regionie przeszły na naukę zdalną 54 szkoły w Kujawsko-Pomorskiem są zamknięte i całkowicie wyłączone z pracy stacjonarnej. Co prawda dla 12 placówek poniedziałek był ostatnim dniem pracy zdal ... » więcej 2021-11-29, godz. 16:19 Pensja marszałka wyższa o 100 procent. Wzrastają też diety radnych 100-procentową podwyżkę wynagrodzenia dla marszałka przegłosowali podczas sesji wojewódzcy radni. Zwiększyli także swoje diety. » więcej 2021-11-29, godz. 14:18 Powiedział, że podpali dom, a później całą wieś. Nie zdążył, zajęli się nim policjanci Dzięki szybkiemu i skutecznemu działaniu funkcjonariuszy nie doszło do tragedii. Policjanci zatrzymali mężczyznę, który groził podpaleniem budynku wielorodzin ... » więcej 2021-11-29, godz. 13:16 Braki kadrowe w szpitalu w Grudziądzu. Dlaczego personel zrezygnował z pracy? Zła jest sytuacja kadrowa w grudziądzkim szpitalu. Tylko w ciągu kilku miesięcy z pracy odeszło prawie 200 pracowników. Poza tym lecznica ma zajęte wszystkie ... » więcej 2021-11-29, godz. 12:15 Czy więcej pieniędzy na kolej w regionie oznacza większą liczbę połączeń? 135 mln zł ma zostać przeznaczone w przyszłym roku na transport kolejowy w regionie - zdecydowali wojewódzcy radni. To duży wzrost w porównaniu z bieżącym rok ... » więcej 2021-11-29, godz. 11:10 Koniec budowy buspasów na Kolbego. Zmniejszą się korki na Osowej Górze? Zakończyła się budowa buspasa wzdłuż ul. M. Kolbego. Inwestycję na Osowej Górze powiązano z budową dróg rowerowych, chodników, parkingów oraz z budową zbiorni ... » więcej 2021-11-29, godz. 07:55 Incydent zimowy. Śnieg padał w całym regionie, trudne warunki na drogach Zgodnie z ostrzeżeniami Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej pojawiły się intensywne opady śniegu. » więcej
1234567