Sobota, 16 października 2021 r.   Imieniny: Gawła, Ambrożego
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
ogłoszenie własne nadawcy
2021-05-18, 15:35 Redakcja

Fałszywe SMS-y, włamania na konto i kradzież pieniędzy

Fot. Policja
Fot. Policja
Policjanci zatrzymali w Bydgoszczy jednego z członków grupy wyłudzających dane do kont bankowych. Obywatel Ukrainy został tymczasowo aresztowany.
Wszystko zaczęło się od ustaleń policjantów z Biura do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji, którzy gromadzili informacje na grupy przestępczej dokonującej włamań do systemów bankowości elektronicznej i pozyskiwania danych dostępowych do rachunków bankowych osób na terenie całej Polski. Sprawcy w okresie od kwietnia do 10 maja 2021 r. podszywając się pod operatora energetycznego wysłali nie mniej niż 84 tysiące SMS-ów z informacją o konieczności uregulowania kilkuzłotowych zaległości w opłatach. SMS zawierał link do rzekomej płatności. W rzeczywistości łączył on adresata wiadomości ze stroną wyłudzającą dane dostępowe do systemów bankowości elektronicznej. Przy jego pomocy sprawcy włamywali się na konto i kradli zgromadzone na nim pieniądze. W rozwikłanie tej sprawy zaangażowali się policjanci z komend wojewódzkich na terenie kraju.

Policjanci z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach gromadząc materiał dowodowy, dotarli do jeden z członków grupy - mieszkańca Bydgoszczy, który odpowiedzialny był za wysyłanie wiadomości z żądaniem uregulowania płatności. W poniedziałek 10 maja policjanci z Warszawy i Bydgoszczy „złożyli wizytę” podejrzewanemu o dokonanie tych oszustw 23-latkowi - obywatelowi Ukrainy. Mężczyzna został zatrzymany. W jego miejscu zamieszkania kryminalni zabezpieczyli szereg dowodów potwierdzających jego przestępczą działalność: 12 telefonów komórkowych, na których zamontowana była aplikacja do automatycznego wysyłania wiadomości, puste opakowania po kartach sim, a także nowe karty.

23-latek trafił do policyjnego aresztu. Dwa dni później policjanci z bydgoskiego Błonia przedstawili mu 8 zarzutów kradzieży z włamaniem lub jej usiłowania, których dopuścił się przy pomocy wysyłanych fałszywych SMS-ów do mieszkańców Tucholi, Skarżyska- Kamiennej, Tarnobrzega, Sopotu, Końskich i Czernicy na łączną kwotę niemal 23 tys. zł. Obywatel Ukrainy trafił przed oblicze prokuratora, który po zapoznaniu się ze zgromadzonym materiałem dowodowym poparł wniosek policjantów o zastosowanie środka zapobiegawczego i skierował go do sądu. Sędzia w miniony piątek (14 maja), zapoznawszy się z materiałami sprawy, aresztował mężczyznę na 3 miesiące. Za tego typu przestępstwo może grozić kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Sprawa ma charakter rozwojowy i już dzisiaj wiadomo, że osoby mieszkające w wyżej wymienionych miejscowościach nie są jedynymi pokrzywdzonymi.

Wiadomości lokalne

2021-10-15, godz. 16:51 Gry to nie wszystko! Na komputerach można też uczyć się fizyki i nie tylko! Uczniowie w Zakrzewie i Ciechocinku będą się uczyć matematyki, fizyki i chemii nie tylko w teorii, ale też w praktyce. » więcej 2021-10-15, godz. 15:45 Müller: w tym roku 8 mld zł dodatkowo trafia do samorządu terytorialnego Tylko w tym roku 8 mld zł dodatkowo trafia do samorządu terytorialnego na poczet przyszłego roku; dodatkowo 4 mld zł przeznaczymy na inwestycje wodno-kanaliza ... » więcej 2021-10-15, godz. 14:50 Lider Edukacji wybrany. Samorząd województwa uhonorował nauczycieli Ilona Dybicz, dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im.Polskich Olimpijczyków w Kruszwicy została Kujawsko-Pomorskim Liderem Edukacji. W Dworze Artusa ... » więcej 2021-10-15, godz. 13:45 Byliśmy w dyniowym raju! Obórznia - to jego adres [wideo] 70 spośród 800 istniejących gatunków dyń znajduje się w gospodarstwie w Obórzni koło Łabiszyna. Sławomir Dobrosielski z rodziną prowadzi tam Dyniową Farmę. Dy ... » więcej 2021-10-15, godz. 11:54 Przyciąga ich mundur - kolejne wcielenie do „terytorialsów” Chcą pomagać lokalnej społeczności. Część marzy o zawodowej armii. W Grudziądzu i Toruniu ochotnicy zgłaszają się do 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Ter ... » więcej 2021-10-15, godz. 09:51 Śmiertelny wypadek na drodze Dąbrowa Chełmińska - Unisław Bydgoscy policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności wypadku, do którego doszło w piątek rano na drodze wojewódzkiej nr 551 w okolicy Dąbrowy Chełmińskiej. » więcej 2021-10-15, godz. 09:03 Co będzie „Lokalnym produktem” Włocławka? Są trzy propozycje Fajansowa poduszka, kawa po kujawsku i drewniany stojak na książki powalczą o tytuł „Lokalnego produktu” Włocławka. » więcej 2021-10-15, godz. 06:45 Trwa naprawa mostu Uniwersyteckiego. Kiedy znów nim pojedziemy? Wykonawca rozpoczął naprawę mostu Uniwersyteckiego. Wcześniej opracował niezbędną dokumentację, która została uzgodniona m.in. z niezależnymi ekspertami. Prac ... » więcej 2021-10-14, godz. 19:11 Świętowali i pomagali. Zamiast kwiatów, wsparcie Domu Małego Dziecka W nietypowy, ale też bardzo szlachetny sposób nauczycielskie święto uczcili pedagodzy i uczniowie szkoły podstawowej nr 32 w Bydgoszczy. » więcej 2021-10-14, godz. 18:06 Jubileusze, medale dla nauczycieli. Dzień Edukacji Narodowej w regionie [wideo, zdjęcia] Nasz wóz transmisyjny znowu wyruszył w trasę. Tym razem gościliśmy na jubileuszu 50-lecia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu. Nasi reporterzy byli ... » więcej
1234567