Piątek, 18 czerwca 2021 r.   Imieniny: Marka, Elżbiety
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Brodnica
2021-05-13, 18:16 Redakcja

Kolejna ekspertyza ws. Mostu Uniwersyteckiego w Bydgoszczy mówi o błędach projektowych

Most Uniwersytecki w Bydgoszczy/fot. ZDMiKP Bydgoszcz
Most Uniwersytecki w Bydgoszczy/fot. ZDMiKP Bydgoszcz
Błędy projektowe mogły być przyczyną uszkodzenia Mostu Uniwersyteckiego w Bydgoszczy - tak wynika z ekspertyzy, którą przeprowadzili specjaliści z Politechniki Gdańskiej. Ekspertyza została wykonana na zlecenie biura projektującego most tj. Transprojektu Gdańskiego.
„Z obliczeń wynika, że skrzynki w których zamocowane są liny podtrzymujące most, zostały wykonane z stali znacznie cieńszej niż pozostałe elementy. Jest to niedopatrzenie projektowe, które jednak nie doprowadziło do całkowitej utraty nośności tychże zakotwień” - stwierdza się w ekspertyzie. Jest ona teraz analizowana przez inżynierów Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. Zdaniem eksperta miejskiej spółki dokument potwierdza w znacznym zakresie wcześniejszą ekspertyzę Krzysztofa Żółtowskiego wykonaną na zlecenie ZDMiKP.

Zdaniem ZDMiKP przesłany przez Politechnikę Gdańską materiał jest jednak nacechowany sformułowaniami, które - jak czytamy - „mają prawdopodobnie za zadanie obniżyć wartość skutków błędów projektowych i podważyć zakres działań podjętych dotychczas przez miasto, czyli m.in. zamknięcie mostu i docelowych kosztów naprawy mostu”.

Pewne sformułowania najnowszej ekspertyzy, mogą być - zdaniem ZDMiKP - odczytane jako próba przeniesienie współodpowiedzialności na innych uczestników procesu budowy Trasy Uniwersyteckiej, być może w świetle przyszłego postępowania sądowego.

ZDMiKP w Bydgoszczy podkreśla, że wszelkie dotychczas podjęte decyzje były i są podejmowane w szerokim gronie specjalistów, a ich celem jest wyłącznie zapewnienie bezpieczeństwa wszystkich użytkowników tego obiektu.

„Jakiekolwiek próby podważanie przedmiotowych decyzji, uważamy za bezzasadne, szczególnie, że to ZDMiKP zarządza drogami na terenie miasta i tym samym bierze pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo użytkowników oraz konstrukcję mostu” - czytamy na stronie ZDMiKP.

Pod koniec kwietnia zakończyły się roboty przy podparciu mostu. Obecnie trwa przetarg na wybór wykonawcy, który przeprowadzi dalsze prace naprawcze.

Wiadomości lokalne

2021-06-18, godz. 21:00 Prokurator Katarzyna Kwiatkowska i sędzia Paweł Juszczyszyn w Bydgoszczy Spotkanie z prokurator Katarzyną Kwiatkowską i sędzią Pawłem Juszczyszynem zorganizował w piątek (18.06.) bydgoski Oddział Stowarzyszenia Sędziów Polskich Ius ... » więcej 2021-06-18, godz. 19:50 Krwiobus zaparkował przed siedzibą NFZ. Dawcy i tym razem nie zawiedli Prawie 15 litrów krwi oddali uczestnicy zbiórki organizowanej przez NFZ w Bydgoszczy. Fundusz zaprosił ekipę Centrum Krwiodawstwa do swojej siedziby. Mimo upa ... » więcej 2021-06-18, godz. 18:41 Pociąg z Bydgoszczy do Warszawy co dwie godziny, a co 40 minut do CPK Minister Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, obiecywał dziś (18.06.) na konferencji prasowej w Bydgoszczy rewolucję ... » więcej 2021-06-18, godz. 17:39 Woziła osadzonych, a teraz będzie służyła ratownikom. Więźniarka dla WOPR-u 8-letnia więźniarka z Aresztu Śledczego na warszawskiej Białołęce trafi do włocławskiego WOPR-u. Po dostosowaniu do potrzeb ratowników bus będzie ich woził na ... » więcej 2021-06-18, godz. 14:47 Kto za Zbigniewa Rasielewskiego? Jest kandydat PiS na wiceprezydenta Torunia Były radny Jacek Kowalski kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na stanowisko zastępcy prezydenta Torunia - ustaliło Polskie Radio PiK. » więcej 2021-06-18, godz. 14:00 51-letni pracownik fabryki w Grudziądzu nie żyje. Miał wypadek w pracy Policja pod nadzorem prokuratury wyjaśnia okoliczności tragicznego wypadku w fabryce w Grudziądzu. Nie żyje 51-letni pracownik. » więcej 2021-06-18, godz. 12:26 Szyny się wyginają, tramwaj stoi, bo za gorąco. Pomaga tylko polewanie wodą Wysokie temperatury nie służą bydgoskim torowiskom. W czwartek w centrum miasta wygięła się szyna, co doprowadziło do wykolejenia tramwaju na ul. Jagielloński ... » więcej 2021-06-18, godz. 11:33 Twórczy i aktywni, rozsławiający region. Nagrody Marszałka przyznane [pełna lista] Swoją aktywnością, zaangażowaniem i codzienną pracą służą rozwojowi regionu. W Muzeum Etnograficznym w Toruniu wręczone zostały Nagrody Marszałka Województwa ... » więcej 2021-06-18, godz. 10:12 Lekcje ekologii w wyremontowanym pałacyku nad Gopłem. Park ma nową siedzibę Nadgoplański Park Tysiąclecia ma nową siedzibę. To zabytkowy pałacyk przy Mysiej Wieży nad jeziorem Gopło w Kruszwicy. W piątek oficjalnie otwarto zmodernizow ... » więcej 2021-06-18, godz. 08:38 Dr Rajewski: w upały nie ma przeciwskazań do szczepienia bądź jego odwlekania - Pogoda nie powinna stanowić przeciwskazania do szczepienia, do jego zaniechania czy odwlekania. Upały też nie są takim przeciwskazaniem. Najlepsza jest taka ... » więcej
1234567