Poniedziałek, 25 października 2021 r.   Imieniny: Darii, Wilhelminy, Bonifacego
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
NCK
2021-05-25, 20:15 Michał Zaręba/Redakcja

Porozumienie w sprawie budowy obwodnicy Golubia-Dobrzynia

Uroczyście otwarto również Golubsko-Dobrzyński Park Przemysłowo-Technologiczny. Fot. Szymon Ździebło tarnatoga.pl dla UMWKP
Uroczyście otwarto również Golubsko-Dobrzyński Park Przemysłowo-Technologiczny. Fot. Szymon Ździebło tarnatoga.pl dla UMWKP
Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego i samorządy lokalne powiatu, gminy oraz miasta podpisały porozumienie o budowie obwodnicy Golubia-Dobrzynia.
- Zamierzamy sfinansować to zadanie w oparciu o środki unijne nowej perspektywy. Obwodnice to najlepszy sposób na poprawę bezpieczeństwa i płynności ruchu - informuje marszałek Piotr Całbecki.

- To istotne, że przy dużych projektach możemy liczyć na współpracę z samorządami lokalnymi. Inwestycje drogowe są kosztowne, a zależy nam, by modernizować drogi w oparciu o możliwie najwyższe standardy - podkreślał wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

Podpisy pod porozumieniem określającym sposób finansowania dokumentacji projektowej złożyli marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Zbigniew Sosnowski oraz starosta golubsko-dobrzyński Franciszek Gutowski, wicestarosta Danuta Malecka, burmistrz Golubia-Dobrzynia Mariusz Piątkowski i wójt gminy Golub-Dobrzyń Marek Ryłkowicz. W spotkaniu wziął udział także senator Ryszard Bober.

Porozumienie stanowi, że strony będą solidarnie partycypowały w kosztach opracowania dokumentacji projektowej (które są szacowane na 600 tysięcy złotych), będą też działały wspólnie na rzecz pozyskania na inwestycję funduszy krajowych i zewnętrznych. Liderem zadania będzie samorząd województwa.

Podlegający mu Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy ogłosi wkrótce przetarg na przygotowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego. Dokumentacja wskaże między innymi możliwe warianty przebiegu trasy i jej parametry techniczne (obwodnica zaliczona zostanie do kategorii dróg wojewódzkich). Opracowanie umożliwi dalsze działania umożliwiające stworzenie nowego połączenia drogowego w powiecie golubsko-dobrzyńskim. Zakończenie prac nad koncepcją planowane jest w ciągu dwóch lat.

Podpisane zostało także porozumienie dotyczące współpracy w zakresie budowy ronda przy ulicach Józefa Piłsudskiego, Sokołowskiej i Szosy Rypińskiej w Golubiu-Dobrzyniu. Powstanie niezbędna dokumentacja projektowa, w oparciu o którą możliwe będzie uzyskanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. Rondo poprawi bezpieczeństwo na ruchliwym skrzyżowaniu i wpłynie na redukcję prędkości podczas przejazdu. Zadanie będzie finansowane w równych częściach przez samorządy województwa kujawsko-pomorskie, powiatu golubsko-dobrzyńskiego i miasta Golubia-Dobrzynia. Dokumentacja, której szacowany koszt to 180 tysięcy złotych, powinna być gotowa w przyszłym roku.

Uroczyście otwarto również Golubsko-Dobrzyński Park Przemysłowo-Technologiczny. Kompleksowe uzbrojenie terenów inwestycyjnych na potrzeby przedsiębiorców było możliwe dzięki wsparciu Unii Europejskiej.
Porozumienie w sprawie budowy obwodnicy Golubia-Dobrzynia (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2021-10-25, godz. 20:55 Potrzebne są dary! Rozpoczęła się akcja „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach" Do Polaków ze Wschodu znów dotrze pomoc. Organizatorzy z Fundacji Polskich Wartości chcą przygotować dla nich 1500 paczek, po 10 kilogramów każda. Na początku ... » więcej 2021-10-25, godz. 20:00 Co dalej z przetargiem na organizację przewozów kolejowych w regionie? „Nie będzie w tym roku rozstrzygnięcia przetargu na organizację przewozów kolejowych w regionie na najbliższe 9 lat, ani nawet składania ofert w tym przetargu ... » więcej 2021-10-25, godz. 17:58 Na Placu Zwycięstwa w Toruniu otwarto nowy gmach Sądu Rejonowego 12 wydziałów, 40 sal rozpraw oraz pomieszczenia biurowe i administracyjne - budynek toruńskiego Sądu Rejonowego jest już czynny. Warunki pracy mają w nim być ... » więcej 2021-10-25, godz. 13:48 Namioty, skrzynki i worki z marihuaną. 41 kilogramów przejęli policjanci [wideo, zdjęcia] Funkcjonariusze z wydziału narkotykowego przejęli ponad 41 kg marihuany i zlikwidowali plantację konopi indyjskich. Na gorącym uczynku zatrzymali 32 i 30-latk ... » więcej 2021-10-25, godz. 12:06 Kto porzucił dwa włochate pająki w centrum Bydgoszczy? Wstrząsające znalezisko O szklanym pojemniku z dwoma dużymi pająkami, wystawionym na ulicy Chrobrego w Bydgoszczy, poinformowali strażników miejskich przypadkowi przechodnie. » więcej 2021-10-25, godz. 10:21 42 obcokrajowców ukrytych w dostawczym busie znalazło schronienie w Gronowie Toruński starosta wydał oświadczenie w sprawie niedzielnego zatrzymania przez policję grupy 42 imigrantów. - Wszystkie osoby, które nie wymagały hospitalizacj ... » więcej 2021-10-25, godz. 09:29 Bydgoski „Londynek”. Mieszkańcy poznają historię swojego miasta [zdjęcia, wideo] Na spacer ulicami bydgoskiego „Londynka” i Bocianowa wybrała się w niedzielę grupa bydgoszczan. Na wycieczkę zaprosiła mieszkańców osiedlowa biblioteka oraz P ... » więcej 2021-10-25, godz. 08:38 Kilka tysięcy ludzi wielbiło Boga śpiewem i tańcem. Z ojcem Szustakiem w Łuczniczce [wideo] „Wybrani” - tak było zatytułowane Wielbienie w bydgoskiej hali Łuczniczka, zorganizowane przez ojca Adama Szustaka - dominikanina, który każdego dnia ma na Yo ... » więcej 2021-10-25, godz. 07:58 Pacjent z koronawirusem - o tym m.in. rozmawiali stomatolodzy w Toruniu Dentyści są bardziej narażeni na ciężki przebieg COVID-19, niż reprezentanci innych zawodów - wynika z badań przyprowadzonych w Sztokholmie. Obaw nie brakuje ... » więcej 2021-10-25, godz. 06:54 Szkolenie JFTC w Bydgoszczy przed misją NATO w Iraku - zdalnie i stacjonarne Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) w Bydgoszczy przeprowadziło szkolenie przed przyszłą misją NATO w Iraku po raz pierwszy w formie mieszanej. Słuchacze ... » więcej
1234567