Niedziela, 16 maja 2021 r.   Imieniny: Andrzeja, Jedrzeja, Szymona
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2021-05-01, 18:30 Redakcja

Zachowane i niezachowane nagrania, czyli Archiwum Polskiego Radia PiK [film]

Marek Rzepa, autor scenariusza. Kadr z filmu (jw)
Marek Rzepa, autor scenariusza. Kadr z filmu (jw)
1 maja 1945 r. na Wzgórzu Dąbrowskiego w Bydgoszczy uruchomiony został pierwszy powojenny nadajnik radiowy. Dwa miesiące później, 1 lipca, miało miejsce uroczyste otwarcie rozgłośni regionalnej w Bydgoszczy. Sama radiofonia na Kujawach i Pomorzu funkcjonuje już 86 lat. Przy tej okazji publikujemy film o Archiwum Polskiego Radia PiK.
- Musimy nie tylko zachowywać same nagrania, ale także katalogować je i udostępniać – mówi Marek Rzepa, kierownik Działu Zasobów Fonicznych i Archiwalnych w Polskim Radiu PiK.

Archiwum to pamięć miejsca, nie tylko w sensie geograficznym, ale także instytucjonalnym. Oprócz nagrań które się zachowały, sporo wiemy o tych, które uległy zniszczeniu na przestrzeni lat. Potrafimy odtworzyć, na podstawie różnych źródeł, kto, co i kiedy wykonywał przed mikrofonem radiowym w Toruniu czy Bydgoszczy. To także ma swoją istotną, archiwalną wartość. Z okresu przedwojennego nie zachowało się prawie nic, a jednak wiemy jakich nagrań dokonano. Wiemy także jakie audycje wybrzmiały na antenie po 1945 r., gdy warunki techniczne nie pozwalały na rejestrację koncertów i wystąpień.


Zachowała się za to, w dobrym stanie, pierwsza taśma nagrana po wojnie. Taśma nr 1 została pokazana w filmie, a fragment jej zawartości można usłyszeć. Mamy też bogate zbiory nagrań Orkiestry Radiowej Polskiego Radia w Bydgoszczy. Jest o niej także mowa. W ciągu 5 lat zarejestrowano ponad 100 godzin muzyki, co stanowi ponad 1000 utworów. To muzyka, która ukazywała się na antenie w programach lokalnym, ogólnopolskim i była transmitowana za granicę. Niestety część także i z tych wykonań nie została utrwalona.

- Okazuje się, że wiele nagrań, szczególnie po roku 1989 r., nie mogło być zachowanych i zarchiwizowanych z powodu braku praw do rejestracji czy nawet jednorazowej transmisji. Wiele też, nawet tych nagranych, zostało skasowanych z powodu prawdopodobnie braku taśm - wyjaśnia w filmie Marek Rzepa, odpowiedzialny za nasze radiowe archiwum. Jest on również autorem scenariusza prezentowanego obrazu.

Film został wyprodukowany przez Polskie Radio PiK w marcu 2021. - Praca była bardzo intensywna. To wiele godzin gromadzenia materiałów archiwalnych, kręcenia scen współczesnych a później montażu, poprawek i dokrętek - powiedział autor zdjęć i montażysta, Janusz Wiertel.Archiwum dostępne jest na stronie archiwum.radiopik.pl, jego zasoby prezentujemy na naszej antenie w cotygodniowej audycji pod tym samym tytułem, w każdą środę o godz. 19.05.

Wiadomości lokalne

2021-05-16, godz. 18:44 Amazonki chcą pomagać i wspierać, na przeszkodzie stoją obostrzenia Na całkowitą likwidację obostrzeń związanych z pandemią liczą bydgoskie amazonki. » więcej 2021-05-16, godz. 16:32 Problemy z komunikacją: dyspozytorzy - ekipy karetek pogotowia Ogólnopolska awaria systemu komunikowania dyspozytorów pogotowia dotknęła także nasz region. » więcej 2021-05-16, godz. 13:45 Hulajnogi elektryczne na ścieżki rowerowe! Od 20 maja zmieniają się przepisy Zmiany dotyczą dotyczą m.in. prędkości. Maksymalna wynosi 20 km/h. W przypadku braku ścieżki rowerowej hulajnogą będzie można jeździć po jezdni i chodniku, al ... » więcej 2021-05-16, godz. 12:26 Wakacje pod palmą we Włocławku? Dziwne? Ale jak najbardziej możliwe! Na przystani przy ul. Piwnej kilka dni temu posadzono najprawdziwszą palmę - prosto z Hiszpanii. » więcej 2021-05-15, godz. 13:55 Pięknie i kolorowo, czyli kiermasz ogrodniczy w Bydgoszczy 40 wystawców, głównie ogrodników i szkółkarzy z całej Polski, prezentuje rośliny poszukiwane na wiosnę do ogrodów i na działki. Na terenie przy hali Łuczniczk ... » więcej 2021-05-14, godz. 20:15 Trwają poszukiwania sprawcy potrącenia policjanta w Grudziądzu Znane są personalia poszukiwanego - poinformował w piątek wieczorem oficer prasowy grudziądzkiej Komendy Miejskiej Policji podkom. Robert Szablewski. » więcej 2021-05-14, godz. 19:50 Coś dla seniorów w Brodnicy. Powstanie dzienny dom pobytu W piątek 14.05 w Urzędzie Miejskim w Brodnicy odbyło się spotkanie, podczas którego podpisano umowę o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Woje ... » więcej 2021-05-14, godz. 18:43 Czek na rozbudowę budynku straży pożarnej w Gostycynie Minister Łukasz Schreiber z kancelarii premiera odwiedził powiat tucholski, przed południem był w Śliwicach, gdzie oglądał wyremontowany ośrodek kultury. Pote ... » więcej 2021-05-14, godz. 17:39 „Muszkieterowie słowa” czyli spory, dyskusje, przemowy - tym razem online Dwie przeciwne drużyny, różne tezy i rożne tematy światopoglądowe, historyczne czy ekonomiczne. Zespoły z Bydgoszczy, Warszawy, Poznania, Gdańska, Inowrocławi ... » więcej 2021-05-14, godz. 16:43 Piękny wiek! Nestorzy uhonorowani medalem od marszałka województwa [zdjęcia] Nie wie, co to nuda i od kilkunastu lat swobodnie obsługuje komputer oraz telefon komórkowy - Kazimierz Lewalski, mieszkaniec Wąbrzeźna, jest jedną z czterech ... » więcej
1234567