Czwartek, 05 sierpnia 2021 r.   Imieniny: Oswalda, Marii, Mariana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Harte Zeiten / Ciężkie Czasy
2021-05-30, 12:05 Marcin Doliński/Redakcja

Ochotnicze straże pożarne czeka reforma. Czy to będzie dobra zmiana?

Poseł Tomasz Szymański./fot. Marcin Doliński
Poseł Tomasz Szymański./fot. Marcin Doliński
Grudziadzki poseł Tomasz Szymański skrytykował przygotowywane przez rząd zmiany w funkcjonowaniu ochotniczych straży pożarnych. Polityk Platformy Obywatelskiej twierdzi, że ustawa i zawarte w niej zapisy mogą spowodować likwidację wielu jednostek OSP.
- Projekt ustawy marginalizuje ochotnicze straże pożarne w dotychczasowej strukturze. Projekt ma na celu likwidację ponad jednej trzeciej OSP w całej Polsce. Ustawodawca będzie oczekiwał przekształcenia dotychczas funkcjonujących OSP w ramach wolontariatu i stowarzyszeń, w jednostki ratowniczo - gaśnicze. Nie znamy jeszcze kryteriów, ani zasad tych przekształceń, ale wiemy, ze to będą ostre kryteria. Te komendy, które nie będą się w stanie przekształcić, bo realizują zupełnie inne zadanie, np. prowadzą dziecięce, młodzieżowe drużyny pożarnicze, zajmują się kwestiami humanitarnymi, socjalnymi, czyli nie jeżdżą na akcje gaśnicze, ale prowadzą również szeroko zakrojoną działalność popularyzującą OSP, zostaną pozbawione finansowania - mówi poseł Tomasz Szymański.

- Najgorsze jest w tym wszystkim to, że projekt, który został wysłany w przestrzeń publiczną nie został w żaden sposób omówiony, skonsultowany z samymi zainteresowanymi . Zarząd główny OSP przyjął z oburzeniem informację, że przygotowywana jest ustawa, która ich dotyczy, ale żaden ze strażaków nie został poinformowany o zakresie prac (...).

Poseł zaprosił na konsultację strażaków ochotników z powiatu grudziądzkiego, wąbrzeskiego i brodnickiego.
Materiał Marcina Dolińskiego (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2021-08-05, godz. 18:16 O zdrowie zawsze i wszędzie warto zadbać. Nawet przed centrum handlowym! Miasteczko Zdrowia wyrosło przed Centrum Handlowym Kometa w Toruniu. Na miejscu mieszkańcy mogli zrobić podstawowe badania oraz zaszczepić się przeciw COVID-1 ... » więcej 2021-08-05, godz. 17:15 Droga Zamość – Łochowo. Będzie budowana czy nie? Bo pieniądze są! Co z budową drogi z Zamościa do Łochowa - pyta sołtys Zamościa - Andrzej Sobkowski. Chodzi 6 kilometrowy odcinek drogi powiatowej łączącej Zamość z Łochowem. » więcej 2021-08-05, godz. 16:14 Kłopoty kierowców w centrum Bydgoszczy. Na rondzie stała naczepa [zdjęcia] Na rondzie Jagiellonów w Bydgoszczy ruch utrudniała naczepa. Ciągnika siodłowego nie było. Naczepa miała się wyhaczyć - uważają policjanci. » więcej 2021-08-05, godz. 14:20 Bydgoskie spółdzielnie zaskarżyły uchwałę ws. deszczówki Siedem bydgoskich spółdzielni mieszkaniowych zaskarżyło do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego uchwałę bydgoskiej rady miasta z 2019 roku dotyczącą opłaty za ... » więcej 2021-08-05, godz. 12:05 Most w Niechorzu - po remoncie i z większą nośnością Zniszczony przez nawałnicę sprzed 4 lat most na rzecze Sępolence w Niechorzu w gminie Sępólno Krajeńskie jest jak nowy. Przeprawa zyskała zupełnie nową konstr ... » więcej 2021-08-05, godz. 10:46 Koronawirus w Polsce: 176 nowych przypadków koronawirusa, 8 na Pomorzu i Kujawach Badania potwierdziły 176 przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło sześć osób z COVID-19 - poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. » więcej 2021-08-05, godz. 10:24 Przejazdy kolejowe - miejsca potencjalnie niebezpieczne PKP Polskie Linie Kolejowe prowadzą szereg akcji, których celem jest podniesienie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. Jedną z takich akcji jest „Bezpiec ... » więcej 2021-08-05, godz. 08:02 Podpalił 11 pojemników na śmieci, spłonął też samochód. 39-latek w areszcie Mieszkaniec Bydgoszczy trafił na dwa miesiące do aresztu za uszkodzenie mienia. 39-latek podpalił 11 pojemników na śmieci, w wyniku podpaleń uszkodził też sam ... » więcej 2021-08-04, godz. 22:02 Radio Rzeszów i Radio PiK na Radiowym Biwaku w Pieczyskach! [zdjęcia, wideo] W czwartkowe przedpołudnie Polskie Radio PiK i Polskie Radio Rzeszów wspólnie nadawało znad Zalewu Koronowskiego. » więcej 2021-08-04, godz. 18:03 Jar Czynu Społecznego na Wyżynach zostanie odnowiony i oświetlony Zlecona zostanie budowa nowego oświetlenia i remont nawierzchni trasy spacerowo-rowerowej w Jarze Czynu Społecznego na Wyżynach. Zadanie do realizacji wskazal ... » więcej
1234567