Wtorek, 15 czerwca 2021 r.   Imieniny: Wita, Jolanty
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2021-03-12, 21:00 Elżbieta Rupniewska/Redakcja

Sportowcy wiejscy muszą zejść z bloków startowych. Olimpiady nie będzie...

XV Igrzyska Olimpijskie Sportowców Wiejskich Rio – Chełmno 2016/fot. wiecbork.pl
XV Igrzyska Olimpijskie Sportowców Wiejskich Rio – Chełmno 2016/fot. wiecbork.pl
Sępólno Krajeńskie drugi rok z rzędu musi zrezygnować z organizacji Igrzysk Olimpijskich Sportowców Wiejskich. To prawdziwy pech i dla samorządu - jako gospodarza zawodów - i dla sportowców, którzy mieli na nie zjechać z całego województwa. A wszystkiemu winna jest, oczywiście, pandemia.
To miała być promocja dla całego powiatu. Sępólno Krajeńskie po 28 latach, po raz kolejny zostało wytypowane na gospodarza Igrzysk Olimpijskich Sportowców Wiejskich, tym razem Tokio 2020. Zawody od 60 lat towarzyszą tej dużej letniej olimpiadzie. Zasada jest taka, że za każdym razem jej gospodarzem jest inna gmina. W naszym regionie o wyborze decyduje organizator zawodów, czyli Kujawsko - Pomorskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych. Warunkiem jest, oczywiście, posiadanie odpowiedniej bazy sportowej. W gminie Sępólno taka istnieje, ale trzeba ją było nieco podreperować. Wyremontowano więc obiekty sportowe, poszerzono bazę noclegową.

Gmina dwukrotnie zrezygnowała nawet z uchwalania budżetu obywatelskiego, bo pieniądze potrzebne były na przygotowanie zawodów. Gdy wszystko już było gotowe, zaplanowane na ubiegły rok Igrzyska w Sępólnie, tak jak igrzyska w Tokio, z powodu pandemii trzeba było odwołać.

Zawody przeniesiono na czerwiec tego roku. I znów fiasko...

- Liczyliśmy na to, że przekładając olimpiadę z poprzedniego roku na ten rok, uda się tę pandemię opanować i będzie można zorganizować normalnie olimpiadę, tak jak każdą, która co 4 lata jest organizowana. Niestety, pandemia nie ustępuje, w związku z tym nie jesteśmy w stanie zapewnić należytych warunków higienicznych, sanitarnych. Nie sposób zachować dystansu. Olimpiada odbywa się przy udziale około 2,5 tys. uczestników, czyli ogromnej liczby osób z całego województwa. W związku z tym, podejmiemy decyzję, żeby nie organizować w tym roku tej olimpiady (...).

Kolejne światowe igrzyska zaplanowane są na rok 2024, stąd też decyzja, aby przełożyć tegoroczne zmagania sportowców wiejskich dopiero na za trzy lata. Gospodarzem wydarzenia pozostanie Sępólno Krajeńskie. Nowe hasło towarzyszące igrzyskom będzie brzmiało: „Sępólno Krajeńskie – Paryż 2024”.
Materiał Elżbiety Rupniewskiej (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2021-06-14, godz. 21:21 Pierwszy mecz Polaków na Euro już za nami. Kibice nie zawiedli! [wideo, zdjęcia] Po trudnym dla sportowców i dla kibiców czasie pandemii, ożyły stadiony, pojawiły się także strefy kibiców, w których miłośnicy piłki spotkali się w poniedzia ... » więcej 2021-06-14, godz. 21:00 Wyniósł ze sklepu karton z whisky. Ktoś go rozpoznaje? [wideo] Mężczyzna sfilmowany przez sklepowy monitoring ukradł 12 butelek alkoholu ze sklepu przy ul. Kossaka w Bydgoszczy. Do kradzieży doszło w lutym. » więcej 2021-06-14, godz. 20:01 Stłuczka na rogu Warszawskiej i Fredry. Jeden z kierowców uciekł [zdjęcia] Dostawczak (ford) jechał pod prąd, kierowca osobówki (kia) skręcał z Fredry w Warszawską. Doszło do kolizji, po której jeden z kierowców zniknął... » więcej 2021-06-14, godz. 18:20 Ciężarówki z nadwagą. Jedna wiozła frezarkę do asfaltu, druga szkło Pięć przeładowanych, a do tego dwa za długie zestawy, wycofali z ruchu funkcjonariusze kujawsko-pomorskiej i wielkopolskiej Inspekcji Transportu Drogowego. Ni ... » więcej 2021-06-14, godz. 15:10 Punkt szczepień na UTP dostał więcej dawek preparatu firmy Moderna Punkt szczepień powszechnych przy UTP w Bydgoszczy ma 200 ponadplanowych dawek szczepionek Moderna. - Czekamy na osoby, które miały być zaszczepione drugą daw ... » więcej 2021-06-14, godz. 14:30 Kosma Złotowski: Bez prawa weta, nie będzie Unii Europejskiej Europoseł Kosma Złotowski, który był gościem Rozmowy dnia Polskiego Radia PiK uważa, że gdyby doszło do likwidacji prawa weta w Unii Europejskiej, oznaczałoby ... » więcej 2021-06-14, godz. 13:30 Obwodnica sposobem na intensywny ruch w Lipnie. Kiedy zostanie zbudowana? W 2029 roku ma być gotowa obwodnica Lipna. W poniedziałek podpisano umowę na opracowanie dokumentacji projektowej. To inwestycja ważna dla mieszkańców miasta. ... » więcej 2021-06-14, godz. 12:30 Eugeniusz Kłopotek: Chcę udowodnić ludziom, że oddając na mnie głos, podjęli dobrą decyzję Były poseł PSL Eugeniusz Kłopotek wygrał przeprowadzone w niedzielę przedterminowe wybory na wójta gminy Warlubie. Powiedział, że chce udowodnić ludziom słusz ... » więcej 2021-06-14, godz. 11:30 Ruch wahadłowy na moście Piłsudskiego w Toruniu. Sprawdź kiedy? Kolejne nocne prace na moście drogowym im. marsz. J. Piłsudskiego. W nocy z wtorku na środę (z 15 na 16 czerwca) wykonawca będzie prowadził inwentaryzację geo ... » więcej 2021-06-14, godz. 09:05 Kierowca wjechał w pieszych. Tragiczny wypadek na rondzie Inowrocławskim w Bydgoszczy [zdjęcia] W wyniku kolizji dwóch samochodów osobowych, jeden z nich zjechał na chodnik, uderzył w dwoje pieszych i zatrzymał się na pasie zieleni. » więcej
1234567