Sobota, 24 lipca 2021 r.   Imieniny: Kingi, Krystyny
Ruch wahadłowy w Tryszczynie na drodze 25 Bydgoszcz - Koronowo.
Ruch wahadłowy w Tryszczynie na drodze 25 Bydgoszcz - Koronowo.
Ruch wahadłowy w Tryszczynie na drodze 25 Bydgoszcz - Koronowo.
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2021-05-18, 15:35 Redakcja

Fałszywe SMS-y, włamania na konto i kradzież pieniędzy

Fot. Policja
Fot. Policja
Policjanci zatrzymali w Bydgoszczy jednego z członków grupy wyłudzających dane do kont bankowych. Obywatel Ukrainy został tymczasowo aresztowany.
Wszystko zaczęło się od ustaleń policjantów z Biura do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji, którzy gromadzili informacje na grupy przestępczej dokonującej włamań do systemów bankowości elektronicznej i pozyskiwania danych dostępowych do rachunków bankowych osób na terenie całej Polski. Sprawcy w okresie od kwietnia do 10 maja 2021 r. podszywając się pod operatora energetycznego wysłali nie mniej niż 84 tysiące SMS-ów z informacją o konieczności uregulowania kilkuzłotowych zaległości w opłatach. SMS zawierał link do rzekomej płatności. W rzeczywistości łączył on adresata wiadomości ze stroną wyłudzającą dane dostępowe do systemów bankowości elektronicznej. Przy jego pomocy sprawcy włamywali się na konto i kradli zgromadzone na nim pieniądze. W rozwikłanie tej sprawy zaangażowali się policjanci z komend wojewódzkich na terenie kraju.

Policjanci z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach gromadząc materiał dowodowy, dotarli do jeden z członków grupy - mieszkańca Bydgoszczy, który odpowiedzialny był za wysyłanie wiadomości z żądaniem uregulowania płatności. W poniedziałek 10 maja policjanci z Warszawy i Bydgoszczy „złożyli wizytę” podejrzewanemu o dokonanie tych oszustw 23-latkowi - obywatelowi Ukrainy. Mężczyzna został zatrzymany. W jego miejscu zamieszkania kryminalni zabezpieczyli szereg dowodów potwierdzających jego przestępczą działalność: 12 telefonów komórkowych, na których zamontowana była aplikacja do automatycznego wysyłania wiadomości, puste opakowania po kartach sim, a także nowe karty.

23-latek trafił do policyjnego aresztu. Dwa dni później policjanci z bydgoskiego Błonia przedstawili mu 8 zarzutów kradzieży z włamaniem lub jej usiłowania, których dopuścił się przy pomocy wysyłanych fałszywych SMS-ów do mieszkańców Tucholi, Skarżyska- Kamiennej, Tarnobrzega, Sopotu, Końskich i Czernicy na łączną kwotę niemal 23 tys. zł. Obywatel Ukrainy trafił przed oblicze prokuratora, który po zapoznaniu się ze zgromadzonym materiałem dowodowym poparł wniosek policjantów o zastosowanie środka zapobiegawczego i skierował go do sądu. Sędzia w miniony piątek (14 maja), zapoznawszy się z materiałami sprawy, aresztował mężczyznę na 3 miesiące. Za tego typu przestępstwo może grozić kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Sprawa ma charakter rozwojowy i już dzisiaj wiadomo, że osoby mieszkające w wyżej wymienionych miejscowościach nie są jedynymi pokrzywdzonymi.

Wiadomości lokalne

2021-07-24, godz. 14:35 Szczepienie przy okazji zakupów? To możliwe W toruńskiej galerii handlowej Atrium Copernicus można zaszczepić się przeciw COVID-19 bez wcześniejszej rejestracji. Uruchomiony w sobotę punkt szczepień będ ... » więcej 2021-07-24, godz. 12:35 Ambasador Hiszpanii przyjechał do Torunia. Jaki jest powód wizyty? [zdjęcia] Francisco Javier Sanabria Valderrama weźmie udział w niedzielnych uroczystościach - kiedy to kościół św. Jakuba zostanie ogłoszony sanktuarium. W piątek ambas ... » więcej 2021-07-24, godz. 10:00 Radny pyta o pomnik kryptologa i minitężnie Bydgoski radny interweniuje w sprawie powtarzających się aktów wandalizmu dotyczących pomnika - ławeczki Mariana Rejewskiego w centrum miasta. » więcej 2021-07-23, godz. 20:45 Remont zamku w Świeciu. Odtwarzane są nawet detale architektoniczne [zdjęcia] W czternastowiecznym zamku krzyżackim w Świeciu nad Wisłą od roku trwają intensywne prace, dzięki którym ten cenny zabytek odzyskuje dawny wygląd. Oprócz niez ... » więcej 2021-07-23, godz. 18:44 W Sulinowie koło Żnina spłonęło 50 hektarów zboża. Co było przyczyną pożaru? 50 hektarów zboża spłonęło w Sulinowie w powiecie żnińskim. Z ogniem walczyło 11 zastępów straży pożarnej. Wysokość strat nie została jeszcze oszacowana. » więcej 2021-07-23, godz. 17:20 Takiego spotkania tylko pozazdrościć! Podwórkowa impreza na bydgoskim Okolu Jedyny kataryniarz w regionie, instrumenty muzyczne, fantazyjne nakrycia głowy i mnóstwo przysmaków. Tak było na podwórku przy ul. Jackowskiego 18 w Bydgoszcz ... » więcej 2021-07-23, godz. 15:50 To jak jest w schronisku dla bezdomnych w Bydgoszczy? Brud, smród i robactwo - tak jeden z podopiecznych mówi o warunkach panujących w Centrum Pomocy dla Bezdomnych Mężczyzn w Bydgoszczy. Skarży się m.in. na cias ... » więcej 2021-07-23, godz. 11:50 Wakacyjne wyjazdy - dobre praktyki za kierownicą Trzeźwy kierowca i samochód bez usterek to zbyt mało. Podróż na wakacyjny wypoczynek musi być bezpieczna pod każdym względem. Przed nami bardzo ciepły weekend ... » więcej 2021-07-23, godz. 09:40 Zakaz wstępu do lasu? Spokojnie! Trwa porządkowanie po wichurach Prawie 4 tysiące hektarów lasów w regionie zostało zniszczonych przez ostatnie burze i porywisty wiatr im towarzyszący. » więcej 2021-07-22, godz. 17:32 Nie ma w okolicy kiosku? Żaden problem. Bilet na autobus kupisz w biletomacie Pierwsze biletomaty uruchomiono w czwartek w Toruniu. Urządzenia stanęły na węźle przesiadkowym na al. św. Jana Pawła II. » więcej
1234567