Niedziela, 09 maja 2021 r.   Imieniny: Bożydara, Grzegorza, Karoliny
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2021-03-26, 13:54 Sława Skibińska-Dmitruk/Redakcja

Chorzy wożeni od szpitala do szpitala w poszukiwaniu miejsc. Pomogą strażacy

Ratownicy medyczni z regionu łączą siły ze  strażą pożarną/fot. Archiwum
Ratownicy medyczni z regionu łączą siły ze  strażą pożarną/fot. Archiwum
Ratownicy medyczni z regionu łączą siły ze  strażą pożarną. Cel - szybszy transport pacjentów do szpitali. - Ogarnia nas bezsilność, gdy wozimy chorych na COVID po całym województwie – opowiadają.
- Liczba chorych na COVID-19 gwałtownie rośnie, brakuje ambulansów, a przecież oprócz koronawirusa mamy też inne zagrożenia: wypadki, zasłabnięcia, zawały – tłumaczy Krzysztof Wiśniewski ze stacji pogotowia w Bydgoszczy. - Można śmiało powiedzieć, że cały system ochrony zdrowia jest na skraju wydolności i wytrzymałości, my to widzimy. Cały czas mamy wyjazdy do pacjentów covidowych, bywa tak, że od rana do rana następnego dnia mamy tylko takich pacjentów i musimy ich wozić do szpitali po całym województwie. Zdarzyło mu się czekać 4,5 godziny pod dwoma szpitalami, gdzie nigdzie nie było miejsc.

- Patrząc na teren Polski, zdarzają się przypadki przekazywania pacjentów trwające po kilkanaście godzin - dodaje Adrian Zaderecki. - Jest brak miejsc w szpitalach dla pacjentów covidowych, brak respiratorów, ale nie jest to wina medyków, czy szpitali, ale jest to problem ogólnopolski, systemowy.

- Ogarnia nas bezsilność, bo często jesteśmy z pacjentem nieprzytomnym, który ma duszność, wiemy, że tlenu starczy nam na kilka godzin. Za chwilę skończy nam się butla, bo ambulans nie jest podłączony - tak, jak szpital - do stałego źródła tlenu. Co mamy robić? Dyspozytor, koordynator wojewódzki szuka nam miejsca. Czasami pacjenci mówią wprost – zawieźcie mnie z powrotem do domu – opowiadają ratownicy.  

Po decyzji wojewody - już niebawem karetek będzie więcej. Warto dodać, że Kujawsko-Pomorskie jest w polskiej czołówce jeśli chodzi o liczbę ambulansów na liczbę mieszkańców. W całym kraju - średnio jedna karetka przypada na 25 tysięcy osób, u  nas - na 21 tysięcy.
Relacja Sławy Skibińskiej-Dmitruk

Wiadomości lokalne

2021-05-09, godz. 18:04 Bez rejestracji i bez kolejki. Szczepienia dla niepełnosprawnych i opiekunów Od poniedziałku (10 maja) osoby z niepełnosprawnością oraz ich opiekunowie będą mogli zaszczepić się przeciw COVID-19 w Punktach Szczepień Powszechnych bez ko ... » więcej 2021-05-09, godz. 07:28 Kolejowe rewolucje: remont 14 km torowiska między Toruniem i Włocławkiem Wybrane odcinki torów między Włocławkiem i Toruniem Głównym czeka modernizacja. Dzięki tej inwestycji pociągi będą jeździć szybciej, a podróżni zyskają większ ... » więcej 2021-05-08, godz. 17:21 Kanał Bydgoski to droga wodna, którą daleko się nie dopłynie. Młodzi chcą zmian Działacze Stowarzyszenia Młoda Bydgoszcz apelują do ministra infrastruktury i prezydenta Bydgoszczy w sprawie Kanału Bydgoskiego. Chodzi im o podjęcie działań ... » więcej 2021-05-08, godz. 14:39 Most im. Piłsudskiego w Toruniu: piesi i rowerzyści mogą już z niego korzystać Na remontowanej przeprawie udostępniono właśnie chodnik i drogę rowerową po zachodniej stronie miasta, czyli od Bydgoskiego Przedmieścia. » więcej 2021-05-08, godz. 13:17 Chcą powrotu widzeń w więzieniach. Nie widzieli bliskich od wakacji lub dłużej Rodziny osób przebywających w więzieniach apelują o przywrócenie widzeń. Zakaz bezpośrednich odwiedzin w aresztach i zakładach karnych związany jest z panując ... » więcej 2021-05-07, godz. 20:52 W naszym regionie wolnych jest 1068 łóżek covidowych i 125 respiratorów Ostatniej doby w regionie potwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u 308 osób. » więcej 2021-05-07, godz. 20:20 Pomóż biegając w Myślęcinku. Chłopiec ma rzadką wadę genetyczną Bydgoszczanie mogą pomóc. Każdy kto lubi aktywny wypoczynek może wziąć udział w biegu charytatywnym dla 10-miesięcznego Mikołaja, który cierpi na bardzo rzadk ... » więcej 2021-05-07, godz. 19:14 Współpracują z polską armią dla wspólnego bezpieczeństwa. Smoki w Toruniu Amerykańskie „Smoki' odwiedziły dziś Urząd Marszałkowski. To stacjonujący w Toruniu żołnierze 1. batalionu 82. pułku artylerii polowej Armi Stanów Zjednoczony ... » więcej 2021-05-07, godz. 16:28 Po kontroli w CM UMK: wykładowca źle odnosił się do studentów? Prof. Michał Szpinda oraz prof. Marek Włodarczyk - nie poniosą konsekwencji dyscyplinarnych po tzw. aferze taśmowej w Collegium Medicum UMK. » więcej 2021-05-07, godz. 14:00 Nieczystości leją się do piwnic kilku bloków. Spór mieszkańców z Wodociągami Kłopoty na ulicy Modrzewiowej w Bydgoszczy. Trwa spór między czterema wspólnotami mieszkaniowymi a Wodociągami. Chodzi o uszkodzony fragment sieć kanalizacyjn ... » więcej
1234567