Poniedziałek, 21 czerwca 2021 r.   Imieniny: Alicji, Alojzego
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Eurostandard
2021-04-15, 19:00 Jolanta Fischer/Redakcja/PAP

W regionie powstaną duże populacyjne punkty szczepień. Jeden w Fordonie

W województwie będzie więcej punktów szczepień, w lokalizacjach wskazanych przez samorząd - mówił na konferencji Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski
W województwie będzie więcej punktów szczepień, w lokalizacjach wskazanych przez samorząd - mówił na konferencji Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski
1732 osoby w szpitalach i 178 pod respiratorem - województwo kujawsko-pomorskie znajduje się na szczycie trzeciej fali koronawirusa. Wkrótce w regonie powstaną populacyjne punkty szczepień.
Już jutro (16.04.) na terenie Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy zostanie otwarty pierwszy w województwie Pilotażowy Punkt Szczepień Powszechnych.

Z kolei od poniedziałku (19.04.) czynne będą punkty szczepień powszechnych - zapowiedział pełnomocnik rządu do spraw Narodowego Programu Szczepień Michał Dworczyk. W ramach pilotażu powstanie 16 takich punktów w każdym województwie. W miejscowościach do 50 tysięcy w punkcie będzie wykonywanych minimum 200 szczepień dziennie, a w miastach powyżej 50 tysięcy co najmniej pół tysiąca.
Szef Kancelarii Premiera dodał, że łącznie powstanie 471 nowych punktów szczepień.

Kujawsko -pomorskie samorządy złożyły 49 propozycji lokalizacji punktów szczepień. NFZ wybrało spośród nich 27.

- Na terenie województwa funkcjonują obecnie 323 punkty szczepień. Łączna liczba wykonanych szczepień to 394 tys., z czego 102 tys. osób zostało już zaszczepionych dwoma dawkami. Zaistniała konieczność, by w regionie powstały nowe duże populacyjne punkty szczepień. Samorządy zgłosiły 49 propozycji lokalizacji tych punktów. Oddział NFZ, kierując się kryteriami równymi w całej Polsce, przede wszystkim równym dostępem wszystkich do szczepień w równym czasie, wybrał 27 propozycji. Te propozycje są obecnie analizowane, chodzi o kwestie organizacyjne i zgody inspekcji sanitarnej - mówi Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.

- Charakter tych punktów będzie odmienny od działających w regionie już 323 punktów szczepień. Zaangażowane są w to samorządy, które przeznaczają na ten cel duże obiekty np. sale widowiskowe, świetlice w dobrej lokalizacji i wspomagają to organizacyjne. Jednak głównym podmiotem, który podpisuje umowy jest podmiot medyczny, najczęściej POZ-y, ale również szpitale, które takie możliwości mają - podkreślił Bogdanowicz.

Wojewoda zapewnił, że nowe punkty organizowane przez samorządy będą tak przygotowane, aby każdy mieszkaniec województwa miał równy dostęp.

Bogdanowicz podał, że pierwszym punktem szczepień, organizowanym we współpracy z samorządem, będzie punkt w Bydgoszczy na osiedlu Fordon, który zostanie otwarty na początku przyszłego tygodnia.

Więcej w materiale Jolanty Fischer.

W związku z organizacją Masowych Punktów Szczepień, w Inowrocławiu władze miasta wyznaczyły Halę Widowiskowo-Sportową, jako kolejne miejsce szczepień w mieście.

Przygotowano komputery, lodówki do przechowywania szczepionek, wyposażenie biurowe. Prezydent miasta, Ryszard Brejza poinformował, że Inowrocław dostał limit 2 tys. szczepionek na tydzień.

- Nasze możliwości organizacyjne praktycznie nie mają granic, poza tą jedną: liczbą otrzymanych szczepionek" – informuje prezydent Ryszard Brejza.
Materiał Jolanty Fischer (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2021-06-21, godz. 21:00 Popierają budowę parkingu Park&Ride. „Ale trzeba zadbać o transport publiczny” Są na „tak', choć mają kilka uwag - działacze Lewicy popierają plany dotyczące budowy parkingu Park&Ride przy pętli Przylesie w bydgoskim Fordonie. » więcej 2021-06-21, godz. 20:05 Budżet obywatelski we Włocławku: mieszkańcy już mogą wybierać i głosować Włocławianie mogą od poniedziałku głosować na projekty zgłoszone do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. Na liście jest  39 propozycji - w tym 26 projektó ... » więcej 2021-06-21, godz. 19:10 Pijany i z trzema zakazami prowadzenia pojazdów wiózł żonę oraz dziecko Policjanci w Inowrocławiu zatrzymali 49-latka, który po pijanemu wiózł samochodem osobowym żonę i 9-miesięczne dziecko. Kierowca miał trzy aktualne zakazy sąd ... » więcej 2021-06-21, godz. 17:12 Kamper warty 400 tys. zł skradziono w Szwecji. Prowadził go mieszkaniec regionu Skradzionego w Szwecji kampera marki Fiat Eura Mobil - wartego ok. 400 tys. zł - przechwycili 17 czerwca w Gdyni funkcjonariusze z miejscowej Placówki Straży ... » więcej 2021-06-21, godz. 16:19 Płoną lasy w regionie. Leśnicy: Dziewięć na dziesięć pożarów to wina człowieka Sześć razy w miniony weekend płonęły lasy na terenie Kujaw i Pomorza. Leśnicy apelują - bądźmy ostrożni. Wysokie temperatury sprawiają, że wystarczy iskra, ni ... » więcej 2021-06-21, godz. 13:32 Ale podwyżka! Mieszkańcy tej gminy zapłacą 100% więcej za wywóz śmieci Tanio już było, teraz będzie drogo i to o prawie 100 procent. Chodzi o cenie za wywóz śmieci. Mieszkańcy gminy Jeżewo będą płacić teraz 22 zł za osobę a nie j ... » więcej 2021-06-21, godz. 12:22 Ale skwar! Poniedziałek też upalny, ale od wtorku ma być już nieco chłodniej Temperatura w Kujawsko-Pomorskiem osiągnie w poniedziałek prawie 33 stopnie! Taką temperaturę IMGW prognozuje dla Bydgoszczy i Torunia o godz 17:00. Czeka nas ... » więcej 2021-06-21, godz. 11:17 Szlabany były w górze? Groźny wypadek na przejeździe w gminie Jeżewo [zdjęcia, wideo] Niebezpieczny wypadek na przejeździe kolejowym niedaleko Jeżewa w powiecie świeckim. Pociąg osobowy uderzył w samochód osobowy. Ciężko ranny jest kierowca aut ... » więcej 2021-06-21, godz. 10:17 Kurator Marek Gralik: „Wielu uczniów ma depresję i zaburzenia psychiczne” Pogorszenie stanu psychicznego i fizycznego, wzrost masy ciała, a nawet pogorszenie wzroku. - To wszystko z naszymi uczniami zrobiła pandemia - wyliczał na an ... » więcej 2021-06-21, godz. 08:22 Nocny wypadek na S10 koło Zielonki pod Bydgoszczą. Najechanie? [zdjęcia] W nocy kilkanaście minut po godzinie 23, na numer alarmowy wpłynęło zgłoszenie o wypadku dwóch samochodów osobowych na drodze S10 na wysokości Zielonki. » więcej
1234567